Kto musí a kto nemusí byť v karanténe v prípade kontaktu s podozrivou osobou na koronavírus?

andreanova
15. sep 2020

Ahojte, ak viete, prosím poradte.
v akom vzťahu musí byť človek k osobe ktorá je ,,teoreticky nakazená,, aby musel, alebo už nemusel do karantény?

prípad - v dcérinej triede v škole ich spolužiak bol v kontakte s osobou, ktorá neskôr (o týždeň) bola pozitívne testovaná na koronavírus. Tento spolužiak bol dnes testovaný a povedali mu, že výsledky budu do týždňa (možno o 3-4 dni). škola čaká na výsledky testov aby vydali ďalšie pokyny

zaujíma ma, či:
a)spolužiaci musia byť v karanténe, keď zatiaľ ani testovaná osoba, ani oni žiadne príznaky nemajú, na výsledok testu sa čaká
b)rodičia a všetci spolubývajúci žiakov z triedy kde pre istotu bol vykonaný test u spolužiaka musia, alebo nemusia byť v karanténe? výsledok sa zatiaľ nevie
c)zaujíma ma, či rodičia žiakov tejto triedy majú povinnosť tento fakt oznamovať v práci a isť do karanteny, kedže, teoreticky, možu sa stať nositelmi vírusu, aj ked zatial v škole nikto pozitivny nie je
d)a čo - v práci - kolegovia rodičov detí, kde mali v triede testovaný prípad, aj oni maju mať karantenu? a kontakty týchto rodičov?
e)nechcem nič zveličovať ,ani podceniť, avšak na základe skuseností to ide miestami do extremov...a doslova, človek na už vzdialenejšom mieste voči zatiaľ iba podozrivemu kontaktu je poslaný do karanteny.

nepodarilo sa mi vygoogliť. Za info ďakujem

tosomja
15. sep 2020

To by bol v karanténe každý. Veď tej kolegyni syn bol možno v obchode alebo na ihrisku s detmi a tie deti majú rodičov a rodičia kolegov atď atď.
Alebo som nepochopila 🤷

luna11
15. sep 2020

@andreanova v karantene je len osoba prveho kontaktu. U nas bol covid v skolke a v karantene boli deti a zamestnanci ale rodicia deti nie.

nina004
16. sep 2020

U nás v práci sa covid vyskytol potom,čo sa nakazil študent na praxi od niekoho na futbale. Hygiene musel nahlásiť všetky osoby, s ktorými prišiel do kontaktu na viac ako 15min, bez rúšky a do vzdialenosti 1m. V karanténe boli len nahlásené osoby. A až po pozit.výsledku.

lucilaines
16. sep 2020

Ja som bola s nakazenou osobou v kontakte nez ruska niekolko hodin. Zistila, ze je pozitivna az nejakych 11 dni po masom stretnuti, takze sa nevie, ci bola nakazena uz vtedy. Kazdopadne, ona mi dala vediet, ale keby nie ani nezistim. Dnes uz je to 16 dni, nikto ma nekontaktoval ani nic. Nebola som ani v karantene ani na testoch. Chcela som ist na test dobrovolne, ale termin najblizsi volny bol taky, ze uz by boli buse dva tyzdne od kontaktu, takze som usudila, ze to je zbytocne.

vikusjk
16. sep 2020

@andreanova nasa skola bola min.tyzden zatvorena pre podobny pripad, 8 ziakov bolo v priamom kontakte s nakazenou osobou. Tito ziaci vsak boli testovani az neskor a teda sa nevedelo, ci su pozitivni. Oni mali byt v preventivnej karantene, nam ostatnym nikto nic nepovedal, nemali sme ziadne obmedzenia okrem toho, ze teda skola bola zatvorena.
Oni netestuju kazdeho, to je taka saskaren, ze mi rozum stoji. Kolega, ktory bol pozitivny, v ramci zistovania kontaktov uviedol, ze bol na party s xy dalsimi ludmi, ale ked povedal, ze dosiel z Chorvatska, nic ine neriesili. Povedali, ze je to importovane a nikoho viac netestovali, na tych ludi, ktori s nim boli styri dni predtym na party, si ani nepytali kontakty. Mne to nedava logiku, ale hold...

mogaa
16. sep 2020

@andreanova o tom kto ostáva v povinnej karandéte rozhoduje hygienik ktorý má daný prípad na starosti.....karanténa sa pozitívnej osobe nariaďuje až o výsledku testu kedy je potvrdené že je pozitívny - potom nastáva trasovanie - blízke kontakty s nakazeným , kto ostáva v karanténe z osôb ktoré boli v kontakte s pozitívnym rozhoduje epidemiolog ktorý zisťuje od koho s pôvodný pozitívny nakazil a podľa toho koľko ľudí nakazil, vie určiť o akú mutáciu vírusu ide.....samotná korona má u cez 10 000mutácií, čiže vírus v nejakej malej časti zmutoval a to ovplyvňuje aj jeho množenie....tie podstatné časti vírusu sú pomerne stabilné - tie sa nemenia ako pri chripke, ale určitá zložka vírusu sa mení podľa prostredia a podmienok.....takže ak zistí že pôvodný pozitívny nakazil 5-10ľudí automaticky ide do karantény viac osôb ako ked sa zistí že nakazil len 1človeka....to sa vidí hlavne pri osobách žijúcich v spoločnej domácnosti.......sestra sa napr.nakazila v práci, keďže tam bolo viacero nakazených - ona musela ostať v karanténe s celou rodinou čo žili v spoločnej domácnosti....ona doma nenakazila nikoho(4ľudia) , všetkých členov domácnosti testovali 2x , ju ako pozitívnu len raz lebo nikoho v domácnosti nenakazila - čiže buď dostala slabú dávku vírusu(všetci mali v práci rúška)alebo oslabená mutácia vírusu.....do práce a to dostalo cez Srbov(externí pracovníci čo prišli po dovolenke), medzi Srbmi čo spolu bývali na ubytovni bolo veľa prípadov, v práci kde sa používali rúška sa ich vyskytlo len pár....ten epidemiolog už vie komu treba nariadiť karanténu a komu nie...

mogaa
16. sep 2020

@vikusjk nedá sa testovať desaťtisíce ľudí aby testovali uplne každého kto bol s pozitívnym v kontakte....v prvom rade sa testujú spoločný členovia domácnosti alebo najbližšie kntakty v práci- ale určite nie že teraz sa v podniku kde je 1000zamestnancov otestujú všetci lebos ním mohli byť v kontakte napr.v šatni, to by museli testovať uplne každého s kým prišiel do kontaktu - čiže suseda ktorého stretol vo vchde a rozprával sa s ním, všetkých k ktorými sa stretol napr. v obchode, ak išiel MHD - všetkých ľudí z MHD - to je uplne nereálne, testujú sa len blízke kontakty....slovensko nemá kapacitu robil

mogaa
16. sep 2020

@vikusjk *Slovensko má len určitú kapacitu testov ktoré sa dajú denne urobiť - ak nejde vyslovene o firmu alebo školu kde je viac pozitívnych, tak sa testuje len pár osôb z blízkosti nakazeného(podľa toho koľko je z týchto ľudí nakazených sa zistí sila vírusu...

vikusjk
16. sep 2020

@mogaa Chapem, ako to myslis, ale tak ak pozitivny clovek povie, ze bol pred styrmi dnami na party v dome s asi 30 dalsimi ludmi, kde celu noc hyrili, pili, samozrejme ruska nikde, bohvie ako si ustrazili aj svoj pohar, tak to podla mna nie je prekrocenie kapacity, ani nutnost testovat tisic dalsich osob. Akoze budu testovat ludi, s ktorymi zijes, lebo si infekcna az po tom, co ti to potvrdia? Jednoducho mi to nedava logiku, tot vsio. Aj celkove kapacity sa stale zvysuju, vd uz otestujeme aj 6tis. ludi za jeden den. Nebude to take strasne, len sa to v mediach prezentuje tak, ako oni chcu a skutocnost nie je az taka precizna, ani v tom dohladavani kontaktov.

blanblan
16. sep 2020

@andreanova riesim podobnu situaciu, u nas je takto: (ale to je zahranicie, nie Slovensko) Dcerin spoluziak je pozitivny, naposledy bol v skole pred 6 dnami. na 7 den 2 triedy poslali domov ze vsetkych otestovat. najblizsi termin sa mi podarilo zohnat na test za 6dni, takze dcera ostava 6dni doma, bez priznakov. (vraj s tym spoluziakom sedela pri stole v jedalni takze iste bez ruska a viac ako 15min) Nakolko ma skoro 13 rokov, ja som to v robote neriesila, proste ju poslali domov a je doma. Muz hned oznamil v robote v panike ako to len on vie a hned ho aj poslali domov. Takze on teraz sedi doma s dcerou a ja chodim do roboty. Usudila som ze pokial nema nikto z nas priznaky ani pozitivny test, nie je dovod...neviem, mozno sa mylim, nie je to vobec jasne. Navyse ja som v komote malo v kontakte s ludmi, vacsinou som sama a ked tak s ruskom a v dostatocnej vzdialenosti

mogaa
16. sep 2020

@vikusjk ale treba rátať že aj keď sa denne urobí 6000testov, je medzi nimi kopec testov čo sa robí druhý a občas aj tretí krát😉musí sa jednoducho počkať aby kontakty až ke´d je potvrdení testo že daný človejk je infikovaný, to sa inak nedá urobiť lebo to by museli testovať každého ......to je nereálne.......ak ten pozitívny nenakazil nikoho zo svojej domácnosti, je veľmi nepravdepodobné že nakazí niekoho na párty.....ono ten komunitný prenos na Slovensku je minimálny......sestra bola v karanténe s celou rodinou - 1byt, žiadne rúška, ani nebola v samostatnej miestnosti.....malé dieťa ktoré aj brala na ruky,celá karanténa trvala cca 12dní - nenakazila nikoho, hoci spolu boli 24hodín denne...

vikusjk
16. sep 2020

@mogaa poznas niekoho, koho testovali druhy, ci treti krat teraz pocas druhej vlny? Kolegovi, ktory bol pozitivny a pytal sa, ci pojde o 14 dni na pretestovanie povedali, ze nie, oni mu automaticky daju papier, ze nie je infekcny. Ziadne dalsie testovanie sa nerobi 😉

miskooo1987
16. sep 2020

Do karantény ide vždy len priamy potvrdený kontakt, teda ten jeden chalan v príklade... ak sa uňho potvrdí pozitivita, tak pôjdu aj jeho spolužiaci, ak sa u niekoho z nich potvrdí, tak aj ta rodina...

Je to pomerne logické, keďže človek nie je infekčny hneď...
Teda ak sa ten chalan v deň 0. Nakazil, tak on bol infekcny až niekedy 5-7 den, a teda jeho spolužiaci až niekedy okolo 10-14 dňa, a ich rodiny okolo 15-21 dňa...

tosomja
16. sep 2020

Spýtam sa tu, kto vie ako to je...
Keď dotyčný pracuje v Česku, od zajtra je rizikové.
Keby sa vrátil v piatok , musí ísť do karantény, a my tiež?
Test si hradí sám?
Keby nešiel priamo domov, ale napríklad do Nemecka a odtiaľ domov?

mogaa
16. sep 2020

@vikusjk ano sestru ktorá bola pozitívna testovali len raz, ostatných členov domácnosti počas spoločnej karantény všetkých 2x....prvý raz ich otestovali po 3dňoch a potom na konci karantény......ono inkubačná doba sú 2-14dní...nikto ale presne nevie v ktorý deň sa nakazí...pozitivitu test ukáže najskôr na tretí deň od nakazenia......čiže ostatných členov museli otestovať najskôr na ten tretí deň aby vedeli či je tam niekto ďaľší čo musí byť pod dozorom a potom ku koncu karantény opäť keď bola sestra už neinfekčná, lebo nakaziť a mohli kludne na 10deň spoločnej karantény......

mogaa
16. sep 2020

@vikusjk to je presne to - pozitívneho stačí otestovať 1x, ale ostatných členov domácnosti už museli testovať 2x ebo oni sa mohli nakaziť kludne na 8-10deň karantény, čiže aj keď sestra už bola neinfekčná, oni mohli byť stále infekčný..... čiže oni boli v karanténe tiež cca 12-13dní,ale to druhé testovanie sa im robilo keď už sestra nebola infekčná aby sa vedelo či sa náhodou nenakazili počas karantény.....tam je to zložité práve kvôli tej dlhej inkubačnej dobe a že nikto nevie kedy presne sa nakazí....

sisaka
16. sep 2020

U nás (zahraničie) je to tak, že ostáva v karanténe len blízky kontakt. Takze keď by bol v triede prípad, že je dieťa nakazené, spolužiaci z triedy ostávajú doma po dobu 14 dni, rodičia, súrodenci nie, lebo tí nie sú priamy kontakt. Keďže u nás sa teraz triedy nestretávajú, ani na chodbách, ani sa nemenia triedy, je to našťastie nekomolikované. Ako rodič v práci nič nenahlasujem, kým moje dieťa nie je pozitívne.

luna11
16. sep 2020

@vikusjk u nas v skolke testovali deti aj ucitelov 2x

renka30
16. sep 2020

Dcéra bola v kontakte s dievčaťom, ktoré bolo o dva dni pozitívne testované. Bolo to ešte cez prázdniny. Na štátne testovanie vybrali a karanténu nariadili len 8 ľuďom z najbližšieho kontaktu, bolo to na sústredení, čiže trénerov a dievčatá, ktoré s ňou boli na izbe. Ostatné deti nemali žiadne obmedzenia, voľný pohyb s rúškom, rodičia detí bez obmedzenia. Testovať sa ale dali preventívne všetky deti a rodičia, ktorí sa sústredenia zúčastnili.

renab
16. sep 2020

@tosomja da sa to obist, ale mozu na neho prist nahodou pomocou telefonnych operatorov. A v karantene musi byt len on. Ak by bol pozitivny, az potom aj vy.

tosomja
16. sep 2020

@renab a keď bude s nami doma ? Ja môžem chodiť von a dcéra do školy?

andreanova
autor
16. sep 2020

Ďakujem za prispevky a nazory, nakoniec su už vysledky testov - negativne , tak ideme do školy.