Kto trpí naučenou nespavosťou?

insomnia12
3. nov 2020

Ahojte, prosím, je tu niekto, kto trpí/trpel psychofyziologickou nespavosťou? Je to nespavosť, ktorá je spôsobená stresom z toho, že nezaspím a na druhý deň budem nepoužiteĺná. Úspešne sa liečim už niekoĺko rokov u psychiatra. Zaujímalo by ma, či sa podarilo niekomu úplne sa jej zbaviť. Totiž kĺúčovým úspechom je KBT avšak doposiaĺ som sa nestretla so žiadnym psychológom, s ktorým by sme túto nespavosť riešili ako takú (totiž bez zmeny postoja voči spánku sa nikam bez liekov nepohnem). Snažíme sa totiž s mm o bábätko, a bojím sa, že s touto diagnózou si tehotenstvo a aj novorodenca neužijem. Práve naopak...

veuska2
15. dec 2022

"Cez deň sa snažím normálne fungovať, aj keď niekedy som veľmi unavená z toho, ale snažím sa na to nemyslieť." - je dôlezite, aby si viacmenej fungovala tak ako ked si spala celu noc, ale je aj dôlezite, aby si bola k sebe láskava a opat prijala ze sa necitis najlepsie a spravila nieco male pre seba, co by ti pomohlo prave v danom momente ked sa necitis dobre. Po tazkej noci si nieco pekne dopraj. Napriklad salku oblubeneho kapucina, alebo si kup nejaku drobnost, prejdi sa niekde kam rada chodis. Takto ucis svoj mozog,ze aj po tazkej noci, mozes mat cez den nieco, na co sa mozes tesit. V zmysle "aj ked sa nevyspim, spravim to a to" nejaku odmenu. Opat su to momenty, kedy vysielas signal do mozgu, ze insomnia nad tebou nema moc, oducas sa od strachu.
"Viem ze su to len myšlienky a ze spánok je fajn, ale ten strach je hrozný a niekedy mám pocit že ma ide zožrať" - a presne tak ma aj strach fungovat, aby ta vystrasil, tvoj vystraseny mozog vysiela tieto myslienky ako signaly, aby si zacala konat, aby si zaistila svoj nocny spanok. Zial, kazdym "konanim" len potvrdis, ze sa bojis, ze mas strach. Na druhej strane, ked svojmu strachu celis, tak ucis mozog,ze nie je coho sa bat. Kym samotny strach z nespavosti je zapisany v nasom mozgu, konkretne v casti zvanej amygdala, tie myslienky a pribehy okolo neho pravdive nie su. Co je na tom narocne je, ze z insomnie sa neda "vykecat". Mozes si dokolecka opakovat, "nebojim sa, budem spat, atd", mozes tomu logicky chapat, ale pokial tak nebudes konat, pokial, cely vecer stravis spankovymi ritualmi, tak sa nic nezmeni. Pretoze nasa amygdala je sucast limbickeho systemu, alebo inak nazyvana sucastou emocionalneho mozgu a ta sa uci jedine tym ako koname, ako reagujeme. Preto som vyssie pisala o spriateleni sa s nocnou bdelostou.
"Aj keď idem do postele kľudná, často sa budím samozrejme za tmy, čo ma niekedy hned vystrestuje (búšenie srdca, bolesť hlav ze je stále noc a uz som zas hore, že často už nezaspim" - je dobre si uvedomit, ze fyzicke prejavy nie su nebezpecne, len neprijemne. A to ako na ne reagujeme, ich len umocni, alebo odozneju. Je take prislovie v zmysle Comu sa branime, pretrvava. Cim viac sa im budes branit, tym silnejsie budu. Ked citis, ze ti busi srdce, daj si nan ruku a precit to a zostan s tym. Je to "len" fyzicky prejav stresu, hyperarousalu a hyperarousal je ako emocia, ktoru si mozes predstavit ako vlnu, ktora tebou prechadza. Ma svoj zaciatok, vrchol, aj odoznenie. Tak ju prijmi, nech spravi s tebou co chce, nech si srdce busi, nech hlava boli, poloz si ruku na srdce aj na hlavu a precit ako to boli, aky mas strach a ako to prislo tak aj odide. Vnimaj to ako prechodny stav, nieco co odozneje, nez nieco co ma byt stebou naveky. Casom, ked sa tomu nebudes branit, budu tieto prejavy coraz menej a menj caste.
Dufam, ze ti nieco z toho pomoze, keby mas otazky, kludne sa pytaj.

insomnia12
autor
15. dec 2022

@veuska2 wau...klobuk dole...vsetky tvoje slova davaju riadny zmysel...mas to tak perfektne nastudovane alebo si si tym vsetkym sama presla? Prepac, mozno si to aj niekde vyssie spominala...ospravedlnujem sa, ak ano

silvika99
15. dec 2022

Mne by najviac v danom momente pomohlo vedomie že v tom nie som sama. Lebo ja som bola presvedčená že som jediný človek na svete ktorý sa boji postele 😉

kika37
16. dec 2022

@silvika99 nebojis sa sama 🙂mne je zle už večer o siedmej ,že ide noc ....trpím insomniou už desať rokov

silvika99
16. dec 2022

@kika37 mne pomohol tritico. Držím palce. Nerada si o Tom píšem aj keď to už mám za sebou. Všetko bude dobré 😘😘

maminkapb
30. dec 2022

@walmis ahoj, ako sa ti dari?

veuska2
5. jan 2023

@insomnia12 ahoj, vies co, aj som si tym presla, aj to mam nastudovane. Za prve mi pomohlo a za druhe velmi chytilo co uci Daniel Erichsen, az tak ze som si u neho spravila certifikat a som Insomnia coach. Toto ucenie by som chcela priniest aj na Slovensko, preto pracujem na svojej webstranke. Ja som tym 8 rokov trpela a vtedy mi velmi chybal niekto, kto by ma nasmeroval, alebo aspon niekto kto si tym presiel, proste nejake sveto na konci tunela. Tiez, za cely cas som nepoznala a ani nestretla nikoho kto by mi k tomu vedel nieco viac povedat. Stranka sice este nie je uplne hotova, ale mozes si ju pozriet aj Emailovy kurz mi uz funguje, tak ak sa chces nieco viac dozvediet o insomnii preco a ako vznika, ako si ju udrziavame, atd, kludne sa prihlas na odber na www.naucena-nespavost.sk. Keby mas otazky kludne sa pytaj.

walmis
5. jan 2023

@maminkapb ahoj, musím povedať že o niečo lepšie.. cez deň fungujem v pohode..a nemyslím uz tak často na spánok.. I keď občas tie myšlienky prídu.. čím menej pozornosti tomu venuješ, tým lepšie.. ked sa mi náhodou nedá spat, tak idem robiť niečo iné a neostávam sa trápiť v posteli.. mne pomohli emaily od@veuska2 a videa od Martin Reed na YT.. mam pocit ze to pomaličky všetko odchádza, I keď rátam s tým ze niekedy samozrejme horšie noci opäť prídu.. ale snažím sa nestrachovat a nepanikarit.. všetko to je v hlave🙂

maminkapb
6. jan 2023

@walmis ved toto, ze vsetko to je v hlave, ja som to uz raz prekonala, ale ono to prislo znova a spanikarila som a uz aj mam nasadene trittico 😭 a to tiez zo zaciatku bolo s nim vseliake spanie, potom par dni super a tuto noc som panikarila aj s tabletkou, lebo sa mi nedalo zaspat 🤦‍♀️ ja uz som taka nastvana na seba za to. Musim si to tu znova precitat, mozno ma to zas nakopne

walmis
8. jan 2023

@maminkapb ja som AD vysadila pred 4 tyzdnami (mirtazapin) s nim som spala ako medved, že na prvý raz hneď aj 11 hodin..ale doteraz mam symptómy z vysadenia (bolesti hlavy najma)..tritico mne teda vôbec nesadlo (nespala som s nim veľmi a ak tak som mala živé nočné mory, cez deň triasku čím som po tyzdni som prešla na mirtazapin, tak neviem teda posúdiť ucinok Trittica) skus ten kurz od Veuska.. pripadne si pozri tých coachov na YT, mňa tie videa vždy nejak ukludnili, hlavne vieš ze nie si v tom sám, ale je tam aj nádej ze to prekonas keď to dali iní co nespali roky. U mňa to bolo/je 5 mesiacov zatiaľ a lepší sa to. Samozrejme ze občas mám noc keď sa mi nedá zaspat, a potom samozrejme mozog spozornie, ale to ta insomnia proste skusa, skus to neriesit..ja idem radšej kukať telku (priatelia ma vždy unavia :D) a potom zas do postele keď mi už oči klipkaju a potom nejak zaspim.. skus si nastaviť aj to časové okno na spanie (sleep Windows od Martina Reeda na YT) a cez deň nedospavat a ani sa o spánok nesnazit.. tvoj spánok sa časom napraví, ale musíš aj upokojiť telo a myseľ, lebo vynervovana pod stresom zaspis len ťažko.. a hlavne neporovnavaj noci medzi sebou.. mne trvalo dosť dlho kým som pochopila ze to ze som spala minulú noc zle, neznamená ze budem spať aj túto noc zle.. po zlej noci som pol dna premýšľala aká bude dnešná noc..ze isto zla..ze zas sa to vracia..proste som mala nastavený negativny mindset.. skus robiť veci co ta tešia alebo nejaké hobby nové, kde by sa tvoja pozornosť viac upriamila (u mňa bolo najhoršie sedieť doma sama so svojimi myšlienkami, radšej chod s nejakou kamoškou na kavu - aj keď nemáš na to náladu- ale určite zažijes aj príjemné chvilky- nehovorím ze cely čas, ale dake tam určite budu) 🙂) proste snaž sa žiť tak ako by si insomniu nemala, I keď sama viem ze to je mentálne poriadne náročné, ale potom sa to časom začne lepšit. Ja napr aj po 2 hod spánku som zvládla ist ďalší deň do fitka ( sama neviem ako, ale proste telo vie kedy koľko energie potrebuje). Co ešte ti môžem odporučiť z mojej skúsenosti sú prechádzky - nie na spanie ale na relax tela a duše keď som napr pociťovala strach alebo mala tie hrozne myšlienky (telo vtedy uvoľňuje kortizol, proste stresové hormony a mala by si sa potom cítiť uvolnenejsie a nie tak vynervovane zufalo)

sylvia30
18. jan 2023

Ahojte dievčatá, natrafila som na túto diskusiu v lete, keď som sa po x-krát trápila nespavosťou.
Veľmi mi vtedy pomohla @veuska2, hlavne od tých úmorných večerných a nočných úzkosti z nespavosti.
Do vianoc bolo ok, potom začali zdravotné problémy rodičov a svokrovcov, jedna noc, kedy som nemohla zaspať a už som v Tom lietala znova 😡
Takto som pred týždňom odišla na týždenný pracovný pobyt, kde som pekne živila svoju nespavosť a úzkosť myšlienkami o Tom, "ako budem na druhý deň fungovať keď nespím, všetci budú vidieť moje kruhy pod očami a budú vedieť, že nespím, budú si myslieť, že som není normálna..." .... a tak podobne, veď to poznáte 😱😱😱
V piatok som prišla domov, zaviedla spánkovu reštrikciu, (spánkový režim dodrziavam od leta), opätovne prečítala túto diskusiu a zatiaľ to teda funguje.
V pondelok odchádzam znovu na týždeň preč, tak som zvedavá, ako to dopadne tentokrát so spánkom 🤪
Chcem Vám len napísať, že je super, že sa delite so svojimi skúsenosťami, dávate rady, ktoré pomáhajú. Keď sa mi pred 5 rokmi začala nespavosť a potom naskočili tie strašné úzkosti z toho, že nespím, myslela som si, že nie som normálna. Na nete nič, žiadne normálne informácie, len to, ako je dôležité spať 7-8 hodín, lebo inak....(veď viete....). Každý na mňa pozeral ako na blázna, veď lahnes a spíš, aký problém??? Moja dr. mi dala také diagnózy, že som sa už fakt cítila nenormálna.
Trvalo veľmi dlho, kým som sa z toho dostala, aj to len pomocou liekov. Tie však problém neriešili (čo vidno aj teraz, keď sa objavili starosti a ja som zase spadla do tohoto kolotoča).
Verím, že tentokrát to už prelomim navždy, tak ako sa to podarilo Vám ❤️

walmis
29. jan 2023

Ahojte dámy, chcela by som sa opýtať ci sa u niektorej z vás objavili s príchodom insomnie aj bolesti hlavy.. to panikarenie okolo spánku uz nejak pominulo, cez takmer vobec nemyslím na spánok.. ale mam také bolesti hlavy ako keby mi sťahovalo nervy/svaly v hlave.. na neurologii mi povedali ze to je zo stresu/ psychosomaticka bolest hlavy (odporučili iné AD, do kt. sa mi popravde ale veľmi nechce :/ ).. ked mi začala insomnia mala som aj AD (mirtazapin) ale odkedy som to vysadila uz ca 6 týždňov mam pocit ze tie bolesti hlavy sú horšie.. hlavne keď si teda ľahnem do postele a chcem vypnúť mozog a relaxovat tak mam pocit ze mi ide hlava vybuchnúť.. a zaspávať s bolesťami hlavy nie je ideal..a hlavne mam pocit ze ani nikdy nezaspim.. mali ste nejaká podobnú skúsenosť a ak áno co vám pomohlo?

veuska2
1. feb 2023

@walmis ahoj, ak môžem, rada pridam moju skusenost z prace s klientami. Bolesť hlavy môže byť dôsledok stresu, vyčerpania, únavy, atď. Nemusí to byť nevyhnutne nejakou fyziologickou príčinou, obzvlášť keď nám to potvrdí lekár. Skús si predstaviť bolesť hlavy ako signál, niečo, čo nám chce náš mozog povedať - "hej, si unavená, vyčerpaná, mala si veľa stresu v poslednom čase". Keďže je to signál, ten chce byť vypočutý. Je to ako by si strašne chcela nejakej kamarátke niečo povedať, ale ona ťa nepočúva, tak zvýšiš intenzitu hlasu. Keď si ťa vypočuje, stíchneš. A tak aj bolesť hlavy, keď bude "vypočutá" prestane. V momente keď budeš cítiť, že na teba ide bolesť hlavy, môžeš sa trochu uvoľniť, priložiť ruky na hlavu, a precítiť tú bolesť? Dokonca si môžeš povedať - "hej bolesť cítim ťa a je to v poriadku, som v bezpečí". Vraví sa tomu Vítať nevítané. Keďže sa tomu nemôžeme vyhnúť a tým, že by sme sa tomu silou mocou aj vyhnúť chceli, by sme len upevňovali ponímanie, že táto bolesť nie je pre nás bezpečná. A tým by sa bolesť stávala častejšou a intenzívnejšou. Keď však naopak sa s tou bolesťou na čas zžijeme, prijmeme ju, časom prejde. Cieľom takéhoto napojenia sa na bolesť nie je, aby odišla okamžite, ale aby sme uistili naše podvedomie, že tá bolesť je v poriadku, nie je pre nás nebezpečná. A časom prejde.
Viem, že je to úplný opak toho na čo sme zvyknutí, ale je to ten istý princíp ako na prekonanie insomnie. Keď prijmeme, že práve nespíme ani sa o to nesnažíme, uistíme svoju myseľ, že v noci nespať nie je nebezpečné, časom opäť začneme spávať. Snáď ti to dá zmysel.

walmis
1. feb 2023

@veuska2 Ahoj Veuska..ďakujem pekne za komentár, snažím sa tie bolesti rovnako ako insomniu ignorovať a nevsimat si ich a nevenovat im ani dako pozornosť . ..ale dakedy sú tie bolestí proste strašne neprijemne, že mám pocit ze mi mozog vyjde z hlavy :D ale zrejme to chce čas ako pri insomnii...step by step 🙂) ďakujem a pekný deň prajem este🙂

insomnia12
autor
1. feb 2023

@veuska2 veľmi sa teším, že takto nezištne pomáhaš ľuďom...klobúk dolu...👏👏👏

spinkatchcem
2. feb 2023

Ahojte. Taktiež týmto trpím zas. Podarilo sa mi s tým už raz zatočiť pred troma rokmi ale zas to na mňa prišlo a som na začiatku. Do toho ale ešte pridám že som tehotná a mam strach teraz keď sa narodí bábätko ako to zvládnem keďže ja zaspávam teraz až vôbec aj zaspím tak 2 hodiny. Bábätko bude hore dosť často. Prosím tie ktoré máte deti ako sa toto dá zvládnuť? Ja som potom strašne roztrasena, v úzkosti a neverím si. Priateľ to so mnou pomaly nezvláda a ja už mám len strach kým sa babo narodí že ma každý opustí a ze ho ani nebudem schopná vychovať lebo mi z tej nespavosti prepne. Pretože neviem ako sa mam nastaviť. Mali ste z týchto stavov až takú depresiu? Nechcem upadnúť do poporodnej depresia kvôli tej nespavosti.

spinkatchcem
2. feb 2023

A ak nejakú z Vás môžem poprosiť. Keby ste so mnou boli každý deň v kontakte aspoň na messengeri bola by som moc rada za povzbudenie a takú pomoc pritom všetkom aby som to zvládla. Stratila som zas nejakú nádej už.

veuska2
2. feb 2023

@spinkatchcem kľudne mi napíš na Instagram @naucena_nespavost. Ja som si insomniou prešla pred tehu, pocas tehu, aj po tehu, poznám peripetie všetkých období a rada ti pomozem

karima512
4. sep 2023

tiez mavam problemy so spankom, mne dost dobre zabera melatonin, teraz mam vo forme cbd s melat od vitariana davam si to pod jazyk

macuka
28. sep 2023

@jjankaa83 ahoj rada by som vedela ci si už na tom lepšie. Potrebujem aj ja pomoc. Ozvi sa prosím

jjankaa83
3. okt 2023

@macuka Ahoj, prepáč, som čerstvo zamestnaná a neskoro čítam správy. Napíš mi, prosím,súkromnú správu, čo presne ťa trápi. S čím máš najväčší problém? Ja som sa najviac rozpísala práve v tejto debate, popísala som KBT aj základnú zmenu postoja k spánku, ktorú človek, verím, musí urobiť, ak sa chce dostať z tohto naučeného bludného kruhu. Dá sa to. Neboj sa.

polaadamko
21. dec 2023

@veuska2 ahoj, mozem sa spytat ako sa volala pani psychologicka? ďakujem

veuska2
22. dec 2023

@polaadamko ahoj, fuuu, tuším Botekova