Máte skúsenosti so žihľavkou?

majk0986542257
13. apr 2021

Dobrý deň. Ma niekto skúsenosť zo žihkavkou?
Objaví sa to len na nahách a rukách
Alergig niesom. Potraviny stále jem to co jem už dlhé roky ale on pár dní nam žihlavku

Cez deň ma svrbia nohy ale žiadne vyrážky nemám.
Žihkavka sa objaví iba večer keď spím.

Ako ste to liečili? Je to alergia na jedlo?? Počula som ze
keď človek zje niečo že sa vyrážky objavia do 2 hodím keď je alergický na konkrétne jedlo.. Mne iba večer. Mal niekto takú skúsenosť? Cez deň žiadne pupenece ale iba večer

Čo pomôže? Co ste si na to dávali?

majamat
13. apr 2021

no zrejme to alergia byt moze. to musi preverit alergolog. odfot si to. ja som tak dcere fotila vysyp, lebo vzdy ked sme sli k dr, uz nic na sebe nemala, mavala ho revazne vecer.
u nas to bola kombinacia celiakie a histaminovej intolerancie (HIT)

Hit je dg, na ktoru sa vzdy neprode, lebo clovek nereaguje stale uplne rovnako an vsetky potraviny

majk0986542257
autor
13. apr 2021

@majamat co jej predpísali? Ale vyšetrenia jej robili?

majamat
13. apr 2021

@majk0986542257 na alergie - potravinove sa prevazne vysetruju protilatky z krvi, teda aj na HIT,a le tam sa vysetruje enzym Diaminooxidaza.
nieco sa da vysetrit oznymi testami. tiesi to alergolog.

evka1511
13. apr 2021

@majk0986542257 no hrozna je tá zihlavka ja som ju mala tiež prevažne na nohách presne ako píšete vždy len na večer. Išla som ku obdvodnej a dali mi predinson s rupafinom tri mesiace má ona liečila a potom.som šla na alergologiu a nič mi zatiaľ nezistili. Povedali mi že prísť nato čo spúšťa.zihlavku sa ani kadeky nepríde 😔

majamat
13. apr 2021

a predpisali jej dietu - redukciu histaminu ( neskor samozrejme pri celiakii aj lepku ) a ak sa jedna o nejaku inu potr, alergiu, tak vylucenie tej potraviny.
k tomu lieky anithistaminika. dcera Aerius.

a celiakiu vysetruje gastroenterolog,a le to v pripade, ze ej na nu nejake podzrenie. alergolog dokaze vysetrit protilatky na celiakiu, no ak by to bolo pozitivne, dalej odosle na gastro.

su tusim aj ine Dg, ktore nie su vyslovene alergia, ale tymto by som zacala, lebo ej to pravdepodobne.

majamat
13. apr 2021

ja som alegicka, v 18r sa mi 1x stalo, ze som sedela v trva a mala som alegicky zachvat - kychanie slzenie oci a pod, musela som ist do zatemnenej miestnosti, na oci studene obklady. to mi pomahalo. potom sa mis talo, ez som mala aj zihlavku - mala som oholene nohy, pes mi ich namocil od vody ( kupal sa v rieke ) a trava sa mi poprilepovala na nohy. o bolo to dost neprijemne.
pred viac ako 20r som raz mala zihlavku na celom tele a doteraz neviem preco. pred par dokmi som mavala tiez ale skor na bokoch a tele. objavilo sa to kazdych par dni, potom to preslo. alego to neriesila. som roky alegicka, - aj na roztoce.
no pred par rokmi som mala problem aj s ekzemom a bol teda velmi neprijemny. v tom obdobi som mala tazky deficit vitD. bolo to po zime, co je dost bezne, cize aj ty mozes mat. zacala som uzivat vit D v pomerne ysikej davke, aj cez leto, tiez som sa slnila, no nezvladam vela slnka a prisla jesen a ja som aj tak som mala vit,D pod normou. nastastie to nebolo uz tak zle a uz je v norme. je mozne, ze mi to spustilo tie kozne problemy.

ono sa to nezda, ale ak telo nema to co potrebuje, moze fungovat inak a na kozi sa to odrazi. pokozka je jednoducho citlivejsia a reaguje viac na to, an co by inak nereagovala.

evka1511
13. apr 2021

@majamat och 😔ja som.doteraz nemala na nič alergiu. Prišlo.mi to ako.som kojila.maleho 13mesiacov a prestala.som a potom.podla dr. Všetky výsledky som mala v norme.najprv nohy potom ramená,za ušami e ešte aj pokožka na hlave😔klasika diéta nejedzte alergény..robili.mi potravinovu intoleranciu že ta je ok
Teraz akési.dalsie.testy má.cakaju tak som sama.zvedava.ale ten vitmDmozem. Skúsiť.😉aj tak nechápem jeden deň nič zjem hocičo skúšam.. chvíľu ok. A príde obdobie že sa len ráno zobudím a už začínam svrbenie a sa vyhodim

majk0986542257
autor
13. apr 2021

@evka1511 aké jedla ste obmedzili?

evka1511
13. apr 2021

@majk0986542257 hlavne ryby žiadne co ja som.mala.rada . Korenie len soľ a čierne . Z ovocia som jedla dlho len jablko a hrušku. Ostatné mi robili zle. Zeleninu len mrkvu a petrzlen.a postupne som si písala každý deň čo som jedla a aký som mala vysyp na večer.len jedla na pare.som.si.pre seba varila zvlášť.ked som si to sledovalaza zapisovala som si tak som prišla nato že som.nemohla kečup paradajky .smotanu kyslú ale na varenie áno..samé to bolo také zvlastne. Teraz už postupne si zaraďujeme veci naspäť do jedálnička ale beriem tabletky ráno a večer. A čo sa týka tých nôh preťala som.holit len zastrihavacom tak sa mi to robí menej..

titla
13. apr 2021

@majk0986542257 zihlavla je alergicko-imunologicka reakcia, zhruba v 50% pripadov sa nepride na dovod, preco sa objavi - to je aj moj pripad. Absolvovala som vysetrenia na alergologii, imunologii, reumatologii, ortopedii, gynekologii, orl, sono, zubne vysetrenie... doteraz neviem, co je spustac.
Mozes mat v tele skryty zapal, alebo je to alergicka reakcia. Pises, ze nie si alergik, ale alergie sa mozu cloveka mozu prejavit v kazdom veku.
Na zaciatok, by som Ti poradila ist za vseobecnym lekarom, aby ti urobil krvny rozbor, ci nemas zvysene zapalove markery a potom smer alergolog.

dididudu
14. apr 2021

Moj muz mal zihlavku trvalo to skoro dva mesiace mesiac a pol bol na pn lebo sa išiel doskriabat do krvi.. Chodil pravidelne na kozne na kontrolu dávali mu masticky tabletky nic nepomahalo. Zacal jest len doetne jedla umyval sa mydlom co mu predpisal kozny žiadna zmena. Po mesiaci a pol sa rozhodol ze nastupi naspäť do prace ze to asi nema vyznam s tym pnkovat. Ako nastupil do prace vsetko sa zmenilo. Vecer keď prisiwl z roboty bol úplne čistý žiadne flaky nemal nic ho nesvrbelo po 2 hodinach doma, zase flaky zase ho všetko svrbelo. Rozmýšľala sme potom ze volaco mu musi vadiť doma zase sme kadeco skusali a nakoniec sme zistili ze keď prisiel neskor z roboty a sa osprchoval najedol a išiel hneď do postele bol bez flaku tak nas napadlo ci to nieje z gauca tak sme ešte týždeň robili pokusy keď prisiel z prace jeden deň na gauči druhy deň na posteli. Zistili sme ze to je tym gaucom kúpila sme novy, starý sme dali het a od vtedy po zihlavke ani stopy.. Ps moze to byt aj zo zubov muz chodil aj k zubarovi kvôli zihlavke keď je nejaký kaz alebo zápal tak to môže vyvolávat zihlavku.. je strasne veľa veci ktoré to vyvolávajú.

majk0986542257
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majk0986542257
autor
14. apr 2021

@evka1511 za posledné 2 mes.som zjedla dosť sladkeho. môže byť to aj z toho?

Žihkavka ustupuje pár pupenecov na ruke a par pupenecov na nohe

evka1511
14. apr 2021

@majk0986542257 možné to môže byt,sladké obsahujú veľa alergénov čo môže byť spúšťačom. Skúste obmedziť a zapisovať tak to najlepšie zistíte. A ísť k obvodnému lekárovi na krv..každé telo je iné.

majk0986542257
autor
14. apr 2021

@evka1511 a keď sme nemali žihkavku na pokožke svrbelo vás telo? Lebo mňa ráno Srbi telo a až večer potom sa objavia pár žihkavky tak neviem ci z jedla alebo z prášku

majk0986542257
autor
14. apr 2021

@majamat ake vitamíny D?? Myslíte tie co sa rozpúšťaju do vody??

rivini
14. apr 2021

@majk0986542257 mne pomahaju vysoke davky zihlavoveho caju-pijem ho vtedy na litre. Zihlava je tonikum a silne antihistaminikum. Uz po 24 hodinach citim zlepsenie...

evka1511
14. apr 2021

@majk0986542257klasicky ja má v tabletkovej forme.mna začne svrbiet to miesto sa len trochu poskriabem a hneď sa vyhodim.a do hodiny to zmizne a keď ma to moc svrbí tak idem.pod sprchu studenou vodou a mne to zorbi lepšie.inak keď sa sa.nelyhodim.tak má telo nesrvbi

denda007
14. apr 2021

Dobrý deň, ja trpím na chronickú žihľavku už asi 10 rokov. U mňa je spúšťačom teplo, chlad, stres a strach. Vzdy sa mi urobí zihlavka tak na 30 minút potom sama zmizne. Užívam na to liek Fixit celkom zaberá. Cez tehotenstvo super. Zihlavka sa neobjavila. Po pôrode opäť začala. Čítala som že u žien väčšinou vymizne po 3 pôrode, a u niektorých ju 3 pôrod spustí. Tak teda vám držím palce. Je to nepríjemná choroba no sú aj choroby horšie tak to berte aspoň tak 🙂

majk0986542257
autor
14. apr 2021

@evka1511 ja sa kúpem stále v horúcej vode.. čítala som ze kúpanie sa v horúcej vody nieje dobre

filili
14. apr 2021

Ja som si tým prešla len nedávno, bolo to katastrofálne, najhoršiu noc som mala takú, že som spala 1 hod, zvyšok som sa šla doškrabať do krvi. Tiež vždy prevažne večer. Dostala som silné lieky na alergo, injekcie od kožnej. Po pár týždňoch som sama zistila, že to mám z Nimbového oleja (100% za studena lisovaný), vôbec by mi to nenapadlo, mala som podozrenie asi na 15 iných veci, čo by to mohlo byť. Treba pátrať, zisťovať aj sama, nespoliehať sa na doktorov. Zrušiť všetko od základu, prakticky všetky jedlá, nápoje, kozmetiku, prací prášok..jedlo iba také že ryža, rožky prvé dni, čistá voda...kozmetika iba hypoalergénna, prací prášok pozri napr.DM Denkmit Ultra sensitive bez farbív, parfumov, konzervačných látok..atď. ak sa stav ukľudní, postupne pridávať to, na čo si zvyknutá a môžeš na to prísť 😉

majk0986542257
autor
14. apr 2021

@filili a vy ste postupne všetko obmedzovali?? jedla, prášok a také?

evka1511
14. apr 2021

@majk0986542257 napr. Prášok mám stále.rovnaky. nekupem sa často v teplej vode lebo mne to nerobí dobre.co sa týka jedla som sa hneď začala obmedzovať ako som prišla od dr.aby sa mi tie fľaky obmedzili asi to tak tri týždne trvalo ale aj s liekmi čo sa to dalo zniesť a postupne som začala skúšať ze čo z potravin a ovocia môžem ostatných veci sladkosti som nejedla vobec žiadne koláče nic.ale napr. Som ochorela dali mi lieky a čistá katastrofa musela som ich prestať lebo som sa ani riadne vyhadzovala..

filili
14. apr 2021

@majk0986542257 áno, tak ako som písala 🙂 stopla som všetko, doslova, aj vitamíny, kozmetiku..verím, že práve vďaka tomu som na to prišla. Doktorka mi vravela, že 80% prípadov sa pôvod nezistí

majamat
14. apr 2021

@majk0986542257 su rozne, mne vtedy dr odorucila Devit forte,a z 4 davky, ale su aj kv, Vigantol, Devit ma uz aj kapsle, a teda vyrobcov vit, D je mnoho.

co ti baby pisu a obmedzovani jedla, takto funguje eliminacna dieta. sluszi aj na zotavenie,a le aj na zistenie toho, co ti vadi. proste zacnes jest len enjaky zaklad - potraviny najmenej alergizujuce, po nejakom case neico pridas a sledujes sa, potom zas a takto pokracujes. je to dost narocne. neviem rpesne ako tato dieta funguje, no nemusi to clekom dobre vyjst v urcitych pripadoch., ide o to, ze by si mala mat telo aocistene od alegenov, nez s dietou zacnes. neviem kolko je teda treba na ten zaciatok. potom ked pridavas postupne potraviny, v pripade HIT by sa ti nemuseli objavit priznaky. dolezite je aj na ako dlho mas ten svoj alergen vyluceny, lebo niekedy ked nemame silnu alergiu, male mnzstva alergenu telo moze zvladat a nezareaguje tak vyrazne. pripadne zas napr ja mam problem, ze pred ms mavam teda pms a vtedy sa mi zhorsuju tazkosti, ktore s cyklom absolutne nesuvisia. proste je to obdobie, kedy nase telo pracuje inak a teda v pripade pms aj nespravne a reaguje tak,a ko by inak nereagovalo.
a v pripade HIT je problem s enzymom Diaminooxidaza v creve. je to trochu neprebadana Dg a uplne presne sa nevie, ao to u nas funguje, no ak je enzymu malo, nestiha spracovat histamin z jedla. dolezite je,a ko malo ho je. urcitu hladinu histaminu mozes tolerovat a vdaka tomu na jednotlive pridavanie potravin s histaminom nemusis zareagovat. zareagujes, az ked je histaminu viac a to bud das vela potraviny s hist.,a lebo pouzijes naraz viac potravin s histaminom. a tiez asi tu hra dolezitu ulohu aj casove obdobie, lebo histamin sa takto v krvi zrejme zbiera a az ked je ho vela, dojde k reakcii. takze tato dieta pomaha zorientovat sa, ale nie je iste, ci ukaze to, co treba.

majamat
14. apr 2021

s potravinovymi alergiami a intoleranciami je to dost narocne.
pri alergiach je vhodne vysetrenie protilatok v krvi, co sa robi aj pri intoleranciach, ale teda je tazke uhadnut co konkretne vysetrit, preto nie ej jednoduche na to prist.
navyse mnohe tieto stavy mozu mat nejaku uplne inu pricinu, napr, dcera mala HIT zrejme vdaka celiakii, lebo po case, na bezl. diete sa jej vysledky upravovali.

majk0986542257
autor
14. apr 2021

@majamat aj cez deň keď sa neobjavili žihlavky vás telo svrbelo? Lebo mňa cez deň telo Srbi nemám žiadne žihlavky.. A večer sa objavia..

majamat
14. apr 2021

@majk0986542257 mna koza svrbi cele roky, su obdobia, ked nei a su obdobia, ked ano. a bez vysypu. niektori ludia to maju,a le netusim cim je to sposobene. dr. hovorila, ze je to zvysena hladina histaminu, co byva aj u alergikov.

majk0986542257
autor
16. apr 2021

@majamat a aj ste sa dusili? Alebo mali ste problém s dýchanim?

majamat
16. apr 2021