Mŕtvy zub a korunka

gemerka17
1. sep 2020

Ahojte, mám mŕtvy zub – hornú 6sku, v ktorej bolo 6 kanálikov vyplnené a ošetrené pod mikroskopom. Zub je zaplombovaný – nebolí. Mám to tak už cca 2 roky. Zubár navrhol dať na to korunku. Malo by sa mi to robiť na počkanie, za cca 2 hodiny, čo v reálne bude stáť asi 500-600e.
Moja otázka je: Vážne je potrebné dať na mŕtvy zub korunku ? Viem, že je krehkejší. Avšak keď už to mám takto dlho, tak nie som o tom presvedčená, že je to potreba. Nechcem byť len lekárskym biznisom.
Tiež ma zaujíma ak máte mŕtve zúbky či sú všetky ošetrene korunkou alebo fungujú aj bez korunky, prípadne či sa zub neskôr zlomil ?
Ďakujem za každú skúsenosť

marcellka32
1. sep 2020

Tiež mám jeden mŕtvy už 2 roky a fungujem s ním bez korunky

amelia000
1. sep 2020

@gemerka17 ja by som dala. Teraz a este par rokov to mozes mat ok a ano potom sa mrtvy zub zacne lamat. Ale dat za 1 korunku 500-600€ to urcite nie..ja som mala jednu za cca 250.

syslik81
1. sep 2020

mam jeden s korunkou a jeden bez a s korunkou je lepsie ten bez sa zacina zmensovat -lamat ... kym korunka vyzera pekne

zuzka102
1. sep 2020

Urcite nie je potrebne davat na kazdy mrtvy zub korunku. Ja mam mrtvu hornu 4-ku (tiez kanaliky vycistene a vyplnene) a z toho zuba ako takeho je cca 1/3 dorobena, proste vymodelovana z toho plombovacieho materialu (normalne aj spredu), teda ziadna korunka tam nie je, a funguje mi takyto zub uz pomaly 10 rokov.

katty2012
1. sep 2020

@gemerka17 zub sa ti skor ci neskor zacne rozpadat. korunka ano, ale nie za taku cenu

miskooo1987
1. sep 2020

Mne mŕtvy zub vydržal asi 4 roky... potom sa začal rozpadať a zubár mi povedal že radšej teraz cely von, ako o rok na chirurgii to riešiť po kúskoch...

anitka_4
1. sep 2020

Ahoj ja mam. Korunku mam preto,lebo som (ludovo povedane) mala viaz plomby,nez zuboviny. Tak aby zub vydrzal ci najdlhsie,tak ho zakryl korunkou. Ak je to nejaka mala plomba,tak by to asi nemal byť problém. Inak ja som platila za zirkonovu korunku 350€, cakala som na nu asi 2 tyzdne a dovtedy som mala docasnu od neho.

janka_g
1. sep 2020

mrtvy zub mi vydrzal cez 10 rokov, teraz sa zlomil, koren ostal v poriadku, tak uz mam korunku

gemerka17
autor
1. sep 2020

Vidím, že názory sú rôzne. Závisí asi prípad od prípadu. Tiež mi bol zub dorábaný/ domodelovaný asi plombou, vyzerá však relatívne normálne. Neviem však či mám viac plomby ako zuboviny. Čiže som na vážkach, či je to potrebné keďže zub zatiaľ drží. Pravdou je, že mám iba 25 rokov čiže treba zachraňovať čo sa dá. Ku korunke, preto tá cena lebo je to CEREC korunka na počkanie, čiže cca 500 e je bežná cena za ňu v rámci BA. Nechcem mať korunku s otlačkami, čakať na ňu atď. Mám už zubára s vybavením a viem aké je to dôležité aby ho mal.

chanel_c
1. sep 2020

Tiež mam mrtvy zub, dvojku, uz asi 9 rokov a zatial drzi (klop,klop), nezmenil farbu, zubarka mi povedala ze zatial korunku netreba, akurat pri jedeni davam vacsi pozor naň. .

panelacikova
1. sep 2020

@gemerka17 s mŕtvym zubom sa fungovať dá. to je jedna vec. a druhá, už to tu viaceré napísali, cena za korunku a ešte aj za počkaním (zrejme ten cerez, či ako to môj zubár volá - ten materiál - to je taká polokeramika či čo to je, no nepamätám, ale robí sa to za počkaním priamo v ambulancii) je šialená, že 500-600 eur. podľa mňa si chce urobiť na tebe biznis. ja chodím k pomerne drahému zubárovi, vždy ma vezmú načas, čo je ďalší bonus, ale za takúto korunku platím maximálne do 250 eur. a čo sa týka porcelánu, tak tam okolo 380 eur. takže zaplatiť 500-600, to aby bola zo zlata...

gemerka17
autor
1. sep 2020

@panelacikova Vymodeluje to softvér, oskenuje kamera, za 2 hodiny je korunka hotová, Na jednu návštevu to už máš. Je to prístroj. Preto je to také drahé. A som v Bratislave. Majú to kliniky. V rámci BA je to bežná suma za takúto korunku - cca 500 e +- so všetkým, ak to má byť touto metódou, žiadny 2 týždňový laborant s dočasnou korunkou tu nevstupuje. Malo by to byť keramika asi. Môj zubár je drahý ale klinika je riadne vybavená - mikroskop, korunky na počkanie, RTG, CT.

panelacikova
1. sep 2020

@gemerka17 ok, tak beriem späť, keď teda je BA dvakrát drahšia ako zvyšok slovenska.

panelacikova
1. sep 2020

@gemerka17 volá sa to celokeramická korunka cerec a pozri si na nete ceny... je to korunka za počkaním, presne ako uvádzaš, trvá to cca 2 hodiny celé a vyzerá to kvalitne.

gemerka17
autor
1. sep 2020

@panelacikova hej hej, ak tak už to chcem mať dobre. Čiže metódu si nechávam. Len ma stále trápi otázka, či je to potreba a či to nemôže fungovať aj bez. Odporúčal aj vybratie osmičiek (pod ďasnom, krivo, smerujú do sedmičiek, ale toho sa bojím a zatiaľ to nerobí nejaké problémy tak som ho hneď zrušila, že to sa bude odkladať na dobu neurčitú). Možno by nebolo zlé sa ešte ho spýtať aký mám pomer vlastného zuba a plomby.

zuzudrnda
1. sep 2020

@gemerka17 mne zubar mrtvy zub poriadne zakonzervoval. Poklada to za najlepsiu "zubnu nahradu". Vycistene a vyplnene kanaliky,opraveny zub. Korunku ak nie je treba nerobil.

mondolina
1. sep 2020

Mám mŕtvu dvojku ( bez korunky drží)
Mám mŕtvu päťku( bez korunky sa mi zlomila).
Na šestku by som korunku dala.

mondolina
1. sep 2020

Stoličky sú zaťažované viac ako predné zuby.

ticko
2. sep 2020

@gemerka17 kde chodíš prosím

gemerka17
autor
2. sep 2020

@ticko chodím do dently, MUDr Alexejenko.

marca12
2. sep 2020

@gemerka17 aj ja ma cerec na pockanie,ale stala okolo 300€. Sice mensie mesto ako Ba. Korunky su lepsie,trvacnejsie. Zatial mozes mat zaplombovany,nasetris a casom si das spravit. Aj keby sa ti zlomil,moderny zubar sa snazi kazdy zub zachranit,takze aj zlomeny by osetril a dal nan korunku.

gemerka17
autor
2. sep 2020

@marca12 nevadí ti to v ústach ? Tie peniaze zas taký problém nie sú, ale skôr sa desím samotnej korunky a opílenia vlastného zuba s tým, že keď sa to raz spraví tak už sa to nedá vrátiť späť. Je to niečo nové, čo nepoznám a zo zubárov mám strach i keď ten sa už zlepšil. Zas vzhľadom k môjmu veku potrebujem aby zúbky boli čo najviacej v poriadku.

denka259
2. sep 2020

@gemerka17 ja by som si korunku určite dala. Zub je mŕtvy, nie je naďalej vyživovany a teda je vysušený. Časom sa ti s vysokou pravdepodobnosťou môže začať lámať. Otázka je tiež kolko percent vlastnej korunky ti ostalo.

dahra
2. sep 2020

@gemerka17 - mam mrtvy zub este spred roku 2000, horna stvorka, az predvlani sa polka z neho zlomila. Ale moj byvaly zubar bol ako clovek cudak, no ako lekar genius. Robil vyplne zubov skor ako sa bezne zacali. On si stale nieco studoval a nove sa ucil. Nikdy nic nepokazil a vsetko vydrzalo. Vdaka nemu ma moja mama vo veku 67 rokov vsetky zuby a dokonca vlastne. No uz 4 roky som v rukach beznych zubarov a vidno ako sa veci kazia.

marca12
2. sep 2020

@gemerka17 vobec mi to nevadilo ani v prvy den. To je presne ako moj stary zub. 6tka je namahany zub,skor ci neskor aj tak budes musiet dat.

lucinkaboz
22. mar 2021

@panelacikova prosim ta a kde chodis zubarovi, korunka 250 e, je velmi dobrá cena, j u nas mi povedali 500 bez roboty, ja by som chcela implantat, no 1200, dokonca 1600, jeden zub😂

panelacikova
23. mar 2021

@lucinkaboz Žilina

lucinkaboz
24. mar 2021

@panelacikova a ku komu? Ak sa mozem spytat,dakujem

panelacikova
24. mar 2021

@lucinkaboz moravčík

nikolet3258
24. mar 2021

@gemerka17 určite odporúčam dať korunku keďže je to 6 🙂 zub by vydržal bez korunky nie moc dlho, môže sa stať že sa rozpadne, praskne atď. Predsa len je to 6tka ktorá je potrebná a lepšie si to takto predĺžiť korunkou ako tam za pár rokov už dávať implantát ktorý je minimálne 3x drahší 🙂