Na migrénu antidepresivum Citalec

felicita2
25. aug 2016

Ahojte, berie niektora z vás ako prevenciu resp. zníženie frekvencie migreny antidepresivum Citalec? Pomohlo vam to vôbec?
Niekoľko rokov sa lecim u neurológa na migrény. Mavam ich cca 6 x do mesiace, niekedy aj viackrát. Zabera mi rizatriptan sandoz 10 mg. Na zníženie frekvencie a intenzity migrény cavington nezabral, tak mi teraz pani doktorka predpisala Citalec 10 mg 1/2 tabl. rano. Ja sa však toho lieku dosť obávam, keď som si prečítala nežiaduce účinky... Migrenu mavam pred a počas menzesu, z krcnej chrbtice a samozrejme stres, ale ten nepocitujem každý deň. Sem tam mam náročnejšie obdobie v praci, vtedy mam pri migrene aj mierne zvýšený tlak, hlavne spodny na 95 niekedy 100. Vtedy rizatriptan neberiem. Nemam vsak depresie, len niekedy sa viac stresujem. Mam pocit, že antidepresivum nepotrebujem a neviem ci by to vôbec pomohlo ked medzi uvedenymi neziaducimi ucinkami su časte bolesti hlavy. Je to bežný postup nasadiť antidepresivum proti migrene? Ďakujem pekne.

melonik7
30. sep 2016

@ivanaportasikova nad týmto už dlho rozmýšľam a neviem sa k tomu "dokopať" ..ale migrény sú silné a nevládzem pri deťoch..skúsim..ďakujem za radu 🙂

ivanaportasikova
30. sep 2016

@melonik7 Dobry vecer, dovolim si tykat. Vies co, stoji to za to. Tiez som nebola schopna postarat sa ani o seba, nieto o rodinu. Po pol roku neviem, co je to bolest hlavy. Fakt. A to som s kazdou zmenou pocasia trpela ako kon.....

ivanaportasikova
30. sep 2016

.... a ako vecna bojovnica s vahou mozem povedat, ze isli aj nejake kila dolu! Takze aj druhy pozitivny efekt.....

melonik7
30. sep 2016

@ivanaportasikova lepok - to je biele pečivo..však? a energiu máš aj tak? sa bojím, že keď budem "hladná" nebudem vládať 🙂 pri dvojičkách je teraz u mňa najdôležitejšie byť dobre najedená a mať kávu po ruke 🙂 ale asi-určite je to o zvyku..nemať migrény za vyskúšanie stojí

ivanaportasikova
30. sep 2016

energie mam aj za dve. Lepok - to je všetko prevažne o pšeničnej múke. Môžeš to skúsiť postupne. Nahraď pšeničnú múku špaldovou múkou - obsahuje síce lepok, ale špalda nie je modifikovaná. Nauč sa upiecť si chlebík napr. zo špaldovej múky a nebudeš hladná. Keď si už telo zvykne, že nejedávaš pšeničnú múku, môžeš začať experimentovať s rôznymi druhmi múky. Keďže nemáš tráviace problémy, čo sa týka lepku, stačí len vylúčiť bielu pšeničnú múku. Uvidíš sama, či ti to pomôže. Ale nie je možné podvádzať - treba to dodržiavať. Oplatí sa to vyskúšať, tie migrény fakt dokážu človeka odrovnať...

2sisi2
1. okt 2016

@felicita2 na začiatku žiadne vedľajšie účinky, jasné dám vedieť, dúfam že nezabudnem 🙂

2sisi2
1. okt 2016

@ivanaportasikova ahoj, ja si myslím že si to nemala migrény, tá bolí na jednej strane hlavy, začína za okom a postupuje po celej hlave... Pri menzese aj mňa bolí hlava ale tak "inak"... Preto ti možno AD nepomohli 🙂

ivanaportasikova
1. okt 2016

@2sisi2 vôbec to neviem posudit, ci to bola migrena, ale zacalo to tak, ze ma najprv bolela jedna polka hlavy a druhy den druha polovica. Bolo mi tak zle, ze som musela mat prazdny zaludok a hlavne mi pomohlo len sa z toho vyspat. Ako som uz vyssie pisala, ta bezlepkova strava mi pomohla, ale pomohlo to mne, netvrdim, ze to pomoze kazdemu. Lutujem vsak vsetkych, ktori bojuju s bolestami hlavy. Kto nezazil, neuveri....

zuzanka0258
3. jan 2018

Ahojte.Ja mám 28 rokov A migréna trpím už 10 rokov ale mám bolesti čo raz horšie, mávam už chronické migrény.Brala som kade čo nič mi už nezaberajú.Postupom času som sa dostala na novalgin injekcie, kto ich nerezové sú dosť bolestivé, postupom času už sem tam ani to mi nezaberajú.Doktorka mi naposledy predpísala rizatriptan tie mi záberu skoro okamžite, ale poslednú dobu som po nich ostala, unavená A akoby omámené, sa cítim ako opitá.No už neviem ak mi ich vysadil, čo budem brat.Som zúfalá.

felicita2
autor
4. jan 2018

@zuzanka0258
Ahoj, aj ja som mala na začiatku take vedľajšie účinky, ale niejak si organizmus na to zvykol je to už lepšie, hoci aj tak taku polhodku až hodinu som taká omamena, najlepšie je si ľahnúť aspoň na polhodku a potom je už dobre, prejde to. A nebrať na lačno, hoci vtedy mi skôr zaberie... Zatiaľ mi ten rizatriptan zaberá super a celkom rýchlo, len sa bojim, že aj ten po čase prestane účinkovať, lebo si na to organizmus zvykne... A ešte jedna vec, pytala som sa koľko tabliet je bezpečné užívať... Tak max. 6 za mesiac, ale u mňa je to aj viac, keďže niekedy mam 3 dňové migreny...

zuzanka0258
4. jan 2018

@felicita2
Ahoj no mne doktorka povedala,že tie lieky sú veľmi návykové A keď sa vysadia bolesti hlavy sa zhoršujú.

felicita2
autor
5. jan 2018

@zuzanka0258 Ako vysadila? Veď tie sa neberú ako prevencia pravidelne, ale pri záchvatov migreny... tak nerozumiem celkom. Ja sa skôr obávam, že prestavu zaberať, a že ich beriem asi častejšie keď mam rak časté migreny. Či skôr myslíš, že su návykové v tom zmysle, že častejšie su bolesťi - migreny .... že si telo bolesťou pýta ďalšiu dávku?

chocky11
5. jan 2018

@jaq ahoj mozem sa spytat, ci si mala po zacati brania atiepileptik nejake neziaduce ucinky? Ja mam problem s bolestami hlavy,,trpnutim chrbtice, ruk a nohty, prekonanu retrobulbarnu neuritidu, sledovana na podozrenie SM ale nakolko som slobodná matka a na maleho som sama a tak.sa bojim si cokolvek dat aby sa nieco nestalo. Plus tiez mam ten magnosolv a este nejake silne lieky na.bolesť max si ich mozem dat dva za rok ale vdaka bohu este, som.ich nemusela uzit. Len to trpnutie je u tak neznesitelne ze neviem ci to vyskusat ci nie ale to co tam.pisu za neziaduce, tak.sa toho bojim

zuzanka0258
6. jan 2018

@felicita2 no áno sú návykové A nemusia ti zaberat do nekonečná.Mne povedala neurologicka že sú návykové A keď ich prestane užívať,alebo ak ich vezmeš pri záchvate migrény tá bolesť pri ďalšej migréne može byť silnejšia.

jaq
6. jan 2018

@chocky11 Ahoj, nič absolútne, najprv mi dal nižšiu dávku tu som brala pár mesiacov,ale aj tak boli migrény tak mi zvýšil (aj tak nemám vysokú dávku), migrény však už nemávam 5x týždenne, ale párkrát mesačne a už ani nie tak výrazné,ale naozaj menšie... už mi zaberie aj triptan, ja som totiž mala také,že už mi ani triptany nezaberali... ja beriem maxalt, lebo iné by som vyvracala - ten sa rozustí na jazyku a je šanca, že zaberie 🙂. Naozaj je to super a beriem tie antiepileptiká už roky a som veľmi spokojná. Pri tak nízkych dávkach čo sa dávajú pri migrénach nežiadúce nie sú veľmi prítomné a to ja beriem xy iných liekov a bola som za rok na 5 operáciach ;).

chocky11
6. jan 2018

@jaq ďakujem 😊 mne dala timonil 2x1 a oo mesiaci ze mam si dat spravit pecenove testy, prero sa bojim co to moze soravit a tiez pri velkych bolesrisch rizatriptan sandoz tie som vdaka bohu zatial nemusela. Ale neviem ci mam zacat s tym timonilom, pred tym mi daka antidepresiva na to ale tie som.odmietla kvoli tomu ze musim.byt v 100% kondicii kvoli malemu, byva mi casto chory s vyskoymi horuckami a febrilnymi krcami a v noci nesmiem zaspat aby som mu merala teplotu a davala nanho pozor lebo jemu nezaberaju lieky na teplotu cize nanstop tri dni 40 horúčky. 😞

kurce22
5. dec 2019

@jaq prosím tá mne to tiež teraz predpísala Neurologicka ale mám to brat trikrát denne,veľmi sa bojím vedel.ucinkov

zuzi56
26. mar 2020

Ja mám pp, keď som začala brat AD tak asi po 6 mesiacoch mi prešli migrény, mavam už len bolesť hlavy, a pomôže mi aj Ibalgin.
Niekedy mám bolesť aj dva dni, ale je to už iba taká slabá tupá bolesť, nedá sa to z migrénou ani porovnať.Za mna áno.

bolavyzub
26. mar 2020

Ja som tiež počula od neurológa, že s triptanmi treba opatrne narábať. Tiež v tom zmysle, že vzbudzujú závislosť (ktorá môže dopadnúť až tak, že bolesť začne už len preto, že si človek liek nedal).. Takže pozor na časté užívanie. Niekomu v úplných začiatkoch bolesti pomôže aj ibalgin zapitý kávou. Na prevenciu magnézium (magnerot) a cvičenie na krčnú chrbticu. Je to pliaga, tá migréna..

lucysubova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
felicita2
autor
9. júl 2020

@lucysubova ahoj, neskušala., abi netušim, čo to je...máš aj osobnú skúsenosť s tym ?

lucysubova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz