Odporúčte mi,prosím, dobrú filtračnú kanvicu

lilly309
25. jan 2019

Vie niekto odporučiť nejakú filtračnú kanvicu? Povedať plusy či mínusy a podobne? 🙂 Ďakujem.

ellaafi
25. jan 2019

@lilly309 za mňa určite Brita. Široký výber a čo sa dizajnu týka 😉
Plusy : určite sa oplatí pokiaľ máte tvrdú vodu, kanvicu od vodného kameňa nemusím tak často čistiť.....
A mínusy som za tých pár rokov nezaznamenala
😉

lucinika
25. jan 2019

Ja som chcela najprv veľmi Britax ale potom som si prečítala skúsenosti jednej baby, jej príspevok kopíruje nižšie,od kúpy som upustila.

lucinika
25. jan 2019

BRITA - FINAL komplet laboratorne testy
Priatelia, najvacsi omyl mojho zivota je tato filtracna kanvica :( som tak sklamana a zaroven smutna. Britu som prestala pouzivat na pitie, dominam ju len na kvety a bylinky a na margo sungitu : tiez je na vasom zvazeni, viac info nizsie. Dalsia na rad v testovani pride reverzna osmoza, na testy sa mozete “tesit” tak za 2-3 tyzdne. Sama som zvedava.
Za posledne tyzdne som sa vela dozvedela o chemickych rozboroch a o vode a podelim sa s vami o tieto info.
Britu som zacala pouzivat preto, lebo som sa vydala do ineho kraja a voda mi tu nechutila. Castokrat bola zlta a zo strachu z kvality som vyhladavala nieco, co by ju zlepsilo. Preto som ju zacala pouzivat. Voda bola chutnejsia a na pohlad cistejsia, preto som sa vnutorne upokojovala, ze je aj lepsia.
Na zaklade debaty, ktora sa rozputala pod mojim prispevkom som sa rozhodla dať vodu na rozbor do laboratória. Odobratie vzorky prebehlo nasledovne : Najprv som britu poriadne vyumyvala a vydezinfikovala (nie nepouzila som dvojtyzdnovu hubku plnu bakterii). Filter v nej bol 2 tyzdnovy. Vodu z kohutika som nechala odtiect a odobrala vzorku nefiltrovanej a aj nasledne prefiltrovanej vody z brity, pricom som sa nedotykala kohutika. Vodu som prefiltrovala a ihned preliala do sterilnej flase so sterilnym vekom priamo z laboratoria a za hodinu bola voda uz v labaku. Laborantka si bola ista, ze keby voda stoji dlhsie a filter by mal viac, vysledky by boli aj 5x horsie, naisto najdene ecoli, ci ine bakterie, ktore sposobuju napr. hnacky. Ale podme rovno k vysledkom.
Voda sa testovala na 3 rozlicne laboratorne testy. Prva velicina je voda z kohutika, druha je z brity. Obe vody boli naberane v rovnaky cas a taktiez aj rovnaky cas stali vo flasi. Vysledky som si nechala vysvetlit a pretransformovat do ludskej reci, kedze som v chemickej oblasti laik.
Z FYZIKALNO-CHEMICKEHO ROZBORU (prva tabulka) sa mozete polopatisticky povedane dozvediet, ze voda z brity absolutne nic nezlepsuje. Ani jeden ukazovatel. Kazdy jeden len filtruje a vodu ochudobnuje o jej prirodzene zlozky, ph, zelezo, mangan ci iony. Brita dokonca zvysuje mnozstvo dusicnanov na 35. Pricom optimalna hranica pre deti je 15. Hoci tieto vysledky su v norme, v konecnom dosledku je ta voda horsia ako z vodovodu, naviac hranici s normou ph ukazovatela vody, stlaca ju az na tesne nad hranicu tzn vodu prekysluje.
MIKROBIOLOGICKY ROZBOR (druha tabulka) je pre nas najdolezitejsi a napovie najviac. Hoci sa vo vode nenasli patogeny, ani bakterie ecoli, ani koliformne bakterie, namerane mnozstva mali dalekopresahujuce povolene hodnoty noriem, ktore by mala splnat voda - laicky pijeme nadmerne mnozstvo bakterii a mikroorganizmov. A to voda “stala” v uzavretej sterilnej flasi len hodinu. Ak by stala dlhsie, namerane hodnoty by mohli byt aj 5x vyssie.
BIOLOGICKY ROZBOR (tretia tabulka) neobjavila ziadne odchylky.
Suma sumarum – Voda podla nariadenia vlady SR 354/2006 po fyzikalno-chemickej a biologickej stranke VYHOVELA, no po mirkobiologickej stranke NEVYHOVELA požiadavkam na vodu pitnu.
Voda z brity pri testoch nepreukazala jeden ukazovatel, ktory by vodu zlepsil, prave naopak, vlastnosti vody zhorsovala, oberala ju o jej prirodzene zlozky a znizovala ph. Mnozili sa v nej kultivanty, mikroorganizmy, ktore presahovali povolene normy. Je velmi na zvazenie ci tuto filtracnu kanvicu budete pouzivat aj nadalej. Co mi bolo povedane, kanvica ci sungit je vyborna na kvetiny a rastliny, nakolko sirenie bakterii a mikroorganizmov v nej je pre nich ako prirodne hnojivo. Tie kamene su ponorene vo vode neustale. Stale sa obmyvaju a kontaminuju vodu. Idealne miesto na mnozenie bakterii. Hoci sungit laboratorium pred nedavnom testoval, kupim si ho aj ja a dam na rozbor, nakolko to chcem mat 100% potvrdene.
CO TEDA PIT? Nuz, sama sa este hladam. Voda na slovensku je podla slov odbornikov naozaj velmi kvalitna. Pre dojcata ju staci prevarit a nechat vychladnut. Ak chcete pit vodu bezprostredne z vodovodu bez prevarania, staci ju nechat postat v sklenenom dzbane par minut, takto sa chlor vypari a bude prijatelna.

osky
25. jan 2019

@lucinika vdaka za cennu info.
Uz davno som premyslala presne nadtym co sa tu pise-ze ked je to stale vo bode,musia tam byt neziaduce bakterie,plesne....

ellaafi
26. jan 2019

@lucinika takže si sa rozhodla apriori? Žiadna vlastná skúsenosť z praxe s používaním filtračnej kanvice (Britax, Brita......)?

ellaafi
26. jan 2019

@osky ale veď to nemusí byť stále vo vode....... Teda ak som to správne pochopila

osky
26. jan 2019

@ellaafi ale ved vodu filtrujes denne.na pitie.ci nie?
Voda ostava v kanvici.
Ked ju aj prelejes tak filter ostava mokry.
Keby si ho aj zakazdym vybrala,nevysusi sa tak rychlo.
Proste ten filter tam je istu dobu a potom sa vymeni..
Chutovo je ta voda lepsia ale ci je ozaj zdravsia🤔🤔🤔

lucinika
26. jan 2019

@ellaafi nakoniec som sa rozhodla pre normálnu vodu z vodovodu 😊

ellaafi
26. jan 2019

@osky áno fitrujem denne, väčšinou na pitie. Neostáva mi v kanvici, prefiltrujem a spotrebujem. Občas sa stane že tam niečo zostane ale veľa nie. A keď ju aj spotrebujem, či filter zostáva mokrý som neskúmala, pravdepodobne áno. Hlavným dôvodom kúpy v mojom prípade bola tvrdá voda, a ja som rozdiel v chuti cítila. Tvrdá voda nám v značnej miere ničila rýchlovarnú kanvicu, kávovar......... Preto Brita, používam ju dokonca aj do žehličky..........
A či je zdravšia alebo nie, neviem, používame ju už cca 5 rokov a zatiaľ sa u nás nič "škodlivé" neprejavilo 😉

ellaafi
26. jan 2019

@lucinika to aj ja, len si ju "zmäkčím", lebo tu kde bývame je voda pre mňa tvrdá 😉

osky
26. jan 2019

@ellaafi no vsak vravim-chutovo je lepsia.
Aj mne vadi tvrda voda.
A tiez aj do zehlicky...
Ja len konstatujem ze uz viackrat ma napadlo,co sa spomina v tych testoch.
Ja uz dlhsie prave pozeram nieco v skle.mne prekaza aj ten plast...ale ideal na filtgovanie vody asi nenajdeme🤥