Operácia kolena

jahu348
22. jún 2021

Ahojte. Bol niekto na operacii kolena ( meniskus) ?

oblecenie99
22. jún 2021

@jahu348 Ahoj, áno, ešte v toku 2006..mala som 16. Robili mi artroskopiu, po troch dňoch som išla domov. Nepamätám sa už presne, ale celkom rýchlo som sa dala dokopy.

jahu348
autor
23. jún 2021

@oblecenie99 presne na toto mam ist aj ja. Zakolko ste boli fit? Mne povedali 4-5 tyzdnov. Dalu ste sa uspat ?

oblecenie99
23. jún 2021

@jahu348 no bolo to už dávno a mala som polovicu rokov ako mam teraz a menej kíl, aj viac pohybu 😁 tak asi aj ta rekonvalescencia bola rýchlejšia ako by bola teraz.. Ale do tých štyroch týždňov by si mala byť fit. Mala som úplnú narkozu, ani neriešili, čo chcem, dali toto automaticky..

jahu348
autor
23. jún 2021

@oblecenie99 dakujem za odpoved

natalia912
23. jún 2021

@jahu348 bola som dva roky dozadu cca, do mesiaca som bola fit🙂 a mala som celkovú narkozu...

dominka11
23. jún 2021

@jahu348 ahoj, ja som bola 2 roky dozadu, 10 dni barle, potom rehabilitacia, ale noha bola cca 2m napuchnuta, tak som nosila aj bandaz. Cca pol roka som ju citila, ale teda fungovala som normalne uz.

jahu348
autor
23. jún 2021

@dominka11 nemate teraz ziadne komplikacie? Koleno uz neboli?

dominka11
29. jún 2021

@jahu348 musim zaklopat, fungujem normalne, akurat pri cviceni sa davam pozor na kolena🙂

elizita
24. jan 2023

Baby,čo ste ste boli na opke,s odstupom času máte koleno ako fungl nové? Ja mam roztrhnutý meniskus,už som mala aj termín opky,cuvla som. Bojím sa. Zatiaľ má to tak veľmi neobmedzuje. Ale viem že raz na to príde.

20erika07
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
20erika07
24. jan 2023

@elizita bohaca vymazala som odpoved, tak uz len v skratke, úlomky z meniska putuju a poskodzuju dalsie chrupavky, cim dlhsie budes cakat, tym budu poškodenia vacsie, takto ti to osetria ,vyčistia a mas pokoj, jedno koleno po odtrhnutom meniskuse mi drzi 18rokov už, druhe koleno az na 3x sa podarilo dat dokopy a to uz nebude nikdy take funkcne samozrejme

meca
25. jan 2023

Ja som mala 6 týždňov po OP ortezu a každý deň bolo lepšie. Koleno občas cítim

tiezjedna
25. jan 2023

@jahu348 ja, vlani v októbri. Meniskus je v pohode, ja som nemala ani ortézu, nič, za 3 týždne som normálne fungovala.
@elizita ja som to odkladala 7 rokov 🙂 Koleno mi normálne funguje, po pár mesiacoch som lyžovala. Ale ja mám navyše aj pretrhnutý predný krížový väz, do toho si rýpať nenechám.

elizita
25. jan 2023

@20erika07 na žiadne úlomky sa doky ani neupozornil .. hm...
@tiezjedna tak tie vazy sú masaker.. to nie je tak ľahko operovatelne a že hotovo.. svokre ho operovali pred vyše 10rokmi ,chodila ešte aj na nejaké napustanie niečoho a aj tak to nemá ok

tiezjedna
25. jan 2023

@elizita veď práve... mňa na to upozorňovala aj fyzio a aj ten operatér, ktorý mi robil koleno hovoril, že väzy sú vždy 50:50, a to je primár ortopédie s dlhoročnou praxou. Akonáhle mi zoperoval ten meniskus, tak koleno je v pohode, nijak ma neobmedzuje, nebolí, takže ani pocitovo nemám potrebu do toho hrabať.

jahu348
autor
25. jan 2023

@elizita v auguste bol rok od operacie. Je to ok ale niekedy ma tam picha a ked dlhsie chidim krivam. Ale inak je to lepsie ako predtym

terezka1947
7. apr 2023

@jahu348
@tiezjedna
@elizita baby,po operácii ste vedeli ísť na wc,či len prejsť pár krokov po byte?iba s barlami alebo aj jemné doslapovat?a ako je to s hygienou?sprcha?
Neviem si predstaviť,čo prvé dni po operácii čakať....či sa iba leží,či sedí, či čo....

gemerka17
7. apr 2023

@terezka1947 mama je teraz po operácií, dnes je to 11 deň, robili jej meniskus. Operovali ju v utorok o pol 3 a na ďalší deň o 9 ju púšťali, bez barlí, po vlastných. Lekár povedal, že tu žiadne barle nie sú treba a mal pravdu. Mala normálne dostupovať, ideálne žiadne krívanie. Ešte má trošku bolesti, ale je úplne sebestačná, išla na nákup, jazdila autom (automatická prevodovka a bola to ľavá noha), dnes asi 2 km prechádzka. Doma na ďalší deň po operácií po byte fungovala bez pomoci. Na 3 deň mohla začať bicyklovať bez záťaže, prípadne ísť plávať. Tie 2 dni len základné cviky.

terezka1947
7. apr 2023

@gemerka17 ďakujem za odpoveď. Čiže žiadne barly nevyfasovala? zaujímavé. A prosím ťa,ako je to s hygienou,vedela sa spŕchnut?samozrejme nejako si to koleno ochrániť pred vodou....

gemerka17
7. apr 2023

@terezka1947 nie žiadne nemala ani nikto kto bol na oddelení s ňou a mal túto operáciu. Ale ono čo pracovisko a operáter to môže byť iný postup. Čiže v inej nemocnici alebo zariadení sa môže stať, že bude pacient na barlách. Koleno mala zaviazané aj celú nohu ešte 7 dní po operácii (do výberu stehov). Čiže to sa namočiť nemohlo a osprchovať sa vedela. Máme vaňu a na to tak máme takúto dosku (tu mala už doma a dostala ju keď jej pravé koleno vymieňali pred niekoľkými rokmi) : https://www.tualmed.sk/toaletne-stolicky-a-kres...
Čiže problém nebol. Koleno mala normálne zaťažovať na takéto klasické samoobslužné činnosti. Ale ono asi aj závisí ako veľmi je meniskus poškodení a čo všetko sa robilo.

adkoalauri
7. apr 2023

Koncom januára som bola

terezka1947
8. apr 2023

@gemerka17 ďakujem.

jahu348
autor
8. apr 2023

@terezka1947 ja som doma.normal chodila ..teda bez barly. A hygiena dobre Ziadne velke obmädzenie

terezka1947
8. apr 2023

@jahu348 ďakujem. Manžel ide na operáciu menisku,ale v posl.dobe začal mať problémy s kolenom väčšie,nejaké úlomky tam má tiež,viac ho boli,obmedzuje pri pohybe. Čiže sa bojím,či to bude iba meniskus,či nie vážnejší zásah,dlhšia rekonvalescencia.

fidorka7
8. apr 2023

@gemerka17 všetko čo píšeš, súhlasí, ALE určite nemôže ísť plávať. Včera ma prepustili, som po tretej operácii menisku a ANI RAZ mi nedovolili ani len pri sprchovaní namočiť sterilné krytie. takže PLÁVAŤ do vybratia stehov určite NIE

gemerka17
8. apr 2023

@fidorka7 áno áno, po 3 dňoch bicyklovat a po výbere stehov plávať. Tak to je.

jahu348
autor
8. apr 2023

@terezka1947 ved uvidite. Ja som mala tiez dost roztrieskane koleno ulomkov vela a dopadlo to dobre Ja mam aj silny prah bolesti tak ja vsetko zvladam lepsie 🤣

terezka1947
8. apr 2023

@jahu348 no,uvidíme.

elizita
8. apr 2023

Tí čo ste nemali barle,v akej nemocke vám to robili?

jahu348
autor
10. apr 2023

@elizita piestany