Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Podozrenie na celiakiu

romana160
13. mar 2020

Pekný večer všetkým.Idem sa poradiť.Mám vtom "bordel",ale idem k veci.Je zrejmé ,že na gastro sa tak lahko nedostanem,lebo "koronavírus".Ja som zisťovala teda veci ohladom mojích črevných ťažkostí a aj som zatial na niečo prišla.Zistila som,že stolica býva taká lesklá ,žltá asi bude z toho čo jem ,ale je stále zmäkčená.žiadne vodnaté stolice.Niekedy stolica ide s hlienom,ale bez krvi.Toto sa mi zhoršuje v období menzesu a ovulácie.No čo sa týka jedál,tak som zistila,že mi robia zle tie bebe kekse a dnes som zistila,že vajíčka,ked som jedla praženicu.Bolesti pri týchto ťažkostiach nemám a bych len povedala,že skôr to je také dráždenie na stolicu.Chcem sa spýtať ,aké ste to mali vy ,čo máte celiakiu na začiatku? A aké potraviny ste konzumovali?Po prípade čo vám robilo dobre? Môžete mi poradiť aspoň na začiatok?Samozrejme na gastro pôjdem len čakám až sa to s tým koronavírusom skončí.

riaja
13. mar 2020

@romana160 dobrý deň , no ja som mala strašné bolesti žalúdka po každom múčnom jedle aj po jedle ktoré obsahuje glutaman, tak som išla k obvodnej lekárke a ta mi z krvných testov zistila ze mam celiaku.

elinosar
13. mar 2020

Ja mam celiakiu. Pri celiakii je priznak hnacka alebo zapcha, nie zlozenie stolice ani sfarbenie. To uz bude problem asi niekde inde. Pri celiakii ti nemoze byt zle len z bebe keksov a z chleba napriklad nie. Casto ludom zle vobec nie je lebo je to skryta choroba a nezvykne sposobovat bolesti. Kvoli ms a ovu sa nemozu priznaky celiakie zhorsit. Mozno ti nieco je, ale ja osobne si nemyslim ze je to celiakia. No uvidis.

majamat
13. mar 2020

u nas ma celiakiu dcera a so stolicou problemy nemala. pri tychto tazkostiach moze byt podozrenie,a el kludne to celbyt nemusi. to treba urcite dosetrit.

no pozor, nesmies drzat bezlepkovu dietu !!!!! ak by si presla na dietu, budes mat skreslene vysledky a celiakia b sa ti nemusela odhalit.

majamat
13. mar 2020

@elinosar mas uplnu pravdu, no zaujimave je, ze ja mavam PMS. musim podotknut, ze nemam celiakiu. no cokolvek mam, akekolvek zakladne ochorenie. to sa mi vzdy v tomto obdobi zhorsuje akoby ten organizmus v tomto obdobi vsetko tak nejak horsie znasala. ja mavam problemy s patovymi osttrohami, s bedorvymi klbami, s chronickym kaslom ( dost envyhoda v tomto obdobi ), obcas so zaludkom a neviem. cokolvek v tonto obdobi mam horsie. inokedy sa citim lepsie a prejavy su minimalne, ale v tomto obdobi sa citim o dost horsie.

romana160
autor
13. mar 2020

@riaja No ja bolesti žalúdka nemávam. A múčne jedlá ani nejedávam.Mám na mysli pečivo,koláče.Dokonca vajcia vraj obsahujú lepok,ale to vraj záleží na tom či boli sliepky krmené obilninovou zmesou.

romana160
autor
13. mar 2020

@elinosar Ja to ani ako hnačku nemávam.Zabudla som však sem ešte doplniť,že málokedy tá stolica páchne-taký ostrý pach.Ja ani bolesti nemám,čo som ako prekvapená.A tie stolice sú časté a to najviac po zobudení ráno a nalačno,pretože ja neraňajkujem.

sofiia87
13. mar 2020

@romana160 ja som mala bezpriznakovu formu. Vobec mi nebyvalo zle, akonahle som presla na bzl dietu ulavilo sa mi a zmizlo kopec dalsich problemov.
Vajicka su bezlepkove, cize ak ti je po nich tazko, nebude to celiakiou.
No a jedla som vela zeleniny, ovocia a prirodzene bezlepkovych jedal (ryza, pohanka, pseno, quina) maso. Do dnesneho dna nejedavam nejake velke mnozstvo mucnych jedal, ale chliec si teda neodpustim.
Sama musis prist na to, co ti chuti, vyhovuje a robi dobre. Ak sa chces spytat nieco konkretne, kludne

romana160
autor
13. mar 2020

@majamat U mňa to začalo v min.rok so zápchou,ako mám na mysli,že to zo mňa šlo ťažko.Stolicu som mávala 1-2 krát za deň.Dalšie príznaky k tomu mám len že sa mi grgalo stále,pocit plnosti som mávala,záhu,no tú mám niekedy aj teraz,škrkanie v bruchu .Ja som totiž ešte rozmýšlala nad helicobacterom,pretože môj bývalý priatel zistil,že mi páchlo z úst akoby zo žalúdka.A mne zistili ešte žlč.reflux v min.rok na gastre.A to bolo ohladom žlčníka,no ten mi vybrali.Som tri mesice po operácii žlčníka.

romana160
autor
13. mar 2020

@sofiia87 čo sa týka nevolností,no ja som ich mávala ked som mala žlč.záchvaty .Viem,ešte spred pár rokov mi bývalo nevolno ale to len akoby dočasne aj to v období PMS.Tých príznakov všelijakých bolo vela,ak mám napísať ti pravdu.Nevedela som totiž ,či to žlčník alebo ozaj nejaká alergia na niečo.To bolo to najhoršie.So zeleninou problém nemám ,iba fazula mi robí problém a paprika.A mak mi robil problémy strašné. Dodnes sa ho bojím si dať.Mliečne výrobky som tiež vyradila.Ja ani celiatické výrobky zatial nejedávam.Som totiž len na ryži,zemiakoch,cestovinách,k tomu sem tam nejaké omáčky alebo šťavy ,ktoré znesiem,mäso-kuracie,losos...atd.Mávala som problémy s pleťou ,teraz už nemám,schudla som,totiž ja ešte mám zistenú štítnu žlazu-hypotyreozu.Takže vážne neviem čo a ako ,že čo to môže byť.Aj nad syndromom dráž.čreva som rozmýšlala.Ja totiž ešte trpím aj panickou poruchou,tak neviem.Som z toho aj zúfalá,pretože toto sa ťahá už bude tomu rok a myslela som si že hádam po operácii sa to zmení.No nič sa nezmenilo.

majamat
13. mar 2020

@romana160 tazko povedat, co ti nesedi,a le moze to byt cokolvek. celiakia je velmi pestra a moze sa prekryvat, resp. podobat na mnozstvo inych diagnoz.
co sa tyka vysetrenia a diety, to plati, co som napisala. ak moc nejedavas lepok, moes mat skreslene vysledky, ak teda mas celiakiu. celiakia sa da zistit zatial iba tak, ze sa najdu poskodenia, ktore lepok napacha. a celiakia je autoimunne ochorenie, ale je to jedine taketo cohroenie, pri ktorom sa poskodene crevo dokaze zregenerovat. a to je dovod, preco sa musi konzumovat lepok, ked sa celiakia vysetruje. su ludia, ktori su na deite a pred zacatim diagnostiky na celiakiu sa im odporuca konzumovat lepok aspon 6m a to aspon 4 lepkove porcie za den ( tym sa mysli pecivo, ci cestoviny, resp. kekse ). cize ak toto nejedavas a das sa vysetrit, sice uplne OK crevo byt nemusi, ale nebude poskodene dostatocne na to,a by si tuto diagnozu dostala. aj protilatky v krvi pokial nie su vysoke, este nemusia byt z celiakie. diagnostika celiakie, to je taka skladacka. dolezite su protilatky, biopsia. doplnkove vysetrenie je aj genetika,a le samotne to nic nedokzauje.

romana160
autor
13. mar 2020

@majamat Takže z toho,čo si napísala,usudzujem,že musím minimálne polroka jesť výrobky kde je lepok aby sa celiakia potvrdila? Fuuu,ja pokial viem nemala som problémy pred pár rokmi po koláčoch,po pečive.Iba čo som si všímala problémy bolo mlieko samotné ,mak a ešte ale niečo čo možno by to mohlo byť je cukor.Mávala som istú dobu mykozy.Totiž ja som dokázala zjesť enormné množstvo sladkého.No aj sladké som obmedzila.Mala som kolegyňu,ktorá má dcéru celiatičku a jej sa to začalo tým že bývalo jej zle a dokonca aj odpadla.Ja sama som sa začala po rokoch opierať o to ,že mám nejakú skrytú alergiu na niečo.To bolo od tej doby ked sa mi ako 20-ročnej spustil prvý panický atak.Vlastne ja som bola 10 rokov alergička na pele-tráva,obilie,ambrozia prach,roztoče.Takže preto som sa o to začala takto opierať,lebo iné mi ani nevychádzalo z toho nič.Ešte možno by sa dalo oprieť o tú hypotyreozu.Mnoho ludí čo mali štítne žlazy,mali problémy s rôznymi alergiami.Dokonca som mala jednu známu ,ktorá bola na štítnu a tiež mohla potvrdiť,že sú tam aj alergie.Mne štítnu zistili až po 4 rokoch od toho prvého ataku. Takže nejaký súvis by to malo.No rozhodne nie som velký odborník v tomto.

majamat
14. mar 2020

@romana160 mam presne tie site alergie a stitnu mam OK, ani celiakiu nemam. nehladaj zbytocne suvis alergik je kazdy druhy clovek a lkazdemu vadi nieco ine. a nemusi mat ziadnu inu diagnozu. mne sa alergia na travu spustila v 18r, cize bola som mlada a nemala som ine problemy.

napr. pri celiakii sa zvyknu zdruzovat potravinove alergie, ale nie pelove. pravdepodobne to suvisi s tym, ze traviace organy mozu byt poskodene. pri alergiach moze byt lahko poskoden aj crevo. a teda crevo je vlemi dolezity organ pre imunitu. neviem uplne ako funguje, ale dolezity je. pri alergii je neprimerana reakcia imunitneho na alergen. nayse ked su traviace organy oslabene, chyba im taka ta priridzena ochrana.

no co sa tyka dovodov, preco mas tazkosti, nepomoze nic, len patrat. dat sa poriadne vysetrit. stitnu ti kludne mozu skontrolovat. zaklad je odber krvi, rovnako protilatky na celiakiu. ak je ochotny obvodak, dokaze to skontrolovat. no niektori sa tomu vyhnu a odoslu a odbery k odbornikovi, napr. u nas gastro nerobi moc odbery, ale radsej urobia biopsiu, ked je podozrenie na celiakiu. a teda pri celiakii , ked nejedavas lepok, tak by si tazkosti mat nemala. no pisala si o Bebe keksoch, ci usienkach. ak si das len obcas nejaky lepok, a teoreticky predpokladajme, ze by si mohla mat celiakiu, tak potom mas poskodene crevo stale, ale je to trochu zlozitejsie.
id eo to, ze niektori celiatici nemavaju vysoke protilatky. teda su viacere skupiny celiatikov. su teda ti, co maju vysoke protilatky askoro vsekto pozitivne, potom su celiatici, ktori maju dokonca negativne protilatky, dalej su celiatici len s malo pozitivnymi protilatkami, cize mozu mat len mierne zvysene hodnoty a nie vsetky, len niektore. a su celiatici, ktori maju deficit celkovych IgA a preto maju protialtky na celiakiu v IgA falosne negativne. deficit IA sa vyskytuje pri celiakii castejsie. preto sa musia kontrolovat aj protilatky v IgG a nie je zle skontrolvat aj celkove IgA. tie v IgG zas mozu byt len torhcu zvysene, alebo aj velmi vysoke.
no nic z toho na 100% celiakiu ,a le pokial su vysike viacere a velmi, tak uz sa da predpokladat, ze by to mohla byt celiakia.
potom treba urobit biopsiu ( to je hadica do zaludka a dvanastornika aodber vzorky, ktora sa skontroluje pod mikroskopom). hodnoti sa stupen poskodenia creva. tie protilatky na celiakiu maju navaznost na poskodenie creva. preto pri nejakom crevnom probleme sa mozu zvysit neiktore protilatk,y hoci to nemusi byt celiakia. a potom si niektori myslia, ze sa z celiakie vyliecili a rozsiruju tuto famu. no v skutocnosti zrejme nemali spravnu diagnozu. no pri inyhc diagnozach sa nezvyknu vyskytovat velmi vysoke hodnoty a vysoky stupen psokodenia creva. poskodenie creva sa udava v Marshovej klasifikacii ako - marsh1, marsh2, marsh3 ( tu oze byt a,b,c) a kedysi sa pouzival aj marsh4,a le to sa uz nepouziva.
celiakia sapotvrdzuje pri stupni marsh3. no su aj rozne kombinacie s pozitivnymi protilatkami. cize ak mas velmi vysoke vsetky protilatky ( vysledky napr, v 3-cifernych cislach ) a mas len Marsh1 a nemas ine diagnozy,ktore by toto mohli sposobit, tak to mozu uzavriet aj ako celiakiu. pripadne mas negativne prtilatky, pripadne len hranicne, ci zvysene len jedny,a le mas marsh3 a nemas ine dg, tak tiez celiakia. ked mas vsetko vysoke, aj protilatky,a j marsh 3, tak je to jasne. a pri negativnych tiez. marsh 2 sa vyskytuje vlemi malo, ale keby toto mas, pripadne marsh1 s negativnymi protilatkami, tak je to uplne nejasna diagnza.
vtedy treba skontrolovat genetiku, ale to je len doplnkove vysetrenie, ak vyjde negativna, celiakia sa vylucuje. ak vyjde pozitivna, nepotvrdi to celiakiu, lebo toto mozu mat aj ludia, co celiakiu nemaju. je to len predispozicia. a teda dolezity je aj test na diete, ktory ale tiez nei je 100%-ny. ide o to, ze aj pri inyhc diagnozach moze bezlepkova dieta odlahcit travenie a zepsit stav. no ak su protilatky vyssie a poklesnu, tak to uz je jasnejsie.

romana160
autor
14. mar 2020

Tie kekse som konzumovala 2-krát za deň.A dajme tomu že za ten jeden deň zjem jeden balík tých keksov,tak nejakú tú dávku lepku už v sebe mám .No možno budeš prekvapená a možno nie,ked ti napíšem,že ja čo som sa pýtala pred rokmi mojej alergologičky či môže alergia spôsobiť pan.atak,povedala mi že kludne.Pred 20 rokmi by som vtedy nebola povedala,že by to mohla byť u mňa celiakia,alebo intolerancia na laktozu.Lenže povedzme si tak aj trošku pravdu.Ono ako píšeš,je to zložité.Sama viem ,že je to tak,pretože vtedy o pan.ataku ani sami lekári nevedeli,čo to je a z čoho to je.Dnes už vedia ale ...čo to vyvoláva ,to sami nevedia,pretože tie príznaky sa skrývajú za rôzne choroby ako je astma,infarkt,mozg.porážka...atd.A tieto alergie to isté.A poviem ti že lekári to majú v paži.Povedia že je to zložité a tým pádom to zhaslo.A dať si rozbrakovať črevá lepkom a laktozou,tak to nie je žiadna výhra.A čo s tým aj tak tí doktori spravia?Nič.Proste urobia testy ktoré môžu urobiť,povedia držte diétu a tým to zhasne,pretože lieky na to nie sú. Tak radšej to nejako obmedzujem,lebo nechcela by som veru skončiť s tým teraz na urgente. Možno aj preto nemám bolesti a velké hnačky,kedže to obmedzujem.A čo sa týka čriev,no ja neviem,na kolonoskopii som zatial nebola,popravde aj sa toho bojím,pokial viem zápal čriev sa prejavuje krvavými hnačkami.Ale ja nič také zatial nemám.Viem,že krče som mala ked som pred rokmi konzumovala mak,krupicu a pudingy.To bol ozaj problém.Uvažovala som aj nad syndromom drážd.čreva .Tohto som sa bála tiež,pretože táto diagnoza je už iný level.Je to ťažké ,fakt.

saimaa
22. nov 2020

@romana160 ako si dopadla?

romana160
autor
24. nov 2020

@saimaa Ešte zatiaľ nijak. Nebola som ani ešte na vyšetrení.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli