Prenosné parazity z mačiek na človeka

leyla97
2. apr 2024

Ahojte mame na dvore 3 macky, teda rodicia ale prisli sme na prazdniny. kedysi ich otec odcervoval no uz dlhsie nie a vcera som videla ako jedna macka vracia nejakych cervikov asi to bola skrkavka...no a mam 2 male deti 1,5 a 2,5 a bojim sa ze sa mohli od maciek nejak nakazit lebo stale sme vonku, na trampoline, na lavicke kde chodia aj macky...deti sem tam pohladkaju macky no ale dnes tu jednu macku co vracala dcera niesla a obimala, ja sa bojim ze od nich nieco dostane...co robit a ake mate skusenosti vy? Dakujem

nika523
2. apr 2024

Vracia červy??? To ako musí byť tá mačka začervená 🙉 predpokladám že rodičia niečo také ako veterina nepoznajú že? O zvieratá sa treba aj starať veď tá mačka trpí to vám je jedno? Na veterinu s ňou

nika523
2. apr 2024

@leyla97 a či sa deťom niečo stane? Jedine keby toho červa zjedli alebo výkaly tej mačky čo nepredpokladám

tramtada31
2. apr 2024

Ak si správne pamatam, museli by zjest vajicka skrkavky z trusu. Kup odcervovak a daj im macky dokopy. Upozornujem, že na macky sa nepoužívajú psačie preparáty. Raz u veterinárky šialenou smrťou zomierala mačka, ktorú majitelia postriekali psacim sprayom proti parazitom.

nika523
2. apr 2024

@tramtada31 a keď už je v takom štádiu že vracia červy stačí obyčajná tableta na odcervenie? Nemali by s ňou ísť na veterinu alebo sa aspoň poradiť s veterinarom?

nika523
2. apr 2024

@tramtada31 viem že keď je mačka začervená tak sa odcervuje na viac krát druhý krát po na tretí deň a potom o týždeň alebo neviem presne...

nika523
2. apr 2024

Najlepšie sa poradiť s veterinarom

tramtada31
2. apr 2024

@nika523 ano, odcervuje sa v cykloch. Jedna tabletka macku nezbaví parazitov, lebo keď už vracia červy, určite ich má v rôznom vývojovom štádiu v sebe. Velakrat sa potom ešte skúmalo, či tam nie sú giardie alebo aj iné parazity, na to už veterinár predpisoval entizol. Velakrat, keď mali zvierata skrkavky (roky sme pomahali utulkacom), mali aj blchy, väčšinou týchto vnútorných parazitov sprevádzali aj tie vonkajšie, takze určite odporucam nielen odcervit z vnutra, ale aj odblšiť z vonka. Ono je to aj celkom nebezpečné u zvierat. Raz sme mali steniatko, ktorému sa skrkavky dostali k srdcu cez pľúca a muselo absolvovať celkom silnu liecbu, aby sme o ňu neprisli.

leyla97
autor
3. apr 2024

@nika523 nieje mi to jedno ved preto som sa hned pytala otca kedy ich naposledny odcervoval, tabletky mame, a u veterinara maju preukaz ale su to take vonkove macky co maju "lovit mysi" podla rodicov, viem este take zastarale myslenie :-/ myslite ze to je dost vazne ? vyvracala takych 2 tenkych mensich cervikov alo slize vyzerali, teda ani neviem s presnostou povedat ci to bol cervik ale vyzeralo to tak..

leyla97
autor
3. apr 2024

@nika523 no ale mohlo by to byt aj na srsti tej macky nie ? ked sa umyva potom si lyze srst..

leyla97
autor
3. apr 2024

@tramtada31 co su to giardie ? No budem musiet dat tie macky dokoy urcite

tramtada31
3. apr 2024

@leyla97 to je zas iny typ parazitov, na ktoré bežne odcervovaky nefungujú. A tazko povedat, či je to vážne. Keď das odcervovak, tak by mali začať z tela odchadzat červy, podľa toho uvidis, koľko ich má v stolici. To dávkovanie si prejdite radšej s vetom, predsalen pri odcervovani sa budú z parazitov uvolnovat toxiny, nech to mate správne nastavene…

gleep1
3. apr 2024

Su to len vonkajsie macky co maju chytat mysy a mysy su plne parazitov a hnusob a tvoji rodicia budu spokojne s tymi hnusnymi mackami zit na dvore a nechat okolo nich behat vnúčata, naozaj výborne.
Ked uz im su jedno blchy, ktore su pre cloveka len neprijemne ale nie nebezpecne,tak nech kaslu na blchy lebo pripravky na blchy na 3 macky mozu vyjsť trochu drahsie, ale tabletka na odcervenie pre macku stoji cca 2€ a to uz nikto nie je taky chudak aby radsej toto nezaplatil nez niesol riziko parazitov. Odčervovat a pravidelne!!! A ak nie ste chudaci tak od odblsit, odkliestit alebo si radsej kúpite granule co zabíjajú mysy nez mat takto mačky lebo macka je živý citiaci tvor, nie stroj na chytanie.

leyla97
autor
3. apr 2024

@tramtada31 a to je aj prenosne na cloveka? och dakumem toto urcite budem riesit s veterinarom, sama by som to nedala

leyla97
autor
3. apr 2024

@gleep1 fuj no ja uplne s vami suhlasim, my vsetky pripravky doma mame aj tu penu na odcervenie aj tabletky aj proti blcham no asi to rodicia nepouzivaju pravidelne, najlepsie ist k veterinarovi s nimi no...a rodicia stale hovoria ze nech vnucence nechytaju macky, no to nieje take nednoduche ked oni sa chcu s nimi hrat a su stale okolo nas...

eva98
3. apr 2024

Ja mám mačky , raz som si zobrala mača z ulice ktorého mi prišlo ľúto , večer som našla červa v jeho celého , potom zas grcal červy , bola som odhodlaná hneď ráno ísť veterinárovi lebo mi bolo jasné že musí byť nenormálne začervene no nestihla som , počas noci zomrel .Takže jednoznačne treba ísť veterinárovi mačku to môže zabiť

eva98
3. apr 2024

V jeho pelechu tam malo byť

lb1984
3. apr 2024

@leyla97 Ak grcala červy zdvihni telefón zavolaj na veterinu a dohodni sa-niekedy je potrebne aby si doniesla aj stolicu macky- musia určit o ake parazity ide a odcervit ju v určitom cykle aby to zabralo. Zároveň si uvedom ze odcervenie je len momentálna záležitosť TJ odcervis a na druhy deň sa macka nakaziť môže znova napr od druhej macky ktorá neprejavuje symptómy. Odcervenie slúži len na minimalizovanie rizika ale toho sa nezbavís uplne nikdy, zvlášť pri mackach co žijú vonku. Čiže za mňa brat to normálne, deti naučiť zvýšenej hygiene pri a po kontakte s nimi.

majkakvet
3. apr 2024

Odcervovaky su bezne dostat v lekarni.

colsami
3. apr 2024

@leyla97 autorka, pokoj 🙃 ziaden koniec sveta.

Uplne prakticky:
1. Odvaz doma macky, kolko ktora vazi
2. Vezmi so sebou vsetky pripravky co doma mate a nepouzivate a chod k veterinarovi - povie/napise Ti schemu, kolko, coho a kedy ktorej macke dat, pripadne dokupis pripravky co bude treba (kedze su zacervene a bude sa ocervovat po dlhsej dobe, dobre by bolo dvojstupnovo, ako Ti tu niekto pisal).
S mackami k veterinarovi nemusis, bude mu stacit ta info - vaha maciek.

Ano je to od vasich riadne nezodpovedne vzhladom k mackam aj k vnucatam. Ale nic s tym nespravis, maximalne zabezpecis osetrenie ked budete u vasich.
A mozno aj vasi sa poucia, kvoli detom.

lilizzachy
3. apr 2024

Aj moja mama tak mala psa a mačky...som povedala pokým nebudú očkované od červené nebudeme tam chodiť lebo malému decku nevysvetlis že mačka je chorá tak sa s ňou nehraj...odvtedy odcervuju ockuju pravidelne skús to takto ak to nie jak nejde

nika523
3. apr 2024

@leyla97 ďakujem že ti to nie je jedno a že pôjdeš k veterinárovi, nie nemusíš brať mačky ale stačí keď mu povieš čo vyvracala a i ti dá čo treba a ako treba brať lebo v takom štádiu už jedna tableta na odcervenie nestačí, mačku parazity môžu aj zabiť napadnú pľúca atď, odcervit musíš všetky mačky ale to určite vieš a potom každé tri mesiace myslím tableta na odcervenie to ti už povie vet. A čo sa týka detí áno môže to mať aj na srsti keď je toho veľa neviem len si myslím a tak malé dieťa olíze rúčku... no to sa tiež opýtaj veta, ale to sa môže stať aj vonku dieťa spadne alebo niečo chytí a potom si dá rúčku do úst, vonku na zemi sú všade psie výkaly

3wick1
7. apr 2024
nika523
7. apr 2024

@3wick1 nechceš to radšej veterinárovi ukázať? A on ti aj dá čo na to treba a ako často, čo z toho že tu ti niekto povie tak a niekto za k a toto daj a toto daj... Veď istotu budeš mať a správne to vyriešiš len s veterinarom

3wick1
7. apr 2024

@nika523 doteraz sme to ani netušili. Netreba hneď po mne vysteknut. A ako píšem mačička je najduch a v ten týždeň sme boli u veterinára a bolo všetko ok. A dnes sme na terase našli toto.

3wick1
7. apr 2024

@nika523 samozrejme iba som potrebovala vedieť či je to parazit lebo sa to nehybalo a chcela som mať istotu že to je parazit a už viem čo robiť samozrejme ráno volám veterinárovi ukážem aj foto. Ďakujem

colsami
7. apr 2024

Ano je to parazit, normalne macku odcervite a hotovo. (A cely zivot ju treba odcervovat pravidelne, to je cela veda 🙂 )
Tieto parazity moze macka "schytat" hocikde, takze moze sa stat, nic take hrozne sa nedej

nika523
7. apr 2024

@3wick1 prepáč, nemyslela som to zlé, super že ste ju zachránili a osvojili si ju