Račkovanie v dospelosti.

rozkosnica1
22. sep 2019

Ahojte baby, mam uz 30 rokov a doteraz som to nejak neriesila no mam problem s vyslovnostou písmená R a L. Ked sa velmi snazim tak to R ako tak ide ale slabo a L sa mi spodobuje na V. Je logoped aj pre dospelych?

limetka69
22. sep 2019

@rozkosnica1 myslím, že logoped nepomôže, ale treba dať nastrihnúť uzdičku pod jazykom, 🙂

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@limetka69 A ktory lekar by to vedel zistit? Obvodny?

sunnyday1111
22. sep 2019
rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@sunnyday1111 Sorry boze, som tapa...jasne ze orl...treba vymenny lístok od obvodneho, neviete?

snowflake07
22. sep 2019

@rozkosnica1
Rackovanie sa riesi este v detstve.Moj manzel rackuje.Ked bol maly,tak behal po lekaroch a jemu konkretne to nepomohlo.Mne osobne sa rackovanie zda sexy 😂

logo_napady
22. sep 2019

@rozkosnica1 Samozrejme, že logopéd rieši aj problémy s výslovnosťou u dospelých. Treba ale rátať s tým, že odstránenie problému u dospelého trvá dlhšie ako u dieťaťa. @linetka69 Či treba riešiť nastrihnutie uzdičky alebo nie, posúdi až logopéd po vyšetrení.

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@snowflake07 Môjmu to nevadi. Sama v sebe som k tomu nejako prisla 😁

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@logo_napady Ďakujem ☺️

tiwahe
22. sep 2019

@limetka69 ani nastrihnutie nemusí pomôcť, absolvovala som ho, a rrrr nepoviem, ani keby som bola privretá vo zveráku 😀

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@tiwahe Jej zlata, tak to zatial dve 😅

tiwahe
22. sep 2019

@rozkosnica1 😀 u mňa to vraj veľmi nepočuť, neráčkujem takým tým francúzskym R 😀 vrchol bol na konci 4. ročníka na SŠ, keď si spolužiačky uvedomili, že neviem povedať riadne R 😳 hlavne na takých slovách ako Chirurgia si idem zlámať jazyk 😂

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@tiwahe Ano, abo kamoska ked sa stretneme mi povie ze pobedz ferrero rocher 😁😁

tiwahe
22. sep 2019

@rozkosnica1 😂😂 zákerné 😂

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@tiwahe Ale co nedoprajem naj kamoške 😅😅😅 ked sa snazim tak povoem R dobre. Horsie to je s pismenom L

miskoskulko
22. sep 2019

@rozkosnica1 Keď je človek rozhodnutý, dá sa to pomocou logopéda odstrániť. Trvá to cca 2-3 roky, ale naozaj sa to dá. Pozrite si Michala Kubovčíka, tiež račkoval a chodil ako dospelý na logopédiu a nikto to na neho nepovie. Ja mám doma tiež živý dospelý príklad, ktorý prešiel už riadny kus cesty a je to podstatne iné 😊 želám veľa trpezlivosti, odhodlania 🍀

tiwahe
22. sep 2019

@rozkosnica1 L mi našťastie ide 😀 v tom konkrétnom prípade mi pomohlo uvoľniť uzdičku pod jazykom. R som trénovala celé detstvo a polovicu dospievania, ale zlepšilo sa len minimálne. Popritom mi začali riešiť skrížený zhryz (alebo ako sa tomu odborne nadáva) na zadných zuboch, a R akosi vypadlo z priorít. Ale z času na čas ma prepadne "rapel" začať s tým niečo robiť 🤨

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@miskoskulko Uff no to je dlhy cas

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

@tiwahe Asi zájdem za odborníkom a uvidim co povie

tiwahe
22. sep 2019

@rozkosnica1 skús. Pokiaľ máš motiváciu a odhodlanie, tak choď do toho. Uškodiť to nemôže, určite len získaš 🤗

miskoskulko
22. sep 2019

@rozkosnica1 to je relatívne 😉

rozkosnica1
autor
22. sep 2019

Ďakujem baby

tiwahe
22. sep 2019

🤞🏻 držím palce

natal12
22. sep 2019

@tiwahe
@rozkosnica1 baby už sme tri čo rackujeme 😀a tiež si idem dolamat jazyk pri slove ferero rocher a chirurgia 😂😂😂 Ferrari 😂😂 ako dieťa som chodila na logopediu ale nechcela som tam chodiť akosik. A ani mi nevadí že rackujem 🙂😀😀

tiwahe
22. sep 2019

@natal12 asi by sa nás tu nazbierala slušná kôpka 😀 mne to väčšinou tiež moc nevadí, občas mám takú "epizódu", že idem to skúsiť napraviť, potom sa vyvŕbi niečo iné, čo treba riešiť a zabudnem 😂 v detstve som neznášala básničku o žabiatku 🤨

natal12
22. sep 2019

@tiwahe no to áno viacerých je takých 🙂😀 aj chlapi rackuju 😀

tiwahe
22. sep 2019

@natal12 čo sa budeme hanbiť 😀

kristiii
22. sep 2019

@rozkosnica1 ja som chodila na logo so synom, nechcela som, aby rackoval po mne a oducil sa, trvalo to viac než rok, no a medzi rečou sme sa bavili s doktorkou, a vraj kľudne môžem tiež chodiť, stačí odporučenie od obvodaka, normálne to aj hradí poisťovňa..no ja som na to lenivá, skúšala som sa učiť s malým, ale mala som čo robiť s nim nie ešte so sebou 😂 mne to až tak nevadí, keďže mi ľudia pri tejto téme väčšinou vravia, že si to ani nevšimli, asi nepouzivam až také to ostré r, ale niektoré slová tiež neznášam..určite je však možné sa to poctivým cvičením naučiť

iwka_77
23. sep 2019

@rozkosnica1 to som zvedavá, čo ti povie dajk vedieť potom 🙂 Lebo napríklad ja viem povedať dlhé rrr 🙂 Tak jak to učia na logopédii. Chodila som jak malá tam. Lenže použiť to r reálne v slovách neviem, stále to znie zvláštne 😀

h2
23. sep 2019

Ahojte, pridávam sa aj ja, mám 44 rokov a rrrrr doteraz nezvládam. Aj keď, nie je to veľmi počuť, mnohí sa čudujú, keď na to príde reč a poviem, že ja tiež "račkujem". Chodili sme si synom k logopedičke, vtedy som sa nejako nakopla a povedala som si, že budem poctivo cvičiť a dám to, ale nepodarilo sa. Syn už dávno hovorí bez chybičky, ale ja už to asi nezvládnem. Starého psa novým kúskom nenaučíš. 😁

rozkosnica1
autor
23. sep 2019

Ste super baby...skusim si na to najst cas...len kde ho vziat 😁