Rakovina hrubého čreva, nejasné informácie od lekárov

quinka
14. jan 2019

Ahojte, chcela by som poprosit radu. Som zufala. Mamine zistili rakovinu krcka maternice. Pristup lekara ani nekomentujem, povedal jej, ze je zdrava,o pol roka kontrola. Nastastie sla do nemocnice na kyretaz. Zial, spravanie lekarov je hrozne a naozaj nevieme, kam ist. Objednala sa na gynekologicku onkogoliu, kde zistila, nema ziadne potrebne vysestrenie. Objednanie na ct trvalo dlho. Tam jej nakoniec povedali, ze ju ani nezoberu, lebo nema nejake vysetrenie. Nikto jej nepovedal ake. Nakoniec po dlhej komplikacii zobrali. Isla naspat s vylsedkami na onkologicku gynekologiu, opat takmer ziadne info. Vraj podla ct ide aj o rakovinu hrubeho čreva a je to neoperovatelne. odoporucili jej este ist na kolonoskopiu. Tak sa tam objednala. A tam sme skoncili. Na ake oddelenie sa obrátit? neviete prosím, som zúfala, snažila som sa niečo dočítat, ale nic som sa nedozvedela. Ma íst na chirurgiu, alebo ju tam poslu po tej kolonoskopii, tam ale budu výsledky az o tri tydne.

meluela
14. jan 2019

@dai tak, tak .. mame podobnu skusenost s viacerymi vaznymi diagnozami, aj neonko .. treba sa natlacit kde sa da, neverit jednemu lekarovi, ked je cas konzultovat zahranicie ... ja sa len desim toho co ak raz bude akutny problem a budem ja, moje dieta ci ina blizka osoba odkazana na lekara ktory ma prave sluzbu ...

quinka
autor
14. jan 2019

@mogaa dakujem, uz mi to je trochu jasnejsie. Pisem zmatocne, lebo som z toho v strese. ale horsie je to doma, mama nechce jest ani pit. ani nic robit.

mogaa
14. jan 2019

@quinka ako som pochopila tak asi nemáte žiadne informácie od onkogynekológa, v tom prípade si skúste zohnať iného ktorý maminu zoberie....Najlepšie obrátiť sa na onkocentrum kde sú viacerí onkológovia alebo do nemocnice - tiež nie všade sa venujú rakovine krčka maternice. Tam potom liečbu neurčuje len jeden onkológ ale zasadá konzílium (viacerí) a stanovia liečbu. Mamine zožeň nutridrinky, napíš aj tomu Haltmarovi z tej stránky(je to ochotný gynekológ možno poradí dobrého onkogynekológa

quinka
autor
14. jan 2019

@mogaa presne tak, ziadne info od neho. v karte ma napisane, ze je o vsetkom poucena. Nic jej nepovedal, ani aky je dalsi postup po vysledkoch z kolonoskopie, ake su moznosti, skratka nic. fatk by som cakala pri takychto diagnozach trosku iny pristup. oki, skusim napisat. uz som niekde popisala maily, tak som zvedava, ci niekto odpise.

mogaa
14. jan 2019

@quinka ale on jej ďalší postup ani nemohol povedať lebo nemá všetky výsledky....On nevie dopredu čo výde z histológie toho útvaru v črevách - môže to byť aj iný druh nádoru ale môže ísť aj o metastázu z primárneho nádoru. Najskôr sa určuje štádium ochorenia, ak sa zistia metastázy tak ide zväčša o pokročilé štádium III.alebo už IV.štádium. Podľa štádia sa navrhuje ďalšia liečba - operácia, chemoterapia, rádioterapia alebo biologická liečba. Pozri si stránku
http://www.npop.sk/typy-karcinomu/karcinom-krck...
Vieš ono niekedy je lepšie ak človeku s nádorom dávkujú informácie postupne alebo nekomunikujú. Otcovi zistili náhodne z ct útvar na mozgu. Hneď operácia. Ešte pred operáciou mu nasadzovali silné antidepresíva lebo to proste nevedel spracovať a silné depresie. Útvar vybrali, z histológie vyšla rakovina plúc - primárny nádor sa ani nenašiel už bol rozpadnutý....Viac času strávil v nemocniciach ako doma a do konca si myslel že má rakovinu mozgu , ale že tým že sa to vybralo bude dobre...Niekedy je fakt lepšie ak nekomunikujú lebo človek má aspom nádej...Ja si myslím že je lepšie ak nepovedia nič - ako keby mali povedať je to zhubné a máte pár týždňov v lepšom prípade pár mesiacov....

renatka100
14. jan 2019

@quinka mase nejake lekarske spravy? Aky je zaver dg?

quinka
autor
14. jan 2019

@renatka100 momentalne nie som u maminy, tak nemam. musim ich poriadne prestudovat.

bobricek1979
14. jan 2019

@quinka verím je to hrozné keď človek nemá známosť skončil, držte sa verím že sa ti ešte bude dať zvrátiť

fide
15. jan 2019

@quinka Je to velmi nárocne aj pre toho dr. ktorý ma pracovat priamo s onko pacientom a nema vsetky vysledky .. nemoze mu povedat to a to vam je ked este nevie vysledky vsetkych vysetreni. Najlepsie je ked pacient neabsolvuje vysetrenia sam ale má so sebou blizku osobu , ktora nepanikari. Vtedy sa dá vela veci vykomunikovat. Viem co hovorim. Mne zomrel manzel na rak. semennika pred 4 rokmi. Ked sme sa dozvedeli diagnozu mal nas syn 3 tyzdne Dovtedy ho liecil urolog na ladvinovy kamen no mozno aj rok .. bez ultrazvuku iba na atb. Ked sa po case stanovila diagnoza tak so mnou ako manzelkou zacali vazne komunikovat az ked videli ze nestresujem a veciam viem rozumiet. Vela som sa pytala. Po 3 rokoch liecby mozneho i nemozneho ma upozornovali ze budeme mat posledne vianoce ...aj tak bolo 9.1 tichucko odisiel... Ked ochorela moja babka , mala nador na maternici.Mamina sestra sa do nicoho nerozumela a na lekarov vybehavala velmi histericky. Tak som zasla za doktorkou ja a na rovinu som sa pytala, nie na vyhliadky do buducna- za tie pacienti lekarov zaluju ale na stadium, na liecbu na to ci je to z vonku maternice alebo z vnutra, ci to metastazuje .... A div sa svete doktorecka si na mna nasla cas 45 minut a povysvetlovala mi priblizny postup ktory sa mozno bude menit v zavyslosti od toho ake budu prichadzat vysledky. Ale musela som ja zacat. Samej babke nepovedali nic. Lebo 80% liecby je psychika. Teraz vdaka Bohu ma babka po chemoterapiach vysledky dobre. Z coho sa vsetci ako rodina tesime. No tak ako pri manzelovi tak aj pri babke cela rodina sa snazíme nosiť jej vyživove doplnky ktore nakopuju imunitu. Mnohé z nich maju velmi dobre učinky aj na bolestivost ochorenia a tiež na energiu. Jednemu by to bolo financne naročne platit tolko vedlajšich produktov. Začali sme po operacii vobenzimom , a postupne vilkakora,graviola, aloe no proste vela a hlavne nic sladke na tom sa rakovina živi.Budem na vás myslieť v modlitbach, lebo to je boj telesný aj duševný.

quinka
autor
15. jan 2019

@fide dakujem velmi pekne. Zial, mamina bola u toho onkogynologa aj s otcom, ale jeho dovnutra nepustili. ani jeden z pacientov, co tam mal doprovod, tak doprovod nesmel ist dovnutra. tak sa tazko vykomunikuje. Ale urobime vsetko, co sa da.

sisa1982
21. jan 2019

@quinka ahoj, mojej mamine pred nedavnom tiez zistili nador na crevach a maternici. Histologia ukazala, ze nador vznikol z vajcovodov a na crevach to boli metastazy. Zistilo sa to pri akitnej operacii. Dr nedaval sancu na vyliecenie. Mamina podstupila uz chemo a ma za sebou 2 operaciu kde jej vedeli odstranit maternicu vdaka tomu, zr chemo stiahla metastazy a dalo sa to operovat. V kazdom pripade odporucam istdo NOUnna klenovu. Tteba ziskat kontakt aby ju tam liecili. Netreba sa vzdavat ale bojovat. Drzim ale. Ja vidim na mamine, ze vsetko je mozne a vela robi psychika.

wilagrande
11. okt 2022

@shilla23 dobry dn,prosim vas vy ste dr? Ak ano chcem sa opytat asi v roku 2017 mi zacali bolesti criev a vyrazky po tele hnacky vyse roka atd atd bolo toho vela ,,,, v januari 2019 mi brali biopsiu asi creva bola som na gastroskopii a dalej neviem volala som o vysledky do nemocnice povedali ze boli v poriadku a poslali ich spat do Ba? Prosim vas je taky postup normalny? Moja alergoologicka mi tvrdila ci je biopsia negativna ci pozitivna vysledky by mi mali dat do dnes ich nemam a bolesti stale