Rakovina prsníka a metastáza - skúsenosti

23. dec 2020

Ahojte...Mojej sesternici zistili nádor na prsníku pri bežnej kontrole..po biopsii sa zistilo, že nádor je zhubný a našli jej aj metastázu. Hovorila mi, že lekári sa vyjadrili, že to nevyzerá moc dobre..Je mladá, má len 40 rokov.. V januári ju majú operovať a následne sa má rozhodnúť o ďalšej liečbe.. Prosím Vás.. máte skusenosti s takýmto stavom? Tá metastáza ma trápi..Poznáte niekoho, kto mal podobný stav a dostal sa z toho? Vopred ďakujem...

nely1704
23. dec 2020

Áno, no je bez prsníka... držím ✊

zuzap33
23. dec 2020

Tu na koni je diskusia, kde sú všetky s diagnózou ako tvoja sesternica a v takom veku. Veľa, ale nie všetko závisí od druhu nádoru, her statusu, hormonalnej pozitivity a iných faktorov. Metastáza je určite na uzline, čo má väčšina z nás chorých žien. Nie je nejakým ukazovateľom ďalšieho vývoja. Rakovina prsníka je v súčasnosti jednou z najlepšie liečiteľ ných, takže hlavne veľa optimizmu a určite nevesat hlavu

autor
23. dec 2020

@zuzap33 Boli by ste taka zlatá, viete mi sem hodiť link na skupinu? som z toho zdrtena a aj ona.. clovek si predstavuje hned ako prve to najhoršie, ale musime sa nejak pozviechat a nazbierať silu, je to dlhý boj :(

zuzap33
23. dec 2020

Nebuďte plné pesimizmu hneď na začiatku, v diskusii je plno žien, ktoré sa už v liečili, ktoré pracujú aj popri liečbe a mastektomia.uz tiež nie je pravidlo. Forum je chemoterapia po mastektomii prsníka

kittykat22
23. dec 2020

ano, sestra mojej mami. Mala 46? po operacii ozarovanie a chemo zije a zdrava. Je tomu uz 20 rokov. Bola operovana a liecena v Martine.

ibamy2
23. dec 2020

ahoj, moja mamina (66) tento rok bojovala s rovnakou diagnózou - mala nádor v prsníku a metastázu na lymfatickej uzline. Bol to ťažký rok, no chvalabohu dnes už vyzerá byť všetko v poriadku. Prešla si operáciou, pri ktorej jen odstránili napadnutú uzlinu a štvrtinu prsníka, má za sebou chemoterapiu, rádioterapiu a aktuálne u nej prebieha hormonálna liečba. Tiež sa lieči v Martine. Pred pár týždňami absolvovala aj celotelový skríning a našťastie žiadne iné nádory ani metastázy sa jej neobjavili. Moja mamina podľa mňa psychicky najťažšie zvládala tú fázu, kým mala nádor reálne v tele. Po operácii sa ale nastavila úplne naopak, zamerala sa na to, že vyzdravie a myslím si, že aj to jej výrazne pomohlo pri liečbe a zotavovaní sa.

jendralka
23. dec 2020

svokra /71 rokov / bojuje od februara, najprv chemo, potom operacia , potom ozarovanie. najstastie jej nebolo zle a zvlada to celkom dobre. po novom roku ide este na nejake vysetrenia. kamaratka bojovala 6 rokov, mala 34, ked boj prehrala :-/

mpg
23. dec 2020

Táto dg. je teraz dosť rozšírená a je to u každého ináč, je veľa druhov nádorov v prsníku. Lekári zvyknú hovoriť, že väčšia nádej je ak sa to zachytilo včas. Poznala som dosť veľa prípadov, niekto, to s predpísanou liečbou prežije a posledný prípad mama gynekologičky (ktorá sa veľmi snažila jej pomáhať) nato umrela.

hailey1
23. dec 2020

Mam mamu, ktora je uz v liecbe tretikrat. V prvom rade si treba uvedomit, ze rakovina je choroba ako kazda ina, nemozete sa na nu pozerat ako na rozsudok smrti... ludia zomru aj pri porode, aj na chripku, aj na covid, aj na infarkt. Stale je to riesitelne, a tak na to treba pozerat 🙂. Drzim palce a zelam vela vela sil!

cacianka
23. dec 2020

Svokra. Mala 74 a hrcku si nasla koncom novembra, behom 3 tyzd.mala uz vsetky vysetrenia za sebou a termin operácie. Koncom januára jej vybrali nador a uzliny vedľa. 20 ožiarov, potom chemo, staci mala tabletkova,
Teraz v januari to bude 5r., je ok chodi uz iba obcas na kontroly.
Mlada zena ma ovela vyššie sance zvladnut to.
Len nehystercit a pozitívne sa nastavit.

jarka52
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jendralka
14. nov 2021

@jarka52 neviem poradiť, no držím palce, nech sa to dá do poriadku ❤️

cacianka
14. nov 2021

@jarka52 poradíme samostatný príspevok, nie sa votrieť do iného, lebo to tu západne a mieša sa.
Neviem kde si sa liečila, v Nou Ba Klenová je Prsnikove centrum, ambulancie aj oddelenie, skús konzultovať tam.

sssveta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jarka52
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinkamly
15. feb 2022

@ibamy2 ako znasala chemoterapie?

ibamy2
15. feb 2022

@martinkamly V ramci moznosti celkom dobre. Pomahalo jej lezat a hlavne mala v termoske studenu vodu, ale fakt studenu, a z nej si po troske odpijala. To jej vraj robilo velmi fajn a v pripade pocitiov nevolnosti jej to pomahalo. A este jedla ovocne drenove nanuky, ked sa jej bezne jedlo jest nedalo. Nakupili sme jej ich plny suflik mraznicky, take bio, v Tescu, nazov si nepamatam.

martinkamly
17. feb 2022

@ibamy2 mala aj metastázy ? Už je vyliečena? Moja mamina začína chemo od pondelka.

ibamy2
17. feb 2022

@martinkamly mala este napadnutu nastastie len jednu lymfaticku uzlinu (pod pazuchou), ine metastazy nemala. Este stale berie hormonalnu liecbu, je pravidelne kontrolovana, zatial bez akychkolvek dalsich nalezov 🙏
Tvojej maminke aj vam prajem vela sil ❤️

martinkamly
18. feb 2022

@ibamy2 ďakujem

lenkulenku
9. feb 2023

@ibamy2 viem ze je to rok stará téma, ale ja mam podobný prípad, dnes som bola na biopsii, nevyzerá to dobre, lebo tiež mam zasiahnutu aj ja jednu uzlinu, chcem sa opýtať, ako postupovali lekári, najprv liečba a potom operácia, alebo hneď operácia a potom liečba? Ďakujem za odpoveď

ibamy2
16. sep 2023

@lenkulenku na MK chodim zriedka a az teraz som zistila, ze si mi pisala. Velmi ti prajem, aby bolo vsetko v poriadku a ty si nemusela prechadzat liecbou tejto choroby. Ak je to inak, moc ma to mrzi... Moja odpoved uz pre teba tak ci tak nebude aktualna, no u maminy bolo poradie: 1.operacia, 2.chemo, 3.hormonalna liecba (trva dodnes). Mamine sa podarilo vyliecit a vdakabohu je ohladom tejto diagnozy zatial v poriadku.

lenkulenku
29. sep 2023

@ibamy2 nevadí, že až teraz píšeš, ja uz som si prešla aj chemo aj operáciou a chvála Bohu všetko dobre dopadlo, liečba zabrala a nádor zmizol, už na čaká len rádio terapia

janauharcekova2
16. dec 2023

dobrý deň,tak už aj ja patrím k tým čo diagnostikovali zhubný nádor v prsníku aj dve žľazy mám chytené a čo ma najviac dostalo keď mi lekárka povedala že mám dve metastázy v pravom dolnom laloku pľúc ☹ ...od pondelku som začala s liekovou liečbou a zatiaľ sa cítim dobre..chcela by som vás poprosiť či by som mala niečo v stravovaní obmedziť a naopak ako by som sa mala stravovať...vopred ďakujem za vaše rady..

katkaos
19. jan 2024

@janauharcekova2 Prec cukor, mlieko a muka! Ziadne citrusy! + my mojej svokre objednavame aj B17 priamo z Mexika a k tomu uziva chlorellu a jacmen

janauharcekova2
19. jan 2024

Ďakujem za reakciu... prajem svokre skoré uzdravenie

cacianka
20. jan 2024

@janauharcekova2 poraď sa radšej s lekárom.
V Nou Klenová funguje nutricná poradkyňa, neviem kde sa liečiš.