Robili ste si domáci test na potravinovú intoleranciu?

3. sep 2020

Ahojte. Robil si z vás niekto domáci test na potravinovú intoleranciu? Ake máte skúsenosti, kde ho zoženiem. Alebo boli ste niekto u lekára ( u akého? )na zisťovanie? Alebo ako samoplatca? Mám záujem dať si tento test spraviť, ale neviem presne aké zvoliť kroky. Zaujímajú ma aj Vaše skúsenosti, s takýmto testovaním.

kittykat22
3. sep 2020

a test na ktoru intoleranciu?

alikal
3. sep 2020

my sme boli s dcerkou na Food detective za 100eur u doktorky ale da sa kupit aj domov. nieco jej vyslo (lepok, mlieko a vajcia, ale ci tak citam to vyslo skoro uplne kazdemu kto si ho robil), ekzem sa zlepsil ale nie na stopercent tak sme predsa len museli na alergologiu kde robia naozaj rozsiahle testy, vysledky ale este nemame. doktorka sa tiez vyjadrila ze ten intolerancny test nema skoro ziadnu hodnotu z vedeckeho hladiska 🤦 tak neviem. nieco nam pomohol ale problem nevyriesil

kittykat22
3. sep 2020

@alikal ale na alergologii ti nespravia potravinove alergie - to musis na gastro. Napriklad na laktozu sa robi test z dychu. Ja mam zdrav. problemy, a alergologicka nic nenasla a povedala ze budem musiet na gastro - pretoze tie u nej moc vypovedne hodnoty ohladne potravin nemaju.

alikal
3. sep 2020

@kittykat22 nam povedala ze testuju okrem ineho aj 150 potravin, lebo nasa vyslovene ma vela reakcii na rozne alergeny, gastro nespominala, brali jej kopu krvi a ze posielaju to do ba

kittykat22
3. sep 2020

@alikal ano to ano. Ale my sme lactose intolerant podla gastra, a na alergologii sa to vobec neukazalo. Alergologicka povedala, ze to je v poriadku, ze gastro sme smerodajne. Nam tiez robili vsemozne testy u nej, ale vysla len alergia na kvitnuce obiloviny 😀

alikal
3. sep 2020

@kittykat22 tak potom na co nas tam kazdy posielal? nikto gastro ani nespomenul, boze ja som taka nastvana na nase zdravotnictvo, pendlujeme medzi doktormi uz rok a mala sa stale skrabe do krvi, sem tam sa to vrati, sem tam nie a my sa snazime drzat to pod kontrolou ale ved uz rok sa vsetci trapime a nikto nam poriadne ani nic nevysvetli 😡

blumie
3. sep 2020

@kittykat22 prosim vas ako sa prejavovala u vasho dietatka intolerancia na laktozu? 🙂 dakujem

kittykat22
3. sep 2020

@blumie ja aj manzel sme lactose into, tak nam pediatricka povedala ze mame dat rovno dieta na AR mlieko. Ale k tomu nedoslo, pretoze som kojila a bola som na diete. Ale sem tam som videla v stolici krvave pasiky a potom som si uvedomila ze som si spravila malu vynimku 😀 Potom sme skusali nejako jogurty a tak, ci to bude ok, a napriklad po Lipankovi dostal maly sialenu hnacku 🙈 mam pocit, ze ten lipanek ako prisiel tak odisiel 🙈 ked si da nejaky vynimocne mliecny vyrobok ako kinder mliecny rez, pribinacika hrozne prdi 😀 napriklad mu dovolime si dat slahackovu tortu tak mozeme vetrat dalsich 24 hodin 😀 Najlepsie sa pozna intolerancia asi podla tych prdov 🙈 este taky fajny znak je atopicky ekzem.

kittykat22
3. sep 2020

@alikal pretoze v tom je chaos. Napriklad ta metoda fukania do sacku je nova - ja som v Prahe tak tu je to asi trosku komplexnejsie. Mala ma atopicky ekzem? Nema ho po ockovani? U nas sa to rozbehlo 14 dni po hexa vakcine - neviem z akeho dovodu. Liecili sme to skoro rok. Kamaratky dcerka ma tiez intoleranciu na mlieko a mala z toho atopicky ekzem. Takze to moze byt kludne z toho. Ako pomahas malej od toho atopaku?

kittykat22
3. sep 2020

@alikal tu je o tom ako sa to robi. Je viac moznosti. Ten vynatok je z tejto stranky: https://jaroslavorlik.cz/laktozova-intolerance/ A tu mas z nemocnice v ostrave, tam sa to robi z prstu https://www.mnof.cz/wp-content/uploads/2015/08/... U nas to ale tiez robia len specializovane pracoviska. My sme boli vo VFN v Prahe. Cakali sme na termin 4 mesiace.

clarissa96
3. sep 2020

@alikal my sme s malou boli na alergo, brali krv, vyšlo jej kopu alergií na potraviny, gastro nám odporucila ešte pediatrička (nie nasa, zastupujúca), nakoľko jej vyšla aj bielkovina kravského mlieka .. ale ideme na súkromnú platenú kliniku, lebo tiež kým sme sa dopracovali aspoň k niečomu, to bola vecnosť...

alikal
4. sep 2020

@kittykat22 najprv klasika - kozna. vystriedali sme 18 kremov, aj na predpis aj volnopredajnych, nezaberalo jej nic, ani kortikostreoidy. tak ze mame skusit vymenit mydlo, praci prasok, kvety, hovadiny. nezabralo nic. a najlepsie ze kazdu zmenu pozorovat dva tyzdne, lebo kozi trva kym sa zahoji po odstraneni podnetu, preto sa to tak natahuje. tak ze potraviny. vysadili sme take zakladne tabulkove veci na ekzem. nic. lepok samostatne. nic. mlieko samostatne. nic. tak sme sli na ten food detective, a tam vyslo vsetko naraz - to ked sme vysadili vsetko tak konecne prve zlepsenie asi o 80%. lenze stale tam cosi ostava, mala sa skrabe a v noci nespi dobre a na to uz nedokazeme prist. vysadzame a nasadzame potraviny ako besni a nic nove sme neobjavili. tak ja uz neviem. vraj 60% atopikov nepride na pricinu. pri nasom zdravotnictve viem preco

kittykat22
4. sep 2020

@alikal ked mas potravinovu alergiu, tak nestaci len upravit stravu a davat krem. Musis davat probiotika, aby sa to telo spamatalo. Uprava stravy je fajn, ale akonahle niesu probiotika, tak vsetko dodrzujes a super, a v momente ked das to, co skodi 😀 a si tam kde si bola na zaciatku. Bolo by dobre keby si kupila probiotika - bud bio gaia alebo probiofix alebo swiss. Neviem ktore zaberu - kazdemu dietatu zaberaju ine. Taky znak ze zaberaju je, ze si dieta grne, alebo super prdi - ze nesedia moze byt znak problem chodit kakat. Ked vyuziva dieta flasku/krabicku/tablety, musis vidiet rozdiel. Ak nevidis treba vymenit. To ti pomoze k ustaleniu crevnej flory, a ked napriklad aj das dietatu nieco na co je intolerantne, tak s tymi probiotikami, si s tym telo hravo poradi. Na atoepicky je velmi dobre kupanie v ovsenych vlockach. V DM kupis ciste bio vlocky - tie hodis do velkeho mixera, a spravis z nich "muku". Dieta supnes do vane, nasypes 1 pohar vlociek a nechas malu nech sa v nich aspon 20 min hra. Tie vlocky su asi najlepsie na hojenie. Po kupani jemne potapkas uterakom (netries) das krem ktory zabera (u nas pomohol v krize excipial, ale potom sme presli na adermu sampon s mydlom 2v, a krem Aderma v spojeni s trosku bepanthenu. Pretoze ten bepanthen ukludnuje bolest - tak sa dieta neskrabe, a Adermma moze zahojit pokozku. Pomer 3:10 be+ad. Ked je akutna faza, tak dieta natieras hned ako sa skrabe. My sme natierali po tej hexe aj 6x denne. Ale nie cele telo - len tam kde bol problem - dala som na prst kremy, strcila ruku pod tricko a natrela kusok ramena 🙂 a cau, chod sa hrat 😀 Natierat len rano a vecer nestaci. Pokial ma tvoje dieta laktozovu interanciu nesmie vobec pit LOW LACTOSE veci - ako je minul lacto, s minimalnym obsahom laktozy ap. Tie veci nam casto skodia. Mala by si prejst na mandlove/liesko orieskove/sojove/vlockove mlieko - Alrpo soja ich robi a su fajn. Na zahustenie smotanu z vlociek - predava DM a kura na paprike s tym napriklad chuti ako kura na paprike 😀 Dezerty alpro soya. Bol clanok ze najlepsie travia ludia s lact. intol 1.maslo 2.syr ... a to mozem potvrdit aj od nas. Maslo mozeme vsetci, syr manzel so synom 🙂 ja uz nie. Ale to maslo je v pohode. Kupujeme obycajne.

domika225
25. sep 2022

@alikal ahoj môžem sa opýtať? Na tej alergo vám niečo vyšlo? Máme podobný problém ale mala má len 1,5 r

nikuskabee
7. jan 2023

@alikal prepacte, viem, ze uz to je davno, ale ako ste dopadli. Zauhalo ma svrbenie, syn je na tom zle a chceme si dat urobit testy sami, lebo lekari na to kaslu.

nikuskabee
7. jan 2023

@clarissa96 prosim vas, kde ste si dali urobit sukromne alergo testy?

clarissa96
7. jan 2023

@nikuskabee malej robievaju iba na gastro testy na potravinovú alergiu, to chodíme do assiduo. Tie čo sa testujú ako samoplatcovia kdesi v medirexe priamo alebo tak neviem ci nie je obmedzene vekom. Ale nepozerala som to už dlho, tak nie som si istá.

gabriela_obzerova
4. mar 2023

@kittykat22 a tie probiotika beriete celorocne kvoli intolerancii?

kittykat22
4. mar 2023

@gabriela_obzerova nie. staci nejake obdobie. Napriklad mesiac, stav sa zlepsi a nepotrbeujem ich.