Štítna žľaza

26. apr 2024

Dobrý deň, ak sa v tom niekto vyzná...prosím tak normálne vysvetliť...je nutná operácia? Stále všetko v poriadku a odrazu všetko von. Lekár ma len vyplašil no v podstate mi nezodpovedal žiadne moje otázky

magimi
26. apr 2024

No, neviem sa k nutnosti operácie vyjadriť, ale máš veľmi vysoké protilátky proti ŠŽ a uzol na ŠŽ, ktorý ti rastie.....tak hadam on je odborník, a ak usúdil, že musí von, tak musí

autor
26. apr 2024

@magimi ďakujem za odpoveď...áno lekárka je odborník, to beriem. No ja sa vôbec nevyznám v tomto, chcela som aby mi toho povedala viac. No ale ak to porovnám s tvojou odpoveďou...Ty si mi toho napísala viac ako mi lekárka osobne povedala. Vôbec nič neviem napríklad o tom že mám vysoké protilatky.

angela85
26. apr 2024

Aj tí brali vzorky z uzla? Stále berieš lieky tak ako máš? Mne raz narástol uzol nad jeden CM a vtedy mi zobrali vzorky a výsledky boli hraničné. Mala sa brať kontrolná vzorka. Ale proste bol to dôsledok toho,že štítnu mi zistili v tehotenstve a po pôrode mi dr povedala nech vysadim lieky a štítna sa mi zbláznila,tak síce mi lieky nasadila,ale uzol aj štítna narástla. No potom som si našla druhu dr,poctivo brala lieky a gynex a po piatich rokoch mám štítnu žľazu úplne zmenšenú a oba uzle sa mi stratili a hodnoty mám veľmi dobre.

magimi
26. apr 2024

Akože na jednej strane ťa chápem, tiež má posielali pod nôž so štítnou žľazou a moc som sa do toho nehrnula, potom som otehotnela raz, druhýkrát a teraz to už doktorka nespomína. Ale mne tam nič nerastie (práveže moja SZ sa zmenšuje) a protilátky (iný typ) síce mám stále pozitívne ale nie tak veľmi ako ty. Možnože ti chcú odstrániť len ten uzol a nie celú sz.

autor
26. apr 2024

@angela85 nie, žiadne vzorky mi nebrali. Ani som nevedela, že sa to robí pred operáciou. Jednoducho mi povedala že treba dať štitnu von. Že to poriešime v jeseni. Na to som reagovala, že dosť ma vyplašila a ja som nadobudla pocit že to je akútne, a zrazu až v jeseni. Že či sa to dovtedy nemôže nejako skomplikovať. Tak že nie
Lieky beriem euthyrox50 veľmi poctivo

autor
26. apr 2024

@magimi práveže som sa pýtala či chce dať von iba uzol, povedala že celu šz. Že v mojom veku nieje čo riešiť 🤷‍♀️

autor
26. apr 2024

@magimi prosím ťa, protilatky sú tie ATG? No pozerám že to budu výsledky spred roka podľa dátumu. Či? Ja ani len netuším aké som mala teraz výsledky. Ja som sa pytala ako dopadla krv, tak že dobre. Ach ja už neviem

majamat
26. apr 2024

tam nie je problem len uzol, ale aj druhy lalok stitky nie je ok ma inu strukturu.a ko by mal mat, asi preto ho chce dat von. je tam napisane, ze ma znamky autoagresie. neviem oco presne to znamena ale predpokladam, ze je to viditelny autoimunny proces. ciz mas rozbehnute autoimunne ochorenie stitky, co vidiet aj na sone a aj na protilatkach a je tu zrejme vysoka pravdepodobnost, ze sa bude zhorsovat.

zrejme ju chce dat von, kym este nie je tak velka.

autor
26. apr 2024

@majamat pytala som sa či pôjde von iba ten uzol tak mi povedala že už nech ide von celá lebo že skôr či neskôr by išla preč tak nech sa to nerobí na dvakrát. Ďakujem za reakciu

magimi
26. apr 2024

Áno je to to ATG a áno, výsledky sú spred roka 🤦, terajšie výsledky sú nad tým, protilátky nevyšetrovala teraz .... Tak pravdepodobne sa rozhodla na základe toho sona, ako písala kočka vyššie

autor
26. apr 2024

Ďakujem Vám žienky za odpovede. Aspon trošku som v obraze. Chcem sa este opýtať...radioliecba sa podstupuje iba ak budú zle výsledky z hystologie alebo sa tá liečba robí stále ak sa vyberá celá šz? A ešte otázka...termín operácie cca 10,11/2024...je to v poriadku? Môže sa niečo za ten čas veľmi zhoršiť? Bojím sa 😔

autor
26. apr 2024

Ospravedlňujem sa za chyby 🤦‍♀️

majamat
26. apr 2024

radilogicka liecba si iba keby bola zla histologia.
ci sa moze nieco zorsit. to ti upne neviem povedat,a le teda zrejme toto dr nepredpoklada. inak by ta objednali hned.

autor
26. apr 2024

@majamat no aj ja sa týmto ukludnujem že keby to videla veľmi zle tak to dá riešiť hneď. Tak mi dopriala nech si užije leto...nech načerpam silu a v jeseni ideme na to
Ďakujem za odpoveď, si milá

kollarovci
26. apr 2024

Nebojkaj neni to nic hrozne mne po kontrole v juli dr oznamil ze treba odstranit celu stitnu najprv sok😒vtedy som mala 30 rokov a cely zivot lieky ale potom to clovek vstrebe a zisti ze je to v danej situacii najlepsie riesenie.Ja som mala hyper a zvacsenu liecbu jodom davaju ked su zle vysledky po histologii ja som mala ok takze teraz chodim kazdych 9 mesiacov na kontrolu robi mi ekg ,sono a krv a uzivam eutyrox.A operacia v pohode ja som sa tak bala ze vecer pred operaciou som dokonca mala teplotu po operacii nic hrozne dokonca ani tabletky od bolesti som nemala takze v pohode 😉.Ak ti dr odporucil dat von tak urcite ano vie co robi.

plamienka555
26. apr 2024

Hodnoty TSH a ft4 máš v norme, škoda že nemáš aj ft3. Užíváš lieky (umelé hormóny) a pomáhajú ti, s nimi nie si v hypo stave (v nedostatočnej funkcii ŠŽ). Struna neznamená vždy problém (väčšinou súvisí s hypo stavom: narastie objem lalokov ŠŽ, aby sa zachytilo viacej jódu na tvorbu hormónov t3 a t4, ktorých máš z nejakého dôvodu málo. Selén je pre tento proces veľmi potrebný). V diagnostike máš uvedenú difúznu strunu, tj rovnomerné zväčšenie oboch lalokov (mne struna po roku zmizla). A protilátky tiež nie sú dôvod na odstránenie ŠŽ, ja ich mám omnoho vyššie. Protilátky a-Tg, a-TPO sa vytvárajú, keď ti imunita napadla ŠŽ. V tvojom prípade sa tento autoimunitný zápal ŠŽ volá Hashimoto. Podľa správy už šarapatu urobil a vidieť ju. Nebudem ti dávať falošnú nádej, ale Hashimoto sa dá dať do remisie. Ak sa to podarí, tvoj zvyšný objem ŠŽ by to ešte mohol potiahnuť aj s pomocou liekov. U dospelého chlapa je objem ŠŽ okolo 18 ml, takže na jeden lalok vychádza 9 ml. Tvoje majú 6,1 a 5,8 ml. Chcem dodať, že na Slovensku sa Hashimota ani nesnažia spomaliť. Tu to je ortieľ. Zmena stravy ale mnohokrát pomôže.

Skôr by si sa mal sústrediť na nálezisko (uzol), čo už naozaj môže byť prekážkou. Mali by ti vykonať jeho biopsiu. Avšak po tejto stránke moje vedomosti končia.

plamienka555
26. apr 2024

Ušla mi veta, že u žien je objem ŠŽ okolo 16 ml, teda jeden lalok okolo 8 ml.

Písala som správu ako pre chlapa, za čo sa ospravedlňujem.

autor
26. apr 2024

@kollarovci ďakujem za odpoveď...dufam že mi to čakanie do jesene rychlo zbehne

@plamienka555 waaw tak ty si mi to krásne rozpisala a už sa v tom začínam orientovať. Ďakujem veľmi pekne za tvoju reakciu

angela85
27. apr 2024

@plamienka555 aká zmena stravy? Všade čítam že strava nemá veľký vplyv na sz. Že sa to tradovalo v minulosti. Len sa neodporúča hluboviny v surovom stave

magimi
27. apr 2024

@angela85 vraj v zahraničí pri autoimunitnych chorobách SZ okamžite odporúčajú bezmliecnu bezlepkovu stravu, neviem či aj cukor netreba vysadiť. Skusila som to 3 mesiace a žiadny efekt. Ja mám graves -bassedovovu chorobu, 13 rokov som mala autoimunitnu hypofunkciu a po treťom pôrode buch, zrazu iné autoprotilátky som začala tvoriť a už som 7 rokov s hyperfunkciou.
Možno 3 mesiace nestačia, neviem.
@plamienka555 si zdravotník? Tak krásne si to rozpisala! 🙂

plamienka555
27. apr 2024

@magimi nie som zdravotník, skôr si chcem zastabilizovať zdravie. Mne sa spustil autoimunitný zápal (Hashimoto) po pôrode. Ja som ten prípad, kde jedno autoimunitné ochorenie spúšťa ďalšie. Neostávalo mi nič iné ako samoštúdium a stále som v procese, kde na sebe skúšam, čo zaberie.

Som bez lepku, mlieka, vajec a bravčového mäsa. Cukru sa zatiaľ odmietam vzdať :D Chodím na odbery ako samplatca. Keďže bezlepková som už 4 roky, začala som s vynechaním mlieka a mliečnych výrobkov. Už za 2 týždne sa mi zastavil rast protilátok a-TSHR a a-TPO. Protilátky a-TG mi ale naďalej rástli. Tak som pridala vynechanie vajec a bravčového. O 2 týždne si zájdem na odber. Zmena sa vraj ukáže za 4-8 mesiacov. Ale ja som zvedavá 🙂

angela85
27. apr 2024

@plamienka555 som zvedavá,potom to sem napíš. Ja vám odfotiť moju správu. Moja dr mi tiež skoro nič nepovie. Ale od kedy som začala brať gynex tak od kontroly po kontrolu mám lepšie výsledky a pri Tom po odberu z uzla som mala hraničné hodnoty a narástol mi aj druhý a pritom teraz nemám ani jeden a aj štítna sa mi zmensila

magimi
27. apr 2024

@plamienka555 tak ja som drzala bez lepku a mlieka 3 mesiace, lebo som mala fakt zle vysledky, vysoke anti-TSHR, fT4, nizke TSH, proste klasika aktivna autoimunitna hypertyreoza a doktorka ma hnala na operaciu, tak reku ze skusim....a ziadny vysledok ☹

majamat
27. apr 2024

dcera ma hypofunkciu stitky, no autoprotilatky ma v norme. za to ma dalsiu hormonalnu poruchu a tiez celiakiu, co je automunne ochorenie a tieto vsetky dg sa prave casto objavuju dokopy. aj napriek tomu, ze drzi bezlepkovu dietu, stitka sa jej rozbehla, ked bola na dieta 2r. na zaciatku mala aj bezlaktozovu dietu, ciz emlieko tiez obmedzene.

plamienka555
28. apr 2024

@magimi aj po vybratí ŠŽ autoimunitná reakcia žiaľ pretrváva, treba ju dostať do remisie. Z toho málo čo viem o Graves-Basedowej chorobe, mi hyperfunkcia s Gravesom príde ešte komplikovanejšia ako hypofunkcia s Hashimotom.

Na fb je uzavretá skupina zaoberajúca sa štítnou žľazou, ak by ste mali záujem, pošlem vám na ňu odkaz. Pomocou "lupy" si tam viete vyhľadať odkazy, ktoré sa týkajú G-B choroby.

plamienka555
2. máj 2024

@angela85 bola som na odbere, chodím každý mesiac na prelome mesiacov. Takže asi po 2-3 týždňovom vylúčení vajíčok mi protilátky poprvýkrát klesli o 35 jednotiek. Doteraz mi len rástli a každý mesiac rýchlejšie, posledný nárast už bol cez 100 jednotiek. Ozvem sa aj za ďalší mesiac 🙂