Symfyzeolýza. Máte skúsenosti s touto diagnózou?

dizzy
1. mar 2009

Ahojte,

ma niektora z Vas skusenosti s touto diagnozou? Mne ju zistili na 6ty den po porode, po prepusteni z porodnice. Dovtedy bolo vsetko ok. Po prichode domov ma zacalo pobolievat v oblasti nastrihu, tak som na druhy den zbehla ku gynekologovi a ten ma poslal k ortopedovi. Predpisal mi brusny pas, kosti mi to stiahlo, uz ma nebolia po 4 dnoch intenzivneho nosenia pasu a lezania. Ale stale pocitujem abnormalnu bolest v okoli nastrihu avsak nie na povrchu, ale hlbsie (najma pri dotyku - ani neviem sediet). Je to pri symfyzeolýze normalne?

Dakujem za kazdy prispevok..

elissa2009
8. sep 2009

Ahoj katiak, este stale som cela, ale uz nevladzem. Urcite idem cisarskym. Termin mam 25.9., tak by som uz mohla ist buduci tyzden, ale dr mi nic take nepovedal. Najviac ma ale stve, že manžel nemoze byt pri porode, tak sme z toho zufalí. Toto som vobec necakala.

sirell
8. sep 2009

V nasich porodniciach bohuzial pri CR manzel nemoze byt. Ale niekde moze byt aspon pred operacnou salou a ked dietatko vyberu, tak ho moze hned vidiet. V mojom pripade to tak bolo, vlastne manzel videl malicku skor ako ja, mohol si ju vyfotit a potom ma mohol odprevadit na pooperacnu izbu aj chvilku tam so mnou byt. Tak sa skus popytat ci je to mozne aj v nemocke kde budes rodit.

katiak
9. sep 2009

sirell, v sobotu rodila moja znama v ruzinove. v spinale. manzel bol vraj na zaciatku na sale (aj ked pohlad na ihlu do chrbta si vacsina muzov asi rado odpusti), na "rezanie" ho poslali von, ale na siti bol spat, vraj nic moc nevidel, ale v pohode bol na sale, dokonca fotil. takze asi sa da dohodnut.
ja ked som rodila, manzel bol na chodbe, co mi bolo srdecne jedno, kedze som bola v narkoze. na chvilu som sa prebrala uz ked ma odvazali zo saly, pamatam si, ako sa ku mne z tmaveho oparu bezvedomia 🙂 naklonil a hovoril mi "bla bla bla... bla bla.. videl som maleho, je v poriadku a krasny... bla bla.. bla..." 🙂 potom som zase "zaspala". jemu potom sestricka dala maleho do ruk, takze ho videl omnoho skor ako ja...
ale pri spinale je to zrejme zase inak a, ako pise sirell, v kazdej nemocnici zrejme tiez. ked sa s nimi porozpravas, snad dospejete k nejakemu kompromisu.
elissa, neboj sa porodu. planovana sekcia aj tak prebieha uplne rutinne (myslim tie ukony predtym), ako kazda planovana operacia, manzel ti tam nema ako pomoct. dolezite je, aby to dobre dopadlo a aby si potom mohla fungovat a starat sa o dietatko. nebude to lahke, ale zvladnes to, tak ako my ostatne. ved sme zeny 😉
v ktorej nemocnici budes? a uz vies ci v narkoze alebo spinalom? a ci pocka na zacatie porodu? (mna rezali skor, dr. nechcel riskovat, ako to bude teraz, este neviem...)

elissa2009
9. sep 2009

uz som sa pytala, nemoze byt ani pred operackou, iba v navstevnej miestnosti.
budem rodit v LC to je najblizšie a moj dr tam pracuje. A budem mat spinal, ale ja uz teraz mam take bolesti, ze toho rezania sa uz ani nebojim. Dufam, ze po porode coskoro tieto bolesti prejdu. No termin mam o dva tyzdne, tak dufam, ze buduci tyzden by som mohla ist. Uvidime....

babulka123
26. sep 2009

ahojte, tak po dlhsej dobe pisem. bola som u dr. zatial je vsetko ok. ale mam ist ortopedovi ale pravdu povediac nemam odvahu.. lonovka stale boli, pridali sa k tomu aj velke bolesti kolena tak som velmi zvedava co mi povie..

zatial vam vsetkym drzim velmi palce..
velmi vela nestiham pisat ael citam poctivoo..

katiak
1. okt 2009

babulka, ortoped ti mozno predpise ten stahovaci pas. aspon moj dr. to mal v umysle.
elissa uz ma zrejme porod za sebou, dufam, ze uspesne a su obaja ok (a snad da vediet, ako bolo 🙂
mne sa stav zhorsuje, tiez uz ledva chodim. boli to uz velmi ☹ . najhorsie je lezanie a vstavanie z postele, vobec si neviem predstavit, ze budem mat este rozrezane brucho a 3 kg zavazie v rukach...
nuz, drzme si palce... babulka, potom napis, co ortoped 😉

babulka123
29. dec 2009

shojte.. po dlllll hej dobe pisem, ale priznam sa ze nejako nestiham stale ist k dr. teraz ma ale moje bolesti uz aspon prinutili tam zavolat .. a on nerobi.. tak po novom roku to musim riesit..
po porode to bolelo .. potom to prestalo dufala som ze je koniec.. ale prd.. boli to ako slak a snad aj viac...
ten pas mam, ale ked je dost na prd, ked si neviem v nom poriadne sadnut a mala mi dava dost zabrat, takze moc ho nenosim ... ale asi si ho zacnem davat aspon na noc.. uvidim..

bibione
29. dec 2009

fiiiha...nevedela som,ze aj take nieco existuje 😅 ...co je horsie...uplne som sa v tomto nasla 😠 ...a ja ze preco ma v tehu panva bolela!!! a moj doki ma vysmial 😠 neuveritelne...rodila som najprv normal,ale potom slo do tuheho a sla som sekciou v celkovej narkoze,mala som aj epidural,esteze tak...to by som neprezila...ale precitnutie po tom bolo desive 😖 a ze vstavanie ? priam nemozne pre mna...stale som pytala od bolesti,kedze som mala este stale epidural,ale oni uz na mna kiukali,ze som asi narkomanka,ze pred 4hod mi dali,ze nemozem dalsiu...nepomohlo ani to,ze som revala a hucala od bolesti...aj teraz po porode ma boli...ked sedim a mam vstat,tak si drzim vsetky kosti...ked lezim a chcem vstat,tak sa vasinou ztrepem z postele 😝 ...ale nikdy predtym som to nemala...az v tehu...zaujimaveeeeee

matulenka
5. sep 2010

Dobrý den,som nova členka a konecne som nasla aspon pre mna dostacujuce informacie o symfyzeolýze.Dakujem Vam za to.Ked som bola prvykrat tehu 2006,bolesti symfy mi zacali az v 8.mes.ale mierne,krasne sa to dalo vydrzat,takze v pohode,maleho som rodila klasicky a to mal 53cm a 4,15kg.Lenže teraz som tehu druhykrat a bolesti symfy pocitujem uz od 6.mes.Teraz som v 35 tyzdni a musim povedat,ze sa kvoli tomu v noci budim,chodit poriadne tiez nemozem a dokonca mam pocit,ako by sa mi to rozostupilo a kost zacala tlacit na nejaku žilu,alebo nerv,lebo mi trpne cela lava noha.Gynekologicka ma pred 3 tyzdnami poslala na UZ,aby zistili,ze co sa deje,ale v nemocnici mi povedali,ze som ojedinely pripad,ze sa s tym stretavaju az po porode.Vysetril ma samotny primar a povedal,ze zacina symfyzeolyza,ale ze musim este min.3 tyzdne vydrzat,terapiu mi nenasadi a ani porod este neprichadza do úvahy-bola som 32 tyzden.Zajtra idem do poradne a musim sa svojej gynekolog,zase postazovat,ze uz nemozem fungovat.Ona mi sice vravela,ze musim lezat,aj sa snazim,kazdu volnu chvilku,ale ked mam rodinu a 4rocneho syna a nikoho kto by mi pomohol(Matka 500km,manzel cele dni v praci...),tak toho vela nenalezim,vecer si lahinam pomaly so slzami v ociach od bolesti.Tiez si myslim,ze ma čaka sekcia,nakolko nohy od seba neudrzim ani na minutu.A to vobec netusim,na kolko cm,to mam od seba a ci je tam aj nejaky posun,ako to tu ostatne pisete.Tak som zvedava,ze ako zajtra pochodim,no uplne som sa vydesila,tou poslednou moznostou -davat symfyzu dohromady kovovym klinom.Ja mam strach aj z cisarskeho...Tak uvidíme zajtra a este raz dakujem za info. 🙂

doldol
4. dec 2010

Zdravím z Prahy,
Jsem ráda, že jsem našla alespoň na slovenském koníku tuhle diskuzi. Mám podezření , že mám taky symfu.... už mě vidělo 5 gynekologů, byla jsem totiž i hospitalizována kvůli bolestem na stydké kosti a malé pánvi, ale nikdo nevěděl, co mi je..po gynekologické stránce jsem v pořádku, ale hrozně mě bolí chůze, nebo když ležím na jednom boku a chci se otočit na druhý...taky když si chci třeba ve stoje obléct kalhoty, tak to nejde, nemůžu zvednout ani jednu nohu vzhůru.... Doktoři na mě koukají jako na debila, co si to vymýšlím...Dávají mi různé léky, čípky a já nevím co ještě...Rozhodla jsem se raději navštívit ortopeda...Chci se ale dřív zeptat, jak vám na tuhle diagnozu přišli? Dělali vám rentgen, nebo něco jiného? Bojím se, že tam příjdu a doktorka mě pošle domů a slovo Symfyzeolýza jí nebude nic říkat..na doktory mám dost pech..... taky mě dost zajímá, jestli Symfyzeolýza nemůže nějak ohrozit těhotenství, třeba že bych kvůli tomu předčasně porodila? Jsem ve 25 tt a tyto bolesti mám cca od 22 tt ale denně, v kuse....když odpočívám, celé den polehávám, tak je to lepší ale jakmile jdu třeba jenom do obchodu 100 metru, tak příjdu domů tak rozražená, že musím až do večera ležet a nehýbat se...co si o tom myslíte? děkuji za každou radu a názor !!!!!

mitta
18. dec 2010

@doldol

Ahoj doldol. Ja som sa vcera vratila z nemocnice s touto diagnozou. Tiez mi doktor nevedel na nic prist co mi je. Bolesti mam uz pat tyzdnov. Niekedy su silnejsie a nemozem poriadne chodit a niekedy su slabsie. najhorsie je to v noci...
Prisiel mi na to moj porodnik ked som sa rozhodla ist za nim ked moj doktor nevedel... Ked videl ako tazko sa mi chodi tak mi navrhol aby som isla lezat na dva dni do nemocnice kde mi robili sono tej panvovej spony. Tam zistili, ze ju mam roztiahnutu 18mm a hlboku neviem kolko. Hned mi diagnostikovali symfu a urobili vsetky predoperacne vysetrenia a objednali ma na cisarsky rez. Vraj normalny porod by mi to mohol zhorsit a nemusela by som sa aj dva mesiace postavit na nohy...

doldol
18. dec 2010

Ahoj, no hele já se včera taky vrátila z nemocnice!!Ale neležela jsem tam, naštěstí... Byla sem na prohlidce u gynekoložky a opět jsem si stěžovala na ty bolesti,tak už nevěděla co se mnou tak mě poslala do porodnice na spec.vyšetření...taky mi dělali to sono...a představ si, symfa v pořádku,takže tu diagnozu nemám...vlastně nemám žádnou, jsem úplně v pořádku, ta bolest je prej normální, že to tak chodí se světšujícím se bříškem..byli tam na mě moc hodní a příjemní, opravdu jsem ráda, že tam budu rodit.... no ale vlastně mě doktor docela postrašil, že prej je malej hlavičkou pořád nahoře, že jak se neotočí dolů,tak doporučuje císaře :/ a na ten já nechci :(:(:(:(:( zatím jsem 27+1 tak snad se otočí!!! 😖

natas4
19. feb 2011

@doldol Ahoj, ja mam bolesti od 4. mesiaca (cca od 16 tt) a kazdy komu tie bolesti spomeniem (ked sa prevalujem z boka na bok, pri vstavani z postele, v stoji na jednej nohe a aj ked chodim..ako kacka) tak na mna pozera, ze o com to hovorim...uz si zacinam pripadat ako idiot, lebo moja gynekologicka s 35 rocnou praxou povedala ze ona nevie co by mi tak mohlo byt...ty sa ako citis? tie bolesti este mas? ja sa strasne bojim porodu a hlavne toho ze tie bolesti po porode neprestanu...uz ich mam 4 mesiace v kuse a to kazdy den !!!! som zufala a lekari na mna pozeraju ako na blazna...

doldol
19. feb 2011

@natas4 Ahoj, no hele já už jsem dneska 36+0 a ty bolesti mám pořád!!! Tozn.už cca 14 týdnu se trápím....já se taky bojím,že to po porodu nepřejde,ale našla jsem nějaké holky co na to trpěly a prej to přejde, tak doufejme!!! A o tom otáčení v posteli ani nevzpomínej, je to fakt horor....taky na mě koukají jako na blázna, ach jo ☹ Já už to nikomu ani neříkám, je to zbytečný, kdo to nepozná, tak fakt nepochopí..... No a aby toho nebylo málo,tak už cca týden mám nový velice příjemný problém...nemůžu došlápnout na levou nohu..prostě kulhám, bolí mě příšerně kostrč, konečník a když delší dobu stojím, tak mi prostě ta levá noha začne odumírat, je studená a když se do ní štípnu, tak jí necítím..prostě mrtvá, neprokrvuje se....Malej mi nejspíš tlačí na nějaký nervík, nebo já nevím.... takže musím vařit s přestávkama, jinak se můžu rozloučit s funkčností levé nohy 😀 já už se tomu fakt směju, protože takovýho pecha můžu mít snad jenom já 😀

natas4
19. feb 2011

@doldol ani ja to uz radsej nikomu nehovorim 😖 a som tiez ten pripad, ze ak sa mi ma nieco stat a mam mat nejaku chorobu alebo bolesti, tak zarucene nieco specialne 😅 😅 a teda ked si bola v nemocnici tak ti robili sono a nenasli ti na symfyze nic??? ja som na sono este nebola, ale rozmyslam ze este by som aspon to mohla skusit...lebo ako citam na internete v nasom pripade vobec nie je vhodne rodit prirodzene, lebo po porode by sa nase problemy mohli este viac zhorsit a prejst do chronickeho stadia...a teda OK este 6 mesiac v tehotenstve to vydrzim (pre malinku vsetko) ale po porode chcem mat pokoj

doldol
19. feb 2011

@natas4 ano byla jsem na sono a fakt nic..a kdyz jsem popisovala paní doktorce v té nemocnici co mě trápí,tak věděla o co se jedná a ujištovala mě, že po porodu to fakt zmizí..netrápí to moc žen,ale stává se to...takže se neboj, ty taky žádnou symfu mít nebudeš... 😉 jenom sme ta vzácnější skupina, 😀 já nedávno tak přemýšlela, protože ono mě to bolí už tak dlouho a já si už tak nějak zvykla, že já vlastně ani už nevím jaké to je,když to nebolí 😀 ale těším se na ten pocit normálně chodit, ve stoje se obout apod. 😀

natas4
19. feb 2011

@doldol no ty budes zrejme rodit skor ako ja...tak daj potom info aky si mala porod a ci ti to preslo...drzim ti palce aby vsetko dobre dopadlo 🙂 ty mas presne o mesiac skor termin ako ja 😉 a vy sa chcete nechat prekvapit ci to bude dievcatko alebo chlapec?

doldol
19. feb 2011

jasně, dám určitě vědět🙂 nene, my se nechali překvapit už v 19 tt 😀 je to chlapec, však sem psala že "malej" mi tlačí asi na nějakého nerva, kvůli tomu teď ta noha levá zlobí....no ty jsi 32 tt jak tu vidím a já jsem 36 tt.... 4 týdny no....já už bych to nejraději měla za sebou, ach jo....

natas4
19. feb 2011

@doldol jaaaaj ano...len v pase mas napisane ze este neviete pohlavie...tak si to zmen 😉 no ja by som uz ten porod mala najradsej za sebou 😝 mam take velke brucho, ze uz teraz si niektori myslia ze idem rodit 😀

doldol
19. feb 2011

aha,vidíš,,to ani nevím..... velké břicho? já zas mám malé jak v 5.měsíci 😀 ani v MHD mě nepouští sednout, nejde to moc vidět 😀 a to mám podle doktora pěkné velké mimi,ale kde se tam schovává to fakt nevím 😀

natas4
19. feb 2011

@doldol bud rada...ja som uz teda dost nemotorna...uz sa ani zohnut neviem a manzel mi musi pomahat obuvat sa 🙂 a zistila som ze ludia su divny...minule u lekara bola plna cakaren, ja brucho az neviem kam, ale sadnut ma nik nepustil...

doldol
19. feb 2011

no divní teda jsou!!!! Mě teda v MHD pustili si sednout párkrát, ale pokaždé to byly ženy!!! Gentlemani zůstali sedět prosím pěkně... hanba... jednou jsem jela s kámoškou v metru, ta břicho až někde na zem, u mě to ještě nebylo vůbec vidět, no a pustila jí nějaká paní si sednout a nějaký chlap využil situace a normálně jí podsedl!!! Tak se paní naštvala a říká: " Pane, ale já pustila si sednout tady slečnu" A on se začal rozčilovat, že je po operaci kyčle a já nevím co 😀 drzost

natas4
19. feb 2011

@doldol lebo chlap nevie ake to je byt tehotny 😉 ja chvalabohu MHD nechodim...minule som bola nakupovat v obchode a ked som sa postavila do radu tak prisiel "gentleman" a povedal ze on v tej rade stal a ze on ide predo mna...som na neho pozerala ako blazon, lebo som si nevsimla zeby tam stal....a necitila som sa ani dobre, vsetko ma bolelo, tak som mu so sarkazmom povedala "ale jasne mlady muz, nech sa paci podte predo mna..ja mam casu dost, ja sa nikam neponahlam, ja tu mozem aj porodit"...na to pani ktora stala za mnou, zacala tomu muzovi nadavat, ze ci nevidi ze som tehotna a nech sa laskavo nepredbieha 😀

doldol
20. feb 2011

@natas4 😀 😀 😀 dobře mu tak 😀 😀 😀

duratlicka
11. nov 2011

@sirell Ahoj, vidim, ze mas termin v januari, ja mam rodit v decembri a az teraz mi zistili tu symfu. Som z toho smutna, lebo som velmi chcela rodit prirodzene☹ Ako je to s Tebou v druhom tehu, budes musiet opat rodit cisarskym? Na ktory tyzden Ti ho naplanovali v prvom tehu? Mne totiz mala nalieha hlavickou uz od 7. mesiaca (asi preto sa mi aj rozchadzaju tie kosti), tak som zvedava, dokedy ma takto nechaju trpiet. Uz ledva chodim.

marushka
11. nov 2011

@duratlicka čaute maminy 😉
Ja sem nejdem rozpisovať svoj rozsiahly príbeh s touto diagnózou - bol katastrofický a následky si nesiem dodnes 😠 ☹ 😒 😢 Náhodou som natrafila na tento názov témy 😉 v tomto momente. Iba jediná malá dobrá rada - ROZHODNE RODIŤ SEKCIOU ! Mne nebola indikovaná, aj druhé dieťatko prišlo k mojej radosti na svet tiež spontánnym , fyziologickým pôrodom, veľmi krásne a hladko, ale vyžiadalo si to svoju naozaj nemalú daň ☹ Držím palčeky !

sirell
11. nov 2011

@duratlicka
ahoj, teraz symfyzu citim uz od 5. mesiaca, zatial ju mam rozostupenu na 4 mm, co je podľa doktora celkom v pohode. od zaciatku tehu som prestala nosit topanky na opatku a vdaka tomu este teraz "beham". maly uz je otoceny hlavickou dole, tak ocakavam ze sa to bude zhorsovat. predpokladam ze posledny mesiac budem zasa len lezat. ja prirodzene rodit nechcem, verim ze bude znova sekcia. v prvom tehu mi ju naplanovali presne tyzden pred vypocitanym terminom. lezala som uz na rizikovom v nemocke a doktor to nechcel velmi urychlovat, kedze som znasala bolesti aj bez liekov.
@marushka
ahoj, velmi by ma zaujimalo ake nasledky si mala po porode. mozes aj do IP

zuzmor002
11. nov 2011

@sirell Topánky na opätku majú na to nejaký vplyv? Ja chodím v podstate stále v takých, normálne si ma s tým zaskočila!

sirell
11. nov 2011

@zuzmor002 tak aspon u mna to funguje. ked som ako tehu nosila topanky na opatku, tak som hned citila bolesti klbov a panvy. hlavne ked je uz brusko vacsie. takze som vlastne vsetky svoje topanky schovala do botnika a kupila nove pohodlne na max 3 cm opatku 🙂

zuzmor002
11. nov 2011

@sirell Neviem, ja som tam nejaký rozdiel necítila. Ale v podstate teraz som už doma, takže to je jedno, ale tiež by som si musela kúpiť nové topánky! 🙂 Našťastie na zimu mám aj bez opätkov, tak skúsim, či tam bude nejaký rozdiel 😉