Tinnitus a depresia

lukulu12
15. mar 2024

ahojte
prosim mate niekto skusenosti? tinitom trpim uz dlho, ale zvykla som, si, avsak teraz sa to zhorsilo to piskanie. zaroven v tom istom case prisli priznaky depresivnej periody, je mozne, ze je to s tym spojene? ze je stav tinitu horsi kvoli aktualnej depresii? dakujem za nazory

unicornlady
15. mar 2024

Jeden príbuzný má tiež tinnitus. Jemu sa to mení podľa toho, vraj aj ako spí (krčná chrbtica).

Videla som video jedného chlapa a ten vravel, že (ako to napr. odporúčajú pri migréne) začal sledovať, kedy sa mu to spúšťa, kedy to silnie (napr. jedno, stresové situácie, potom zistil, že pri ex manželke sa mu to zhoršuje...)

Myslím, že to pískanie v ušiach spôsobuje tú depresiu. A depresia môže zase zhoršovať ten tinnitus.

stellarstar
15. mar 2024

Môže, užívaš mg?

lukulu12
autor
15. mar 2024

@stellarstar uzivam praveze, akoze nikdy som to nemala nejake vyrazne, ale tym, ze tentoraz aj celkom sa citim psychicky zle tak to aj viac vnimam, resp. mam pocit, ze je to hlasnejsie, aj ma ako keby bolia usi, ale pritom na ORL vsetko v poriadku, tak ma len napadlo, ci to moze mat nejaku suvislost. Tiez ked som napr. pred tyzdnom mala dobry den a nalada bola pozitivna, ako keby to "ustalo" do normalu - tak ako predtym, som sa aj potesila, ze super, ze je to ako predtym a potom prisli horsie dni a aj to sa zhorsilo

lukulu12
autor
15. mar 2024

@unicornlady tak si to vysvetlujem, ze mozno sa to tou depresiou zhorsuje

stellarstar
15. mar 2024

@lukulu12 mne sa to zhoršuje stresom, a potom som na zvuky precitlivela. Stačí keď pes zašteká alebo ked zapnem kávovar už má to bolí v ušiach. Pár dní a potom to prejde.

lukulu12
autor
15. mar 2024

@stellarstar ja som z toho trosku rozhodena momentalne, lebo na ten svoj "tinitus" som si zvykla uz, ale teraz to vnimam omnoho intenzivnejsie a upokojujem sa tym, ze ked sa depresia zlepsi, tak aj toto by sa malo, no neviem

unicornlady
15. mar 2024

Aj sama teda vnímaš, že to spolu súvisí.
Skús napr. dnes je pekne slnečno. Prechádzka po slnku zlepšuje náladu, znižuje depresiu.
Ak sa ti bude aspoň na chvíľu dať, vybehni von. A pozoruj, či sa ti nezmenší ten tinnitus. (mňa keď bolí hlava, tak prejsť sa, mi pomáha. Paradoxne, niekedy, keď sa vrátim domov, zase ma začne bolieť, ale aspoň o niečo to ustúpi)

lukulu12
autor
15. mar 2024

@unicornlady asi ano, aspon tak si to vysvetlujem, hlavne to porovnavam s jednym dnom z min .tyzdna, kedy som si naozaj vsimla, ze to ustupilo, vtedy som mala aj lepsiu naladu, tak veru sice nie som lekar, ale davam to do suvisu

1andrea111
15. mar 2024

@lukulu12 berieš Ad? Niektoré lieky to môžu spôsobovať?

lukulu12
autor
15. mar 2024

@1andrea111 beriem tyzden alventu ale mne to zacalo este asi 2t predtym, nez som zacala alventu zacala brat

mantilka
16. mar 2024

Tinitus má súvis s krčnou chrbticou. Vsimni si, či máš viac stuhnutú šiju. Pri strese býva viac stuhnutá sija. Ak to tak je...je dosť pravdepodobné, že ma to súvis. Treba aj rehabilitaciu vyskusat a pravidelné cvičenie krčnej chrbtice zaradiť. Je aj taký strojček do ucha, ktorý tlmí tinitus.

lukulu12
autor
18. mar 2024

@mantilka ono krcnu mam krivu to je pravda, mozno to je aj kombinacia stresu, krcnej, liekov aj to, ze si to viac vsimam, alebo budem musiet vedome vytesnit..neviem