Točenie hlavy pri ležaní

smoliar825
11. aug 2023

Dobry den prajem obraciam sa na Vas, mozno niekto zazil nieco podobne

Ide totiz o tocenie hlavy,zavraty pri zmene polohy iba vtedy ked si lahnem

Vsetko to zacalo asi pred 3 mesiacmi, kedy som mal chripku, chytene dutiny bral som na to ATB, nasledne som zacal pocitovat zavraty ked som si lahol na postel
Chripka presla, zavraty vsak nie

Pochodil som tak rozne vysetrenia mozgu ako CT, Magneticku rezonanciu, EEG, ortopeda, neurologa - nic sa nezistilo

Neurolog nasadil Cavinton Forte na prekrvenie ze to moze pomoct, ktore beriem do dnes

Vtom istom obdobi tiez zacali bolesti krcnej chrbtice, nakolko som dovtedy mal sedave zamestananie. Presne pocas tej chripky a tych zavratov som si uvedomil bolesti krku, stuhnuty krk a trapezy, pochodil som tak rehabilitacie a nejake cvicenia

Teraz po 3 mesiacoch su tie zavraty o dost lepsie, krk taktiez lenze stale to nieje ono a stale ked si lahnem tak to este citim

Su to kratke intenzivne navaly, ktore prerusim nejakym pohybom ked sa otacam na posteli - vtedy to necitim
nasledne ako stabilizujem nejaku polohu, zavriem oci ze sa snazim zaspat znova to pride a tak dokola…

Podla lekarov su 2 moznosti:

- bud to bude stale z krcnej chrbtice ze nejaky stavec tlaci na nieco ( zaujimave je vsak ze to je vzdy iba ked si lahnem, normalne cez den pri chodeni sedeni ma sem tam pobolieva krk ale nie taketo zavraty)

- alebo to moue byt nieco ako BPPV cize vnutorne ucho a krystaliky v nerovine ( zaujimave je vsak ze to casom samo slabne a ze to nieje vzdy ked si lahnem, raz to je slabsie raz silnejsie a niekedy sa stane ze to takmer vobec necitim ked si lahnem)

Preto stale nechapame co mi to sposobuje, mozno niekzo z Vas zazil nieco podobne

Dakujem velmi pekne za Vase skusenosti a poznatky

sszuzu8
11. aug 2023

Trvalo mi to 3 mesiace a zmizlo samo

annm81
11. aug 2023

Po infekcii sa môže objaviť takéto problémy s vnútorným uchom. Pomôcť by mohol Cortison.

fauko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
palculienka40
11. aug 2023

@smoliar825 robil Vam neurolog VEMP? To je na vysetrenie rovnovahy - rovnovaznych nervov v mozgu pri infekcii sa mozu porusit ale zapal. Rovnako by ziatil aj usi. Co sa tyka tych kristalikov tak to vie neurolog vysetrit specialnym polohovanim a tak ak napravit. Drzim palce.

smoliar825
autor
11. aug 2023

@sszuzu8 brala si nato nejake lieky ci len tak to samo casom uplne preslo ?

martinka05
11. aug 2023

aj ja som to mala, tiež som bola nachladená keď mi to začalo ... bola som na ušnom, na neurológii a všetko ok ... potom to prešlo samé, môže to byť aj od krčnej chrbtice

apolka77
11. aug 2023

Mám to isté.
Ak vieš anglický pozri si na YT Carol Foster Vertigo treatment či tak nejak je to dr.a vysvetľuje čo sa deje a následne cvičenie ako dostať prec tie kristaliky z vnútorného ucha.
Na YT je veľa cvičení (manévrov) ako si pomôcť ...je veľká hanba že Slovenskí lekári absolútne nevedia pomôcť ľuďom s týmito závratmi...ani ti to nik nespomenie...keby som trochu nevedela anglický tak sa môžem trápiť.
Mne tie cvičenia veľmi pomohli.
Test ako zistíš že sa jedná o vnútorné ucho rovnováhu a tie kristali je taký že keď ležíš hlavu zaklonis trochu a dáš do 45 stup.uhlu po pár sekundách sa ti začne hlava tocit...stačí keď na YT si pohladas vertigo healing vyskočí ti kopa videí a cvičení a vysvetlení o čo ide ..

apolka77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
apolka77
11. aug 2023

Tieto cvičenia mi to vždy odstránili ...len treba mať medzi nimi aspoň 25 min prestávku lebo tie kristaliky to trvá kým sa pohnú (aby sa nevrátili späť) a odporúčam niekoľko nocí späť na vyššom vankúši podložiť do takého polosedu.
Mám s tým bohaté skúsenosti , mne sa pri zmene polohy tak točila hlava až som zvracala...

palculienka40
11. aug 2023

@apolka77 mna napolohovali na urgente ked som sa raz rano zobudila so zavratami mysliac ze mam migrenu alebo porazku. Po CTcku a po vysetreniach mi povedal ze su to krystaliky a napolohoval ma pichol degan proti zvracaniu a domov som isla v pohode a nic mi uz nebolo.

reddflowerlife
11. aug 2023

Ahoj a bol si u ORL lekara? Lebo moze to byt z ucha

smoliar825
autor
11. aug 2023

@reddflowerlife ano, robili mi 2 ci 3 krat audiometricke vysetrenie sluchu a to bolo v poriadku

betaxa
11. aug 2023

@smoliar825 tiež som to mala - bolo to vnútorne ucho a pomohlo napolohovanie

smoliar825
autor
11. aug 2023

@betaxa sama si robila tie polohove cvicenia ci niekde u lekara pripadne ktoreho alebo niekde v nemocnici?

apolka77
11. aug 2023

@palculienka40 bola som u obvodnej ta nemala šajnu o nejakých kristalikoch v uchu detto usna lekárka ani jedným slovom nespomenula Vertigo manévre, pritom musela mať 30rocnu prax ...sama som sa zdiagnistikovala niektorí dr by mali vrátiť diplom ...
Som rada že aspoň ty máš dobrú skúsenosť..

betaxa
11. aug 2023

@smoliar825 robil to neurológ plus som dostala manuál s cvičenim čo robiť doma ..ešte teraz keď si na to spomeniem je mi ťažko, bolo to fakt nepredstaviteľné točenie hlavy

smoliar825
autor
11. aug 2023

@betaxa dakujeme za vase dotazy,
Chcem sa este opytat, mali ste to pri kazdom lahnuti?
U mna je totiz to divne ze to nieje vzdy, raz je to silnejsie inokedy to takmer necitim preto sa pytam ci Vy ste to mali vzdy pri kazdom lahnuti?

betaxa
11. aug 2023

@smoliar825 prvé tri dni to bolo skoro stále , intenzita sa líšila , tie najhoršie stavy boli v noci ...zvykla som to aj testovať ( ľahnúť si pomaly, rýchlo , mierne natočiť hlavu - teraz sa už smejem nad tým a boli teda aj kriticke polohy) časom sa to zmiernilo asi 2 dní ale potom opäť a to som už bola u neurológa ...po tom manévri sa to objavilo mierne ešte 1x a našťastie už kľud..tak držím palce,nech to prejde !!

palculienka40
11. aug 2023

@apolka77 ano je dost takych klobaskovych doktorov. No tak my sme sli cez neurologicky urgent a mali sme stastie, ze mal doktor skusenosti. Ako casto sa mi vsak stalo pri inych veciach; ze nepomohli a zanedbali.

reddflowerlife
13. aug 2023

@smoliar825 ale ORL lekar by ti mal urobit aj tie testy v lahu atd , robia to… spomenul si ze ide p tocenie hlavy, vtedy by nemali robit audiometriu

zuzuliak1981
3. jan 2024

@reddflowerlife Preco sa pri toceni nema robit audiometria? Mne ju robili, zistili, ze mam nieco s vnutronym uchom a nasadili mi kortikoidy. Mam ich zacat brat zajtra. Zacalo mi to zapalom stredneho ucha pred tromi tyzdnami. Ale to tocenie mam jemne a len niekedy.

viviii
3. jan 2024

@smoliar825 ahoj...prsne toto zažívam už dva roky!keď som to mala prvý krát v noci..ma to zobudila..tak som sa zľakla,ze mi strašne vyskočil tlak !ale to som netušila aky je pocit vysokého tlaku a strachu...mne akože by odchadzalo telo..ja,že umrem..volala som zachranku..ale oni nezáujem..že to mám z toho,ze som si rýchlo sadla !veď mne sa to stalo v spanku...potom sa mi to opakovalo...bála som sa toho,lebo môj mozog si zapamätal...že pozor výstraha..umres..hrozné..následne všetky vyšetrenia...obvodná mi dala brat každý deň prirule na tlak!tak ma to dodrbalo...že som mávala noci to,že smi plecia,ruky stuhli..potila som sa strašne..v zime mi vonku stuhli nohy!teraz šoféruj tak...mne sa stav nezlepsoval,ale zhorsoval...pravdaže keď tu boli potom osobne záchranári..do správy napísali panicky atak !dali mi brat prirule na ukludnunie..potom cipralex...kokos keď si na to spomeniem...od obvodnej som odišla !prirule na tlak som hmed vysadila a bolo mi lepšie...ibaže vsetky tie haluze..strachy čo mi je..a nezlepsuje sa to..si mozog zapamätá...takže stačilo keď ostala zima..a už bolo zle...alebo male zatocenie hlavy..uz som bola laknuta...odvtedy sa furt sledujem..
Presne..na všetko musíš sám prísť...mam to isté...tak sa mi to zatoci v hlave az prejde do žalúdka..ten pocit strachu...raz ano..raz nie..dosť mi pomohlo cvičenie na krcnu chrbticu..je na YouTube..take krate video .slovenské...
Čo som si ešte vsimla...mam to aj pri lahu..teda hlava opretu o celo postele a mobil v ruke !vtedy mám automatický stiahnutý šiju...a robi to ten pocit...ale presne...keď zavriem oci a lahnem na boku,ze idem spať...tak to príde...tiež si myslím..že to bude aj to ucho..jedno s druhým.. plus krčná...
Az vo februári mam preventívnu u novej doktorky..budem chcieť vyšetrenia...
A ešte..predtym som aktívne bikeovala hlavne kopce..záťaž veľká...stále som otacala hlavu dozadu..do lava..a mala problémy so zubami a neskutočne bolesti ucha ..a to ešte mávam...no prosté som to dohukala...je to veľmi nepríjemné...nechutné...