Úplne zničené zuby po troch tehotenstvách

michaela10
16. jún 2017

Ahojte.
Mám tri krásne deťúrence, ale úúúplne zničené zuby. Môj zubár mi už povedal, že je najvyšší čas začať uvažovať o protéze a to mám 31 rokov. Vzadu už nemám takmer na čom kúsať. Šesť stoličiek a dosť. Akurát dnes sa mi zlomil ďalší zub....len tak....umývam dlážku a zrazu niečo v puse....a to sa odlomila ďalšia stolička. Takže zasa o jednu menej. A to nejde len o stoličky, neviem či mám nejaký aj predný zub bez blomby....
Ja už neviem.
Máte tiež niektorá takéto trampoty....ako ste to riešili? Pri predstave protézy, nech je akokoľvek "prispôsobená", že ju takmer nevidno, mám hrôzu.
Tak čo?
Protézy? Nastrelenie? Porcelánové?

Som šťastná, že mám zdravé deti, to je hlavné, aj ja si to hovorím, ale keď si budem s malou musieť variť kašičky, nebude mi do smiechu vera.

Ďakujem za komenty a rady 🙂

dai
16. jún 2017

@michaela10 ahoj... asi by som zacala riesit svoju vyzivu a starostlivost aby ti tento stav nepokracoval - vsade sa zdoraznuje starostlivost o zuby pocas tehotenstiev - ja mam zuby napr. V pohode ale teda kazdy rok chodim k zubarovi...
Co sa tyka tych protez... ak chces protezu tak urcite nieco kvalitnejsie - samozrejme ze he to aj financne narocnejsie - moja mamina si davala asi 7 zubov nahradzat a pkatila okolo 3000 euro - rozdiel nenajdes, detto ona pocitovo tvrdi ze je to v poriadku... ak mas viac tak mozes ist do holywoodskeho porcelanoveho usmevu🙂 ale tam rataj 10000 euro a viac ( kamarat platil 30k)

yoxinka
16. jún 2017

@michaela10
Ja mám otrasné zuby, zničené z detstva a prístupom "super" zubára na ZŠ. Plomby takmer všade. Mám dve deti a za posledných 8-10 rokov som nemala nový kaz. Čo mi pomohlo? 1. Zubár, ktorý mi tie zuby poopravoval. 2. Perfektná hygiena (2x do roka dentálna hygiena+denne čistenie medzizubnou kefkou, niťou, normálnou kefkou). Pred mesiacom mi dentálna hygienička vravela, že tehotenstvo zuby nekazí, len vtedy je telo náchylnejšie na všetko a keď tam nie je dokonalá hygiena, tak vznikajú zápaly, usádza sa viac povlaku a vzniká viac kazov. Ja som si skoro celý život myslela, že mám geneticky zlé zuby, ale keď vidím, ako to vyzerá, keď sa o ne starám, zrejme to genetika nebude. Aj keď, myslím, že nejakým korunkám sa isto nevyhnem, ale zatiaľ držia.

draik
16. jún 2017

Všetko závisí od stavu zubov a koreňov. Niekedy pomôžu korunky (s prácou stovky eur) , inokedy implantát (okolo tisícky), ak je kosť v poriadku. Nič však nenahradí riadnu starostlivosť o chrup, o to viac, ak zvolíte náhrady.

michaela10
autor
16. jún 2017

@yoxinka no neviem, ono ja som zuby tiež nemala ani predtým ok. Ako ty povieš, my sme mali presne takú istú zubárku na ZŠ, ktorá vrtala aj to čo netrebalo a odvrtala pre istotu pol zubu... Ale tiež som asi ako 16 ročná po prechode na strednú, zmenila aj zubárku a tá my dala zuby dokopy....fakt už len raz ročne na preventívku, kde sa vyskytol jeden kaz, ktorý opravila a bolo.... Takže roky to bolo ok. A potom som otehotnela a už to šlo...zuby sa mi začali lámať neskutočne. A to som brala aj vitamíny pre tehotné, pila mlieko, jem veľa zeleniny, ovocia, mäso rôzne...fakt ako strava rôznorodá....takže stravou by som to pokazila až pri tom treťom, vtedy mi bolo zle zo všetkého, skoro nič som nejedla.....
Takže mi to vychádza, že fakt mne "poškodili" tehotenstvá...a aj zubár môj terajší povedal, že mám odvápnené zuby predné uplne (sú na nich také biele zvyslé čiary), že proste tri tehotestvá behom 5 rokov, plus som obe staršie deti kojila rok a pol obe....a teraz ešte kojím maličkú....že je to veľký "šok" pre organizmus....
A nebude to len hygienou... Môj muž si zuby umýva asi tak raz za týždeň a bol po troch rokoch na preventívke a mal jeden kaz. Nepoužíva ani špeciálne pasty ani nič. A vôbec mu z úst ani nepáchne ani nič, zuby biele pekné....
Takže určite to bude aj genetikou, aj tehotenstvom, kojením....
Ale chápem, že každý zubár iný názor môže mať na to.... 🙂
No chápem, že každý zubár

sisulia
16. jún 2017

ja som s tymto chvalabohu nemala nikdy nejaky problem ale mam kamaratku, ktora je po dvoch detoch, mladucka tak ako ty a tiez uz ma zuby uplne znicene :/ ja by som to riesila a teda nejakymi nahradnymi aby si sa uz nemusela dalej trapit. ale vybrat by som si nevedela lebo proteza to mi pride take hrozne neprakticke a neprirodzene pre taku mladu babu a zase tie porcelanove vraj stoja cely majetok plus to nemozu urobit vsetky naraz, treba to postupne a vraj to dost boli kym sa to zahoji a potom vlastne ides na dalsie a zase ta to boli. neviem no, o tomto sa asi porad so zubarom co by bola najlepsia moznost pre teba

oli18
16. jún 2017

Dnes najviac zarábajú zubári, neviem, či nie viac, ako právnici. Len nech mi niekto vysvetlí, čo je na tých materiáloch také drahé. A čo vlastne preplácajú poisťovne, keď aj akútne zákroky si platíš celé sama. Neviem, prečo štát dovolil na ich výkony také vysoké taxy. Stretla som sa v podnikaní s výrazom "neprimeraný zisk". O zubároch to platí určite.

kiwi3
16. jún 2017

vyhovorka, ze muz si umyva raz za tyzden je chaba. zuby si treba umyvat rano aj vecer a poriadne. skontrolovat jazykom, ci naozaj nikde nic nezostalo. viem, o com hovorim. ked som bola mala, nebola moja zubna hygiena bohvieco, hlavne mliecne zuby som mala uplne dokazene. odkedy si takto umyvam, tak som dvadsat rokov nemala jediny kaz. dnes som mohla mat zuby uplne bez plomb. ak aj mas odvapnenie, tak to urcite ide ruka v ruke s nespravnou hygienou

michaela10
autor
16. jún 2017

@dai ako som už písala pre yoxinka, tak ono výživu som mala dobrú, až pri tom treťom dieťati sa to pokazilo, kedže mi bolo zo všetkého zle.... no je pravda, že nemám toľko času pri deťúrencoch umývať zuby tri krát denne po 10 minút....ale umývam ich každý deň....zubná pasta kvalitná....no s tým už nič nespravím, len dávať bacha na tie predné, aby nešli aj tie, nech mám aspoň aký taký pocit že mám ešte svoje zuby...
Len som chcela vedieť, ako to kto riešil a ako je s tým spokojný....
No jasné, že cena za nové zuby, také či onaké bude dosť vysoká....porcelánové ani nerátam, tu u nás to ide min 130 eur za jeden zub..... a milionár nie som :/

@draik no nie, korunky už zubár viac menej vylúčil, takže to ani nie...on mi jednoznačne protézu na tú "stoličkovú" časť odporúča....ešte sme sa tak celkom konkrétne nebavili, ale už bude asi na čase.... :/

@sisulia no veď ani ja si to neviem predstaviť, mať protézu v ústach....som sa pýtala minule zubára, že ako to je, či to na celé podnebie, ale že nie, že už sa to dá pekne zredukovať, že je to len na ďasnách (neviem ako presne to potom drží), a že aj tá farba sa tak dá prispôsobiť farbe ďasien, že to ani nevidno...
No som skeptická...ja o nej budem vedieť a to bude už len pocit.... :(

v každom prípade, vďaka za komentáre 🙂

michaela10
autor
16. jún 2017

@oli18 noooo, je to dosť a zvlášť, že jednoducho musíš, kašičky jesť nebudeš celý život, a o tom ako to vyzerá, keď zuby nie su ,alebo sú "zlé" ani nehovorím....
Ja mám ešte to šťastie, že zubár je môj kamarát, takže keď inde platia za bielu blombu 30 eur, ja platím 10-15.....takže aj z toho usudzujem, že si teda dosť vedia nahodiť niektorí za svoje služby....a cena toho je oveľa nižšia ako si dávajú... Neviem, neviem.... Sestra žije v Anglicku a tam to je 10x drahšie...ale dávala si pred rokom opraviť zuby...neviem koľko ich bolo, ale za zub 700 libier....ale že už má teraz pokoj....tak to stálo za to asi.... :/ ale pre mňa úplne šialená suma!!!

katarinapekna
16. jún 2017

Každý normálny zubár ti povie jedno a to iste.zuby sa nekazia tehotenstvom,ale nedostatocnou starostlivosťou.

dominika6
16. jún 2017

@michaela10 tehotenstvo je len výhovorka zanedbaných zubov z detstva

lacibo
16. jún 2017

@katarinapekna úplne súhlasím, ale svoje robí aj genetika..
michaela10 pokazené zuby nemajú s tehotenstvom / ani viacerými / nič spoločné..ja by som na tvojom mieste riešila asi nejaké kvalitné implantáty, aj keď si viem predstaviť tú astronomickú sumu😉😒

majloo
16. jún 2017

@michaela10 inak zvisle ciary na zuboch, u mna na prednych hore aj dole je priznak toho, ze nesmiem jest lepok (mam nie celiakiu, ale alergiu a iba rok o tom viem), byva to casto vtedy. To len tak na okraj. Tiez ich mam kazove ako slak, ale mam aj krive, v prvom tehu mi aj nejake odumreli, inak nie je to vidiet, mam ich porobene, ale teraz ako som tehotna opat, tak fest si davam pozor na hygienu, ale aj dasna, lebo v tehotenstve byva aj zmenene pH v ustach, cize skor sa ti zubky pokazia, treba sa starat a ja osobne ako nejem lepok (resp.je inak), viac zeleniny, bielkovin, menej sladkeho atd... tie zuby sa mi tak nekazia, cize aj strava vela urobi.

marty_4
16. jún 2017

tak to ti teda nezavidim :/ ja som tiez po troch tehotenstvach ale musim si zaklopat, zuby mam v celku v poriadku. ale viem si predstavit ake to musi byt neprijemne a co si si musel vytrpiet lebo moja mamina tiez mala velky problem so zubami odkedy bola tehotna so mnou a potom s mojou sestrou. viem, ze aj ona musela velmi skoro potom prejst na protezu lebo sa to uz nedalo zvladat, radsej si ich dala vsetky von a nosila protezu, to ma sice tiez svoje uskalia ale jednoznacne to menej boli

amelie2017
16. jún 2017

Tehotenstvo ma vplyv na zuby hlavne u zien, ktore denne niekolkorat zvracaju, lebo kyseliny zo zaludka rozorieraju sklovinu a potom je to citlivost dasien, ktore su viav prekrvene. Ale odvapnenie ani moc nie.

Ale reraz k tvojmu problemu- ja som prvykrat tehotna, mam 28 a 3 stolicky vonku, dalsia zlomena, plus dalsie dve ju budu asi coskoro nasledovat, minuly rok u zubara 2-krat tyzdenne, najprv, ze implantaty, no nemohli, lebo sa mi casom zavrel priestor medzi zubami plus sa mi zuzila kost. Takze mostik- druha doktorka mi nechcela brusit zuby, lebo ze rezak je najcitlicejsi a ak ho zbrusi, o par rokov vypadne. Takze navrat k implantatom- rekonstrukcia kosti- neskutocna bolest, 3 tyzdne tekutej stravy- teraz cakam, ked bude male na svete, pojde von dalsi zub a uz sa nasadia implantaty. Zatial mam vyberatelnu nahradu, nevidno rozdiel, ale nemozem si zvyknut- nemozem sa tou stranou najest, otlaca ma, ak ju mam par hodin v kuse. Mne ta bolest a peniaze za implantaty stoja, hlavne v mojom veku.

katka1981
16. jún 2017

Daj si urobit mineralogram, normalne to nie je. Ja som pocas oboch tehu nemala ziadny kaz ani nic.

chellina
16. jún 2017

@michaela10 no ja som začala chodiť na dentálnu hygienu a zmenla zubarku a jasne mi povedala že je nutné používať medzizubné kefky , niť a čistiť si zuby elmexkou a k tomu fluoridovat raz týždenne elmex fluorid gélom pretože zanedbávanie medzizubnej hygieny spôsobuje časté malé zápaly v týchto priestoroch, to oslabuje ďasná a takéto časté zápaly môžu smerovať pri zanedbani až k vypadávaniu zubov. To mi pred tým absolútne nepovedala moja zubárka ale vinim seba lebo som ju mala zmeniť už dávno veď každý má na výber kam bude chodiť a či sa tomu bude venovať. Takže ak to chceš ako tak zachrániť začni sa poriadne a detailne venovať okrem čistenia zubov medzizubnej hygiene a objednaj sa okrem klasického zubára na dentálnu hygienu kde ti všetko vysvetlia a poradia ako sa starať tak aby si neprišla aj o to čo mas a čo ešte drží na mieste. Držím palce. Bude ťa to stáť možno 5 minút času denne na viac ale lepšie ako protéza alebo neskutočné drahé implantáty

rebellefleur
16. jún 2017

Baby, nesúhlasím s názorom, že je to len prejav zlej hygieny od mala.
Teraz som oslavovala 32 a donedávna som mala aké zuby? Pravidelne som chodila na prehliadky a nikdy v živote som nemala ani jeden kaz, ani jednu blombu. Zubari na prehliadkach nechápali, že takéto niečo už veľmi veľmi dávno nevideli a vždy som na zuby len chvály počúvala.
Mojej mamine sa začali kaziť zuby po tehotenstvach, zaradom všetky. A ja? Pred pol rokom sa mi zrazu začalo ulamovat zo stoličky a teraz aj z druhej. Nič v starostlivosti o zuby som nemenila a predsa..

ella2015
16. jún 2017

@oli18 Nemyslím si, že sú drahé len materiály ale aj práca niečo stojí a taktiež to vybavenie. Ja si u mojho zubára sadnem do kresla a dokáže mi v jednom kresle urobiť všetky zákroky, práca kvalitná so zárukou. Treba mať na pamäti aj to, že väčšina zubárov nemá zmluvu s poisťovňou
@michaela10 Odporúčam postupne dávať zuby do poriadku a najmä navštíviť dentálnu hygieničku tá Ti vysvetlí ako čistiť, čím a na co sa viac zamerat. Zuby sa krásne dajú vyčistiť za 5 minút takže je to o prístupe, ja som si myslela ako dobre si čistím zuby a hygienička ma preučila, kontrola po roku a bola nadšená

dorottka
16. jún 2017

@michaela10 odvapnene zuby znamena, ze su to zuby so zacinajucim kazom, nic ine. Kaz vznika tak, ze ak je na dlhom mieste pridlho plak, ktory sa nenarusuje mechanicky (kefkou napriklad), tak proste bla bla, narusa sa sklovina (to je to slavne odvapnenie) a bakterie sa tam mnozia. Vyzera to ako kriedovo biele fliaciky/pasiky. V tomto stadiu este nie je nic stratene, ak sa hygiena prudko napravi a dane miesto sa bude pravidelne cistit, tento zacinajuci kaz sa moze pozastavit a dane miesto nazad zremineralizovat. Fliacik/pasik ostane, ale povrch zacne byt leskly, nie matny kriedovy. Velmi laicky povedane.
Inak, moja teta dostala protezu v 27 (paradentoza) a dnes ma 46 a vravi, ze absolutne ju nevnima a nevadi jej, je vsetko, ale vyhyba sa orechom, lebo sa to pod nu dostava a derie dasna. S tym sa podla mna zit da... nahrady ma inak dost ludi, len prirodzene, nikto sa tym nechvali. Mozno raz aj toto prestane byt tabu, podla mna by to vela ludom pomohlo, lebo kazdy so zlymi zubami sa citi ako uplny zufalec. Casto je to prirodzene chyba blbej hygieny, ale pravda je taka, ze zub nie je mozne opravovat donekonecna a ak sa dostanete parkrat k nesikovnej zubarke, tak katastrofa je na svete. V podstate v momente, ked sa do zubu zavrta hlbsie ako do skloviny, je to zaciatok jeho konca. Plomby maju svoju trvacnost a kazdou vymenou prichadza zub u dalsiu cast svojej struktury a je slabsi a slabsi :(

0silvia0
16. jún 2017

@michaela10 aj mojej mame takto tehotenstvá zničili zuby, v tridsiatke mala mostíky. Preto zo strachu pred opakovaním sa scenára som v tehotenstve užívala vitamíny pre tehotné + vápnik. Fakt som mala z toho fóbiu, že prídem o zuby. Našťastie mne asi tie prípravky pomohli a o zuby som neprišla, hoci geneticky zuby nič moc. Neporadím, ale tiež verím, že aj tehotenstvo môže zuby veľmi negatívne ovplyvniť, nie je to len vecou zubnej hygieny.

dorottka
16. jún 2017

@ella2015 presne, vybavenie stoji majland. Ja by som uz k inemu zubarovi ako zubarovi so zvacsovacimi okuliarmi/mikroskopom nesla a tie stoja radovo desiatky tisic eur. Takisto materialy a cas, je to na hrozne dlhu debatu, ale mala som rovnaky nazor, kym som nezacala riesit problemy so svojimi zubami a nezistila, ake sialene rozdiely su medzi zubarmi... Jasne, ze isto nehladuju a zarobia velmi slusne, ale ti, ktori to vazne vedia robit, ti si to zasluzia. Ludia si povedia, su to len zuby, ale nie su - su to casti ludskeho tela, na ktorych sa vlastne robia mikrooperacie a tolko sa tam da pokazit, ze fakt. Hore pise slecna, ze zubarka jej povedala, ze rezak obruseny na korunku za par rokov vytrhne - to je blbost a svedci to len o neodbornosti lekarky. Ak je korunka urobena dobre, zub napreparovany kvalitne a na schodik, ziadne zlomenie alebo pokazenie nehrozi. Stara skola brusi pod dasno, to od korunky odstupuje, dostava sa tam plak, pilier sa pokazi a ano, potom treba zub vytrhnut. Na zapade sa to uz davno nerobi, ale u nas kopec zubarov, najma starsich, odmieta platit za skolenia a ucit sa nove techniky, ktore su aj trvacne... ti su vacsinou ti 'lacnejsi', ale potom to tak aj vyzera.

dorottka
16. jún 2017

Ano, zuby sa mozu kazit aj napriek dobrej hygiene - staci mat suchsie usta, reflux alebo hormonalnu nerovnovahu (diabetici a celiatici napriklad). Na to ani netreba byt tehotna, ale tieto problemy su v tehotenstve extra caste.

kale13
16. jún 2017

vapnika mas dost? zacala by som si davat kalciove tabletky

amelie2017
16. jún 2017

@dorottka ahoj, no mne to povedala doktorka, ktora nema ani 40 a na zapade- v Spanielsku. Chodim na fakt dobru kliniku, riesi ma tim lekarov, nie len jedna a ani jeden z nich mi to neodporucal.

dorottka
16. jún 2017

@amelie2017 tak samozrejme neviem, ake mas pomery v ustach, pravdepodobne je tam vacsia medzera a iba na rezak sa dal zavesit mostik, to samozrejme dava logiku, ze to by neudrzalo (ale na SK by to mnohi zubari urobili, tomu ver :-/) Ja som hovorila o samostatnej korunke, sme sa len nepochopili 🙂 Inak ako si spoko s implantatmi, ak uz dake mas? Velmi ma to zaujima 🙂

dorottka
16. jún 2017

@kale13 prijem vapnika nema v dospelosti na zuby uz ziaden vplyv, dolezite je to len pocas vyvoja a rastu zubov (preto sa to odporuca detom). Zo zaludka sa vapnik do zubov ani nema ako dostat. Vapnik je ale dolezita zlozka specialnych zubnym gelov/kremov, ktore dokazu sklovinu remineralizovat (tie spominane odvapnene miesta) + moze to mat vplyv na zlozenie slin, ktore su ako prevencia proti kazu velmi dolezite. Obycajny vapnik ale nestaci zial.

oli18
17. jún 2017

@ella2015 iste, súhlasím, ale aj tak. Niekedy mi vyliečil zub 1-2 vložkami, na ďalší krát už dal trvalú plombu. Teraz som s tým istým problémom chodila 3 mesiace, 4 snímky o tom, ako je to pred zaplnením, po zaplnení a bla, bla bla. Zakaždým 5,10, 15 e. Keď som mu povedala, že už tu chodím ako na klavír so starým zubom a nech to skončí, tak až tak to urobil. Stálo to asi 70 e. A je to kamarát z mladosti. A registračná pokladnica nikde. Dnes ťa zbytočne ťahajú, lebo zakaždým inkasujú. a nemáš šancu zistiť, či to je veľa, alebo málo. A najhoršie je, ak je to kamarát a pozná tvoje finančné pomery. Potom sú taxy ešte vyššie.

amelie2017
17. jún 2017

@dorottka implantaty este nemam, po regeneracii kosti sme museli cakat, kym sa zahoji a doktor chcel aj vidiet, ci sa dobre ujme. Aby mi nedali implantat a zacalo sa mi to znovu stracat. Takze po tehotenstve mi ich budu davat. Sice sa to vlecie, ale viem, ze to bude dobre, nie urobene a o rok dva problemy. Aj ked tie sa mozu vyskytnut vzdy. Napriklad mojej tete ich telo odmietlo.

ella2015
17. jún 2017

@oli18 Tak to ma mrzí, že Ťa takto šklbe, mne urobí 3 zuby za 100minút a áno zaplatím takmer 200€ ale mám pokoj naraz