Úraz kolena a možná plastika

olinaaa
28. aug 2017

Dobrý...potrebovala by som poradiť a možno tu sa nájde niekto kto má alebo mal podobný problém a bude mi vedieť poradiť. Môj problém spočíva že som koncom februára mala úraz na lyžiach výsledkom čoho boli natrhnuté bočné väzy a rozthnuty predný krížny väz. Na urazovke mi to dali do dlahy a 6-8 týždňov som mala mať šetrný režim vraj tie bočné väzy sa zhoja samé a potom že sa bude riešiť rehabilitácia kolena počas rehabilitácii však prišla ostrá bolesť pri chôdzi a tak som ju musela prerušiť následne načo mi lekár oznámil že je potrebné robiť artroskopiu kolena, ktorá ukázala že bol poškodený meniskus a ten upravovali.Znova nasledovali rehabilitácie a tu nastáva môj problém od artroskopii mám už 3 a pol mesiaca koleno pekne zohnem teda ohybnosť je dobrá a bez bolesti stále rehabilitujem ale koleno mi puchne a celé okolie kolena tvrdne čo mi spôsobuje obmedzenie pohybuskusala som už rôzne obklady a nič môj operatér trvdi že koleno je zoperovane dobre ohybnosť je dobrá pychal mi do kolená či tam není voda ani tá nebola a stále tvrdí že to chce len rozhýbať že je svalstvo ochabnuté to že mi pohyb znemožňuje tvrdnutie celého kolená akoby počuť nechcel a tak som skúsila navštíviť druhého ortopéda ktorý mi spravil RTG a sono všetko je v poriadku ale tvrdí že je potrebná plastika predného krizneho väzu pričom ortopéd čo mi to operoval tvrdí že není potrebné robiť plastiku som s toho už zúfalá nohy má živia nakoľko som poštová doručovateľka a neviem sa pohnúť ďalej.Ďakujem za každú radu a písanú skúsenosť

vladinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tarrra
28. aug 2017

@olinaaa Ahoj...som fyzioterapeutka a dobre poznám tieto stavy. Odporučila by som ti mäkké techniky , najlepšie každý deň/forma masáže nasucho laicky povedané/ + vlažnú vírivku, prípadne laseroterapia. Neviem aké máte možnosti vo vašom reh. zariadení...Podľa mňa to treba tými mäkkými technikami pouvoľnovať...Ale chce to ešte nejaký čas... A tieto kolená, mám také skúsenosti, že málokomu sa to vrátilo na 100% do pôvodného stavu...Počas práce odporúčam nosiť aspoň sťahovaciu bandáž na koleno, nie ortézu, netreba neoprén, stačila by bandážka...Radšej nie celý deň, iba napr. 2-3 hodiny, alebo podľa potreby, aby zasa neochabovali svaly. Treba posilniť celé svaly DK...A prípadne ešte odporúčam Kineziotaping, mám s ním dobré skúsenosti...

majkeel
28. aug 2017

Chod na el.magneticku rezonanciu (rtg aj ct neukazu dobre poskodenie makkych tkaniv) a a ku skusenemu odbornikovi, sportovemu lekarovi - ortopedovi.
Ak sa Ti roztrhli krizove vazy, tak koleno bude prilis volne v klbe a klb, meniskus sa Ti predcasne opotrebuje, mozes skoncit o barlach, ci na voziku. Nehovoriac o znizenej kvalite zivota, ze si skoncila so sportom, behanim, turistikou atd.
Ja som si natrhol predny vaz, dlho sa to prejavovalo iba tym, ze pri cupnuti mi niekedy preskocilo koleno. Cloveka to vystrelilo do pozoru a zase ok. Potom jeden salovy futbal a roztrhlo sa to uplne. Nohu som ani nevystrel. Diagnoza - odtrhnuty kusok meniska zapadol do klbu, roztrhnuty predny krizovy vaz. Zoperovali to naraz, odstranenie kuska odstiepeneho meniska, plastika predneho vazu. Koleno po 12 mesiacoch po operacii ako "nove", ako pred urazom (tym prvym), plne flexibilne a ohybne, ze sa pri strecingu dotknem patou zadku. A to by som mal este viac a poctivo s nim cvicit. Mala asi 3 cm jazva pod kolenom, kde brali slachu na plastiku. Normalne beham, hram futbal, turistika, na lyziach tak skor opatrne, ale skor pre prilisnu opatrnost a lepsi vnutorny pocit,... vsetko bez obmedzeni.

cristi
28. aug 2017

rovnako ako ty som mala uraz na lyzovacke,poriadne natiahnute krizne väzy na kolene,neskor som si ich aj tak natrhla,lebo som zanedbala rehabilitaciu😒 dva roky som sa s kolenom trapila, chodila len na kontrolu k lekarovi a obcas pri zhorseni stavu ,som absolvovala rehabilitacie, ale nakoniec som sa dostala do stadia, kedy doslo disblokacii pri samotnej chodzi, dokonca aj pri sadnuti mi koleno vyskakovalo...nakoniec som sa rozhodla aj po odporucani lekara na plastiku natrhnutych väzov,odstranenie ulomkov menisku,vycistenie medziklboveho priestoru.Po operacii som uz na druhy ci treti den chodila bez pouzitia barly po chodbe na oddeleni v ramci rehabilitacie,doma som poctivo cvicila a o mesiac som sa vratila do prace a fungovala ako pred urazom.Po roku od operacie som porodila svoje prve dieta,no neviem ako by som sa mohla plnohodnotne starat o dieta nebyt tej plastiky...Teraz mam s tym chvalabohu pokoj, ale na lyze ma uz nik nedostane.Dolezite je, ze mozem bez problemov chodit, behat, bicyklovat.

elenkaba
22. feb 2022

@cristi viem, ze starsia diskusia, ale chcem sa spytat, ze ako sa citite s odstupom casu po plastike kolena? Su nejake problemy, obmedzenia? Bolesti? Mozte spravit hlboky drep, klacat resp. Tazsie cviky? Dakujem