Výmena amalgámových plomb za biele plomby

ona303
18. dec 2023

Ahojte, dávali ste si niekto meniť amalgámové plomby za biele plomby?
Ja sa chcem do toho pustiť 🙄
Chcem sa spýtaj koľko zubov vám vedel zubar naraz spraviť keďže sa jedná len o estetiku. A koľko vás to vyšlo cenovo?
Alebo nestačí len trosku zbrúsiť starú plombu a dat na to bielu?
Proste zaujimaju ma vaše skúsenosti 🙂 Ďakujem

simca06022011
18. dec 2023

@ona303 zalezi na ktorych zuboch a ci to vobec bude chciet robit. Inak vybera sa to komplet.
Mne naraz zvykla byvala zubarka robit 2-3 zuby, terajsia vzdy robi iba jeden zub z nejakeho dovodu. Netusim preco.

irusa
18. dec 2023

neodporúčam....sestra to urobila a začali sa jej zuby lámať...prišla tak o tri stoličky a nie je jediná v mojom okolí s takouto skúsenosťou..pokiaľ nemáš kaz a zuby držia tak nedaj si do nich babrať

dadis
18. dec 2023

@ona303 Aj mne 2-3 naraz, podla toho..spolu mi vymenill 6 plomb asi pred mesiacom..450eur ma to stalo.
@irusa 😱 ale to jej musel pokafrat ten zubar

simca06022011
18. dec 2023

@dadis to sa deje, presne preto napr. moja zubarka velmi si premysli, ktore plomby menit. Ak netreba nechyta sa toho, mozno to oslabi zub, zase sa z neho musi vyvrtat, zase sa trochu zbrusi...
Napr. po tehu, zvracackach atd, som menila viac plomb, sa mi zo stolicky jednej presne takto odlomilo po "prerabani", proste oslabeni zub... nastastie mne sa to dalo domodelovat, odstiepila sa mi len jedna cast :D

domka222
18. dec 2023

Ja som si dala len vtedy,keď bolo treba starú prerobiť. Mysli na to,že to bude musieť všetko vyvŕtať nanovo,čím ti zrejme zoberie zase ďalšiu malú časť zubu

ziarifka
18. dec 2023

Menil mi tak plomby najlepší a najvychýrenejší zubár v meste. Amalgamove plomby boli bez problémov, mala som ich tak 15-20 rokov. Od výmeny za biele mám všetky zuby citlivé. Už by som do toho nešla.

madeincssr
18. dec 2023

Tá citlivosť možno časom prejde. Ale áno, amalgam má vraj svoju kvalitu (pružnosť? trvácnosť?)

sense
18. dec 2023

Dávala som si robiť vymenili mi dve naraz, odvtedy ich mam omnoho citlivejšie. Ostatné som nechala radšej tak

irusa
18. dec 2023

@dadis no nezávisle traja od seba ??? no neviem

natalka13
18. dec 2023

Vymenila kolko som vydrzala drzat otvorene usta. Pytala sa. 2-3 podla narocnosti plomby.
Mam ale 1 stolicku nevymenenu prave kvoli pripadnemu lamaniu.
Cenu nepamatam a je to uz 10rokov dozadu aj viac

dankakuc
18. dec 2023

už som sa aj ja na to pýtala, a môj zubár vždy povie, že netreba do toho rýpať ak nie je dôvod.

zuzinabila
18. dec 2023

@ona303 mne to robi postupne , ale tam sa vybera cela stara amalganova a nahradza bielou, nie ze by sa cast nechavala. cena 35 Eur za 1 stolicku, ale je to severovychod Slovenska, vsade inde je to myslim ovela drahsie, uz len u nas ceny ostavaju ako tak v pohode.🙄

mandzula
18. dec 2023

Ja som si dala pomenit tie na viditelnych miestach (aj viac naraz), na zadnych mi zubar velmi menit nechcel, menim ich za biele len vtedy, ked to zdravie vyzaduje. Meni sa cela plomba, neda sa lepit fotokompozit na amalgam, stary zubar mi tam nechaval cement a nan lepil fotokompozit, co novy zubar skritizoval a vybera komplet vypln. Cena v BA za trojploskovu 90 €.

cimage
18. dec 2023

My sme si dali menit vsetky plomby a dobre sme spravili, lebo tie stare boli fakt hrozne. Nasa berie od 50€za zub a viac, zalezi o ktory zub ide. Naraz tusim urobia len 2, 3 ak su male plomby.

mk1111111111
18. dec 2023

@zuzinabila u nas pod 100 eciek za kus, ani pip

zuzinabila
18. dec 2023

@mk1111111111 hej , tie ceny su desne.

cinky16
18. dec 2023

@irusa amalgam sa casom rozina, to moze sposobit to, ze zub praskne

zeldia
18. dec 2023

@ona303 mne moj zubar tvrdí ze amalgan sa zvykne rozťahovať a tým praská sklovina a urobí sa ďalší kaz tak radi vymenit. Zatiaľ som dala dva zuby preblombovat naraz a teraz sa “regenerujem” netusim či lepšie alebo horšie počkám tak pol roka a uvidím ci dám ďalšie tiez sa mi do toho nechce. Cena 80e zub.

zeldia
18. dec 2023

@cinky16 mne povedal niečo podobne.

merrysa
18. dec 2023

@ona303 mne menili asi 5 rokov dozadu dve naraz .nemala som žiadne problémy..ešte dve si chcem dať vymeniť

luxus10
18. dec 2023

@dadis nemusel jej pokafrat-amalg, plomba ma po case tendenciu sa rozpinat, a tym polamat aj ten zbytok zuba, co zostal, nopak biele plomby maju tendenciu sa casom zmrastovat...

rozhodne je dobre si to dat vymenit...

@simca06022011 1 zub za mesiac preto, aby cloveku neposkodil zdravie...pri odvrtani am. plomby sa do krvn. obehu uvolnuju tazke kovy, a telo vie cca tolko odburat, ak urobi viac zubov, asi je to zavisle od velkosti plomby, ja som mala naraz najviac 2 zubytakto robene, a spamatovavala som sa z toho take 3 mes...takze sme pekne isli potom 1 zub cca po 1-1,5 mes., celkovo to trvalo asi 1,5roka...

evaachesa
18. dec 2023

Dala som si vymeniť všetky biele pred vyše 10 rokmi a všetko je v poriadku, žiadna citlivosť, praskanie zubov, nič. Ja som spokojná. 🙂

babulkomale
18. dec 2023

@ona303 ano davala som si hned ako sa objavili mladi moderni zubari, pred cca 20 rokmi. Všetky amalgamy von a biele.
Cenovo je to uz bezpredmetne pisat, ani nepamatam, ale co ti mozem napisat, ze odporucam, nielenze to lepsie vyzera, ale vysli najavo vsetky chyby, previsy, nekvalita po byvalej zubarke.
Aj od nej som mala par bielych, ale vtedy to nevedeli dobre susit, vzdy mi vypadla.
Od mladych zubarov mi v zivote nic nevypadlo, vsetko drzi ako ma.
Aj na dentalnu hygienu chodim uz vyse 20 rokov.

luxus10
19. dec 2023

a dnes su uz nove materialy, ktore drzia este lepsie, maju lepsie vlastnosti...

jankaju
19. dec 2023

Mne zubárka povedala, že kým amalgám drží a nie je problém, nech do toho nerýpem. Amalgám mi drží už xy rokov. Na dvoch zuboch mi menili amalgám za bielu plombu. Na tých dvoch zuboch už mám tie plomby vymenené 3x a z oboch sa mi odlomilo.

proximaa
19. dec 2023

@ona303 ja som si dala vymenit, bolo ich vela,kupila by som si za tu cenu starsie auto. Nie su kvoli tomu citlivejsie ani kazivejsie