Vzduch v diere po zube

mimcutie
13. jún 2020

Dobry den potrebujem poradit od niekoho čo má podobnú skusenosť... pred par dnami som si bola dat vytrhnuť osmičky, mala som ich este v kosti tak mi ich vysekavali plus v hornej čelusti som mala zub navyše - 9tku. Teraz mam pocit že ked sa nadychnem nosom citim vzduch v hornej rane a ked si ho zapchám a jemne do nho vyfukujem akoby mi jemne šiel vzduch von dasnom. Zahoji sa to? Je to normalne po takom chirurgickom zakroku? Dakujem

junovedievca
14. jún 2020

Nie urcire nie je to v poriadku.musis volat tam kde ti to trhali

junovedievca
14. jún 2020

Niekedy sa stáva, že hroty koreňov horných zubov (hlavne šestiek) končia pod sliznicou na spodine čeľustnej prínosovej dutiny. Počas extrakcie takéhoto zuba sa môže sliznica porušiť a vytvorí sa tak neprirodzená komunikácia z úst cez lôžko vytrhnutého zuba a následne prínosovú dutinu až do nosa, čomu hovoríme odborne oroantrálna komunikácia.

Takýto stav by rozhodne mal vidieť ošetrujúci stomatológ, alebo ešte skôr stomatochirurg, a to hneď zajtra. Maličké komunikácie s otvorom do dvoch milimetrov v priemere sa môžu zahojiť aj spontánne, väčšie sa často musia riešiť malou operáciou v ústnej dutine.

mondolina
14. jún 2020

Mal to zistiť ešte stomatológ hneď po zákroku, a to tak že si chytíš nos a fúkneš cez ústa.
Išla by som späť.

lucka21111
2. sep 2020

@junovedievca presne mne sa zo stalo 6 som musela dať preč a chirurg skúšal či my ide vzduch cez tu dieru s hneď to aj šil tak mám stehy

nadejnezomiera
15. jún 2022

@mimcutie dobrý deň, ako ste, prosím Vás, dopadli? Aký bol ďalší postup? Mám po dnešnej extrakcii hornej osmičky rovnaký problém. Ďakujem ❤️

21janula21
12. okt 2023

Mozem poprosit info, ako ste dopadli, ako sa to liecilo. Dnes sa mi to stalo, zostalo som z toho šoku, i keď ma zubarka utvrdzovala že je to bežné.. mam to tiež zašlite, ale stále mi tam píska

nadejnezomiera
12. okt 2023

@21janula21 dobrý večer. Tiež mi to zašili. Vzduch mi začal prúdiť až doma. Nič som si s tým nerobila, neprefukovala som si to sama cez nos, začalo to samé. Bolo to veľmi čudné a nepríjemné.
Nemohla som si napr ani normálne odpľuť do umyvadla, chýbal mi tam ten podtlak, alebo ako to nazvať...

Na druhý deň som teda išla opäť na stomatochirurgiu. Doktor kázal nechať to tak, nech tadiaľ úmyselne nevháňam vzduch, nech si odtiaľ nevysávam sliny, nech sa tam urobí prirodzená "zátka/zrazenina", ktorá súvisí s normálnym hojením. Nech má sliznica čas a hlavne možnosť sa sceliť.

To ako keby sme si porezaný prst o papier stále naschval roztvárali, tiež sa tak ľahko nescelí...

Takže som sa sažila vydržať ten nepríjemný pocit a pískanie, úmyselne som si nič neprefukovala, neskúšala, či je to lepšie/horšie... Nechala som to tak.

Prešlo to za 2 dni a mám to v poriadku. Aj po vybratí stehov sa to pekne zahojilo, že už ani neviem.

Držím palce, vydržte! 🙏🏻🤗

21janula21
14. okt 2023

ďakujem a chcem sa opýtať čítala som ze by sa nemalo ani kychat a ani smrkat nos. Viete mi prosím poradiť fintu ako spravne pri tomto kychat

nadejnezomiera
14. okt 2023

@21janula21 🙊🤷‍♀️ Tak toto veru netuším... Za tie 2 dni som to nemusela riešiť... Vám ešte píska? Kýchnutie sa dá niekedy zastaviť zatlačením ukazovákom na hornú peru, pozdĺž nej...