Začiatok pri užívaní antidepresív

1. jún 2020

Ahojte, chodili ste do prace pri začiatkoch užívania antidepresív? Ako ste to zvládli úzkosti, návaly tepla, triaška, sústredenosť, pozornosti. Zhoršil sa vam v začiatkoch stav? Ospalosť únava? Podarilo sa vam to tak aby v praci nikto nič nevedel? Za aky cas sa stav začal zlepšovať? Ja mam neskutočne úzkosti s nutkavymi myslienkami.
Hlavne prosim napiste baby, ktoré máte osobne skúsenosti.
Dakujem za každý príspevok

sara07
1. jún 2020

zavolaj svojej lekárke čo ti ich predpísala, ak máš tieto nežiaduce učinky možno treba zmenit dávku, pripadne ti povie ako dlho ich máš brat aby to ustupilo, na pn nechceš ist kym si zvykneš ak je to dost zlé
rozhodne pre tie nutkavé myšlienky by si mala zavolat jej, je tu pre teba

3009
1. jún 2020

Nedala ti ešte niečo okrem AD na prechodné obdobie? Volaj jej určite.

deti95060810
1. jún 2020

ja som tieto stavy prešla úplne ľahko.... trápila som sa ešte predtým kao som začala s užívaním Ad a potom mi to vôbec neprišlo nejak iné....
Lepší stav začne o cca 3 týždne... Usmievala som sa na všetko ako nadrogovaná. Dostala som výpoveď a ja som si spievala...🙄

autor
1. jún 2020

@sara07 ja este nemám predpísané len navrhla ja este zvažujem ci začať užívať. Bojím sa nežiaducich účinkov a ci to zvládnem v práci.
Len sa pýtam aké boli vaše skúsenosti so začiatkom liečby.
Este nič nemám a neužívam. Len co som čítala ze zvyknú byt prejavy na začiatku horšie.
Tak chcem vaše skúsenosti pripadne co uzivate

kittykat22
1. jún 2020

Nepleties si AD s pervitinom? 😅 Tie priznaky co si popisala, sedia skor na uzivanie drog, a nie liekov. Nepoznam nikoho kto by prezivala psycho ake popisujes pri uzivani AD. Funguje to normalne. Zacnes brat lieky, a do 14-21 dni budes mat pocit, ze ti po dlhej dobe konecne vyjasnilo. Zacnes byt spokojnejsia, riesis lepsie stresove situacie, a ked pride moment v ktorom by ta bez AD odviezli, tak si schopna povedat - to je v poriadku, to zvladnem a v pohode zacnes hladat riesenie. V amerike je na antidepresivach zavislaepomerne slusne percento populacie. A nie preto, lebo by ich nemohli vysadit, ale preto, ze s nimi je zivot ovela lahsi/krajsi/lepsi 🙂 Ake AD ti navrhla?

sunny8
1. jún 2020

Len som spala a bola ospala .. uplne ma to utlmilo

luccija
2. jún 2020

Lepšie je oddýchnuť si na PN prečo to hrotis?
Niekto má zavrate, nespavost, ešte väčšiu uzkost.Lepsie je si oddýchnuť, vyspať sa po tom vypätí čo si mala predtým.O 3 t sa zvykne stav veľmi zlepšiť.Naco mať ďalší stres či to v práci zvladnes?na zmiernenie problémov sa dá anxiolytikum

luccija
2. jún 2020

@sara07 začiatok je taký nie je nutné vyvolávať doktorke.Ale niekto nemusí mať vôbec nič iba konečne vnútorný pokoj a nadhlad

autor
2. jún 2020

@sunny8 dakujem chcela som vediet skúsenosti zo začiatku užívania potom sa to upravilo ta únava spánok?

@luccija dakujem za odpoved

@kittykat22 nežijem v USA. A to co som napísala som sa docitala v diskusiách aké mali pri začiatkoch užívania zhoršenie stavu tak ma to vydesilo ci vobec začínať. Nepleť drogy s lieky. Otázka bola slušne položená.

sunny8
2. jún 2020

Potom som ich vysadila a začala fungovať normálne a pracovať na sebe a je oveľa lepšie cítiť sa dobre lebo to tak chcem než sa umelo udržiavať s liekmi 🙂

autor
2. jún 2020

@sunny8 vedela si príčinu? Pomohol psycholog? Alebo ako sa ti zo podarilo?

sara07
2. jún 2020

@luccija a načo ju má, aby zhrabla €, však je to 4 min, niekedy stačí zmenit len dávkovanie, ved nik ju neposiela na kontrolu a dobrý mudr pri predpisovaní sám povie čokolvek volajte mi som tu pre vás

autor
2. jún 2020

@sara07 ja este nemám lieky len mi navrhla s tym ze to este skúsim ale nieje to dobre hlavne tie úzkosti tak som sa pýtala ako ste znášali začiatky s liekmi ci bolo zhoršenie alebo viem v pohode chodiť do prace a postupne dôjde k zlepšeniu

sunny8
2. jún 2020

To je nadlho keď tak napíš ip ale odpíšem až ku večeru )

eliska13
2. jún 2020

@sara07 ale veď ona lieky ešte ani neberie😊
Autorka žiadne strašné veci sa diať nebudú.Presla som vysadením a nasadením 3 x každý reaguje ináč, ale okrem nervozity, že čo sa bude so mnou diať a zvýšenej uzkostnosti mi nič nebolo ešte som žalúdok mala taký napätý.Co Ti predpísali?
Tam veľa zohrá rolu to, že očakávas, že Ti bude určite zle, lebo ľudia písali na webe😊ešte som sa skôr budila, ale to je všetko to napätie nervozita z nového nepoznaneho.Co Ti je prečo ich máš predpísané?nehladaj nežiaduce účinky, ale príspevky ako ľuďom pomohli.Na začiatok, ak by si sa cítila zle dostaneš aj ukludnovaky na prvé dni, týždne....Ale určite som za to, aby si pár dní bola PN doma v kľude, oddych

sara07
2. jún 2020

počkaj a kôli čomu ti ich chce predpísat
lebo ty tie nežiaduce učinky môžeš mat a nemusíš mat, ak ich nebude zvladat bud ti upraví dávku alebo postupne vysadí a budeš vediet že tadeto cesta nevedie

aj obyčajny vitamín C má nežiaduce učinky

sara07
2. jún 2020

@eliska13 to asi patrilo zakladatelke otázky

autor
2. jún 2020

@eliska13 zrejeme serlift alebo parexotin či niečo také o tom rozprávala. Neviem ešte konkrétne lebo to bolo prvé stretnutie. Úzkosti ktoré mi obťažujú už dlhší čas život bežné fungovanie. Reagujem potom podráždene k celej rodine alebo sa uzatváram do seba. Pridružili sa aj myšlienky ktoré sú vyvolávané obavami či strachom. Čo bude... Čo keď sa stane.... Ako bude v budúcnosti..... Čo keď sa niečo stane manželovi mne dieťaťu.... Som dobrá matka.... Problém je že sa bojím mať aj druhé dieťa, že to nezvládnem starostlivosť a presne to, že som čítala príspevky že matky ktoré su psychické choré by deti nemali mať. Vyhľadala som aj psychologičku ale to tam nejde šibnutím čarovného prútika a je fajn. Čítala som diskusiu tu na MK depresia ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť. A tam napriek tomu že ženy užívajú lieky dlhšie stále sa nemajú dobre. Viem že komu sa polepší tak nenapíše že mu je dobre. Jedno viem že obťažuje mi to život a neviem sa sústrediť na nič iné iba nato že niesom v poriadku.
@sara07

sara07
2. jún 2020

skus nájst ešte inu psychologičku možno bude mat iny pristup alebo iný typ terapia a možno sa zhodnu

autor
2. jún 2020

@sara07 ja som s ňou aj spokojná ale sedí mi ako osoba ale terapia ide veľmi pomaly neviem či to je ok či treba iba trpezlivosť, alebo je terapia o ničom. Ale ako osoby mi vyhovuje asi nechcem začínať u inej psychologičky

sara07
2. jún 2020

tak ked ti všetko sedí prečo hladáš info u iných, ked jej dôveruješ to je super, skus tieto svoje obavy jej povedat na rovinu, pre nu je dôležité aby presne vedela ako je to s tebou o každej obave, uzkosti, atd ju

eliska13
2. jún 2020

U psychologicky to bude na dlho, ale dá Ti to veľa do života.Kazdy má občas také myšlienky, ale u nás sú častejšie a máš z nich strach.Mala som podobný typ obáv ako ty takmer všetky a beriem Seroxat a všetko je ok, ale tiež aj psychológ...

eliska13
2. jún 2020

Vieš čo mi povedala psychologicka, že tí najväčší blázni si nikdy takéto otázky nedávajú😊tvrdý neempaticky človek sa nikdy nezlozi zloží sa len človek citlivý, empaticky uzkostny typ, pedant, taký čo chce mať všetko pod kontrolou, všetkým vyhovieť, nespraviť chyby ma rád svoj život naplánovany, nízke sebavedomie....našla si sa tam?
S psychologičkou budete všetko rozoberať a viac porozumies sebe a prečo sa Ti to stáva, prečo také myšlienky prídu.Ked si unavená, lebo sa tej myšlienky zlaknes..., lebo Ta tak vychovávali, keď mama bola tiež úzkostlivy typ vety typu čo, keď...dávaj pozor, lamentovanie nad všetkým je toho veľa, ale dôležité je, že Ti je psychologická sympatická a máš v nej dôveru. Mas v poriadku štítnu žľazu?to sa ma pýtali ako prvé.

daili
2. jún 2020

A dala ti iba AD? Lebo mne dala aj nejaké lieky zasa na povzbudenie "nejaké naladovky"

lanah
3. jún 2020

Mna liecia na depresivno-uzkostny syndróm. Aky máš liek? Ja som mala eliceu a ledva som nohami šuchala od unavy. Vravela som to doktorke, tak predpisala Alventu preparat, ktorý inak pôsobí v mozgu. Z neho som bola nabudena, tak že som v noci nespala a zároveň som po 5 dňoch dostala serotonínovy šok tak okamžite vysadenie. Teraz mam 2x denne COAXIL + Tiapridal na uspokojenie organizmu - kvoli epi + na spánok. Predpisala mi aj Kventiax. Ten mam na halucinacie, kym odzneje uplne z krvi Alventa. Fungujete normálne, nikto si nič nevšimne. Ja som mala eliceu na vybuchy zlosti tzn samonaser (tazka choroba neurologica ostali mi zmeny na mozgu, nechce sa.mi to rozpisovať) a ostala som po nej úplne kľudná ale ospala.

autor
4. jún 2020

@eliska13 tiež si myslím, že to nepojde rýchle ale postupom času preto na začiatku nechcem meniť psychologičku ako človek mi vyhovuje a to, že to nejde hneď je asi prirodzené. A áno presne si popísala čo vystihuje mňa a od toho sa potom odvíjajú aj myšlienky, ktoré nejdu pozitívnym smerom ale negatívnym. Štítnu žľazu mám v poriadku.

@lanah zmeny na mozgu vám ostali kvôli užívaniu antidepresív? Či vplyvom inej choroby?

lanah
4. jún 2020

Vplyvom inej choroby, dostala som niekoľko mŕtvic, ktoré ovpylvnili chemické procesy v mozgu.
Mám úzkostno-depresívny syndróm a teda nevedia, či prevláda depresia alebo úzkosť.

Niekdy je na ústupe úzkosť a horšie je to depresiou.
Prestanem komunikovať, prestanem jesť, neviem sa na nič sústrediť, som unavená a celkovo ma nič nedostane do pohybu.

Zároveň mi ostala po chorobe extrémna výbušnosť, tzv samonáser a ten tlmia lieky.
Ja mám lieky aj na EPI. Ideálny je Tiapridal, ten pôsobí upokojujúco a celkovo pomáha proti depresii. 2 roky som ho užívala potom som prestala, lebo som mala pocit, že som ako na obláčiku šťastia - a o tom život nie je...

autor
6. jún 2020

@lanah veľa zdravia prajem. A po vysadení toho tiapridalu už teraz neužívate nič? Ako zvládate stavy?

lanah
8. jún 2020

Dobrý večer,

Momentálne mám nasadený COAXIL ráno a večer + Kventiax na halucinácie. Zatiaľ som nemala potrebu si dať Kventiax. Tiapridal na spanie.

COAXIL je nejaký starý typ lieku s rýchlym vstrebávaním. Je nutné ho brať v 12 hodinových intervaloch. Ja ho beriem dvakrát denne.
Doktorka ho určila ako vhodný, kvôli prekonaným mŕtviciam - vhodný aj pre starších pacientov.

Cítim sa s nimi zatiaľ fajn, ešte COAXIL nemám ani dva týždne Po tom serotonínovom syndróme ešte neviem či mi sadol úplne.
S Coaxilom som plná energie, celý deň šlapem ako hodiny - len na druhej strane spanie je problém :( - preto ten tiapridal.

Vvrelo odporúčam Tiapridal na nespavosť.
Mám fit-hodinky ktoré monitorujú spánok. Keď si Tiapridal nedám tak zo 6 hodín mam 30-60 min hlbokého spánku a 5 hodín ľahký spánok.
S Tiapridalom mám pol na pol 3 hodiny hlboký 3 ľahký spánok.

Tiapridal som cez deň nechcela brať, lebo som sa cítila ako sfetovaná brzda - mala som 3 tabletky denne.

Eliceu som brala od januára 2020 do mája 2020, ale nevládala som ráno vstať z postele a cez deň sa hýbať. Myslieť mi to myslelo, ale rozhýbať sa nula bodov s Eliceou.

No hádam som pomohla, aj keď teraz si ľudia musia myslieť, že som úplne na hlavu 🙈😅

iloveme
20. jan 2022

Ahoj, potrebujem poradit alebo teda skor sa vyrozpravat. Ja uz neviem co mam so sebou robit. Ide o to ze kvoli uzkosti si nedokazem najst pracu. Uz niekolko rokov!!! Aj teraz chodim po pohovoroch,ale znasam to tak zle, ze srdce mi ide explodovat, zle mi je, mam obrovsky strach aj z obycajneho pohovoru. Niekedy tu uzkost nezvladnem a na pohovor ani nepridem. Skusala som roky so sebou nieco robit,ale marne. Mam za sebou neskutocne vela sedeni so psychologmi, dokonca som skusala aj hypnozu, anjelsku terapiu, regresnu a co ja viem co este. Nic nepomohlo. Tak som sa dala na liecbu s ad, ale ako keby mi nebolo dopriate zit zivot bez tej poon...nej uzkosti. Proste nemozem uzivat ziadne ad. Vyskusala som 3 psychiatricky a vsetky tvrdili, ze mi proste uz nevedia pomoct. Mam hrozne neziaduce ucinky z ad, dokonca aj ked beriem ad vhodne pre deti a polovicnu davku😭. Bud mi je hrozne na vracanie alebo mam extremne tocenie hlavy, ktore neprechadza ani po mesiaci. Ak si dam pred pohovorom len lexaurin, nic to somnou nerobi. Vobec ma to neukludni a ja mam chut ujst z tohto sveta. Magnezium nemozem lebo mi znizuje nizky tlak a ziadne volnopredajne lieky mi nepomahaju. Co mam pre boha robit????? To je asi skor recnicka otazka 🤣