Zarába doktor na liekoch?

voucher
31. jan 2017

Ahojte. Pred X rokmi som mal problémy s tlakom, tak odvtedy beriem Vidonorm, ráno jedna tabletka denne. Chodím pravidelne (každé 3 mesiace) na kontrolu k doktorovi, kde mi testujú krv, moéč a stále EKG spravia. Výsledky sú OK, som rád. Vidonorm stále beriem, OK.
---------------
no a posledne vysetrenie bolo pred 3 dnami ... vsetky vysledky v poriadku (z krvi, mocu, aj ekg). sedim u doktora, vravi mi, ze vsetko OK, ja ze fajn, ze nemam tazkosti. A potom to prislo: predpisal mi ten liek, co beriem denne a na moje prekvapenie mi hovori: predpisem vam liek na cholesterol, hoci pred par minutami mi povedal, ze cholesterol OK a potom dalsie veci. Konkretne Vidonorm, na tlak a pridal k tomu: Magnerot
Silymarin
Atorvastatin
-------------------
Takze zhrnme si to: vysledky OK, vsetko OK a doktor mi predpisal 3 lieky naviac. Podla mna ma z toho zisk a preto to spravil. Zatial som si tie lieky naviac nevybral, chcem sa spytat niekde inde (iny doktor) co si o tom mysli.
----------
Váš názor?

voucher
autor
31. jan 2017

@wewika1 ano, mam spravu, vezmem aj starsie spravy a zajdem to prekonzultovat k inemu.
----------------------
Inak aj u Vas platite za USG vysetrenie? minuly rok som platil 7 ci 8eur u neho ... a teraz uz 13eur, normalne cash.

juhseverzapad
31. jan 2017

@blankaj k doktorovi idem, nakoľko treba ospravedlnenku do školy, škôlky. Sopel pre ktorý mi pošlú decko domov nie je choroba. A ja nebudem džgať decko liekmi, keď vidím, že mu ich netreba!

adeli79
31. jan 2017

nečítala som reakcie, len sa vyjadrím k statínom.
som lekárka. pokiaľ je cholesterol v norme, určite by som statíny neužívala na vašom mieste. majú viac vedľajších účinkov ako pozitívny efekt. a aj pri zvýšenom chlesterole by som to najskôr riešila inak, nie statínmi.

daneso
31. jan 2017

@voucher porad sa s druhym a tretim lekarom. Poznam lekara ktory v zivote nedal do ust liek na znizenie cholesterolu . V prvom rade si precitaj pribalove letaky danych liekov a pripadne daj posudit aj vzajomu interakciu lekarnicke. a uplne na prvom mieste by som chcela vidiet a vysvetlit moje výsledky na zaklade ktroych mi boli predpissane dva lieky navyse. Prajem vela zdravíčka🙂

wewika1
31. jan 2017

@juhseverzapad v prvom rade by som vymenila detsku lekarku, lebo vysetrenia crp uplna rutina pred nasadenim atb. Pokial to vasa detska nerobi, je 100rokov za opicami a takemu cloveku by som zdravie svojho dietata nezverila. To nie je o tom, ze by za centove sirupy chodila na exoticke dovolenky, to je len o jej neodbornosti

libawet
31. jan 2017

@voucher môj muž mal tiež problémy s vyšším tlakom. Lekár mu len v tej chvíli odmeral tlak, skonštatoval, že má teda vyšší tlak ( mal vtedy 140/90 - čo nie je ani hypertenzia 1.stupňa, tá je od 150/90 )a okamžite mu predpísal lieky. Tie mu však po istej dobre užívania nerobili dobre, šiel znovu za lekárom, dal mu nové lieky bez nejakého ďalšieho vyšetrovania, či dlhšieho sledovania tlaku, záťaži na bicykli a pod. čo by teda byť malo. Ani tie nové mu však neurobili dobre, mal z nich závrate. Tak ďalšie lieky, tiež zle. Muž sa naštval a s liekmi sekol. Všetko si okolo zvýšeného tlaku naštudoval, zmenil stravu, začal cvičiť a pravidelne užívať bylinné preparáty od istej firmy ( nechcem tu robiť reklamu ) a čuduj sa svete, pri najbližšej prehliadke mal tlak u lekára 135/85 a bez liekov, ktorý ich na ňom len testoval metódou " pokus-omyl " . Pravidelné užívanie liekov je bludný kruh - jedno vyliečia a druhé poškodia, takže z jedného lieku budú aj tri - štyri....mne osobne ešte žiadny lekár nepomohol, vždy som si musela napokon sama. Oni vedia urobiť len to základné - odbery, RTG, nasadiť lieky a ak nepomáha, skúšajú....najlepší pacient je inak cukrovkár....

lija22
31. jan 2017

tiez mam vysoky tlak a ani neviem kolko rokov mi dr predpisuje lieky na cholesterol a nikdy som ich nebrala.
raz mi na kontrole vravi hmmmm lieky na cholesterol krasne zabrali, ukazkove hodnoty pokeacujte v uzivani 🙂 ziadne lieky som nezrala

voucher
autor
31. jan 2017

@lija22 hehe, rozosmiala si ma ... Inak myslim, ze doktor by mal vidiet, ci ci lieky ktore ti predpisal vybrala, alebo nie ... minimalne v systeme to je. Som v Dovere + a tam mi pride hned sms/email, ze lekar nieco predpisal a sem tam aj sms, ze som liek z lekarne vybral ... Predpokladam, ze to iste vidi doktor.

libawet
31. jan 2017

@voucher vybrať z lekárne môžeš, nemusíš jesť 🙂, to už nikto nevidí, jedine tak Ty.
@lija22 veru, ja som tak raz mala predpísané ATB, môj stav som však na ATB nepovažovala a naozaj, vyliečila som sa aj bez nich, pri ukončení PN mi lekár hovorí : " Super tie antibiotiká zabrali, že ? "

lija22
31. jan 2017

@voucher v tom pripade je moja kardiologicka velmi nepozorna. necudo, lebo kym mi porozprava vsetky trapmpoty ich kocura ledva je cas na vysetrenie :D

zuzanalumnitzerova
31. jan 2017

@voucher no veď porozmýšľajme, Procare + Dôvera + Dr. Max.... A tak stále dokola😁

libawet
31. jan 2017
sardinka336
31. jan 2017

No takto...ja by som to dala na spravnu mieru...nie, nemusite jest lieky, ale vysadit lieky a mysliet si je po probléme je hlupost. Suhlasim s libawet treba zmenit zivotny štyl .....Vysoky tlak ani cholesterol ,,nebolia,, ale ničia vas pomaly rok za rokom vam opotrebuvaju cievy a vas obehovy system. Roky to necitite...az raz..pride infarkt, porážka...
takze ak nechcem brat lieky musim nutne zmenit svoj zivotny štyl, merat si pravidelne tlak a sledovat to či ten tlak klesa, ake mam hodnoty. Dlhodoby neliečeny vysoky tlak či uz neliečeny liekmi alebo inak, je cesta do drevého spacáka...

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
voucher
autor
31. jan 2017

@sardinka336 podstata mojho prispevku bola ale inde, nie vysadit lieky a tlak a riesit to inak. Som zvedavy co na to povie iny doktor, ked uvidi vysledky (ktore by podla mojho doktora mali by byt OK) a lieky, ktore mi predpisal doktor.
Kebyze mam vysoky Cholesterol a doktor mi predpise liek na cholesterol, tak je to v poriadku, ale ked mam Cholesterol OK a aj tak mi ten liek doktor predpise, to nepovazujem za OK. Magnerot to iste ... spomenute je to vyssie, ze je to predrazene magnezium. Preco doktor nepovie, ze: kupte si nejake Magnezium, alebo neviem co, ale predpise mi tento predrazeny liek? ...

sardinka336
31. jan 2017

@blankaj to bola reakcia na prispevky typu...recept do koša, načo uzivat lieky...

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucinka511
31. jan 2017

@voucher po prve mas sa spytat svojho dr ak sa ti nieco nepaci.A pozdiet si aj krvne testy.mozno mas cholesterol.mierne zvyseny.preto ti predpisal atorvastatin.ale kes sa nevies sam opytay svojho lekara .tvoj pro lem.tu ti nik neda relevantnu radu.kedze nikntvoje krvne vysledky nevidel.Co sa ale tyka toho atorvastatinu.ten by som nebrala ani pri zvysenom cholesterole.lebo stacia vit skup B aby sa cievy neupchavali.A liek na tlak si ponechaj.lebo ak ho vysadis.zvysi sa ti pravdepodobne aj tlak.

voucher
autor
31. jan 2017

@lucinka511 skus mrknut na celu diskusiu .... su tu detaily.
inak je mi jasne, ze ked sa spytam mojho doktora, tak on si to musi nejako obhajit - predsa nemoze priznat to co si myslim ja. Preto je nutna konzultacia u ineho doktora.

mishkamishka
31. jan 2017

@voucher Ahoj, ja si myslim, ze mas uplnu pravdu. Moj manzel ma tuto istu skusenost. Ked vsak mal po mesiaci statinov viditelne vedlajsie ucinky, prestal ich uzivat a pozrel sa lepsie, co to vlastne statiny su. Hroza - nikdy viac. A tak sa dal do studovania cholesterolu, vysokeho tlaku, hroziaceho infarktu a co s tym robit. Nasiel kopec veci, o ktorych na SVK ani nechyrujeme. Mrkni sem, najdes viac info: www.zdravycholesterol.sk
Inac, tiez ma lieky na tlak, prostatu... a tak, starsi chlap v sedavom zamestnani...

lucinka511
31. jan 2017

@voucher tak ale mas pravo si popytat a pozriet sa ana tvoje vysledky z krvnych testoch a tam uvidis aj ten tvoj cjolesterol.ci sa hanbis komunikovat so svojim doktorom??treba sa pytat.pytat ved dr ti zodpovie a da aj pozriet ake mas vyslwdky z krvi.

voucher
autor
31. jan 2017

@lucinka511 este raz: doktor mi povedal, ze mam Cholesterol v poriadku (povedal mi aj hodnotu, uz neviem aka presne bola) - ja vysledky mam aj doma, aj krvi. Naozaj, precitaj si celu diskusiu.

mishkamishka
31. jan 2017

@voucher proste tie lieky neber. doplnky vyzivy este ako tak, ale tie statiny, ak ich nie je fakt treba... ono sa dnes uz liecba nastanovuje iba cholesterolovym cislom, ale rizikovym score. v nom sa zohladnuju aj dalsie rizikove faktory, ako pohlavie, vek, tlak. ak ho mas nad 10% - 10% sanca ze v nasledovnych 10 rokoch ochories na kardiovaskularnu choroby s fatalnym nasledkom, doktor moze dat lieky. ak chces s doktorom pokoj, predpis si zober. uz som sa stretla aj s takym - ak nebudete tie lieky na cholesterol brat a dostanete infarkt, budete si liecbu hradit sam, lebo sa to bude brat ako odmietnutie liecby.
nuz, ja osobne by som statiny nikdy nebrala. cholesterol nie je nepriatel. ovsem farmaceuticka loby je velmi silna, ide tam o miliardy dolarov...

voucher
autor
31. jan 2017

Ked citam ake ma ten liek neziaduce ucinky,mam dost 😠
http://www.liekinfo.sk/liek-atorvastatin-stada-...

lija22
31. jan 2017

@voucher este jedna vec tu nebola spomenuta. myslim, ze nik nemoze nesuhlasit, ze prave na vysokom tlaku ma podiel psychosomatika. stres, rychla doba, vela uloh dokola dokola. raz mi jedna velmi stara pani doktorka povedala si mlada na vysoky tlak. vysvetlila mi ako suvisi psychika s nervovou sustavou, tvorenie stresoveho hormonu atd. neviem to uz interpretovat. a ukoncila to myslienkou, vyser sa na problemy, ak cosi nejde hod to za hlavu, najdes casom ine riesenie. ak si nahnevana rozbi tanier! nepotlacaj v sebe hnev.
davalo mi to zmysel. zrovna ma podviedol frajer a robila som statnice aj pracovala v dvoch robotach. to bol moj spustac.

a este maly tip mozno sprostost, uzivam dlhodobo cesnak v tabletkach, vdaka tomu mne osobne ten cholesterol klesol.

voucher
autor
15. feb 2018

@lienkasta
@blankaj
pls poslal som vam sukromne moje 3 posledne spravy od doktora, mozete sa na to jednym ockom mrknut? dakujem

voucher
autor
15. feb 2018

ak by tu mal niekto este chut sa vyjadrit ku konkretnym hodnotam, napiste mi sukromne. Dakujem

lienkasta
19. feb 2018

Podla posledneho nalezu liecba indikovana spravne, zvyseny LDL cholesterol a triglyceridy.

voucher
autor
19. feb 2018

@lienkasta ten Atorvastatin by si teda brala? jem vela ovocia, zeleniny, zacinam cvicit denne
ked vidim tie neziaduce ucinky toho lieku, nechcem to brat

figurka1985
19. feb 2018

🙂 ved prave doktori zarabaju na chorych pacientoch..cest vynimkam... a kedze mas dobre vysledky, tak ti predpisal lieky, aby sa ti tie vysledky zhorsili- lebo povedzme si pravdu- kazdy -KAZDY jeden liek ma neziaduce ucinky- po ktorych budes doktora navstevovat castejsie, a s vaznejsimi problemami.... je to na tebe 🙂