Zubár mi trhal zub a injekcia nezabrala

4. sep 2023

Ahojte, dnes mi zubár trhal zub. Dal mi injekciu, nezabrala, nenormálne to bolelo. Dal mi druhu, nezabrala, tretiu, nezabrala... Dal štvrtú! Nezabrala úplne, no aspoň trochu. Ale tá bolesť pri trhani to bolo niečo strašné. Potom mi povedal, že nemusel trhať, mohol dať antibiotikum! Akože prečo mi z rentgenu nepovedal hneď, že tam je zápal? Strašne som nahnevaná, ubolena. Trhali mi to o štvrtej a strašne ma bolí hlava. Môže to byť z tých injekcií? Koľko sa môže dať Max injekcií? Bojím sa, aby sa mi niečo z toho nestalo. Zub je vonku, no bolo to ako druhý porod 🙁

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
4. sep 2023

@citron25 to je aká prosím? Nepočula som o tom, vždy dáva len injekciu. Vždy mi stačila jedna no teraz štyri a nič nezabralo

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
unicornlady
4. sep 2023

Môj starý zubár tiež dával takú, injekciu do hĺbky, čo stŕpla polka úst.
Potom nový, čo prišiel, dáva takú, čo to dávkuje, vtedy naozaj stŕpne len tá časť. Stalo sa mi, že krátko počkal a pri vŕtaní som to cítila. Ale keď som mu povedala, prestal a počkali sme. A je pravda, že pri tej mi stŕplo iba to miesto, nie polka úst.

Asi tak to myslel citron25. Títo starší zubári, resp. asi celkovo doktori zostali v minulej dobe ešte.

autor
4. sep 2023

@citron25 no toto keby som vedela. Ešte mi nikdy netrhali zub, jeden mi len umrtvovali a tam mi normálne zabrala injekcia. Ale toto bol horor.

autor
4. sep 2023

@unicornlady ja mám práveže mladého zubára aj sa dosť platí u neho tak nechápem prečo mi toto neponúkol. Celkovo mi mohol dať antibiotiká a nie ten zub nacinat keď videl že to nezaberá 🙁 vytočena som 4 injekcie zle mi je úplne dnes

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mondolina
4. sep 2023

mandibulárna anestézia sa dáva len keď sa trhá zub v dolnej časti.
mala si tam zápal, hnis cez to anestéza nezaberie.

katulienkax
4. sep 2023

@unicornlady pozor je rozdiel vrtat a trhat , mne pri vrtani dava tiez len taku jemnejsiu davku, pri trhanimusi strpnut pol papule, to musi byt silnejsie

gemerka17
4. sep 2023

Ak máš zapal na koreni, robí sa endodoncia, ošetrenie korenovych kanalikov. Antibiotiká nie je účinná liečba a trhanie je len a len tvoje ublíženie na zdraví. Trhanie ma byt uplne posledna možnosť, ak sa uz vycerpalo vsetko co sa dalo, pretože zub ti bude chýbať. Som zvedavá, čo namiesto zuba budeš mať. Maximálne tak implantát za 2000 eur.
Inými slovami zubár chcel zarobiť za trhanie a pripadne riešenie chýbajúceho zuba. Odišla by som a nasla kvalitnejšieho a najmä odbornejsieho zubara. Takýmto postupom prídeš o zuby a utrpí aj tvoja peňaženka.

viky173
4. sep 2023

@gemerka17 Ty si stomatolog? Ked mas rozvinuty zapal pri koreni zuba, tak predsa uz endodoncia nepomoze a zub musi von aj teraz v 21. storoci. Antibiotika sa davaju na preliecenie zapalu, ktory prenikol zo zubnej drene do kosti, ked sa zapal prelieci antibiotikami, anestetikum zaberie alebo aspon urcite viac ako v pripade, co opisuje autorka a moze sa urobit extrakcia. Endodonciou je mozne zachranit zub, ked je este len zapal v zubnej dreni, tzv. pulpitida.

gemerka17
4. sep 2023

@viky173 keď je zápal na koreni zuba, robí sa ošetrenie koreňových kanálikov (kvalitne pod mikroskopom). Kanáliky sa vypĺňania a zápal sa zhojí časom (obvykle v priebehu niekoľko mesiacov). Na RTG to vidno a ten je smerodajný na posúdenie zápalu. Presne na to je endodoncia určená. Zápal na koreni zuba často vzniká z nekvalitne urobenej endodoncie a tam nastupuje reendodoncia. Naštuduj si o tom niečo a potom sa vyjadruj. Antibiotiká sa nemajú čo nasadzovať pri zápale, je to 100 ročný postup, keď ešte nebola dostatočná technika, ktorá by vedela zabezpečiť úspešnú endodonciu. Antibiotiká ti nemajú ako vyliečiť baktérie, ktoré sa ti usadili pri koreni zuba a spôsobujú zápal, tie musíš odtiaľ dostať jedine zubným ošetrením - ošetrením koreňových kanálikov.

viky173
4. sep 2023

@gemerka17 Cize stomatolog dufam nebudes, lebo pises z casti hluposti 😉 Endodoncia je osetrenie korenovych kanalikov presne tak ako pises, to znamena, ze sa robi v pripade, ak je napadnuta - zapalena pulpa, teda zubna dren. Ta sa pri endodoncii z kanalikov zuba odstrani a kanaliky sa vyplnia. Tejto faze ochorenia sa hovori pulpitida a da sa lieci endodonciou. Ak sa vsak v tejto faze kanaliky neosetria, zapal postupuje dalej cez korenove kanaliky az do kosti a vznika zapal v okoli zubneho hrotu, tzv. periodontitida. Tu sa este v pociatkoch da tiez zub zachranit endodonciou, ale pri rozsiahlejsom zapale bude musiet zub von. A ako vravim, antibiotika sa pouzivaju na liecbu zapalu v kosti - pri rozvinutom zapale, nie na liecbu zubnych kanalikov. Lepsie Ti to uz vysvetlit neviem 🙂

majla87
4. sep 2023

@gemerka17 fiha, aky poloodbornik 🙂

viky173
4. sep 2023

@majla87 len si vsetko neber k srdcu, co pise, ma este dost medzery 😉

majla87
4. sep 2023

@viky173 preto som sa viac nenamahala napisat 🙃 ze atb je liecba z minuleho storocia 😅 amen

gemerka17
4. sep 2023

@viky173 ty máš tiež od stomatologa ďaleko, podľa toho aké somariny trepeš. :D Asi si nikdy nebola v ordináciu u stomatológa, ktorý sa dostal do roku 2023.