Zubné ošetrenie a tŕpnutie pery

mrs_caulfield
15. jan 2022

Ahojte,

v pondelok mi začali patálie so zubom. Najprv ma bolel len zub samotný, ale od stredy večera som začala bolesti pociťovať aj v sánke a vpredu na brade. Do toho mi mierne stŕpla ľavá časť spodnej pery. Včera mi boli ošetrené kanáliky zuba (je to 6tka vľavo dole) a daná výplň s tým, že mi zubárka povedala, že tam bol zápal až do kosti (to by zodpovedalo tým bolestiam v sánke). Nedostala som žiadne ATB a zub má už nebolí, sánka len keď si na ňu tlačím, ale trápi ma tá pera. Dúfala som, že to zmizne, ale cítim to vlastne od toho ošetrenia nonstop, je to proste len kúsok pery, v ktorom mi brní. Máte s niečím takým skúsenosť, prešlo vám to po odznení zápalu? Zubárke som o tom nepovedala, moja hlúposť,, samozrejme keď to bude pretrvávať som tam zas. Ďakujem za každú radu 🙂

mogaa
15. jan 2022

@mrs_caulfield do kanálika ti dala liečivú výplň? máš prísť ešte raz? lebo ak ano, musí sa preliečiť zápal až potom ti prejde aj tŕpnutie pery...nervy sú tam pospájané, takže to nemusíš cítiť len na jednom mieste....

mogaa
15. jan 2022

@mrs_caulfield inak kludne si daj nejaké analgetikum čo je aj od zápalu - Flektor, brufén....

mrs_caulfield
autor
15. jan 2022

@mogaa Áno, kanáliky sú vyčistené a vyplnené, v piatok som objednaná znova kvôli odtlačkom a následnému vytvoreniu overlaya. Nejak som to pochopila, že o tom zápale zubárka vie, a teda tým, že boli kanáliky ošetrené by mal zmiznúť zdroj toho zápalu a odznieť sám... Ale to je len moje laické ponímanie situácie. Rozmýšľala som, že si dám ten brufen veru, ale tým, že má to nebolí a že som posledný týždeň pojedla kopec analgetik, tak sa tomu trochu vyhýbam a len si to chladím. Ale ako vravím, viac ma znervózňuje to tŕpnutie.

lorin29
15. jan 2022

@mrs_caulfield skúste magnézium... Keď vás to nebolí je zbytočné dávať analgetikum to na trpnutie nepomôže... Možno ani magnézium záleží v akom stave to máte

ja_mama
15. jan 2022

Zvlastne, ze ti nedala tie atb...pri zapale zubu, najma ak teda spomenula ze je az do kosti sa urcite davaju 🤷‍♀️ ja mam teda taku skusenost, aj ked som nemala ten zapal az do kosti tak atb zubar dal....a najskor vycistil kanaliky, dal tu liecivu vlozku do zuba na par dni/mozno tyzden, tie antibiotika a az potom vyplnil kanaliky ked uz zapal odznel...

mliekosgrankom
15. jan 2022

@mrs_caulfield zdravím, ťažkosti ktoré popisuješ sú s najväčšou pravdepodobnosťou z lokálnej anestézy. Pri ošetrení, ktoré si absolvovala Ti predpokladam bola podaná a to do oblasti ktorá inervuje aj peru. Niekedy sa stane, že takéto “pozostatky” znecitlivenia pretrvávajú dlhšiu dobu, treba sa obrniť trpezlivosťou a nasadiť vysoké dávky vitamínov skupiny B na regeneráciu. Niekedy to trvá aj nejaký ten mesiac, a k tým antibiotikám - z Tvojho popisu ani ja nevidím absolútne dôvod na ich indikáciu.
V každom prípade, od ošetrenia prešlo ešte veľmi malo času, ale keďže bolesti ustúpili je to na najlepšej ceste. (Zub.lekárka)

mrs_caulfield
autor
16. jan 2022

@lorin29 Magnézium užívam bežné, bohužiaľ na toto nefunguje.

mrs_caulfield
autor
16. jan 2022

@ja_mama Rovnaký postup zvolila aj minule a nebol žiadny problém, asi záleží na zubárovom zvážení

mrs_caulfield
autor
16. jan 2022

@mliekosgrankom Tak už som si viac menej istá, čím to je. V okolí zuba som si totiž nahmatala zdurené miesto, s najväčšou pravdepodobnosťou abces, ktorý tlačí na nerv inervujuci tú časť pery. Normálne to cítim, keď si tam prechádzam prstom po tej zdurenine. Vraj niektoré abcesy zmiznú po endodontickom ošetrení, ktoré mi aj bolo urobené, ale zatiaľ bez zmeny. Takže zajtra zavolám zubarke a uvidíme čo mi povie. Bolieť to nebolí, za čo som rada, ale neviem či to dokáže zmiznúť samé od seba a netrúfam si to zanedbať (stačí že som sa kvôli strachu zo zubára dopracovala až sem 🙄). Ďakujem každopádne za radu, lokálna anestézia mi samozrejme bola podaná a pri nej mi stŕpla aj tá pera, tiež som si dlho myslela, že to je tým 😓