Zvýšená kyselina močová a cholesterol - akú diétu zvoliť?

barbora271
15. jan 2020

Pekný deň, včera mi brali krv, a mám zvýšenú kyselinu močovu a cholesterol , vraj nejaka dieta, máte niekto z tých skusenosti? alebo poradiť čo treba konzumovať a iné? Ďakujem za info.

eliska13
15. jan 2020

Koľko máš rokov?tá kyselina je nebezpečná môžeš mať DNU opuchnuté a bolestivé klby obmedziť mäso, klobásy, ...pozri si dietu pri DNE.
Cholesterol ktorý?HDL či LDL?nie chipsy, nie mastné, sladkostí klasivku zdravú stravu zelenina, ovocie, strukoviny

barbora271
autor
15. jan 2020

@eliska13 28 rokov, co sa tyka klby to nic, nebolia ma ani ma nikdy neboli, nemala som ani problem co sa tyka opuchania.

babyfrog
15. jan 2020

@barbora271 no tá dieťa kvôli zvýšenej kyseline močovej je iný zahul horšie ako na cholesterolovej diéte.... Len to nemám teraz pri sebe neviem ti to odfotiť čo som mala od.lekarky... ale viem že sa nesmú ani mäsové vývaru, v podstate s mäsa len kuracina, morčacie...občas králik,hovädzie..bravcovina vôbec ani výrobky (salámy,klobásy,šunky atd. ) Sladkosti vôbec.. ani tučné ryby,konzervované ryby, vnútornosti sa nesmú...aj nejaká zelenina a ovocie tam bolo že sa nesmie niektoré druhy..

eliska13
15. jan 2020

@barbora271 zatiaľ nie....sused dostal tu diétu na DNU a nemôže takmer nič, ale jeho začali bolieť kĺby...máš nadváhu?alebo máte v rodine DNU?
Popracuj na strave si ešte mladá pôjde to😀

barbora271
autor
15. jan 2020

@babyfrog a vies mi to prosim nejako poslat?

babyfrog
15. jan 2020

@barbora271 keď prídem domov a nájdem to pošlem ti..celkom dobrá tabuľka to.bola

barbora271
autor
15. jan 2020

@eliska13 praveze som priprabala 11 kg 🤦‍♀️ to bude take strasne...

gemerka17
15. jan 2020

@barbora271 diéta je základ, bez nej to nepôjde. Do googlu zadaj ,,dieta pri dne" a hneď ti vyhodí zakázané potraviny. Tá kyselina močová je riadna potvora, nechceš mať akútny dnový záchvat. Ono to ťažké bude lebo pri tejto diéte je veľmi veľa obmedzení, nie je to len mäso, alkohol a kakao (čokoláda) ale aj niektoré druhy zeleniny a iné potraviny, preto si to riadne naštuduj čo smieš a čo nie. Je dôležité aby si to upravila späť tú svoju hladinu do normy. Ak to neustrážiš, časom sa tie kryštaliky soli začnú ukladať do klbov a budú bolieť resp. skôr môžeš potom dostať ten akutny dnový záchvat (postihne zväčša ako prvý klb palca na nohe). Držím palce, nech sa ti to podarí znížiť do normy.

barbora271
autor
15. jan 2020

@gemerka17 ako povedala mi ze to mam na hrane, o nieco zvysene, ze to nie je tragedia.

gemerka17
16. jan 2020

@barbora271 tak ono bude stačiť keď vylúčis/dosť obmedzis potraviny s najväčším obsahom purinov. Tým že si pribrala a boli aj sviatky tak to išlo hore aj ten cholesterol. Dávaj pozor na to čo jes. A prípadne sa spýtaj či v rodine niekto nemá dnu.

barbora271
autor
16. jan 2020

@gemerka17 absolutne nikto nema, nedala mi ani lieky nic, ze len dieta.

gemerka17
17. jan 2020

@barbora271 ono existujú prípravky, čo tu kyselinu znižujú ale to sa dáva resp. berie, keď už tú dnu máš a aby sa nedostavil ďalší akutny záchvat. Ty dnu ešte nemáš a keď máš len trochu zvýšené hodnoty tak fakt postačí dieta a ono sa to upraví. Sama tvrdíš, že si pribrala aj cholesterol máš zvýšený, čiže vieš čo si musela v posledných mesiacoch pojest. Dietnejší režim je v tvojom prípade viac ako dostačujúci.