Ako uchovať výrobky z plastelíny?

janulka24
25. okt 2013

Ahojte, mozno trocha hlupa otazka. Kupili sme chlapcom plastelinu. Zatial sa s nou hrali len tak, ze kazdy dostal jednu farbu, aby sa nepomiesali. Ale je mi luto, ze nemozu vytvarat aj farebne vytvory. Ako to riesite, ked sa pomiesaju farby? Daju sa tie vyrobky z plasteliny aj nejako uchovat, aby stvrdli? Asi nie, ale co ak nahodou.
Dakujem za odpovede.

darina1952
25. okt 2013

@janulka24 ahoj, záleží na tom akú modelovaciu hmotu si deťom kúpila. Keď máš klasickú plastelínu - takú tú obyčajnú "mastnú", tak tá ti nestvrdne poriadne nikdy - obsahuje nejakú olejovú zložku a tá bráni vysychaniu. Kúp im plastelínu Playdooh (alebo nejakú podobnú, ktorá je vyrobená na základe vody). Má krásne žiarivé farby a na vzduchu pekne vytvrdne. A nemusíš sa báť, že ju deti zjedia, pretože obsahuje nejakú anti-chutnú 😉 prísadu presne proti zjedeniu (nebude im chutiť). 😅

alex31
25. okt 2013

@janulka24 .... ak ti to je luto tak preco im tu plastelinu nedas celu ?????? Ved nie je az taka draha .... my hned rozbalime celu ... pohrajeme sa kym nas to drzi ... samozrejme ze sa nam polepi a po case uz nie je farebna ale iba jedna velka obycajne siva gula 🙂 jednoducho ju potom bud vyhodim alebo necham podla toho v akom naozaj stave je a kupim novu a vsetko sa to opakuje od znova .... nemyslim si vsak ze by ma to zruinovalo alebo narozdiel od inych hraciek 🙂 nejak financne obmedzovalo 🙂

petlangerova
25. okt 2013

z plastelíny sa dajú robiť farebné veci, ale prave by som to detom asi nedovolila, smiech je, pretože podľa mňa to už potom nepôjde späť. určite môžu urobiť potrebné urobiť panáčikovi iný nos, ale dať si pozor aby sa to tam nepřipláclo moc a šlo to potom oddeliť, inak neviem

janulka24
autor
25. okt 2013

Mame playdooh, rozne peciatky a vykrajovacky, taku velku sadu. Oni sa zatial pekne hrali aj s jednou farbou a bavilo ich to, preto som velmi neriesila, ze pomiesam farby. A niekedy, ked nieco pekne vytvoria, rada by som si to uchovala.
A nemyslim, ze playdooh plastelina je az taka lacna.

sissy27
25. okt 2013

@janulka24
@petlangerova to vážne riešite, že sa nedajú oddeliť farebné plastelíny? no tak sa zmiešajú a budú zmiešané, vyhrať sa s tým dá aj tak alebo sa kúpi druhá, veď to je pár centov... @janulka24 keď sa ti zdá playdooh drahá, kúp obyčajnú - efekt rovnaký akurát ti nebude tak ťažko, keď sa "zničí"... a ani tie výtvory z playdooh ti nevydržia dlho, vyschne a rozsypú sa časom, ak chceš uchovávať, tak kúp modulit alebo podobnú hmotu...

janulka24
autor
25. okt 2013

Ved ja sa len pytam, ze ako to vy robite, ci to vyhadzujete alebo ako. Nemam este tu skusenost.

klincek
25. okt 2013

@janulka24 ak je to klasicka lacnejsia plastelina, tak im ju daj celu, neh sa pozabavaju, pomiesaju 🙂
ked z toho uz bude skaredy misung, vyhod a kup novu. este su malicki, nech si babru pre radost🙂

senta_sofia
25. okt 2013

my si plastelinu varime a ked pomiesaju, tak sa vyhodi a kupi nova, ved je na hranie 🙂 a su aj take modelovacie hmoty, co schnu na vzduchu

alex31
25. okt 2013

k playdooh .... super plastelina ...ale ako tu uz bolo napisane tiez nevydrzi dlho a navyse nam minule normalne splesnivela ci co ... ked sme sa dohrali zavrela som ju normalne do tej krabicky .. no a asi po tyzdni ked som ju otvorila tak bola uplne cela tvrda rozdrobila sa medzi prstami a navyse po plasteline boli take malinke biele bodky .... a pri tom sme tu plastelinu mali mozno tak pol mesiaca a stale sme ju po dohrani pekne odlozili .... neviem co to bolo ale radsej som ju hned celu vyhodila ... nemate s tym niektora skusenost ?

lent1lk4
25. okt 2013

@janulka24 pamatam sa ze ako malej mi bolo vzdy luto ked sa mi pomiesali farby :D tak som nakoniec vacsinou vytvorila z celeho balicka velku sivu gucu a s tou bola aj tak najvacsia sranda.. :D
Inak.. kup kilo muky, pol kila soli a potravinarske farby (cervena, modra, zlta, ja som akurat kupila tekute, cca euro flasticka, tusim ze praskove su lacnejsie), pridas trochu oleja, vymiesas s trochou vody a mozu sa bavkat do omrzenia... konkretne recepty sa daju najst na nete.. cesto na vzduchu stvrdne, da sa prelakovat (lak na nechty alebo sprej) a vytvory si mozes nechat.. ak spravis len tri zakladne farby + bielu, decka aspon mozu robit pokusy s miesanim farieb... ;)

monika15
25. okt 2013

@janulka24 kludne im daj naj miesaju.... vsakked sa stym zabavia ??
ja kupujem u nas set 24 je tam velkych ale tak sa oplati ....
a ked ideme neico robit tak ma 2 alebo 3 farby.... a ked sa dohrajeme a vidim ze je dost znicena tak von ak nie tak spet do nadobky 🙂))

sissy27
25. okt 2013

@janulka24 ešte ma napadlo, existuje taká "gulôčková plastelína", nelepí, dá sa z toho všeličo modelovať a farby sa dajú pekne oddeliť http://www.rozumnehracky.sk/index.php/modelovac...
majú to aj normálne v dráčiku, len pod iným názvom http://www.dracik.sk/playfoam-workshop-set/

babu9
25. okt 2013

@janulka24 keď sa dorbček hraje tak ešte sa nám nestalo, že by sa plastelina tak spojila, že by sa nedala oddeliť...ono trošku ostane farba vo farbe ..tak ten kúsok zahodíme a je ...ale nejak neriešim či sa spoja alebo nie ide oto aby si drobček tvoril to čo je mu prirodzené a čo sa mu páči.....jednu plastelinu máme už cez rok a je stale v poho..keď už je trošku suchšia pridám trošku vody a jedeme dál

molka
25. okt 2013

Potrebujem poradiť - máme doma plastelínu Playdooh, dcéra ju zmiešala s vodou, urobila si z nej "farebný sliz" a rozotrela po koberci. 😅 Neviem to dostať dole, koberec je teraz celý fľakatý. Nemáte nejaký tip, ako to odstrániť?

macik76
2. aug 2015

😀 Play dooh je zla, velmi nekvalitna, malk smevich niekllko, nevydrzi otvorena viac ako dva tyzdne, skodacoenazi, ns zacistku super, krasne farby, ale p otom sa drobi, no strasne, nekupujte

sisaka
2. aug 2015

@macik76 Neviem, ci mas na mysli Play-doh znacku, ak ano, tak ako uz z nazvu vyplyva, ze play-doh nie je plastelina ale "cesto", takze tu vobec nemozeme hovorit o nekvalitnej plasteline. Ako kazde cesto na vzduchu tvrdne, takze nadobky treba poriadne zatvarat ak, chces, aby ti dlho vydrzalo makke. Je vyrobene z muky, vody, soli, takze je pre male deti ovela bezpecnejsie na hranie ako plastelina .