Hry nášho detstva. Pamätáte si nejakú?

rohacka
20. jún 2012

Ahojte, mamičky. Dnes som natrafila na návod, ako sa skáče guma. Veľmi som sa potešila, lebo celé detstvo sme sa ju naskákali až-až, ale už som si nepamätala pravidlá. Snažím sa v poslednej dobe rozpomenúť sa na to, čo sme sa hrávali ako deti, hry vonku aj také na papieri a tak.
Tu je spomínaná guma:
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=632
snáď niekoho poteší.
Okrem toho s deťmi hráme hru, volali sme ju diamant. Na papier sa nakreslia guľky na celú plochu. Jeden hráč má jeden ťah, môže spojiť dve guľky. Vytvárajú sa trojuholníky. Druhý hráč spojí ďalšie dve guľky. Komu sa podarí spojiť guľky do trojuholníka, dovnútra si napíše začiatočné písmeno svojho mena. Tak sa spoja všetky guličky. Vyhráva ten, kto má viac "svojich" trojuholníkov, na konci sa teda spočítajú. Celkovo to na papieri vyzerá ako taký neopracovaný diamant. Ak sa mi podarí, hodím postupne aj fotky.
Často sme hrali Meno, mesto, zviera, vec.
Pamätáte si na pravidlá, ako sa hrali céčka? Škôlka? Hrávali sme aj takú škôlku s hádzaním lopty o stenu, ale tiež už nepamätám - tuším sa počítalo od desať do jedna, desať krát bežné odrazenie od steny, 9x s tliesknutím, 8 x s tliesknutím za chrbtom a potom už neviem...
Spomínate si aj vy na nejakú hru nášho detstva? Napíšte aj pravidlá, potešíte isto nielen mňa.

denisse
13. apr 2013

ahojte ... neviete niekto, ako sa skakala taka skolka, co nebola klasicky "panak", ale obdlznik - 2x3 (mozno x4), hodil sa kamen na prve pole a na jednej nohe sa skakalo s tym, ze do toho kamena sa muselo tou skakacou nohou akoby jemne kopat, aby sa presunul na druhe pole (kamen nesmel zostat na ciare, ani vyskocit uplne zo skolky von), na druhe sa skocilo zasa sa posuval kamen na tretie ... atd ... neviem, ci len toto boli pravidla, alebo to malo aj nejake ine, na viac sa nepamatm . .. len sa pamatam, ze sme to skakali v druzine a hodili sa na to ploské kamienky, kto nasiel pekny, tak si ho aj domov nosil, aby mal na skolku 😀 😀 😀

rohacka
autor
21. máj 2014

Po viac ako roku obnovujem temu - nespominate si na nejake hry nasho detstva, ktore by sme mohli naucit aj nase deti?

inffinity
21. máj 2014

My jsme hravali " cap ztratil cepicku jakou asi barvicku" a to jeden stal na jedne strane a ostatni na druhe aten jeden rikal tuto rikanku a rekl i barvu a z tech co byli na druhe strane kdo tu barvu mel tak mohl prejit na druhou stranu normalne to mel jako klic a kdo ji nemel nesmel se nechat chytit pri uteku na druhu stranu. Kdyz si nikoho nechytil rikal si dal a kdyz chytil tak ste se vymenili 🙂 samozrejme i ti co meli barvu treba na kalhotkach co nebylo videt delali jako ze utikaji ze nemaji a ty ses na ne soustredil a utekli ti co nemeli 😀 a tento pak ukazal batvu na gatkach 😀 😀

brumka
21. máj 2014

jaspominam rada nato ze sme boli vonku od rana do vecera, same opekacky stvvania bunkrov, nahananie sa spalicami , sportovanie, korcule, dnes vidim presnejsie vonku nevidim ziadne deti ,eln cigareta, telefon a tablet. je to smutne, uz ani rodicia nemaju na deti cas

dasa123
21. máj 2014

a este leti leti vsetko leti co ma kridla vsetko leti 😀

dasa123
21. máj 2014

dedo baba zem a viem ze sme to hravali na starych prasiakoch, ale to neviem ci by som bola rada, keby som videla syna, jak lozi so zavretymi ocami po prasiaku, ked si spomeniem na tie pady 😀

makeka
21. máj 2014

my sme sa včera hrali hru z môjho detstva húsky húsky podťe domov,boli sme síce len traja je to hra pre viac detí ale malý sa sa tak od radosti rehotal že nevládal ani utekať ked bolo treba 🙂 🙂

oktobermimi
21. máj 2014

,kolka , stop zem, pešek. leti leti, lozily sme po stromoch , bunkre stavaly, alebo na potokoch sme stavaly hrádze 🙂 ... ale hlavne sme boly celé dne vonku... a mali sme pohyb a pravých kamošov a vedeli sme ako vypadaju kde bývaju a dnes 99% kamaratov je z Fb a nikdy ich nevidely...

prahaxx
21. máj 2014

Ide piesen dokola
A na kukucky, ked je viac deti, prva kukucka zakukaj ?
Otec obraham - ukazovackat.
Telefon.

nataliaslivkova
21. máj 2014

vidlicky vidlicky noze,
leti leti,
poviem slovo amor a dalsi musi povedat na r....
pexeso, clovece,
karty, badminton,
vybijana
schovavačky
skolka nakreslene cisla na ceste a skakali sme po hode kamenom
skakanie cez gumu
testy lasky :D
hadaj na co myslim

....joooj krasne časy to boli 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nataliaslivkova
21. máj 2014

sochy :D som este zabudla pamätate?? 🙂

nataliaslivkova
21. máj 2014

presne tie opekačky , bunkre...to boli časy ...:D

cusmonik
21. máj 2014

my sme mali jednu oblubenu hru ktoru sme si vlastne vymysleli sami 🙂 islo o to ze sme na farebne papiere napisali nejake dlhsie slovo ktore malo vopred urceny pocet pismen napr. 10 a potom sme ten papier rozstrihali na stvorceky s pismenkami a popripichovali sme to po stromoch v parku alebo ked prsalo tak lepiacov polepili doma po nabytku (po celom dome) a islo o to ze kazdy musel cim skor najst vsetky svoje farebne papieriky a poskladat slovo 🙂 ... samozrejme mal kazdy svoju farbu ktoru hladal a ine slovko kedze kazdemu to robil niekto iny 🙂 .....a potom ked sme uz boli starsi tak bola sranda hrat v skole ze baba s dedom v potoku saty prala.... pisalo sa vzdy kto s kym kde co robili.... samozrejme kazdy mal jedno slovo a dopisany stlpec sa zakryl ... vznikali fakt srandovne vety 🙂

vefi89
21. máj 2014

ako sa hralo to honzo kolik hodin? niečo mi to hovorí, ale neviem si vybaviť, čo

vefi89
21. máj 2014

mne sa ešte vybavuje, že sme kreslili dákeho slimáka, a cez toho sa skákalo... vie niekto? pamäť ma zrádza 😀

a teraz zvyknem nakresliť na zem štvorce, do každého iný obrázok, a ja len hovorím, na čo majú decká skočiť. kto sa sekne, vypadáva 😀

22beba
21. máj 2014

my sme skákali gumu cez švihadlo všeličo , plavala rybička , honzo honzo kolik hodin .. a všeličo inéééé 🙂 nás bolo vela na ulici takže nebol problém ani s futbalom či vybýjanou 🙂

mikuskatn
3. júl 2014

píšem trochu oneskorene, ale predsa. Okrem spomínaných ešte kameň, papier, nožnice : už som to naučila aj malého a hráme všade aj v čakárni u doktora.....alebo napísať čísla na papier od 1 do 30 a na striedačku spájať body, ale tak, aby sa nedotklo už urobenej spájacej čiary, keď sa už nedá, tak prehráva ten, ktorý aktuálne kreslí
okrem gumy som mala v obľube aj švihadlo

81diana
29. sep 2014

A na tu hru z papiera si niekto pamata, kde sa papier zlozil tak, ze sme si ho nastokli na prsty, boli tam obrazce alebo cisla a podla toho sa otvaral a zatvaral ten "kusok papiera". Hahaha neviem ako sa vola ta hra.chcrla by som najst navod ako ju zlozit. Please help! ;)

jaaty
29. sep 2014

@81diana nebo-peklo 😉 . Dcérka to skladá z každého papiera, ktorý sa jej dostane do ruky

jaaty
29. sep 2014

@81diana https://www.google.sk/?gws_rd=ssl#q=ako+urobit+... našla som link, tak môžeš skúšať

cobhan
30. sep 2014

Zlodej, policajt, sudca, kat...na 4 papieriky sa napisali tieto slova, papieriky sa rozhodili a kazdy si vybral jeden. Ten, co bol policajt sa musel ozvat a zacat hladat zlodeja..ked urcil spravnu osobu, tak trest (vopred dohodnuty) dostal zlodej, ked nie, tak sudca urcil a kat vykonal...a ze detska fantazia nemala hranic a domov sme chodili utahani ako kone 😀

sylvia225
30. sep 2014

jáááj aká spomienka na detstvo ... som rada, že moje deti na sídlisku zažívajú niečo podobné. nemajú síce až takú predstavivosť a rôznorodosť hier, ale hrajú. u nás sú hokejové turnaje, volejbal hrajú, na upírov či čo a stavajú bunkre pri potoku, toľko klincov a kladív, čo som ja už pokupovala 😀 inak, v ktorej to bolo, že 4 myšacie dopredu a tak?

81diana
8. okt 2014

@jaaty Dakujeeem! Si zlata! 🙂

thebeno
10. júl 2017

No a my sme mali taku specialitku. Plavenie na polystirenovych pltiach. A co tu este nikto nespomenul boli stuple alebo formulky. V piesku sa spravila draha (castokrat aj rozne piramidy a mosty), kazdy mal svoj stupel a frckami ho posuval. Kto prisiel prvy do cila vyhraval.

ludkka0407
10. júl 2017

Aj ja sa pripajam na kolektivne: kralu,kralu,daj vojacka alebo husky,husky podte domov☺😊tiez sme skakalu gumu a robili bunkre v lese a hradze v potoku☺ano,aj dievcata mohli😂