Ako sa rozprávať so snažilkou, ktorej to dlho nevychádza?

mimkus
19. sep 2017

Ahojte! Mam cca polrocneho chlapceka, robi mi radost a aj ked ma zaujima mnoho veci, v kazdej debate sa skor ci neskor s navstevami rozpravame aj o detoch, s bezdetnymi kamoskami, ktore este neplanuju dietatko tiez a nevidim v tom nic zle. Skor ma zaujima, akym sposobom komunikovat s pribuznymi -bezdetnymi a tuziacimi (a nevychadza to) a tiez kamaratkami, ktore maju rovnaky problem. Asi ma najviac zaujima nazor zien, ktore su/boli v kozi tych, ktorym to neslo a ich okolie rodilo.

Ma vyznam nejak cenzurovat temu ''ako rastie moje dieta''? Moze to nechtiac ublizit? Akym sposobom by ste chceli, aby sa s vami vase kamosky s detmi bavili? Maju brat nejakym sposobom ''ohlad''? Je mozne prist o kamosku takym sposobom, ze jedna ma v pohode rodinu, druha sa snazi a na zaklade toho sa odcudzia? Vdaka 🙂

natalushka
19. sep 2017

Ahoj..ja nepomozem,nebola som v takej situacii..teda mozno len ciastocne..ale na zaciatok..ak je kamoska dobra,asi nou zostane aj ked je v tazkej situacii(nedari sa a tebe ano)..na druhej strane treba pochopit v akom psychickom rozpolozeni sa nachadza..urcite to nie je lahke..otazka aj ako dlho sa snazia..mesiac,dva,osem..uz boli tehu,potracaju..je vela otazok,to uz ty musis vediet,s kym sa bavis aa aka je jeho situacia..ale teda podla mna je zaklad sa spytat..na rovinu,ved sme kamaratky,bavime sa uprimne a narovinu o vsetkom..tak sa spytat,ci jej to nevadi,ked rozpravas o detoch a tak..ja mam inu skusenost .kamoska bola tehu,este po ceste do porodnice mi pisala,povzbudzovala som ju..a zrazu sa uz neozvala..az na dalsi den so spravou,ze mala zomrela..pre mna strasna situacia..hlavne z tej strany,ako s nou komunikovat..moj maly mal vtedy nieco po roku..matka na materskej uprimne rozprava hlavne o dietati..bolo to pre mna tazke,nechcela som hovorit moc o malom,zbytocne ju netyrat..ale raz som proste uz nevedela ako,prekonala som sama seba a narovinu sa jej spytala,ci jej to nevadi..ona,ze ne,ze je rada,ze okolie funguje normalne,ze ona moze rozpravat o svojom,ja o svojom..ze sa jej svet nezastavil,ze ide dalej..i ked si casto spomenie a zaboli to..ale treba ist dalej..takze podla mna je zaklad sa o tom proozpravat s dotycnou a najlepsie sa vies zariadit..a naopak svagrovci sa pokusali dlho,cez rok,svagrova uz pomaly na stimulke a tak..a my sme zrazu dosli s tym,ze bum,tehu na 1.x..a teda uprimne sa tesila..je to o ludoch a komunikacii podla mna..mozno ta vacsina snaziliek prekvapi,ze im to newa..neviem..tak aspon takto😇😅

sissy27
19. sep 2017

@mimkus podľa mňa všeobecne sú témy, ktoré by človek nemal začínať len tak sám od seba, ale mal by počkať, kým sa ho na to niekto opýta... jednou z nich je téma "ako rastie moje dieťa" ... bez ohľadu na to, či sa bavíš s 8násobnou matkou alebo bezdetnou sesternicou ... ak niekoho zaujíma, čo dokáže tvoje dieťa, tak sa na to spýta, ale inak si myslím, že je každému šumafuk, koľko mlieka dokáže vypiť alebo či už pasie koníčky...
Okrem toho si myslím, že stačí si jedným okom všímať reakcie ľudí okolo seba a ľahko pochopopíš, či to je niekomu príjemné alebo nie. Určite neprídeš o kamošku len preto, že máš v pohode rodinu, ale ak jej donekonečna pri každom stretnutí budeš omieľať, ako šťastne si sa vydala a aké je super byť matkou, prípadne to doplníš o prezentáciu fotiek v mobile, tak potom prídeš ľahko o kamošky. Nie preto, že si šťastná, ale preto, že si s tým otravná, lebo sú aj iné témy na rozhovor.

lucinocka
19. sep 2017

@mimkus ked jej bude vadit byt v tvojej pritomnosti, sama sa ti zacne vyhybyat... ked je naopak v nadhlade, myslim ze detske temy jej vadit nebudu

felycity
19. sep 2017

nepatrím do kategórie snažiliek, ale umrelo mi dieťatko a myslím, že tie pocity sú rovnaké ( keď žena túži mať dieťa a nie je jej dopriate), keď som sa stretávala so šťastnými mamičkami a zdravým detičkami..., záleží od typu ženy a niekedy podľa prístupu a vyjadrenia mimiky, tónu hlasu by si mohla vycítiť, či rozvíjať debatu alebo nie, mne troška vždy chýbala taká ta ženská empatia a občas by mi vtedy pomohlo ako si to pekne napísala "cenzurovať tému", viem, že aj ty ako mamina sa chceš podeliť o svoju radosť, ale myslím, že je fajn keď pri takej to kamoške, či rodinnej príbuznej to nebudeš detailne rozoberať pokiaľ ona ti neznačí, že je to ok, áno, mne to ubližovala, ale vedela som, že mi nechcú ublížiť, ale bolo to ako rýpanie sa v rane a následne bolesť, plač, ale zas na druhej strane ( ja som si to uvedomovala) a hovorím to dodnes, aj tá druhá strana si musí uvedomiť, že žiaľ nie vždy všetko ide tak ako má a život nám občas prinesie prekážky, s ktorými sa musíme popasovať, niekto má prekážky teraz, iný neskôr....ak budeme viac počúvať, tak si uvedomíme, že skôr či neskôr si každý nesieme nejaký ten kríž či bolesť....takže ja som toho názoru, že, áno čiastočne cenzurovať a nechať aj im priestor ( pokiaľ chcú) rozprávať o svojich bolestiach - je to taká psychoočista a k otázke, či môžeš prísť o kamošku, áno, môžeš, ale je to na tej druhej strane vedieť sa vysporiadať a uvedomiť si, že ty za to nemôžeš,ale zas nemôžeš očakávať, že dotyčná osoba bude nadšene s tebou všetko zdielať pokiaľ nie je s tým sama vysporiadaná....

alaguema
19. sep 2017

@mimkus pokiaľ sa niekto vyslovene neopýta na to, ako rastie tvoje dieťa, tak ho to s veľkou pravdepodobnosťou ani nezaujíma. To platí všeobecne, bez ohľadu na to, či sa bavíš s inžinierom z NASA, žienkou domácou, alebo ženou, ktorá túži po dieťati a nebolo je zatiaľ dopriate.

mrkvicka060
19. sep 2017

@mimkus asi tak, baby maju pravdu. Ved ked sa opyta, odpovies. Inak jej to nemusis rozpravat. Ja celkovo nezacinam sama odseba rozpravat o dietati, kym sa ma neopytaju, bez ohladu na to s kym hovorim... naco, ak to niekoho zaujima, opyta sa, ak nie, tak ho nebudem tym otravovat. Snad vies rozpravat aj o inkm ako o dietati. Mna dokonca uz aj otravovalo, ze sa ma furt niekto pytal, aj kazdy treti den ze co maly, ako maly, a bla bla.. no nijako boze, za tri dni sa nenaucil pocitat v pol roku, dakujem za opytanie... 😒

madamcoco
19. sep 2017

Nechápem prečo vysvetľovať kamarátke či bezdetnej alebo nie, že ako rastie tvoje dieťa.
Ja som taká rada, keď sa môžem s niekým baviť ako žena nie len ako matka..
Mne je jedno s kým sa bavím. O plienkach to nikdy nie je. A že svoje deti zbožňujem viac ako seba.

babulkomale
19. sep 2017

Vitam, ze aspon niekto je natolko empaticky, ze ho tato tema zaujima 👍

Napisem ti z pozicie tej, ktora zazila bezproblemove tehotenstvo s dobrym koncom, potom take s predcasnym koncom spojenym so smrtou dietata vo vysokom stadiu tehotenstva, a tiez zamlknuty potrat v 1.trimestri a takisto viacrocne snazenie.

Ja osobne som nemala ziadny problem s tym ze ludia okolo sa mnozia, a mnohi aj taki, ktori o dalsie dieta nestoja. Prislo mi to luto, ale nepocitovala som ziadnu nenavist k tehotnym ako niektore uz zatrpknute "snazilky".
Nevadilo mi, ze mamicky melu najviac o detoch, lebo to chapem, maloktora cita filozoficke diela a ma k nim co povedat :D
Nevadili mi normalne rozhovory o tom, co sa stalo, s normalnymi prijemnymi kamoskami, ktore so mnou sucitili, aj ked si to nevedeli predstavit.
Tesila som sa uprimne z kazdeho vonaveho uzlicka, co sa v okoli narodil. Dopraj a bude ti dopriate...

Co mi neskutocne vadilo, boli idiotske neomalene otazky od "len znamych", ktori po mesiaci co sme sa nevideli, ako prvu vypalili otazku, ci sa nam este nedari!!!????
Neskutocne idiotstvo, kto nechape, vysvetlim: aku odpoved taky clovek caka? Ze menzes prisiel/neprisiel/muz bol v praci a nestihli sme plodne dni/kasleme na to/doktor mal dovolenku/neprisla ovulacia?
Nastastie rodinu mame inteligentnu a nic sa nepytali. Pockali si, kym sami povieme. Zasadne sa do tychto intimnosti rypali cudzi.
A neuveritelne sa cudovali, ked uz navela boli usadeni do spravnych medzi.
Komu je prijemne sa neustale na ulici ponarat do intimnej temy a odpovedat na taketo debilne otazky? A keby sa podarilo, a nechcem to vykrakat este do sveta a zrovna takymto primitivom, tak mam klamat aspon dovtedy, kym to na mne bude vidno? Nestacia vysetrenia po lekaroch, nestaci kazdy mesiac sklamanie, este takito rypaci zenu obtazuju. Ved sa dozvedia ked bude cas.

Potom mi po stratach dietata vadili porovnavacky utrpenia: cize reci ze ako dobre ze mame aspon jedno zdrave dieta a ze takto skoro to asi bolo lepsie ako predtym v tom vyssom stadiu a ze asi bolo chore ked odislo a podobne inteligentne kecy. Toto ludia prosim vas nehovorte, zranuje to strasne a nema to vobec ziadny zmysel. Toto si milionkrat kazda prebrala co prisla o dieta a vobec to tak nemuselo byt, mohlo odist aj zdrave dieta, mozno praskol hematom a vyplavili ho a milion inych pricin, ktore vam uz nikto nepovie.

Nemusis v podstate hovorit nic specialne. Uvidis, ci sa dotycna chce bavit o detoch ci o snazeni. Nerad nic sama od seba, co si kde citala, pocula, co komu pomohlo...dnes su tony informacii pre kazdeho, kto si ich chce vyhladat. Nie kazdy sa vie bavit s niekym o spermiach, cykle a vysetreniach.

Viem ze si sa pytala hlavne na snazilky, ale to snazenie hlavne ked su problemy ci umele oplodnenie, byva casto spojene aj so stratami dietata, ci uz v skorom stadiu ci neskorsom.
Preto davam link aj na tento clanok:
http://www.rodinka.sk/zena/pribeh-zeny/slova-kt...

mimkus
autor
28. sep 2017

@babulkomale a @felycity

Ahojte, vazim si, ze ste mi odpovedali. V podstate som pochopila, ze je to v nuansach. Tie sa mozno tazsie hladaju, najma vtedy, ak clovek nahodi masku ''som silny a vsetko je v pohode''. Takze asi je vhodne na temu vyuzit autocenzuru a prejst k niecomu inemu, ked sa spytaju na dieta. Neviem, ako damy vyssie, ale mna sa kazdy pyta na dieta -neznamena to, ze mu popisem komplet den od kakaniciek a soplikov a slin a zoznam potravin, na ktore je alergicky. O tom tato otazka nebola. A neotravuje ma to. Pride mi to prirodzene. Samozrejme, ze mam aj ine zaujmy a viem diskutovat aj na ine temy, ale momentalne sa moj zivot toci prevazne okolo dietata a nevidim v tom absolutne nic zle, otravne, nezmyselne ci nudne. Rada diskutujem aj na meta- hladine a som priama, kludne sa opytam cloveka, nakolko podrobne ho to zaujima, ale zaujimaju ma city druhych a ak by mala byt tema ''moje dieta'' pre niekoho osobne neprijemna, aj ked by boli najradsej, ak by to tak nebolo, tak sa jej radsej vyhnem.

Som rada, ze aspon par ludi pochopilo, na co som sa pytala a nic absurdne si z toho nevyvodzovalo.

lapersefona
14. okt 2017

@babulkomale lepšie sa to ani nedá napísať..čistá pravda

julma
14. okt 2017

Mojej najmilovanejsej Hanicke sa nedari, ja mam tri a vobec netusim ako to so mnou zvladla...a udivuje ma jej laska k mojim deckam... som velmi vdacna

zuzanka.zuzu
14. okt 2017

@mimkus tak toto je po dlhej dobe veľmi príjemná (a empatická) otázka na MK 👏
poradené už bolo, ak sa nespýta, tak sama nezačínaj.
ak sa zdvorilostne spýta, tak zdvorilostne odpovedz - jej mimika naznačí, kedy ju to už prestáva baviť (lebo teba to prirodzene bude baviť sa pochváliť deťmi, na tom nie je nič hanebné).
ak sa úprimne spýta a ty sa tiež úprimne zaujímaš o ňu a ona nemá problém rozprávať o vyšetreniach (lebo niekomu padne vhod sa o tom porozprávať, iný to tají pred celou rodinou), tak sa porozprávajte.
odcudzenie môže prísť, ale to je tiež prirodzené, niektoré cesty sa rozchádzajú. čo nie je vylúčené, že sa opäť môžu stretnúť 😉
ale myslím si, že ty si natoľko empatická, že ty nebudeš mať žiadny problém situáciu vyriešiť maximálne elegantne 🙂

babulkomale
15. okt 2017