Dva týždne po pôrode už v práci

zuzankazil
14. máj 2014

ahojte, už ako ste si prečítali v názve, naša finančná situácia ma donútiala ísť už 13 dní po pôrode do práce ☹ žiaľ som v tej pozícii, že moja pracovná pozícia je v podstate najdôležitejšia a nemôžme si dovoliť aby som bola doma. Priateľ tiež pracuje a po práci robí ešte na našom dome. O dieťa sa nám stará svokra, priateľova mama. Doma z práce som okolo 17hodiny a niekedy robím ešte aj z domu. Všetky tieto starosti, financie, vela práce, stavba z nás urobili len jeden veľký uzlíček nervov. Priateľ zostal podraždený, pretože maly vela plače, má koliku. Nevedel sa pri malom vyspať a chytal nervy a obaja sme potom boli nevyspaty a KO. Teraz maly spinka vedľa u svokry aby sme mi vedeli fungovať cely den v praci. Strašne ma to ale štve, som z toho podraždena a neviem sa stale nejako zmieriť s tým že nie som pri malom. Strašne sa bojim toho že si drobec bude pliesť to kto je vlastne jeho matka. S malym sa snažim traviť čas keď som doma, ale je to oničom. Myslíte že malý vie kto je vlastne jeho matka ??

skoricaxx
14. máj 2014

2 týždne po pôrode - veľmi skoro.......................ale ak si živnostnička možno situacia len dočasná a za mesiac budeš pracovať len na pol uväzku-................... z toho čo si napísa ťažko súdiť...............

kaktusik
14. máj 2014

@zuzankazil fuuuha, na jednej strane ta obdivujem, na druhej nechapem - ked si predstavim, ake stavy som mala ja po porode, hormony so mnou plieskali na vsetky strany, plus k tomu rana po cisarskom.... ak to mate financne naozaj take zle, tak skus robit zatial len na pol uvazku ak vam to pomoze, nech si predsa len trosku viac s babatkom. Kedysi som hrdinsky hovorila, ze do prace by som nastupila kludne hned ako bude mat Taminka pol roka a teraz? Pol roka preslo a ja si neviem predstavit, ze by som bola bez nej - a to nie som ziadna "fanaticka matka" (nemyslim nikoho konkretneho a nemyslim to v zlom 🙂)

lenka1208
14. máj 2014

no, uz vidim tie prispevky co tu pribudnu ze 'naco si robis dieta ked chces pracovat a tak'...ja sice este len cakam ale tiez planujem po skonceni materskej (po 6.tich mesiacoch ist naspat do prace), ale vacsinu casu budem pracovat z domu...chapem ta v tom ze z niecoho seky platit treba, ak ma clovek na krku hypoteku tak proste z jedneho platu s dietatom nevyzije...mas moj obdiv ze to takto zvladas. ja by som ti radila ak by sa dalo robit z domu viac casu, tak budes aj s babom aj pracovat..a ako tu uz bolo spomenute, ked je s malym vacsinu casu babka, nech mu stale hovori kto je jeho mama a ze ked pride z prace tak s nim bude...podla mna sa to musi dat sklbit, drzim palce 🙂

moni244
14. máj 2014

@zuzankazil jaj a u nás tiež situácia s financiami nebola ružová, raz sme boli hore, raz dole, ale ani raz som neuvažovala, žeby som sa vrátila do práce, manžel vždy zamakal a našiel si aj brigády, aby sme to utiahli, až teraz idem chodiť na brigády aj ja, ale to už má dcérka 16 mesiacov, nekojím a počas mojej doby v práci bude s otcom

moni244
14. máj 2014

@lenka1208 jasné, ale budeš doma aspoň tých 6 mesiacov a vytvoríte si vzťah, ja mať takú prácu, že môžem robiť z domu, tiež sa po 6 mesiacoch do nej vrátim 😉

gerinka
14. máj 2014

ja by som tiez na tvojom mieste aspon tych 6 mesiacov bola doma-je to slusna suma,vela mamiciek to zvlada aj s horsou sumou,napriklad tie co nedostavaju matersku ale hned rodicak od porodu.Zachvilu dostanes porodne-myslim ze to je tiez krasna suma,plus mozes si doma privyrabat-su tu skupinky ,kde Ti pomozu ako si popri materskej privyrobit.A nezaberie ti to az tolko casu. A naozaj prehodnot tvoju pracu alebo nech si radcsej tvoj muz najde dve prace,ty sa venuj babatku a manzel robote ,lebo takto budete zniceni vsetci traja,a fakt neprospeje to ani Tebe a uz vobec ani babatku.Takto sa fungovat dlhodobo neda,

nicolle21
14. máj 2014

mna uz pri nazve zamrazilo.. neviem si to predstavit, naozaj, pisem to v dobrom, nikoho nesudim.. ja osobne by som sa dietata nevzdala na ukor kariery, aj ked ty to tak asi nevidis, ale pre mna je to odsunutie na druhu kolaj 😢 a pritom nasa financna situacia je taka, ze manzel musel ist pracovat do zahranicia, kedze chceme stavat v dohladnej dobe.. preto teraz zijeme od seba a navstevujeme sa, ked sa da - situacia tiez nic moc, ale bez otca maly skor vydrzi ako bez mamy 😔
nepoznam ta, neviem ako zijete, na aky standard ste zvyknuti, ale tak malickeho dietatka by som sa ja na tvojom mieste nevzdala.. aj keby to znamenalo velmi si utiahnut opasky.. 😕 ani tam nejde o to, ze nebude vediet, kto je mama kto je stara mama, ale tie momenty, o ktore sa takto pripravis ti uz nikdy nikto nevrati..

mamainprogress
14. máj 2014

Si v tazkej situacii, nikto nemoze sudit. Maly bude povazovat za "primary caregiver" asi svokru v prve mesiace zivota, potom sa mu to v hlavicke urovna, kto je mama, babka, oco. Ale so svokrou bude mat asi stale specialny vztah a ona k nemu tiez a to im v buducnosti nemozes mat za zle, aj ked ta to mozno zamrzi ked s bolackou pobezi za babkou.

mambba
14. máj 2014

@gerinka ak je autorka zivnostnicka, tak dostava matersku vo vyske rodicaku, alebo nieco tesne nad tuto sumu.. takze o ziadnej slusnej sume nemoze byt ani reci.. ja som napriklad mala matersku 225 €..

@zuzankazil a k tebe.. tazko sa nam tu hodnoti vasa financna situacia, ale v mnohych rodinach pracuje len jeden z dvojice a preziju.. viem, rekonstruujete alebo staviate, uz neviem, ale toto je strasne skoro a prichadzas o krasne obdobie zivota.. v akej oblasti robis? neda sa to riesit z domu aspon ciastocne? a ako tu uz niektora pisala, urcite by som na noc vyhodila vedla partnera a nie dieta.. aspon cez noc by som spavala s dietatkom v posteli, aby ste si trochu budovali vztah a neziadala od svokry, aby mala dieta aj cez noc.. ale toto fakt cele nie je dobre.. a to ti hovori zena, ktora je tiez SZCO a tiez som pocas materskej pracovala ale odbiehala som od malej len obcas a len na niekolko hodin tyzdenne.

augustovkaa
14. máj 2014

Ja sa musim smiat ked niektore mamicky tu pisu ze babka ma novorodencovi opakovat kto je mama a ze je v praci. Akoby to male rozumelo. A neobdivujem teba ale tvoju svokru, ze prevzala starostlivost. Mozes pracovat z domu. To ste na tom tak zle? Ved dostanes prispevok okolo 800 eur. Pises ze ked si otehotmela sa ti darilo tak akoto ze mas minimalnu matersku.ved tehotna si bola minuly rok a materska sa pocita z prijmu za minuly rok. Aspon 6 mesiacov si mohla byt na materskej.

gerinka
14. máj 2014

@mambba neviem ci je zivnostnicka ale ked pisala ze babetko planovali,tak si mozno platila pripoistenie aspon ja by som to urcite tak urobila aby som sa vyhla zbytocnym stresom z necakanej situacii,plus mamicka dostane porodne a aj otec dietata moze cerpat matersku tiez 6 mesiacov,takze dokopy je to 12 mesiacov 😉
nesudim len sa snazim pomoct

veronicka1901
14. máj 2014

A v praci to zvladas v pohode? Premyslam, co ti poradit, doma asi zostat nemozes, ale chodenie do prace od takeho maleho babatka ta ocividne ubija 😒

valy
14. máj 2014

@zuzankazil nemozes ho brat so sebou do prace? Viem minimalne o dvoch babach, co to tak robili.

mambba
14. máj 2014

@gerinka pisala ze je zivnostnicka a ze ma matersku minimalnu.. s tym pripoistenim to v pripade zivnostnikov tiez nie je uplne jednoduche, lebo je to velka palka, je to nejakych 130 -150 € mesacne ak si pamatam a kedze nie vzdy sa podari otehotniet na prvy sup, ako by si clovek mozno predstavoval, moze tato suma pre niekoho byt kazdy mesiac velkou zatazou, ak by ju mala platit viac ako par mesiacov a este aj cele tehotenstvo do nastupu na matersku.. najma ak je rodinny rozpocet uz aj tak natiahnuty.. a zacat platit v dobe ked zisti , ze je tehotna je uz neskoro..
a ano, dostane porodne.. ale to su peniazky, ktore im mozno pokryju nejake naklady na dietatko.. to nie je nejaka suma z ktorej mozu dlhodobo zit.. a ano, moze ist aj otec na matersku, ale autorka pisala, ze aj otec je zivnostnik, takze predpokladam, ze tiez minimalna materska niekde nad 200€.. takze tie navrhy rieseni co si pisala mozu fungovat, ale viac menej pre zamestnancov, nie pre zivnostnikov..

pribinak
14. máj 2014

Prepáč, ale akú pozíciu zastávaš? Gramatiku máš strasnu. Sorry

moni244
14. máj 2014

@mambba len tiež písala, že minulý rok bolo aj práce aj peňazí, tak si mohli urobiť nejakú väčšiu rezervu a nie že po 13 dňoch od pôrodu ide do práce

maznacik007
14. máj 2014

@zuzankazil maly berie ako svoju matersku vztahovu osobu tvoju svokru, tam sa neda inak svietit proste ona naplna jeho potreby ci uz fyzicke ci ine .. travi s nou to dieta 90 percent casu /este aj spi pri nej/ jednoznacne ju berie za matku ..
ja mam dost nastudovane o budovani vazby medzi dietatom a materskou osobou /nie vzdy je to biologicka matka/ poznam x pripadov z praxe a proste je to tak ...
jedine co mozes urobit ty je stravit s malym aspon tu trochu casu kvalitne /cize sustredene sa jemu venovat, kludna v pokoji, neprenasat na neho svoj stres/
idealnejsie by bolo keby ste prehodnotili svoju situaciu a mozno sa vykaslali na dom sli byvat k svokre aspon docasne a ty si si mohla venovat svojmu dietatu. ale teda zavisi od okolnosti ... niekedy sa inak neda ... potom si ale budes musiet budovat vztah k svojmu dietatu a ono k tebe a bude to narocnejsie ... ale tak to uz je o tom ...

jana_eyre
14. máj 2014

a to pracujes na slovensku?

neviem ako poradit, len ze vsade vo svete je bezne /napr. v amerike/ ze matky idu do prace skoro po porode a deti urcite vedia, kto je ich matka.. vynahradzuj mu vsetko ked si doma..

ja by som sa na tvojom mieste na celu pracu vykaslala..

titkovamiriam
14. máj 2014

@zuzankazil škoda že aspon toho pol roka si nemohla ostat doma ,či si nemala narok na matersku? ☹

mambba
14. máj 2014

@moni244 to mohli.. ale zas nevieme, co si autorka predstavuje pod pojmom, ze bolo penazi.. mozno len slusne zili.. zaroven je faktom, ze ak stavaju dom alebo prerabaju, tak sa peniaze kotulaju jedna radost..
aby bolo jasne, hoci nepozname presnu situaciu autorky, nepaci sa mi riesenie tejto situacie s navratom do prace a supnutim dietata k svokre a uz vobec sa mi nepaci , ze tam dieta aj spava.. urcite by sa dalo najst aj ine riesenie a to aj za cenu toho, ze by sa zastavila stavba, znizil standard a nastahovali sa na cas povedzme k tej svokre..

ja len vysvetlujem a reagujem na niektore prispevky, ktore jej radia, ze ma byt doma pocas poberania materskej, lebo ze sa z toho da zit, ze ma ist na matersku partner a podobne..lebo realna situacia zivnostnikov je znacne ina..

gerinka
14. máj 2014

@mambba ano ale pisala ,ze sa im rok predtym darilo-co znamena, vyssie odvody-vyssia materska,skor su nauceny na vyssi standart si myslim ,vacsinou tie matky sa ponahlaju do roboty,co maju vacsi prijem aby im neusiel-ako napr .moderatorky..,porodne je slusna suma-ved nemusia mat vsetko nove,mozu nakupit tu na bazariku ,mamicky tu vela veci predavaju za symbolicke ceny,navyse mamicka je z blavy tak to tam nemoze byt az take zle s pracou ako na vychode

usiko
14. máj 2014

@zuzankazil napisem svoj nazor.......ludia by mali mat deti vtedy, ked si ich vedia dovolit, aj casovo, aj ekonomicky...tymnemyslim ze ked su bohati, ale to, zemaju akurat dost penazi na to, aby matka mohla ostat s dietatom doma pocas prvych troch rokov......ak niekto ;odlozi; ; svoje dieta este aj na noc k svokre, tak ten clovek nebol pripraveny mat dieta a, uprimne, ja nechapem, naco ho aj porodil/splodil......ako, naco vam dieta bolo? dieta place, lebo nevie rozpravat a nevie inak vyjadrit co citi, dieta place, lebo potrebuje matku, ne svokru...deti v noci niekedy nespia poriadne aj roky...to je fakt a to ste si mali nastudovat predtym ako ste sa rozhodli, ze diat budete mat...chces nazor, takze nazor: robis to proste zle, pretoze nic nie je take dolezite ako dieta, tvoje vlastne dieta a jeho pocity a potreby,,,,,,a ver mi, ze raz sa ti to vrati..v zlom samozrejme, pretoze deti nezabudaju, ze ich niekto odlozil......respektive matka odlozila......dalsia vec: dieta potrebuje matku, jej pozornost, lasku a podobne...potrebuje aj otca a mat pocit ze je chcene a vytuzene......a co si myslis ze citi/bude citit tvoje dieta? proste robite to zle....zle ...zle .......BTW, ja som bola karieristka, vela som zarabala, ale ked prisli deti, pozeram sa na veci inak a som stastna ze je to tak....

moni244
14. máj 2014

@mambba jasné, toto je aj môj názor, keď je tak zle, stopnúť stavbu, počkať aspoň pol roka, potom ísť do práce a v stavbe pokračovať, koľko ľudí tak urobilo a tu sú

cinkatko
14. máj 2014

ja tohle nechapu. Kdyz jsi vedela, ze na dite nebudes mit cas, nemeli jste si ho delat. Rodice jste VY a ne rodina. Ja bych nemohla nechat dite pri sve mamce. Nerikam obcasne pohlidani, ale takto?? A nakonec nejlepsi je, ze nevis jestli to male vi kdo je jeho matka 😕 Nebo tak neco. Dite neni hracka, kterou muzes kdykoliv odklidit!! A jeste tady pisou, ze jsi silna odobnost a tak... Ja si vsak myslim to, ze jako prvni mas uprednostnit dite a potom zbytek! Ono te ted potrebuje nejvic. Mne by moje mamka prizabila, kdybych 2 tydny po porodu pracovala a k tomu jeste se nestarala o male!! Tvuj pritel se ma vice starat o tebe a male a ne ti davat tolik stresu a odpovednosti, kterou by predevsim mel mit on sam za vas!!!

cinkatko
14. máj 2014

@usiko presne!!! Muj manzel delal venku (chudak ☹ ) v mrazu a desti, ale do prace me NIKDY neposlal - i kdybychom byli na tom nevim jak! Proste proto, ze deti jsou vzdy prednejsi.

lauricka
14. máj 2014

jedno je iste, ste na zaciatku, babo je prilis male, aby ste za ten cas uz boli zohrani, kto kde kedy co robi a kto ma ake ulohy, vratane svokry. Ale ver tomu, ze to si casom zrovnate. Rovnako aj babatku prejdu koliky, potrebuje sa prisposobit tomuto svetu. Moze byt placlivejsie mozno aj preto, ze citi, ze by malo byt pri matke a nie je a tiez preto, ze deti vraj citia Vasu naladu a rozpolozenie. Ak vsak mas svokru, ktora Ti pomaha, je to, momentalne, pre Teba zachrana. Dakuj Bohu, ze ju tam mas. Bude pre dieta velmi dolezitym clovekom. Ona mu moze poskytnut to bezpecie, pohodu a lasku, ktoru Ty mu nemozes davat, ked si v praci. Dieta tak bude mat dve svoje osoby, pripadne tri, ak sa zapaja do starostlivosti aj otec. To ale nevadi, ak ma dieta dvoch "svojich" ludi, moze to byt pre neho obohatenim. Tvoj muz nech ide spat k svokre, pokial tam ma nejaku volnu miestnost, ak sa ma vyspat, nemal by spat v miestnosti, kde je babo. Ak je podrazdeny, smola, bude si musiet zvyknut, je otec. Ano, samozrejme, za najlepsie je, ked moze matka byt s babom a mat na neho klud a venovat sa mu. Ale ked to nejde, tak sa treba zariadit najlepsie ako sa da. Hlavne, aby dieta malo svoj rezim, svoje rutiny, zname prostredie, znamych ludi, ritualy a predpovedatelne veci okolo seba. Potrebuje istotu a bezpecie. Ziadny chaos, raz tak, potom inak, stres a panika. Od toho ho uchrante.

kacena4
14. máj 2014

teda prepac ja ziram my sme na tom boli tiez dost zle zo zaciatku,a to sme mali 2 deti po roku ale prednejsia mi bola rodina a deti ako praca chodila som na brigady ked prisiel mm z prace toto by som v zivote vlastnemu dietatu nespravila opustit ho hned po porode, vzdy sa to da nejako vyriesit ked clovek chce dieta teraz robim z domu. proste je to otazka priorit a ako pise maznacik vztahova osoba - vztahova vazba - precitaj si o tom nieco cez google a uvidis aku velikansku chybu robis ked dieta do roka davas varovat "cudzej" osobe pre neho bude MATKA zena ci muz ktory ho vychova nie kto sa s nim par hodin zahra ☹

lauricka
14. máj 2014

@usiko nemusi to byt nevyhnutne do troch rokov, moje deti isli k opatrovatelke, ked mali 21 mesiacov (dvojcata), je to v domacom prostredi, su tam styria-piati dokopy, maju tam svoj rezim a su tam spokojni. Je to ako u babicky. Plus sa socializuju, ucia sa respektovat navzajom, pomahat si. Treba si poznat dieta a odhadnut ho. Nedavala by som ho prec skor, ako ma aspon rok, najlepsie dva, ale zase by som netvrdila, ze musi byt doma s matkou tri roky povinne. U opatrovatelky su len do cca tretej, niekedy menej. Poobedie travime spolu doma. Maju to vyvazene a maju pestry program kazdy den. Myslim, ze mojim to jedine prospeje 🙂

ukulela
14. máj 2014

@zuzankazil aspon sestonedelie by si mala ostat doma s malym, a potom maximalny objem roboty riesit doma - ozaj sa to neda tak zariadit, aby si viac robila z domu a minimalne musela chodt do kanclu?

jabadaba
14. máj 2014

@ammellia asi ziaden extrem nie je dobry. Zahranicie by som velmi za priklad nedavala, pokial ide o materstvo, tak zopar krajin rozhodne nie je nasledovaniahodnych. 😉