Elektrina, plyn - prepis

chrobacik41
8. jan 2024

Ahojte všetci! Idem sa poinformovať ohľadom prepisu elektriny a plynu. Kto má čerstvé skúsenosti budem rada za každú informáciu a radu. Nedávno nám umrel nás milovaný ocinko a chceme so sestrou dat prepísať všetky energie na maminu( jedna sa o rodinný dom). Už som si niečo zisťovala ale rada by som sa opýtala aj tu kto toto riešil aby sme neurobili nejakú chybu. Jedna sa o toto, z plynární aj zse( elektrárne) mi odpísali ze mame bezodkladne poslať žiadosť na nového odberateľa ( teda prepis na maminu) v plynarnach mi napísali ze teraz co prišiel sipo sek na úhradu plynu( platievame) vždy do konca mesiaca , že ho nemáme platiť, v elektrárňach mi tiež napísali to isté, v zse sme mali sek na splatnosť do dnes teda do 8.1 to som zaplatila ale ďalšie platiť nemáme. A ze to pôjde do dedičského konania teda ta faktúra co vystavia čiže to co teraz nezaplatime bude ako nedoplatok a bude to v tom dedinskom konaní? Alebo ako mám tomu rozumieť? Nás ocino bol pedant v tomto kontroloval si spotrebu aj zapisoval všetko zaplatené načas a teraz keď nezaplatime tak bude nedoplatok alebo neviem ako to vlastne bude. Viete mi poradiť? V apríli býva vlastne zúčtovanie za celý rok, na elektriku mame 2 šeky teda za február a marec, plyn chodí každý mesiac to sipo. Ďakujem za každú radu. 🙏

muchotrafka298
8. jan 2024

Ja mam skusenost z juna, tiez pri umrti. Ja som bola vsetko vybavovat osobne na kontaktnom mieste (ZSE, SPP). Najvacsi problem je platba cez SIPO, lebo to sa neda prepisat ani zrusit. Pokial to chcete prepisat na mamu, tak tam musite ist s nou, podpise tam zmluvu s nimi novu, na odberne miesto take a take a hotovo. Neviem si predstavit, ze by mali ist nezaplatene seky do dedicskeho. U mna napriklad dedicske konanie ani este nebolo a je to viac ako pol roka po smrti rodinneho prislusnika.Ak sa da, tak najlepsie je platit vsetko inkasom, cize zrazkami z uctu.

deti95060810
8. jan 2024

a čo by sa stalo keby ste platili naďalej na otcové meno? je to trestné , alebo čo hrozí?
vraj niektorí to ani neprepisujú a naďalej platia ....

lucka_ke
8. jan 2024

môj ocko umrel minulý rok, mama išla s úmrtným listom a prepísala na seba všetky platby, na dedičské sme čakali rok, to by ju dovtedy aj odpojili keby neplatila

mk22
8. jan 2024

Všetko som vybavila cez telefón.
Plyn a elektriku.
Prišli mi poštou žiadosti.. Vypísala som poslala, zrušila sipo a mam na oboje trvalý príkaz.

chrobacik41
autor
8. jan 2024

@mk22 áno mne napísali ze stačí všetko na email odoslať aj elektrárne aj plyn

muchotrafka298
8. jan 2024

@chrobacik41 ked sa Ti da, radsej chod osobne, pretoze kym Ti pridu zmluvy, posles ich naspat, tak to trva niekedy aj par tyzdnov. Ja som takto riesila SPP, ze som tam sice bola zmluvy osobne odniest, ale realne mi prisli postou skoro po mesiaci. A hned Ti tam vedia skontrolovat, ci mas dobre vyplnene, nechyba Ti nic, pripadne Ti poradia, co by bolo pre teba lepsie.

mk22
8. jan 2024

@chrobacik41 mailom rýchlo vybavené nikde som nechodila, pani ochotne všetko vysvetlili aj platby som. Si zmenila..