Nárok na príspevok na opatrovanie seniora

oberon92
19. nov 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa informovať o možnostiach príspevku na opatrovanie člena rodiny. Konkrétne ma zaujíma situácia týkajúca sa 72-ročného dôchodcu, ktorý je mobilný a relatívne nezávislý v každodennom živote, avšak stratil jedno oko. Táto strata ho obmedzuje čiastočne, ale nie výrazne, diagnózy nemá žiadne. Existuje v takejto situácií možnosť získať príspevok na opatrovanie? Ak áno, aké sú podmienky a postup pri žiadosti o tento príspevok?

Ďakujem za každú radu alebo informáciu, ktorá by mi mohla pomôcť v tejto situácii.

alickapusinka
19. nov 2023

Ak nema žiadne choroby tak asi opatrovateľský nedostane podľa mňa.

luliu
19. nov 2023

Nie je nárok - je mobilný a vie sa postarať sám o seba, tak načo opatrovateľský príspevok?

mogaa
19. nov 2023

tam musí byť stupeň odkázania V alebo VI....takže v tomto prípade, keďže je samostatný a sebestačný nárok na príspevok nebude....

aurelia2000
19. nov 2023

@luliu Načo? To tu taký biznis na SK🙄 si myslia podaktorí, že len tak dávajú

cocolinka
19. nov 2023

@oberon92 musi mat nejaku diagnozu, ktora mu nedovoluje alebo mu brani v beznych cinnostiach, ako je napriklad osobna hygiena, stravovanie..zit s jednym okom asi nie je jednoduche, ale pokial si vie dedko okolo seba spravit zakladne veci, toto na ziskanie opatrovatelskeho nestaci..musel by mat nejake dalsie pridruzene diagnozy neurologickeho, psychologickeho alebo kardiovaskularneho charakteru