Neplnoletý syn zdedil dom po otcovi s ťarchou dožitia babky. Babka nesúhlasí, aby syn vlastnil dom

mamkamama
20. máj 2020

Dobrý deň,stala sa mi takáto situácia:môj syn (neplnoletý)zdedil dom po svojom otcovi zosnulý minulý rok,mali sme dedičské konanie kde syn zdedil nehnuteľnost ale starchou (ťarcha dožiť babka) , ktorá nás nemá v láske ,Babka pred smrťou svojho syna otca mojeho syna prepísala celý majetok na svojho syna , prepadlo to všetko môjmu synovi,teraz otázka:babka nesúhlasí že dom zdedil môj syn ,chce späť majetok,je vôbec v práve?majetok chce prepísať na cudzí osobu dá sa to?je vôbec v práve? ďakujem za odpoveď v

sasa1310
21. máj 2020

@gabi000 nie, nemôže ich tam nespomenúť v záveti. Ak by ich nespomenul, závet by bola neplatná. V záveti musí spomenúť všetky svoje deti a musí im odkázať minimálne polovicu zo svojho zákonného nároku. Jedinú manželku nemusí spomenúť a tým pádom by nededila nič. Tzv. "vydediť". Ale deti nemôže, len tak. Na to musí mať zákonný dôvod vydedenia, napr. sú v base, nevedú usporiadaný život, nestarajú sa o neho v chorobe.
Takže ak napríklad manželku nespomenie v záveti a sú 2 deti, tak každému dieťaťu musí nechať min. 1/4 svojho majetku, keďže zákonný nárok medzi 2 deťmi je 1/2. Ak dostane jedno dieťa menej v záveti, tak sa to priamo rieši na dedičskom a nemusí byť ani súd, nakoľko je zákonom daná polovica zákonného nároku.

gabi000
21. máj 2020

@sasa1310 ďakujem velmi pekne 🙂

lesanka845
21. máj 2020

@sasa1310 ale moze za života darovat a žiadna závet nebude treba. Ak by som ala takéto deti, ktore už za mojho života by sa lakomili na moj majetok, s rdostou by som všetko darovala hoci aj psiemu utulku. Pretože asi sa niekde stala chyba a deti som zle vychovala, ked sa nevedia o seba postart a natahuju ruky na to, co im esste nepatri a ani níkdy patrit nemusi

0silvia0
21. máj 2020

@lesanka845 ono v prípade @gabi000 je problém ten, že ich mama sa chystá opomenúť svoje deti, hoci právne na to nemá nárok, dom po manželovi predať a z predaného domu si žiť. Asi to bol spúšťač toho, že sa deti začali ozývať o svoje podiely. Mne je to tiež celé čudné, že otec žije a už sa rieši čo s jeho dedičstvom, asi by som sa na jeho mieste veľmi dobre necítila...

gabi000
21. máj 2020

@lesanka845 moja zlata ja mam vlastny byt na ktory som si nasetrila JA sama, roky som v zahranici pracovala. Ja som v zivote nic nedostala len tak tak budte taka laskava ked neviete o co sa jedna nepiste nezmysli.

gabi000
21. máj 2020

@0silvia0 otec vobec nic nechysta prepisat na mamu

gabi000
21. máj 2020

@0silvia0 nic sa neriesi len mama za jeho chrbtom chcela nam dat najavo ako si to predstavuje. Zial, mylila sa. Kedze sme ich deti, tiez mame narok na nejaky podiel. Zistila som co som chcela, dalej sa nebudem vyjadrovat k tomu. Dakujem pekne za informacie.

ivuska09
21. máj 2020

Najlepšie sa spýtať právnika a nie na MK.

lesanka845
21. máj 2020

@gabi000 len škoda, že majetok Vám je prednejší než mama. Ved mama može skončit aj pod mostom, hlavne, že sa bude dedit. Každý to mame inak.

0silvia0
21. máj 2020

@lesanka845 vobec nepoznas situaciu @gabi000 a obvinujes ju z toho, ze na mamu nemyslia. Majetky zacala riesit prva ich mama, hoci ich otec este zije. Toto uz je v poriadku? Urcite mamu nevyhodia pod most, len zistuje, ako je to po pravnej stranke. To snad moze, nemyslis?

0silvia0
21. máj 2020

@gabi000 ja som to myslela tak, ze vasa mama riesi zbytocne dopredu. Pritom vas otec tu moze byt este 20 rokov....

gabi000
21. máj 2020

@0silvia0
@lesanka845 majetok nie je prednejsi ako moja mama, vobec nie. Tiez si nemyslim ze je fer od nej privlastnit si cely dom len aby nemusela do prace ist. Dom ma hodnotu 150 tisic €, takze kazdy by dostal priblizne 50 tisic. Ako by sa mohla dostat pod most? To by som urcite nedovolila. Z 50 tisic si vie kupit 1 izb.byt a este jej ostane 10 tisic ako financna rezerva. Toto je malo?

vamajka
21. máj 2020

@gabi000 keby sa otcovi nedajboh nieco stalo vy by ste tam mamu nenechali dozit? Clovek ked zije v chalupe si len tazko bude zvykat na 1izb.byt

gabi000
21. máj 2020

@vamajka samozrejme ze by mohla tam zit. Prepacte ale Vy nechapete co som pisala. Ona ten dom nechce, chce predat aby mala peniaze. Isla by do 1izb.bytu tym ze zvysok penazi by mala pre seba. Aby nemusela do prace ist napr. Takze nemyslim si ze to je fer od matky voci detom. Taku velku sumu len tak preflakat.

0silvia0
21. máj 2020

@gabi000 ja chapem ako to myslis, len nechapem, preco si hned vsetci myslia, ze s mamou chces vybabrat, pritom vasa mama chce vybabrat s vami, jej detmi...

sasa1310
21. máj 2020

@lesanka845 si ma asi zrozumiteľne nečítala. Ale nevadí. Samozrejme, že za života môže darovať. Sama som to písala. Ja som reagovala na to, že si písala, že môžu zanechať iným. No nemôžu

najk
22. mar 2021

@sasa1310 ahoj, prosim Ta len pre zaujimavost k teme dedenia. Prihliada sa pri dedeni aj na vek deti? Napriklad dvaja surodenci su dospeli (cca 40 rocni) a treti surodenec je dieta (7 rocne). Ma to dieta narok na vacsiu cast dedicstva, alebo sa na to neprihliada a dedia rovnakym dielom?

qetka
22. mar 2021

@najk samozreme dedia robnakym dielom. Akym sposobom by mal mat narok na vacsiu cast dedicstva? Rozdiel je iba v tom, ze neplnolety dedic ma v pripade spisania zavetu narok na cely podiel, plnolety na polovicu svojho podielu. Ak by teda rodic spisal zavet (v pripade, ze dedit by mali jeho tri deti), ze chce cely majetok odkazat iba jednemu dietatu, mozu to ostatni dvaja surodenci napadnut a tym padom by plnolety mal narok na polovicu z 1/3 a neplnolety na celu tretinu

najk
22. mar 2021

@qetka myslela som si, ze rovnym dielom, ale nevedela som, ci tam nevstupuje to, ze to dieta je nezaopatrene a ci to nehra nejaku ulohu. Pocitam dobre, ze v pripade zavete neplnolete dieta ma 2/3 a plnolete kazdy po polovici tretiny, cize sestinu? A v pripade, ze by sa este otec ozenil s matkou neplnoleteho dietata a potom spisal zavet, tak uz sa to rozdrobi tak, ze plnoletym neostane prakticky nic.. My nic ani necakame, len ma to zaujimalo ako to funguje.. dakujem za vysvetlenie

qetka
22. mar 2021

@najk no ak ma este aj zenu, tak sa majetok deli rovnym dielom na 4. Dieta je neopomenutelny dedic, manzelka nie. Cize v pripade, ze by v zavere odkazal vsetko napriklad najmladsiemu, tak dvaja starsi maju ako neopomenutelni dedici narok na polovicu dedicstva zo zakona, co je polovica z 1/4, teda 1/8, zvysok zostane najmladsiemu - teda 3/4