Manželove ošetrovanie člena rodiny, kým budem v pôrodnici

veaaa
25. okt 2016

baby ako to je,kym budem v porodnici,manzelovi moze vypisat OCR detska,alebo moja dr? na kolko dni moze ist?

maciatkolulu
25. okt 2016

@veaaa tak tvoja dr asi tazko, kedze budes v porodnici a pokial mate dobru pediatricku, tak sa snad da nahovorit a vypise na dieta nejaku diagnozu. Preco si manzel nevezme dovolenku, alebo neplatene volno?

elysa
25. okt 2016

@veaaa Toto aj mňa zaujíma. Ja som v tom, že na OČR môže ísť a že ju vypisuje pediatrička. Pretože veď on bude opatrovať člena rodiny - nášho prvorodeného kým ja budem v nemocnici čiže ja sa neviem rozdeliť a byť aj pri jednom aj druhom.
@maciatkolulu tak napríklad môj manžel si dovolenku vziať nemôže nakoľko to voľno bude potrebovať niekde inde. A neplatené voľno tiež nie... kvôli tomu, že je NEPLATENÉ 😀 (viem, že aj OČR je platená nič moc, ale keď neprší aspoň kvapká 😀 )

alenah31
25. okt 2016

@veaaa očr na dieťa vypíše manželovi detská lekárka. Vypíše ju na toľko koľko dní budeš v pôrodnici.....ale obyčajne lekárky nechajú tú očr ak ju požiada 10 dní, aby boli doma keď sa manželka vráti tesne po pôrode domov (len 10 dní je platená soc. poisťovňou, môže byť aj dlhšie, ale už nie je platená a stane sa samoplatcom na zdravotnom aj soc. poistení - od 11. dňa očr ho zamestnávateľ takto odhlási).

sissy27
25. okt 2016

@veaaa na teba si očr uplatniť nemôže, keďže o teba bude postarané v nemocnici, rovnako tak si nemôže uplatniť očr na novorodenca...
v tomto prípade si môže očr uplatniť na staršie dieťa - teda treba osloviť pediatričku, či bude ochotná... ak nie, tak jedine dovolenka alebo po dohode s jeho lekárom sa dať vypísať na pn (tam pozor na kontroly)... ak má ústretového zamestnávateľa, tak na tých pár dní, kým budeš v pôrodnici, by mu mohol poskytnúť normálne platené voľno...
@elysa pokiaľ viem, tak neplatené voľno nie je len o mzde, ale aj o tom, že treba zamestnanca na ten čas odhlásiť aj zo sociálky a zdravotky, tú si treba potom doplatiť a aj preto to zamestnávatelia neradi robia, hlavne ak sa jedná naozaj o pár dní...

elysa
25. okt 2016

@sissy27 No veď práve, je to zbytočne komplikované

veaaa
autor
25. okt 2016

a to zakon,resp. stat vobec nemysli na deti /hl.tie male/ co bude s nimi kym matka je v porodnici? Neviem preco,myslela som si ze je to viac-menej automatika s tou ocr

vcielka24
25. okt 2016

OCR mu vypisu v porodnici. Ze sa stara o staršie dieta, do 10 rokov nakolko si hospitalizovana...

alenah31
25. okt 2016

@veaaa tu to máš presne, konkrétne teba sa týka v § 39 bod 3.):

OŠETROVNÉ
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne
a) ošetruje choré dieťa, chorého manţela, chorú manţelku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manţela (manţelky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyţaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu,50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych sluţieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôţe o dieťa starať.

leamax
25. okt 2016

Takze,ja sice nie som v porodnici,ale som v nemocnici.poziadala som vrchnu o OCR pre manzela,kedze je s dvojkami doma.volala kvoli tomu na socialku a povedali jej,ze ju moze vypisat,kedze deti su do 10 rokov a ja s nimi na materskej (toto je podmienka).takze da sa to,nemusi to len pediater vypisovat,mozu to aj v nemocnici.

elysa
25. okt 2016

@leamax Super kolegynka decembrovka, ďakujem 🙂 prajem skoré zotavenie nech si čo najskôr doma 😉

leamax
25. okt 2016

@elysa jeeej,ja som si ani nevsimla,komu presne odpisujem🙂
A dakujem🙂uz zajtra by ma mohli vraj pustit...🙂

alenah31
25. okt 2016

@vcielka24 @leamax je pravda, že očr mu vypíšu aj v pôrodnici....ale na základe toho § 39 IBA na dobu, počas ktorej je manželka hospitalizovaná - je to na prepúšťacej správe rodičky a na sociálke si to vedia skontrolovať (obyčajne je to 5 dní). Lenže detská lekárka môže tú očr nechať aj tých 10 dní. Preto je lepšie nechať si ju vypísať pediatrom....teda ja to aspoň takto radím naším zamestnancom - aj tej žene čo sa vráti z pôrodnice padne vhod, že je muž ešte 3-4 dni doma a čo-to pomôže. My osobne máme v práci v rámci kolektívnej zmluvy tzv. "oteckove platené voľno" 5 prac. dní pokiaľ mi donesie potvrdenie, že manželku prepustili domov a o toto voľno požiada 😵

xstelinka
25. okt 2016

Iba by som doplnila, ze ked mamicka uz pride domov z porodnice a rodila cisarskym, jej manzel si moze na nu tiez zobrat OCR 😎

leamax
25. okt 2016

@alenah31 tak to uz neviem presne,nebudem sa hadat.ja som po operacii.tu je foto z tej OCR,bod 5.to sa tyka mna.na druhej strane je pisane ze je to na manzelku,ktora bola v suvislosti s porodom prijata do ustavnej starostlivosti.takze podla tohto mas pravdu

veaaa
autor
25. okt 2016

@xstelinka fakt? ja mam planovany cisarsky

evka64
25. okt 2016

Ked som bola v porodnici ja, zenam vypisoval ocr pre manzela sluzbukonajuci lekar v porodnici na tolko dni, kolko bola manzelka v pirodnici.

alenah31
25. okt 2016

@veaaa nemusí byť len cisársky.....gynekológ môže očr vypísať aj po klasickom pôrode, ak po tvojom návrate domov uzná, že to treba. A nerobia s tým žiadne problémy - im je to v celku jedno🙂

veaaa
autor
25. okt 2016

@alenah31 gynekolog,obvodny,alebo je to jedno?

xstelinka
25. okt 2016

@veaaa Moj kolega tak bol. Jeho manzelka mala tiez planovany cisarsky, ale oni mali prve. Takze kym bola v porodnici zurkoval 😀 ale potom isiel riadne na OCR.

alenah31
25. okt 2016

@veaaa po pôrode najlepšie gynekológ - očr či pn by mal vystavovať ten lekár, ktorý má "právomoc" vystaviť toto na základe určenej diagnózy. Napr. ak máš zlomenú ruku pn či očr vypíše chirurg, ak sa to týka ženských vecí tak gynekológ, keď budeš mať angínu tak obvodný.

xstelinka
25. okt 2016

Baby, a neviete ako je to so sprevadzanim? Moze MM priniest priepustku do prace od gynekologa? Teraz chodim k svojej Dr. a ta ordinuje od 7.00, takze to na 8-9 v pohode stiha, ale ten posledny mesiac ked budem chodit do poradne do porodnice, tam zacinaju az o 9.00 a maleho tam zobrat nemozem. Ci si mam pytat priepustku od pediatricky?

alenah31
25. okt 2016

@xstelinka v podstate zákon hovorí, že má nárok na doprovod....čiže ak doprevádza osobu k lekárovi, ktorý potvrdenie vydal. Pokiaľ ostane doma a ty pôjdeš k Dr. sama nárok na doprovod nemá. To, že je doma s dieťaťom nemá s doprovodom nič spoločné. ALE ak si vypýtaš priepustku a povieš prečo ju chceš Dr. ti ju na 100% bez problémov dá a ty tam dopíš "doprovod manželky nutný". Však zamestnávateľ nemusí vedieť, že tam s tebou nebol, ale bol doma a strážil dieťa nie?? Inak na to sú určené jednodňové očr - mne ich chlapi z dielní nosia bežne, je to aj v zákone.

karin325
27. nov 2016

Baby viete mi poradit este sme neboli na ocr....syn je chory ak s nim pojde manzel zajtra k lekarovi moze lekar vystavit ocr na mna ale od utorka? Ja musim ist zajtra na skolenie:(

xstelinka
27. nov 2016

@karin325 Pre teba moze dat OCR od utorka a manzelovi na pondelok sprievodku ak je treba.