• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dobrovoľné nemocenské poistenie

20. marca 2017 
@katasa no to je teda riadna smola :cry: nie nevstahuje sa,ale mozes sa prihlasit na par dni pred nastupom na matersku na balik,aby si vela neplatila a potom ist na matersku.cez MD platit nebudes.a dostanes aspon minimum.tych 230eur
21. máj 2012 o 19:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@datanka ĎAKUJEM
21. máj 2012 o 19:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte poradite mi prosim? V skratke, platim si dnp od septembra 2011, zanikne mi 10.6. Teraz som v 7tt,ale stale som na rd zo zamestnania. Vztahuje sa aj na mna ta 8 mesacna ochranna lehota ked v case zaniku dnp budem uz v 10tt a som na rd? Dakujem.
21. máj 2012 o 21:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte dievcata, viete mi pls. poradit? Do 30.4. som bola zamestanana, od 1.5. som na DNP (ostahovali sme sa z SK), platim si minimum 119 E. No zistila som, ze som tehotna. Chcela by som ist na PN. Ako sa mi to teraz bude vypocitavat? Oplatilo by sa mi navysit si DNP na maximum a potom sa hodit na PN? Aku vysku mateskej budem mat? Dakujem pekne.
22. máj 2012 o 08:57  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@oliverka
pokial ti pracpomer trvá a máš nárok na materské, tak je to, ako si citovala zo stránok soc.poistovne.

Inak by to bolo, ak by ti vznikol nárok len z dnp alebo končil pp počas poberania matetrského. Potom ale treba podať prihlášku najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní, bo sa nedá prihlásiť spätne, najskôr odo dna, kedy podaš sprihlášku. Treba si zobrať kopiu RL dieťaťa a urobiť si aj kopiu/rovnopis pre seba, na ktorý si nechať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou. Nech máš dôkaz o tom, že si si prihlášku podala. A založiť k zápočtovým listom do dôchodku, ak by bol problém.
22. máj 2012 o 09:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa
Som SZČO povinne poistená + DNP mi skončilo k 31. 1., na materskú nastupujem v OL.
22. máj 2012 o 09:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@oliverka
ak si povinne poistená ako szčo a aj v den nástupu na md budeš a nebudeš prerušovať živnost, tak pre teba platí to, čo pri prac.pomerej. Ak by si prerušovala na živn.úrade živnosť, tak "predpokladám" musíš dať odhlášku (neviem, či prerušenie, to asi po ukončení poberania materského, z dôvodu poberania rodič.príspeovku, no to neviem, ako sa robí na živn.úrade) na SP a ak odhlášku, tak netrvá.
Ale ty predpokladám pokračuješ počas poberania materského so živnostou.

a tie odvody (ak si v II.piliery) si po čase skontroluj.
22. máj 2012 o 09:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@gapa Živnosť neprerušujem teraz a asi ani po ukončení materskej a nástupe na rodičovskú.
V SP sa mám po čase zastaviť, aby skontrolovali, či sa môj "status" preklopil na M80. Také som tam dostala inštrukcie. Ďakujem!
22. máj 2012 o 09:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@zuuzika myslim ze sa vztahuje ak budes na rd v čase nastupu na md
22. máj 2012 o 11:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuuzika
to si dobre prečítaj túto tému. Síce sa na teba 8mes. OL vzťahuje, ale vzhladom na prerušenie nempoistenia zamestnanca v čase čerpania RD ti dnom nástupu na md v zaemstnaní vznikne nem.poistenie zamestnanca, tj. zanikne ti OL z dnp den pred nástupom na MD. Takže podla terajších zákonov by ti nárok na materské nemusel vôbec vzniknúť. Píšem, že nemusel z toho dôvodu, že za istých okolností podla terajšieho zákona môže vzniknúť. V terajšom znení § 50 Zákona o soc.poistní našli nepresneost v zákone a spôsob, ako mamičkám, čo porodia pred termínom nárok vznikne. Ak ti napr. napíše lekár do žiadosti o materské pravdep. termín pôrodu 28.12.2012, ty nastúpiš na md aj zo zamestnania na md "presne 6týž. pred termínom" a porodíš v čase pred termínom tj. najneskôr 27.12.2012 (no po nástupe na md/neviem ako je to ak by si porodila v den nástupu na md), tak nárok na mterské by ti vznikol aj z dnp a aj zo zamestnania, lebo sa podla toho § 50 skúma, či trvala ochr. lehota v čase 6týž. pred očak. termínom pôrodu alebo 6týž. pred skutočným dnom pôrodu.
Ak by si porodila v termíne alebo po termíne, tak nárok na mateské z dnp podla terajšieho zákona ti nevznikne.

Tj. istejšie je trvajúce dnp v čase nástupu na md, aj z dôvodu, že nevieme, aké bude znenie zákona v čase tvojho nástupu na md.
22. máj 2012 o 11:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hanaja ak by si si aj navysila matersku na maximum,tak by ti to nepomohlo,lebo ak by si chcela poberat to max.musela by si to platit nepretrzite 26tyzdnov(6x450e???)a este,ak si sa odstahovala z SK,dufam,ze tu mas stale trvaly pobyt.predpokladam,ze ano.ale ak chces ist teraz na pn,tak si vypocitaj,ci si za posl.2roky bola nemoc.poistena.do toho sa rata aj ukoncene poistenie zo zamestnania.ale budes dostavat len to min.z dnp
22. máj 2012 o 12:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, potrebovala by som info. som na rodicovskej dovolenke a v juli prechazdam znovu na matersku. som evidovana ako zamestnanec a platila som si aj DNP. teraz sa menil zakon a mala by som byt v ochrannej lehote , lebo v case zaniku DNP som uz bola tehotna. dnes som volala do socialky, ci je tam vsetko ok s mojimi papiermi a samozrejme mi nevedeli nic povedat, len to,ze sa to bude posudzovat a nevedia ci mi vobec bude priznana ta vyssia materska. mate s tym niekto skusenosti,alebo mi viete poradit? vsetko mam poplatene, dokonca mam aj preplatok, len nechapem preco by mi nemali dat vyssiu matersku ked splnam vsetky podmienky a som v ochrannej lehote. dakujem za odpoved
22. máj 2012 o 12:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@datanka
ahoj, dakujem za info. Ja som pracovala nepretrzite 11,5 roka. Odvadzala som maximum. Len od 1.5. som na DNP.
Takze materska sa mi bude vyratavat len z toho DNP, alebo sa berie aj prijem za posledny rok? A DNP si este mozem navysit, zatial som len v 6. tyzdni. Platila by som si to 6 mesiacov a potom by sa mi z toho vyratala aj materska?
Dik
22. máj 2012 o 12:55  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hanaja no zmenu mozes robit raz za pol roka,tak neviem.opytaj sa tu gapy,ta ti urcite dobre poradi.podla mna sa urcite bude pocitat nieco aj zo zamestnania
22. máj 2012 o 13:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq podla mna by si mala mat.nechapem.byt tebou,tak tam skocim osobne a nech ti to tam riadne vysvetli osoba,co to ma na starosti.ja som tam bola sa tiez pytat a teta za okienkom,ze nema cas mi to vysvetlovat.tak som tam narobila taky troska cirkus :slight_smile: a uz som zachvilu sedela v kancelarii u milet tety,ktora mi vsetko pekne vysvetlila :slight_smile: netreba sa dat!tvaria sa tam fakt niektore,akoby sp vlastnili a vyplacali davky zo svojich penazi.tak hadam mam na nejake info pravo aj ja,ked som konkretnu situaciu nenasla v ziadnom zakone
22. máj 2012 o 13:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@datanka a precitaj si dva prispevky nad tebou,co pisala gapa.nemoze to byt tvoj pripad?je tam taka podobna situacia :unamused:
22. máj 2012 o 13:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq a precitaj si dva prispevky nad tebou,co pisala gapa.nemoze to byt tvoj pripad?je tam taka podobna situacia :wink:
22. máj 2012 o 13:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@datanka len teraz mi babenka na inom fore pisala,ze sa musim ist par dni pred nastupom na MD znvou prihlasit na DNP aby mi na neho vznikol narok,lebo inak mi ho nevyplatia. uz teraz mam z toho nervy, lebo tu je taka neochota,ze koniec sveta . ja som si tiez myslela,ze som v ochrannej lehote,ale vraj ked som zamestnanec+DNP tak je to ine. tak to skusim tak,ze sa tam pojdem znovu prihlasit. tu babu co mi toto poradila tiez nechceli najprv,ze na co jej to bude, ale nakoniec ju poistili. to je hrozja ja mam des z tychto behaciek po uradoch
22. máj 2012 o 13:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq no veru,budes to musiet tak urobit. :unamused: ja som inac vedela,ze ked je zamestnana mama na rd a skonci jej pocas OL a vznikne tym padom,alebo sa teda obnovy poistenie zo zamest.tak jej ochranna lehota pada.ale myslela som,ze ked je niekto na RD pocas celej OL,tak ze to nevadi a vidis,nastupom na MD sa ti tiez obnovuje nemoc.poistenie,tak to som vobec netusila.zamestnane mamicky su v riadnej nevyhode :confounded:
22. máj 2012 o 13:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ahoj gapa mozes poradit aj mne? ja mam nastup na md 14.7.2012 a termin porodu mam 28.8.2012. ako by sa to u mna dalo dosiahnut aby som nala narok na vyssiu matersku zo zamestnania+z DNP?
neradila si nahodou nejakej babenke, aby sa par dni pred nastupom na RD znvou prihlasila na DNP? a prihlasia ma ked je to uz zrusene? ja som stale v ochrannej lehote, DNP si platim uz dva roky.
22. máj 2012 o 13:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq ale to budes dostavat len to minimum,ze?
22. máj 2012 o 13:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@datanka ved to je to na nervy.som zvedava ako sa zasa budu vyhybat na socialke ked im poviem co od nich chcem,len aby to nemuseli spravit. tak sa budem musiet ist znvou prihlasit. je to riadne svinstvo s tymi zakonmi
22. máj 2012 o 13:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@datanka no pri synovi mi to vychazdalo cez 700 eur, lebo mi to ratali zo zemstnania +DNP preto ma to stve a samozrejme ,ze na zmluve u zamestnavatela mam minimalku. takze chcem vyskusat vsetky moznosti ,ktore su, lebo nechcem o tie prachy prist ak sa tomu da predist. len dufam,ze mi to priznaju aj teraz
22. máj 2012 o 13:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to je teda,ked to riadne nesledujes,tak koli somarine prides o nieco s cim si pocitala a platila.kamoske neuznali vobec MD,len koli tomu,ze neskoro zaplatila posl.splatku a vznikol jej dlh vacsi ako 5eur.skoro ju slaktrafil
22. máj 2012 o 13:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq - poradim ti, kym pride @gapa...ano, my sme to poradili jasminet, aj ostatnym babam...
u jasminet to bolo v pohode, lebo ona si aj tak platila len z minima, takže aj ked sa prihlasila hoci len 1-2 dni pred nastupom na matersku, matersku z DNP bude mat z minima, co by mala aj keby isla z ochrannej lehoty

u teba zavisi, z akeho VZ si si platila...ak z minima, tak nie je co riesit, prihlas sa.....
ak z vyssej sumy..tam už je to na zvazeni...lebo kedze nesplnis podmienku 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia na DNP, matersku z DNP ti neuznaju z VZ, ktoreho si platis, ale len z minima...

ako vsak gapa vyssie pisala v prisepvkoch, ak by si porodila pred planovanym terminim porodu, mala by si narok z OL, a teda by si sa nemusela nahlasit na nove DNP
takže je to na tebe..ci pojdes na istotu a staci ti aj DNP z minima, alebo "si trufnes" :wink: porodit skor.....aby si mala narok na matersku z OL
22. máj 2012 o 13:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq no ak sa znovu prihlasis,nebudes mat 26tyzdnov nepretrzite
22. máj 2012 o 13:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq - alebo sa budes vediet dohodnut so zamestnavatelom, aby ti uviedol na ziadost o materske vyssiu sumu...nie minimum, ale aspon o nieco viac
22. máj 2012 o 13:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mima595 a to sa da?ved na socialke vidia kolko za nu odvadzal.nemal by s toho problemy?
22. máj 2012 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mima595 ja som si DNP platila vtedy to bolo z 1000 eur+ mi sli prachy zo zamestnania. tak neviem teraz vobec co mam robit. mam sa dohodnut s lekarom nech mi tam hodi iny termin porodu? poradte. teraz mam termin porodu na 28.8
22. máj 2012 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@datanka - jej uvedie pravdepodobny vymeriavaci zaklad, lebo ona nema za r. 2011 ziadny normalny VZ..takže jej može dat to, co ma na zmluve..alebo jej može dat novu zmluvu, alebo jej napr. da za mesiac odmeny....toto myslim, nikto nekontroluje, hlavne u sukromnika...
22. máj 2012 o 13:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok