Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dany85
13. aug 2012

@dnpo áno, ja teda myslím že z DNP, to som si platila od januára 2012, minulý rok som pracovala cca 3 mesiace a tieto dni mi zarátali do tých povinných 270 dní... len teda teraz neviem či mi PN budú rátať z poslednej mzdy alebo DNP 😅

dnpo
13. aug 2012

@dany85 jaj tak to neviem ako pocitaju.snad ti odpovedia skusenejsie

trinity333
13. aug 2012

@janka9900 jaj ja makovica tak to ma mohlo napadnuť toto, ale čo už dobre zajtra to riešim a určite sa ešte ozvem dakujem zatiaľ 🙂

kikusik88
13. aug 2012

@gapa ahoj este dotaz. jedna kocka mi vravi ze mam upozornit dr na to ze pri PN sa vypisuje na MD 8tt pred terminom. a normalne 6tt pred terminom. a tak mam dr upozornit na to aby ma aj napriek PN nevypisal 8tt lebo nebudem mat narok na DNP ?

emilii
13. aug 2012

@kikusik88 to nie je pravda -- aj ke´d si na PN môžeš nastúpiť až 6 týždňov pred termínom pôrodu .. povedala mi to sestrička a aj na sociálke ... DNP dostaneš ... aj ja som PN a nastupujem až 6 týždňov pred termínom pôrodu ...

kikusik88
13. aug 2012

@emilii no ona ma len chcela upozornit ze aby ma nahodou drnevypisal uz 8tt pred terminom. a vravela si to dr dopredu? ja uz mam v knizke nastup na mD napisany tak sa pytam ci mi to este moze zmenit?

emilii
13. aug 2012

@kikusik88 ja som to konzultovala iba na sociálke, keď som sa pýtala na DNP, tam mi povedali, že je to jedno kedy nastúpim ... ale to platí iba ak si poistená nie v ochrannej lehote .. tam môžeš iba 6t .. a nakoniec aj sestrička mi povedala, že na MD nastúpim až 6t pre termínom aj keď som PN .. to je info, ktoré som dostala ja ...

kikusik88
13. aug 2012

@emilii no ved to ze ja som uz len v ochr. lehote....

gapa
13. aug 2012

@kikusik88
v OL presne 6týž pred!!! pozor na to!!!

emilii
13. aug 2012

@kikusik88 tak to potom nesmieš nastúpiť 8t pre pôrodom ... treba teda upozorniť lekára ... 🙂

katuska54
14. aug 2012

ahojte dievcata,potrebujem radu. DNP si platim od roku 2011 od maja a v january som sa odhlasila a znova prihlasila (28.1.2012) aby som mala cas na snazilkovanie. teraz v july sme boli na IVF a bohuzial to nedopadlo dobre emoticon takze som od 1.8.2012 na PN. bude mi PN vyplatena z maxima? som zamestnana a platim si iba z rodielu mojej mzdy. ale uz vo february som bola PN koli operacii,ale iba 18 dni a DNP som zalpatila normalne za cely mesiac. nebude to mat nejaky vplyv na terajsiu PN? a este by som sa chcela opytat,ak mi zo zakona zanikne DNP (28.10.2012) a nepodari sa nam otehotniet,ako by som si mohla potom pomoct,aby som mala vysiu matersku?

nescafe28
14. aug 2012

@gapa nevies prosim poradit aj mne. Ja som si platila DNP od roku 2010 z minima. Od 1.1.2012 som si to zrusila a zalozila nove z maxima, to si mozem platit tych 240dni este po starom. V polovici septembra by som mala nastupit na MD. Nevies nahodou ako mi to budu ratat ci z minima ci z maxima? A vlastne som este stale normalne poistena, alebo tiez uz len v ochrannej lehote? Ja tiez musim byt vypisana predne 6tyzdnov na MD, alebo sa da aj skor? Dakujem

annie6
14. aug 2012

Ahojte, mam este technicku otazku 😀 : tie , ktore ste isli na MD priamo z PNky, tak na ziadosti o materske ste vypisovali od ked do kedy ste boli pn, alebo to nemusim tam pisat(som na pn od obvodnej, nie gynekologa)? a do kolkych dni treba tu ziadost potom odniest na socialku? 😅 Vďakaa

tina129
14. aug 2012

@gapa prosim prosim o odpoved na moju otazocku, asi sa to uz preberalo, lebo z toho som to vycitala, ze ja narok na matersku nebudem mat, len potrebujem presnejsie info, mala som kedysi prehlad aj som par ludom pomohla v tomto ale nejako som sa stratila, som na RP ale stale som zamestnana, zaroven si platim DNP, prebehla odlhlaska aj prihlaska v januari, prave idem zaplatit DNP a rozmyslam, ze sa asi uz odhlasim aj ked mi ma automaticky skoncit v oktobri, babatko planujeme ale zatial tehotna nie som, teda o tom zatial neviem 🙂, prosim ta da sa s tym DNP este nieco robit alebo sa mam radsej odhlasit, nech to zbytocne neplatim? existuje este nejaka finta nato, napr. skoncit pracovny pomer alebo nieco ine ja neviem ...

gapa
14. aug 2012

@nescafe28
270dní, nie 240, teda posledný den dnp je 26.9., ak prihlásenie 1.1.2012
t.j. nástup na md nebude v OL ale počas trvania dnp, tj. môžeš aj skôr nastúpiť na md, napr. 8týž. pred termínom.
bude z maxima, ak nemáš súbežne iné nem.poistenie od 1.1.2012 a nemáš dlhy

nescafe28
14. aug 2012

@gapa tak to si ma potesila, Dufam, ze mi to iste povie aj pani v SP. Este raz dakujem

gapa
14. aug 2012

@tina129
podla terajšieho znenia ak dnp zanikne počas čerpania rd v zamestnaní, počas tehotenstva, tak nárok na materské z dnp v ochr. lehote vznikne v prípade, že
- nástup na md zo zamestnania a aj dnp presne 6týž. pred termínom
- porodíš v čase po nástupe na md ale ešte pred termínom (nie presne v den termínu a ani po nom)

ak si nie si istá, a máš podstatne vyšší vz z dnp ako minimum, tak treba bud ešte pred ukončenim dnp sa prihlásiť na dobr.dôch.poistenie+dobr.poistenie v nezam., potom bude pokračovať dnp už v balíku a považuje sa to za nepretržité. ale od prihlásenia na balík sa berie aj pre dnp nový vym.základ totožný s ddp+dpvn, no toto poistenie je už podstatne drahšie, vyše 35% z vym.základu. Ale dá sa isť napr. na pn.

tiež je možnosť, ako píšeš ukončiť prac.pomer počas rd, ale to neviem, či by som robila, bo to máš iné súvislosti zase napr. s nárokom na podporu ...

ak sa platí dnp z minima, tak nie je problém, treba si len po ukomčení dnp ustrážiť 270dní dva roky pred pôrodom (vychádza to cca 15mesiacov bez dnp) a prihlásiť sa trebárs tesne pred nástupom na md.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikusik88
14. aug 2012

@gapa
@emilii dobre kocky dakujem. a mam ho na to upozornit uz teraz ked pojdem na PN ci az ked ma bude vypisovat na MD? neviem kedy to do papierov uvadza. budem si pripadat ako blbec ze mu diktujem co ma pisat 😀

annie6
14. aug 2012

@kikusik88 ked ides na pn z dnp, tak uz teraz to povedz, aby to napisal na tu pnku , ktoru pojdes odniest do socialky a aby si dostavala aj odtial peniazky 😉 a neboj, myslim, ze uz vacsina lekarov vie co je to dobrovolne poistena osoba 😀

annie6
14. aug 2012

@gapa Ahoj, mam este technicku otazku 😀 : ak idem na MD priamo z PNky, tak na ziadosti o materske musim vypisaat do kedy som bola pn, alebo to nemusim tam pisat(som na pn od obvodnej, nie gynekologa)? a do kolkych dni treba tu ziadost potom odniest na socialku? 😅 Vďakaa

gapa
14. aug 2012

@annie6
mne to sestrička uviedla aj ked som bola tiež pn u obvodného.
nie je stanovené dokedy to treba odniesť pn z dnp na sp, no treba si uplatniť do 3rokov
@kikusik88
ak myslíš nástup na md 6týž pred, tak stačí pri vypisovaní žiadosti o materské

gapa
14. aug 2012

@evamarek77
ak platí balík poistenia, tak zánik szčo balík neovplyvní

spisiacka
15. aug 2012

ahojte som na PN od augusta a to dobrovolne mi konci 22 oktobra. Ako mam prejst na ten balik aby som dostala matersku? A nemala prerusene do DNP? Na matersku by som mala nastupit az vo februari. A ak by sa prerusilo v tom oktobri a dala by som balik tak by som dostala matersku tiez? ci tam je nejaka podmienka kedy vznika narok na materske z DNP? Dakujem za kazdu radu.
Som na rodicaku tak preto musim nejako prejst na balik nie do ochrannej lehoty.

nikolino
15. aug 2012

baby poradte ako si vypočítam pn z dnp a materskú? platím si súbeh zo zamestnaním.podmienky pre max pn a materskú by som mala splňať. Môj VZ z ktorého si platím dnp je 795,45 od 17.5.11 do 5.1.12 a znova od 9.1.12 stále trvá ak by som išla napr.16.8.12 na pn a trvala by mesiac ako to vypočítam som s toho blb.poradte ďík.

var001
15. aug 2012

Žienky, prosím poraďte mi. Som v ochrannej lehote, lebo DPN mi skončilo v júli, všetko mám správne zaplatené, na materskú nastupujem až 24.9. Momentálne čerpám v práci dovolenku do 12.9. Keď pôjdem v septembri na tých pár dní, kým nastúpim na materskú na PN, dostanem aj tak maximálne materské?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katy1984
15. aug 2012

ahojte baby, chcela by som sa aj ja niečo opýtať, hlavne tých, čo sa v tom vyznajú 🙂 DPN si platím od 30.01.2012, tých 270 dní poistenia mi uplynie 25.10.2012. Momentálne som v 26. týždni tehotenstva, termín pôrodu 30.11.2012. Nástup na materskú 6 týždňov pred pôrodom,a teraz moja otázka, či môžem isť do doby nástupu na materskú na PN, i napriek tomu že ešte nemám splnených tých 270 dní DNP a či potom budem mať nárok na vyššiu materskú?

1234lubka
15. aug 2012

@katy1984 mozes ale ododna odkedy budes marodovat ale davku dostanes az ked uplinie 270 dni... potom z len rodicak ale budes mat tu vyhodu ze pocas marodky nemusis platit nemocenske bude to za teba platit stat

1234lubka
15. aug 2012

@katy1984 no som to skomolila, kludne maroduj ale nedostanes nic ( pokial nepracujes ak ani tak normalne marodka zo mzdy) ale davkju z nemocenskeho dostanes az ked ti uplinie 270 dni, pocas marodky neplatis nemocenske plati za teba stat