• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dobrovoľné nemocenské poistenie

20. marca 2017 
@gapa ale ja som myslela, že budem platiť z maxima..... Materská mi skončí 22.11., ja by som si ešte pár dní zaplatila.... Prečo by bola rátaná z minima?
15. apr 2013 o 11:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vall1319
ešte sa poopravím, to "najskôr 23.11...." je tam zbytočne
15. apr 2013 o 11:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vall1319
lebo to sú rozhodujúce obdobia vid § 54 Zákon o soc.poistení, ráta sa z obdobia do konca mesiaca pred vznikom pn, ak nemáš vym.základ (neplatíš), tak z minima
15. apr 2013 o 11:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa takže by som si mala zaplatiť až do konca novembra ( z maxima) a do 7 dní nastúpiť na PN? potom bude maximálna?
15. apr 2013 o 11:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vall1319
+1den decembrový
15. apr 2013 o 11:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ĎAKUJEM, ĎAKUJEM, ĎAKUJEM.....
15. apr 2013 o 12:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@gapa ale keď som na materskej tak nemusí, plaitiť DNP, takže po skončení materskej len podám odlhlášku tak? :slight_smile:
15. apr 2013 o 20:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte :slight_smile:

prosím o radu
1/ kamarátka bola v minulom roku na urade práce, len v septembri sa zamestnala.
ak by otehotnela teraz /alebo sa bere do uvahy datum porodu?/, bude sa jej materská rátat z predošleho roka? bude sa jej rátat z platu za sept, okt, nov, dec ... alebo sa to zpriemeruje aj z tých mesiacov, čo bola nezamestnaná?

2/ a ak by šla na rizikove tehotenstvo hned od začiatku, tak kolko jej budu platit? nevie, či si má radšej platit nejaké dobrovolné dávky do poistovne

dakujem. dufam, že chápete moje otázky :sweat_smile: :slight_smile:
15. apr 2013 o 23:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@milena35 dakujem pekne, zatial nemam, ale ak by sa mi podarilo otehotniet, tak by som chcela marodovat :slight_smile:
16. apr 2013 o 09:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@angelika_2
akk poberáš mateské, tak dobr.poistenie neplatíš (aspon také som počula výklady)
16. apr 2013 o 11:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@zuzitka
je podstatné, či jej nem.poistenie bude trvať v období dva roky pred pôrodom, tj. vlastne do dna pred skutočným dnom pôrodu aspon 270dní (teda či prac.pomer pokračuje, je jedno, aj keby bola pn, to nevadí, ale musí trvať prac.pomer aj počas pn, aby dni nem.poistenia plynuli)
ak začal pp v sept.2012 a na md pôjde v r.2013 z toho istého prac.pomeru a aspon 90dní trvalo poistenie s platením, tak materské sa vyráta z vym.základu v obodbí od začiatku prac.pomeru do konca roku 2012, teda dni, kedy nepracovala jej neznížia materské. Ešte opakujem pre istotu, že je podstatné, že od začiatku prac.pomeru do dna pred nástupom na MD (alebo pn=rizikové) jej trvalo nem.poistenie (prac.pomer) s platením aspon 90kalend.dní (tam sa dni pn, očr nepočítajú, ak doteraz pn či očr nebola, príp. nemala iné prerušenie, tak by s tým nemal byť problém), v takom prípade sa ráta aj nemocneské aj mateské z obdobia, čo som už písala 9-12/2012.
pn prvých 10kalendárnych dní platí zamestnávatel náhradu mzdy(prvé 3dní 25% z vym.základu, od 4dna 55% z vym.základu), od 11dna vypláca soc.poistovna nemocenské (55% z vym.základu)
materské je 65% z vym.základu
16. apr 2013 o 11:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj. Ja by som ťa chcela poprosiť tiež o radu. Momentálne som na Pn v ochr.dobe od /5.4.2013/ po MD /10.8.2012-4.4.2013/. Podmienku 270 dni mam splnenu,stare dnp mi skončilo zo zakona 31.1.2012.K novemu dnp som sa prihlasila 29.10.2012 počas MD z maxima,/26 tyždnou bude od 30.4.2013/Ginek. mi chce ukončiť pn ku koncu mesiaca 29 alebo30.4.2013/.V maji idem na novu pn od všeob. lekarky.Chcem sa spýtať či mi stačí si vyplatiť pár dni za máj napr 1,2 alebo ukončiť pn napr. k 29.4. a vyplatiť aj neaký 1 den za 4/2013.Terajšia pn by mala byť z min.Neviem, či by sa ešte neako dala ovplyvniť nova pn na max. zaplatením dnp pred novou pn. V roku 2012 som si neplatila ani 1 den z dôvou rizik. pn a md.Ďakujem za radu.
16. apr 2013 o 20:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa dakujem velmi pekne za odpoved :slight_smile:
16. apr 2013 o 20:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby už vam nabehli peniaze z DNP tento mesiac?
17. apr 2013 o 09:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bubinko83 mne ešte nie a to chodia aj 15-teho :angry:
17. apr 2013 o 10:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bubinko83 mne prisli dnes
17. apr 2013 o 11:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jaja654
aj dalšia pn, aj ked vznikne po 26týž. trvania dnp, bude v každom prípade z minima, lebo v rozhod. obodbí, od prihlásenia do 31.12.2012, si neplatila ani den.
17. apr 2013 o 12:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa vďaka za všetky cenné rady. Aj mne si veľmi pomohla. Dlhodobo som si platila DNP a keď mi zaniklo manžel zabudol zaplatiť poslednú platbu načas. Nakoniec som sa prihlásila pred nástupom na MD a dostala som minimálku. Aspoň že tak. Zajtra mi končí materská a rozmýšľam či si ponechať poistenie, doplatiť do tých 270 dní z minimálneho vymeriavacieho základu a potom sa odhlásiť. Rátalo by sa to ako doba poistenia do budúcna?
Nestíham k tomu nič naštudovať. Ďakujem
17. apr 2013 o 12:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bettypo
samozrejme doba by sa rátala, no či sa oplatí, podla okolností
17. apr 2013 o 12:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby neviete mi poradit ci po prihlaseni na urad prace pridem o rodicovsky pripsevok? totizto dostala som moznost pracovat ale kedze je to nove miesto dotovane z statu potrebuju aby som bola 3 mesiace prihlasena na urad prace...matersku uz nepoberam len ten rodicovsky a teraz neviem ci on nepridem ked sa tam prihlasim
17. apr 2013 o 12:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@keyka áno. Nemôžeš dostávať aj rodičovský aj byť evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná - v oboch prípadoch ide o sociálnu dávku, ktorú môžeš dostávať iba jednu... Dá sa ale prehodiť rodičovský príspevok na manžela, ak pracuje - vtedy to možné je, aby normálne zarábajúci poberal aj RP.
17. apr 2013 o 12:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tatolu no ale ja nezamestnanecke asi dostavat nebudem bo mi v auguste skoncila zmluva ktoru som mala len na rok....a bavime sa o tom rodicovskom co je okolo 196 eur ci kolko ze?
17. apr 2013 o 12:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@keyka áno ale keď si evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná odvody platí toto oddelenie, a keď dostávaš RP, tak odvody sa platia zas z tohto oddelenia... - teda ja mám také info :pensive:
17. apr 2013 o 13:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa dakujem :slight_smile:. A na to dôchodkové počas rodičovskej sa stačí prihlásiť po ukončení dobrovoľného poistenia? Alebo sa prihlásiť rovno dňom nástupu na rodičovskú? Ešte raz vďaka
17. apr 2013 o 22:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bettypo
ak ti trvá prac.pomer alebo povinné poistenie szčo, tak stačí sa prihlásiť od prvého dna po poberaní materského.
ak nárok na materské nemáš alebo ak ti netrvá prac.pomer, tak sa prihlás do 45dní od pôrodu, aby si bola dôch.poistená štátom odo dna pôrodu.
18. apr 2013 o 09:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@gapa Ahojcek.Pisala som ti velmi davno a poradila si mi super :slight_smile: .Takze teraz mam na teba dalsiu prosbu.Od 30.juna 2013 budem nezamestnana,ale zaroven ma caka dlha PN.DNP z maxima som si platila priblizne tri roky v kuse a ku 22.10. 2012 mi zaniklo.Zamestnana som devat mesiacov,takze PN budem mat vypocitanu z platu.Oplati sa mi este nanovo dobrovolne nemocensky pripoistit,aby som mala vyssiu PN?Postaci sa pripoistit asi mesiac pred nastupom na PN?Potom by som DNP mala ratane iba z minima a dostavala by som necelych 200e?Musim sa pripostit na maximalnu platbu DNP?Vdaka.
18. apr 2013 o 17:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lesik
ak sa poistíš ešte počas trvania prc.pomeru ( predpokladám nie si na rodič.dov.) teda presnejšie počas trvania nem.poistenia, tak bude z oboch poistení nákrok na nemocneské
18. apr 2013 o 18:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@keyka pokojne sa zaeviduj,rodicak ti ostava v plnej vyske!!!je to somarina - ja som tiez ten pripad
18. apr 2013 o 22:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dicaa baby,dajte si na papier nejaku psychodiagnozu a môzu tie mudre posudkove ist dokelu...
18. apr 2013 o 22:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Ano viem.A je jedno kedy sa poistim?Ci staci kludne aj ten mesiac, alebo dvat-tri tyzdne pred nastupom na PN?A aku vysku sumy mam zvolit na poisteni?Maximalny vymeriavaci zaklad ci minimalny?Ci to je jedno?VDaka a zelam pekny slnecny den :slight_smile: .Nie som na rodicovskej dovolenke a caka ma zakrok v centre asistovanej reprodukcie,no preto sa vyzvedam.
19. apr 2013 o 08:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok