Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

michellina
5. okt 2010

@leontinka1981 ...no dufam, ze to nie, teraz som si to zacala plaiti a ked to zrusia co potom s tymy zaplatenymi mesiacmi? ☹

leontinka1981
5. okt 2010

no nic.....prislepa si romom na matersku a no invalidne dochodky. ale neboj sme viacere..a fakt uvidite ze to tak bude lebo sa o tom uz v posled.dnoch vela hovori a uz je aj navrh.....

leontinka1981
5. okt 2010

lebo to co radil pan Mihal tak teraz to ide zatrhnut lebo vie ako sa to da zneuzit

mariro
5. okt 2010

@leontinka1981 - a co sa ide rusit resp. co sa ide zatrhnut????.... ake mas info...daj nejaky link, ja viem zatial iba o obmedzeni OCR a nic viac.Podloz tvoju informaciu tu na fore niecim konkretnym,lebo potom su vsetci domyleni ak je to len tvoj osobny nazor.
Bojime sa vsetci ale treba len overene veci tuto pustat do eteru, cita to vela ludi tak nech nie je dezinformovanost.

leontinka1981
5. okt 2010

neviem presne kde to bolo ale bolo tam cele znenie novelizacie zakona a boli tam spominane aj prechodne ustanovenia ktore zial na vsetko platit nebudu. neviem dala som si do googla novelizacia nemocenskeho poistenia od 1.1.2011 a tam mi dalo niejake stranky a tam bol aj ten zakon.ale aj tak sa o tom uz dost nahlas hovori a Mihal vie co a ako....ale bodaj by som nemala pravdu. ja som si platila z maxima 😠

mariro
5. okt 2010

@leontinka1981 - ja tiez platim z maxima , no rada by som si to precitala co navrhuju teda...lebo citala som len obmedzenie OCR az po 270 dnoch a po ukonceni platenia ze budes v ochrannej dobe len 7 dni zo 42 ktore boli predtym...nic ine som necitala a to teda sledujem stale 😉
Baby aj ostatne , ak po cosi pridete, treba sem hadzat linky, aby to boli konkretne info. 😉

gabikab
5. okt 2010

Ahojte babulky....akosi som uz stratila prehlad, tak si chcem ozrejmit jednu otazocku. Vopred Vam dakujem za odpoved 🙂
Pri zaplateni DNP za obdobie oktober 2010 (t.z. platba zaciatkom novembra), uz budem platit cca 275 dni. Na matersku nastupujem cca 15.11.. To znamena, ze mam potom v nasledujucom mesiaci (t.j. zaciatkom decembra) este zaplatit tych zvysnych 15 dni v novembri kedy nastupujem na matersku alebo to uz netreba? Musim sa ist odhlasit, ked uz nechcem dalej platit?

mariro
5. okt 2010

@gabikab - doplatit si musi alikvotne do nastupu na matersku, teda do 15.11. a baby tu pisu , ze len jednoduchu prestanu platit s nastupom na matersku a po ukonceni materskej bud budes pokracovat v platbe alebo ju ukoncis,ale daj si na to urcite pozor,lebo stalo sa ze baby na to zabudli a potom im prisli nedoplatky platit.

standa82
5. okt 2010

@mariro ...no výborne. To o čom nám pán minister radil, tak teraz to bude rušiť, pretože vie ako sa to robí. 😠

mariro
5. okt 2010

@standa82 - no ja z mojho pohladu to zas tak zle nevidim...ja si poctivo platim a platit budem....ale nikde sa tam hlavne neuvadza ze by sa DNP malo rusit a zatrhat, a to je pre mna dolezite.To ze ochranna doba sa zmeni a zmeni sa vypocet rozhodujuceho obdobia, to ma tiez nejako netrapi.V podstate , tie ktore si neplatili uz nemozu ziskat tym ze sa zamestnaju par dni pred odchodom na PN alebo matersku.A myslim ze aj to sa da pochopit.Az take zle to nebude.Ked si budeme platit, tak svoje myslim dostaneme. 😉
Netreba podlahnut panike. 😉 a napokon este to neschvalili A HLAVNE JE ZE SA TO NERUSI....takze DNP bude fungovat i nadalej s mensimi obmedzeniami.

mariro
5. okt 2010

@standa82 - tym ze radil ako obist diery v zakone si sam kopal svoj hrad,lebo teraz ked je zvoleny tak bude posobit ako velky strateg a politik co dokaze do statnej kasy dostat a uchranit kopec penazi,lebo vie o tych dierach.
JE TO VELKY STRATEG!....ale zasa sikovnym patri svet bohuzial.Kopu ludom pomohol ked radil a teraz kopu ludom klepne po prstoch,ale úpoctivo platiacim to nejako neublizi.

standa82
5. okt 2010

@mariro ....to áno

domenique
5. okt 2010

ahojte dievcence, poradite mi prosim?
280 dni som si platila DNP, ale som ho zrusila. Od septembra som zacala pracovat, na buduci mesiac by sme sa chceli s manzelom zacat snazit o babatko. Ak by som napr. novembri otehotnela, a zacnem si napr. v 6. tyzdni opat platit DNP, tak by som mala dostat materskeé aj zo zamestnaia aj z DNP?

mariro
5. okt 2010

takze myslim netreba podliehat panike a nevverit hocijakym povedackam tuto na fore...ja verim tomu co vidim na vlastne oci...a infosky typu ... jedna pani povedala... mna nezaujima 😎
Takze baby nebojte sa a nic neruste....studujte, citajte a overujte si akekolvek informacie.Verte sami sebe!!! 😉 😉 😉

domenique
5. okt 2010

@mariro mozes mi poradit, v tom co som napisala vysie? dakujem

mariro
5. okt 2010

@domenique - zalezi kedy si ho zrusila...2 roky spetne sa spocitava NP, takze ak to bolo teraz niekedy, tak v pohodicke, ked zostanes tehotna ti staci do 8. tyzdna sa prihlasit a musis platit 26 tyzdnov a dostanes materske aj z DNP aj z prace.

domenique
5. okt 2010

@mariro dakujem 🙂

mariro
5. okt 2010

@domenique upresnujem 26 tyzdnov do nastupu na matersku a 270 dni do porodu v sucte...skratka hned ked zistis ze si tehu tak hybaaaj na socku a prihlas sa 😉

domenique
5. okt 2010

ok, ja som to zrusila teraz 30 sept, nevies aky je aktualny vymeriavaci základ?

mariro
5. okt 2010

@domenique - teraz je max. VZ 1116,75€

gabikab
5. okt 2010

@mariro Dakujem. Som myslela, ze uz tych 15 dni nemusim zaplatit 🙂 Sakris, to budem musiet ist medzi tie devy zo socialky a vypytat si presnu sumu, ktora zodpoveda tym 15 dnom 🙂 Kedze 15.11. chcem nastupit na matersku, budem potrebovat udaj k 14.11. (teda neviem, ci sa tam pocita vikend alebo nie - 14.11. je nedela). Dufam, ze aspon toto mi tam povedia 🙂
Tych 14/15 dni v novembri mozem normalne zaplatit zaciatkom decembra, ako to byva zvykom, ze za predosly mesiac sa plati v buducom, i ked nie je kompletny?

mariro
5. okt 2010

@domenique - ale rusit si to nemusela, ja by som si to zalozila znova,lebo mozes to vyuzit na pripadne rizikove tehu...lebo ked to zacnes neskor platit budes musiet cakat na 26 tyzdnov a takto si vlastne este v ochrannej dobe a ked si ho zalozis napr. od zajtra s minima...tak aspon z toho by si dostala PNku a zvysis si ked budes tehotna...ale budes moct brat aspon PN...ak to spravis to prihlasenie po 42 dnoch tak na pnku z DNP budes cakat 26 tyzdnov 😉

mariro
5. okt 2010

@gabikab - zaplat normalne za 15 dni , posli im na ucet alebo neviem ako platis a mas pokoj...ak budes mat preplatok tak ti ho vratia.Len nemaj nedoplatok lebo nedostanes matersku z DNP ak to vcas neuhradis.Na to bacha.
A kolko platis mesacne ...tak si to vydel 30 a krat 15 dni a mas alikvotnu cast ktoru mas zaplatit.Mne tak pocitali na urade.Takze tam nemusis ani chodit. 😉

mariro
5. okt 2010

@gabikab - ale pri nastupe na matersku sa neodhlasuj,lebo pocas materskej nemusis platit poistenie a teda nech ti plynie ...tych 28 tyzdnov,potom sa rozhodnes co dalej, ci ukoncis alebo budes pokracovat. 🙂

domenique
5. okt 2010

@mariro no ale ked si zacnem opat platit DNP od zajtra, napr. min sumu, tak to bude viazane 6 mesiiacov ci nie? a ja chcem mat co najvyssiu matersku

gabikab
5. okt 2010

Dakujem za info....ono ma isto este cosi napadne, tak by som este ked tak hodila nejaku otazocku. Inak este raz DAKUJEM. Pekny dnik 🙂

mariro
5. okt 2010

@gabikab - v pohodicke,treba si pomahat 😉 ,ked nebude cosi jasne treba sa pytat 😉

mariro
5. okt 2010

@domenique -to ze si zacnes platit zajtra ma vyznam v tom ze ak by si isla pozajtra na PN tak mozes ist ale len z minima samozrejme.Ale keby si sa prihlasila na DNP napriklad za 2 mesiace tak na PNku ist nemozes az po 26 tyzdnoch.Len ti bude skratka plynut DNP s tym ze ho mozes pouzit, a ked zistis ze si tehula tak sa znova odhlasis a prihlasis z maxima a bude ti plynuut 26 tyzdnov a materska bude maximalna.Ale mozes ist pocas tehotenstva i na PN i ked by si ho dostala iba minimalne ale aj to je peniaz.Keby si ho prihlasila az po tych 2 mesiacoch ako pisem tak na PN nemozes ist lebo si ho mala prerusene viac ako 42 dni, co je ochranna doba....len preto to pisem ze sa to da vyuzit...neprides o matersku maximalnu a ani o pripadnu PN i ked minimalnu...ak nie je cosi jasne ..pytaj sa este 😉

gabikab
5. okt 2010

Este ma teda napadlo - som zamestnana a platim si DNP z rozdielu - ibaze ten rozdiel bol mensi ako je stanovene minimalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho je mozne platit DNP. Takze si musim platim DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu, ale v podstate by mi mal vzniknut preplatok, kedze pri scitani mojej hrubej mzdy a minima, ktore si platim, vysledna suma prevysuje maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho je mozne pocitat matersku. Je mozne poziadat o vratenie preplatku a akou formou a kedy?
Dakujem moc.