Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jana86
5. máj 2011

@lucia.kl a to nebude vadit,ze zamestnavatelovi som davala PN od februara a na to DNP do SP dam az teraz s majovym datumom?ved aj tak tu PN co davam zamestnavatelovi,tak ju davaju do soc.poistovni,tak ja ze ci nemusia byt s rovnakym datumom tak preto som myslela ze to musim prerusit a vypisat nove.nebude im to cudne alebo co?

lucia.kl
5. máj 2011

@jana86 nie nebude, ja som dávala od zamestnávatela v novembri a z DNP až v apríli...

jana86
5. máj 2011

@lucia.kl tak potom super,ze nemusim prerusovat.ale asi sa pojdem radsej opytat nech mi spocitaju tie dni,pre istotu 🙂 a uz len jedna otazocka: ked si zaplatim DNP este za maj,tak potom uz nebudem platit?

lucia.kl
5. máj 2011

@jana86 ak ti od júna už budú vaplácať dávku z DNP, tak si poistenie nemusíš platiť, zas začneš až keď ti skončí PN alebo MD - teda ak sa roznodneš DNP si nechať, ja som si nechala - počas RD môžem čerpať PN a OČR na deti...

jana86
5. máj 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne za rady,velmi si mi pomohla 🙂

ninan2
5. máj 2011

@lucia.kl inak ked mas pocas RD PNku, tak to asi clovek moze ocakavat kontroly zo Socialky, a musi dodrziavat teda vychadky, ak nejake ma? Da sa takto byt na PNke pri detoch, ved s nimi treba chodit stale von... 😒

danielta999
5. máj 2011

Poradte prosím,
DNP mám kvôli materskej. DNP mi ešte netrvá 9mesiacov, tak nemám nárok na túto dávku počas PNky.
Ale myslela som, že počas PN si nemusím platiť DNP. A dnes mi pani na sociálke povedala, že mám nedoplatok, práve za obdobie ked som bola PN. Vraj si to treba platiť, kedže ešte netrvá 9mesiacov.
Tak ako to je ?

Do DNP som sa prihlásila na poslednú chvílu kvôli materskej, ale pravdepodobne to nebude 270 dní, ale napr. len 268. Musím im uhradiť ten nedoplatok cca. 50€, ak už nechcem v DNP pokračovať ?

Dakujem pekne

lucia.kl
6. máj 2011

@danielta999 pani na sociálke má pravdu, DNP treba platiť až dokial nesplníš podmienku 270 dní, aj počas PN, iba ak by si počas PN poberala dávku z DNP netreba platiť. to či musíš doplatiť nedoplatok neviem, najlepšie sasi sa opýtať v poisťovni, že ako je to, keď chceš ukončiť DNP...

lucia.kl
6. máj 2011

@ninan2 ešte som PN nečerpala, kontrola môže prísť ale nemusí, vychádzky sú od 10-12 a od 15-17 a v tomto čase sa dá pekne s deťmi ísť von, asi je to hlavne na dohode s lekárom, či ti vychádzky napíše, no a ke´d budem vážne chorá, tak asi niekomu deti dám, lebo by som nakazila aj ich... takže tam von chodiť nebudem musieť...

scrabble
6. máj 2011

Prosim, asi to tu uz odznelo ale namam cas citat vsetko, tak mi prosim poradte. DPN za maj 2011 musim zaplatit do 8.5.2011 alebo do 8.6.2011?

jankab2
6. máj 2011

@scrabble do 8.6.

laua
6. máj 2011

@scrabble

zaplatiť to musíš v tvojom prípade do toho 8.6.ahoj

budhicka
6. máj 2011

Ahojte, chcela by som sa poradit. Som na predlzenej rodicovskej s dcerkou a 20.5. mam nastupit na matersku s druhym babankom. Moja otazka je, ze ci sa treba ist odhlasit z rodicovskeho na urad , ze sa prihlasujem na matersku, ked vlastne este ani neviem, ci mi ju daju matersku , kedze sa bude cakat do porodu ci splnam 270 dni. Resp. vie mi niekto poradit ako sa riesi tento prechod z rodicovskeho na matersku? dakujeeeem :D

dasa123
6. máj 2011

@gapa diky 🙂

timea777
6. máj 2011

@gapa prosím čo znamená , že ak ti súbežne s dnp netrvá iné nem.poistenie!!!. Takže to chápem správne a na PN by som mohla ísť po 26 týždňoch (z max. DNP) ? Ďakujem

gapa
6. máj 2011

@timea777
neviem, o čom som ti písala.
ale možno to bolo myslené tak, že ak máš v rozhodujúcom období z dnp maximálny vym.základ ale súbežne by si bola zamestnaná napr. mala v tom období VZ zo zamestnanie napar.400eur, tak VZ z dnp nie je maximum tj. 1116eur, ale len 1116-400 a na dnp ti vzniká preplatok.

danielta999
7. máj 2011

Prosím Vás, vie niekto ako to je z nedoplatkom, ak už nechcem v DNP pokračovať ?!

Do DNP som sa prihlásila na poslednú chvílu kvôli materskej, ale pravdepodobne to nebude 270 dní, ale napr. len 268.

lucia.kl
8. máj 2011

@danielta999 no a tu sa naskytuje otázka, čo ak budeš prenášať a tým pádom by ti to vyšlo??? ja viem je to risk, ale??? no ale zas hodiť do luftu cca 50€???

solinkarka
8. máj 2011

Ahojte...platim si DNP od marca a okolo 15.decembra budem mat splnenu podmienku 270dni...chcem sa spytat od 16.teho si to mozem ist uz zrusit? a za ten december tych 15dni musim zaplatit az v januari? ci sa to da hned ako si potom dam odhlasku hm? dakujem

danielta999
8. máj 2011

@lucia.kl Ak to zaplatím, tak snád my tie platby uznajú a započítajú k 270 dňom, aj ked za príslušný mesiac zaplatím s mesačným oneskorením. Čiže nedodržím platbu do 8. dňa nasledovného mesiaca. Nevieš ako to je ?
DAKUJEM

mima595
8. máj 2011

@solinkarka - a preco rusit???? ved DNP ti musi trvat ku dnu nastupu na MD a potom, ked si na MD, ak poistne platit nemusis, ale dni sa rataju...ak chces rusit, tak najlepsie až po ukonceni MD....

mima595
8. máj 2011

@danielta999 - nesmies mat nedoplatok za mesiac pred nastupom na MD, napr. nastup na MD mas v juni, tak za maj nesmies mat nedoplatok, ...
ale ked si už olko platila, tak si to doplat do konca, keby si nahodou nestihla tych 270 dni do terminu porodu, teda nemala by si matersku z DNP, tak poom skus napr. na sestonedelie si vypytat od lekara PN, aby sa ti vratili naklady, co si dala do DNP

solinkarka
8. máj 2011

@mima595 pockaj, akosi nechapem 😅 takze ked budem v 34tt tak od vtedy uz platit nemusim? ci? som z toho debil 😀

mima595
8. máj 2011

@solinkarka - aby si mala narok na čerpanie z DNP, nielenže musis mat splnenu podmienku 270 dni, ale poistenie ti musi trvať!!!!/alebo musis byt aspon v ochrannej lehote/...ono to nefunguje tak, že splnis podmienku 270 dni napr. v januari, odhlasis sa a v aprili pojdes na MD z DNP, ved 270 dni si splnila.....

napis mi presne, kedy nastupujes na MD.....ale ked napr. 270 dni ti skonci 15.12 a na MD nastupujes až 30.12., tak od ttoho 30.12. už DNP neplatis, ale poistenie ti trva...
proste ak cerpes davku, tak za toto obdobie neplatis....

solinkarka
8. máj 2011

@mima595 no som z toho uplne jelen 😀 tak takto:
DNP si platim od 9.3.2011 a podmmienka 270dni by mala byt splnena cca 15.decembra...a na matersku by som mala ist cca 30.11.
Tak ako teraz? 😅

mima595
8. máj 2011

@solinkarka - no teda dolezite je, aby si neporodila pred 15.12.... tebe budu skumat trvanie DNP ku dnu porodu...takže asi platit dalej, min. do ttoho 15.12., aby si mala zaplatenych tych 270 dni...
ale najlepsie, keby ti poradil niekto, kto to mal tiež ako ty...lebo oni ti doplatia matersku až spatne, ked bude isty termin porodu...

ale radim, urcite si nerus DNP, radsej plat až do porodu, ked, tak si vyziadas preplatok spat...
snad ti niekto poradi viac.....

solinkarka
8. máj 2011

@mima595 ano to viem ale co ked porodim napr. 2.1. 2012 sice uz budem mat 270dni splnenych ale nebudem to mat este zaplatene za december...co potom? 😒

mima595
8. máj 2011

@solinkarka - toto nevadi, ty nesmies mat dlh mesiac pred mesiacom, ako ti vznikne narok na davku...
teda ak porodis 2.1, narok mas od januara, teda v decembri nesmies mat dlh, teda musis mat zaplatene za november do 8.12.
december je splatny do 8.1.
ale po mojich skusenostiach so SP, mat radsej preplatok, ako nedoplatok, tak by som tam mala 30 E ako zalohu, aby si neprisla o matersku....

napr. moja sestra mala DNP dlhsiu dobu, 270 mala splnenych davno....nastup na 2.matersku mala 2.3., od 27.1. do 6.2. cerpala OCR, takže za januar nezaplatila celu ciastku, ale len pomernu cast....
oni jej vsak pre nejaku zle otlacenu peciatku OCR nepreplatili v januari, musela odniest k dr. opravit, ale až vo februari jej preplatili, teda jej za januar visel nedoplatok nejakych cca. 5E....
keby nas nenapadlo sa spytat pred tym, ci nema nedoplatok, tak sa možno dodnes handruje a odvolava...tak bola v pokladni zaplatit 5E, aby bol klud a tie jej tam doeraz visia ako preplatok....

solinkarka
8. máj 2011

@mima595 aha dakujem za vysvetlnie..tak radsej to rusit nebudem v tom decembri a a z po porode to zrusim...no len aby som neporodila do toho 15.12. to by bol pruser...ono sa to potom doplatit neda ze? 😒

meduela
8. máj 2011

ahojte,platím si dobrovoľné nemocenské poistenie od októbra 2010. Vo výške 14 eur. Povedali mi ,že si toľko mám platiť aj v robote. A niekde som čítala že maximálna dávka- keď si platím viac a minimálna dávka, keď si platím menej. Kto mi vie toto vysvetliť keĎ v robote mi povedali, e len 14 eur mám platiť...a jedna mi hovorila, že ona platila vyše 20 eur...aby mala okolo
17 000 na naše..podľa čoho to vypočítavajú?