Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

hedka17
1. feb 2012

@lucik106 je to uplne jedno

spisiacka
1. feb 2012

tie co ste si davali DNP v januari tak mozte napisat ze presne za kolko dni kolko vam prislo platit z maxima. Mne stale neprislo rozhodnutie a tak neviem.. este cakam ci do 8 nieco pride ci nie. A pri plateni ak nebudem mat rozhodnutie staci uviest meno? ci treba to identifikacne cislo? Je to to iste cislo ako som mala pri minulom DNP?

lazika1
1. feb 2012

@spisiacka Je to to isté číslo čo bolo pridelené pri minulom DNP, to číslo zostáva..Aspon mne tak povedali. 🙂

spisiacka
1. feb 2012

@lazika1 dakujem za info. A nevies ako sa vyrata kolko mam zaplatit? Je nato nejaky vzorec len neviem aky. Ci sa deli len cislom 30 ako pri vypocte PN alebo poctom dni v mesiaci. Onoto sice nie je velky rozdiel...

janulap
1. feb 2012

@spisiacka mne to prislo za viac ako dva tyzdne.Ja som napokon do Sp volala a do telefonu mi povedala aj vs aj sumu,ktoru mam za januar zaplatit.

lucik106
1. feb 2012

@happymum ja som to tak mala počas tehu 1 mesiac, že som mala aj rodičovský aj som čerpala PN a na rodičovský mi nesiahli, takže ak by som išla aj teraz na PN tak sná´d to bude ok... 😉

lucik106
1. feb 2012

@hedka17 😎

janulap
1. feb 2012

@lucik106 prosim ta,ak s tym nemas problem,mohla by si mi napisat preco si mala nedoplatok a kolko?A ked si ho potom vyrovnala,tak ti bola vyplacana MD z DNP?

sasettka
1. feb 2012

ahojte,
len som sa prisla uistit 😅 v januari ma moj manzel siel nanovo prihlasit na DNP - z max. VZ.... teda suma max. VZ je 1153,50 a platit mesacne budem 50,70? dakujem...

martina1001
1. feb 2012

ahojte, potrebovala by som poradiť, v marci 2012 dosiahnem 270 dní platenia a tým mi zanikne poistenie, tehotná nie som ale plánujem otehotnieť (máj, jún, júl), čo by ste mi poradili, aby som neprišla o možnosť poberať materskú z maxima (PS ak sa mi podarí otehotnieť, budem marodovať celý čas)

lotte1
1. feb 2012

@sasettka no skoro malo by to byť presne 50,75e tak to je uvedené aj v tabuľke na stránke sp

spisiacka
1. feb 2012

@janulap a ty si mala tiez prerusene DNP? mala ci to cislo rovnake? moje bolo ukkoncene uz v roku 2010 tak ale na tom sa asi nic nemeni kedze z roku 2005 co som par dni nechcene bola pripoistenia bolo tiez to ist cislo ako v roku 2010 tak snad aj teraz bude. A tie info dava nemocenske oddelenie ci ake?

sasettka
1. feb 2012

@lotte1 dakujem 🙂

lucik106
1. feb 2012

@janulap Ip 😉

paszelkasp
1. feb 2012

@martina1001 ak chces z maxima matersku, tak od 1.2. sa musis prihlasit na platenie celeho balicka poistenia co je 35% z VZ, ktory si urcis. v balicku mas nemocenske, dochodkove a poistenie v nezamestananosti. ina sanca uz asi nie je. jedine, ze by si otehotnela do marca a po dosiahnuti 270 dni mas este 7 dni ochrannu lehotu.

martina1001
1. feb 2012

@paszelkasp ďakujem ti a a nestačilo by platiť len z minima

zuzu3743
1. feb 2012

ahojte poistila som sa 1.9.2011 a odhlasila k 30.1.2012 platila som si vtedy 25€ a teraz som sa nanovo prihlasila k 31.1.2012 teraz si budem platiť s maxima . Chcela som sa spytať to mi pokračuje spočitavanie tych 270 dni alebo od začiatku sa mi to počita nanovo . A ak mi to pokračuje skonči mi tych 270 dni niekedy koncom maja . dajme tomu že od juna sa dam na PN alebo OČR ( momentalne som na rodičovskej do jula ) z čoho mi vypočitaju tu PN alebo OČR z 25€ alebo teraz čo si platim tych 50.75€ . a o dalšie babo by sme sa snažili v lete to by mi už malo by vijsť materska z maxima alebo sa mylim alebo čo je pre mna lepšie aby som do otehotnenia ešte nejake korunky využila ak by sa tehotenstvo nepodarilo Ďakujem

datanka
1. feb 2012

@spisiacka no,mne to povedali hned pri prihlaseni a variab.s.som mala zmeneny

mima595
1. feb 2012

@spisiacka - cislo ostava to iste, a sumu ti neposlu, ani rozhodnutie o zaevidovani ti neposlu....poslu ti iba zakladne udaje o platbe a zam ti aj uvedu VS....

mima595
1. feb 2012

@zuzu3743 - od 30.1 ti bezi nova lehota 270 dni, takže DNp i skonci koncom oktobra....
ak pojdes na PN, OCr do konca jula, budu ti davku vyplacat z maxima, lebo nebudes mat splnenu podmienku 26 tyzdnov od prihlasenia, až ked ju splnis a to je koncom jula, bude ti davka vyplacana z maxima

janulap
2. feb 2012

@spisiacka nie ja som nemala prerusene,ale tu nejaka kocky pisala,ze VS mala rovnaky,ale zavolaj si radsej 🙂

oskvarka
2. feb 2012

@zuzu3743 ak si sa odhlasila a prihlasila tak uz je dlezit len kolko si platis teraz... snazit sa mozete zacat uz hned aj ked narok na max. davku mas ako pise mima az od konca jula .. ale na MD by si aj tak nenastupila skorej aj keby si otehotnela hned v nasledujucom mesiaci... .. 270 dni ktore este trva poistenie sa rata odznova = poistenie trva este do 27 oktobra , ale ta podmienka 270 dni za posledne 2 roky tak do tej sa zaratavaju aj predchadzajuce poistenia (teda ak ju splnas tak aj hned mas narok na davky z minima v pripade PN... a pozom z maxima po juli v pripade PN)
jaj teraz citam ze od septembra si bola ... takze mas este len 5 mesiacou poplatenych tak narok na minimum budes mat az v aprili niekedy...

janulap
2. feb 2012

kočky ja mam este par otazok.
1.Kedy zena ziada o materske?nastupom nan(6 tyzdnov pred porodom).A dajme tomu,ze ma nastupit uz na md,poziada on(ak tych 6 tyzdnov pred porodom sa ziada),ale este nema splnenych 270dni,ale ku porodu ich bude mat splnenych.Neberu to v Sp ako nedoplatok?
2.Mne DNP konci 6.10.2012-kedy mam tych 6 dni zaplatit?Do toho 8 nasledujuceho mesiiaca-teda novembra,alebo by som mohla aj spolu so septembrovym sekom ,vypisat aj tento oktobrovy(tych 6 dni) a zaplatit oba seky do 8.10?
DAKUJEM 🙂

chavele
2. feb 2012

Ahojte kocky, mam otazku na vas, na MK v inej teme sa riesilo, ci sa da dat DNP dat do danoveho priznania ako odpocitatelna polozka. Neviete mi poradit ?

michaela025
2. feb 2012

ahojte mozemi niekto poradit vy tu hovorite o nemocenskom poisteni viem len som zvedava mozno niekto ma stimto nejaku skusenost som zamestnana po nastupe v 2010 maji hned po 3mesiacou som otehotnela bolo mi uz tazko tam ma doktor vypisal na pn a tu som brala do januara 2011 a potom zo socialnej poistovne marotku az do juna pokial ma nevypisal na md a to som az do teraz 2012 marca taak neviem ci budem mat narok na nejake peniaze z dani voem danovy bonus na deti nebudem mat ze nemam odrobene niekto vravi ze cim dlhsie marodis tak mas lepsie len neviem ci aj vtedy ked nema ani jeden den za rok odrobene dakujem za odpoved nviem kto by mi poradil na tom danovom su taky neochodny 🙂

lucka_o
2. feb 2012

@karinka2105 Karinka, tak ak mas taku situaciu ako ja a bola si pred porodom nezamestnana, tak mas narok odpisala mi pani zo soc, poistovne, len musis otehotniet do 270 dni, si v 8 OL a ked ti vznikne narok na materske, tak sa ti rodicak pozastavi 🙂 tolko som zistila 🙂

karinka2105
2. feb 2012

@lucka_o dakujem hej aj mna uz odpisaliii

zuzu3743
2. feb 2012

@oskvarka takže ak by som išla skor ako v juli na PN tak mam vyplatene len z minima ak som spravne pochopila . Chcela by som sa potom opytať ak by som išla na PN v juni mala by som zaplatene z minima a ak by som marodovala ešte v juli už z maxima alebo už ešte stale z minima aj ked v auguste by sa mi to zaratavalo ako z minima lebo čo viem cez PN sa neplati DNP takže by som nemala asik splnenych tych 26 tyždnov mam v tom zmätok. Lebo potom ak by som otehotnela cez leto a ja by som stale bola PN od juna mala by som asik z minima matersku . Preto sa chcem opytať je lepšie isť v juni na OČR s detmi a na PN až koncom jula alebo aj cez OČRku sa neplati . Prosim viem že je to napisane zložite ale chcela by som aby sa mi vratili aspon korunky ktore som tam dala ak by sa mi nepodarilo otehotnieť cez leto (skôr nechcem )Ďakujem krasne

oskvarka
2. feb 2012

@zuzu3743 vyska PNky teda toho co byti davali tu davku sa vyratava v case nastupu takze ak by si na PN nastupila este v case ked mas narok len na minimum a tvoja PN by pokracovala aj do casu kedy uz by si mala splnene 26 tyzdnotu stale by si dostavala len minimum.. jedine ze by sa tvoja PN ukoncila a zacala nova ... (na to ale treba inu diagnozu)
no a s tym neplatenim pocas PN vtedy ked uz mas narok na davku to je pravda poistne sa neplati ale poistenie bezi dalej bez prerusenia ... si len oslobodena od jeho platenia takze to nema vplyv na tych 26 tyzdnou.. ked si na PNke ..
ani cez OCR sa tusim neplati ale plati to iste aj ked neplatis poistena stale si... takze toho sa bat nemusis mozes ist aj na PN aj na OCR co ti viac vyhovuje s tym ze ak budes tehu a pojdes este v case ked mas narok z minima na PN a on ta vypise na rozikove tak ta uz neodpise az do materskej (nedovoli ti doktor spravit to ukoncenie a znovu zacatie PNky... koli tomu ze by ti tam nemal aku diagnozu inu napisat... a mohol by mat problemi ak by spekuloval..) takze ak na PN este od aprila do kym nebudes mat narok na maximum tak len z nejake diagnozi ktoru ti moze doktor ukoncit v case ked uz narok na max. budes mat...
ak mas este nejake otazky napis mi do IP konkretne lebo sa mi to tazko pameta co tu kto pisal 10 stran dozadu.. d.

janulap
2. feb 2012

@oskvarka poprosim ta aj ja o odpved,ak vies....tu kusok vyssie som hodila dve otazky 😉