Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

handulkahana
25. nov 2010

@gapa ďakujem ti za odpoved

nikaivka
25. nov 2010

@gapa

Ďakujem ti veľmi pekne. Takže ak by som dala zmenu VZ na minimum ešte teraz v novembri. Tak napr., ak by som šla na OČR v budúcom roku, tak by som dostala vyplatené z maxima? Dobre tomu rozumiem?

gapa
26. nov 2010

ak celý december poberáš materské a ostatné mesiace si platila z maxima, tak áno a samozrejme trvalo ti dnp bez odhlásenia k nástupu na očr, tak áno.
Potom po schválení novely zákona možno to bude dávka z maxima aj v prípade, že by sisa odhlásila a nanovo prihlásila pred vznikom očr, lebo asi sa bude brať tiež vym.základ z r.2010, do 90 alebo 31dní od nového prihlásenia. Ale ešte zákon nie je prijatý.

ale jednoznačne, ak dec.2010 poberáš materské, je úplne jedno, z akého VZ si v tom čase prihlásená, ked predtým si mala max.

lubkatobi
26. nov 2010

chcela by som sa spytat, ci sa planuju nejake zmeny v DNP vzhladom na materske od buduceho roka?
DNP som si platila 4 a pol mesiaca v tomto roku a snazime sa otehotniet a ked by nam to vyslo, tak by som si chcela dat max.vym.zaklad na matersku cim skor..

su nejake zmeny ohladom toho od 1.1.2011? dakujeeeeeeeeeeeeem

nikaivka
26. nov 2010

@gapa Ďakujem. Už tomu rozumiem. 😵

ingrid16
26. nov 2010

dievcata, kto mi poradi, respektive vysvetli. dnes mi prislo rozhodnutie zo socialky ohladom osetrovneho. vypocitali mi 5,858985 na den.preco?( myslela som, ze to bude okolo 19 na den)

platim si DNP od 10 jula 2010 z maxima. ( co je okolo 49 eur). osetrovne som cerpala od 25. oktobra na 10 dni.
myslela som, ze sa pocita 55% z vymeriavacieho zakladu ( 1100 EUR). ☹

lazika1
26. nov 2010

@ingrid16 Najskor musíš splnit podmienku platenia 26 týždnov, až potom sa ti bude rátat očr, z tvojho vymeriavacieho základu, dovtedy je to počítané podla minimálnej mzdy(sa mi zdá)...

ingrid16
26. nov 2010

@lazika1 no, asi to bude tak. tato informacia mi nejako usla ☹ . dakujem

anib
27. nov 2010

to platí aj pri ocr, som myslela,ze staci byt nemoc.poisteny v obdobi 270dni pocas 2 rokov,nie? a narok vznikne hned

gapa
27. nov 2010

@anib
nárok vznikne, ale len z minima, ak očr vznikne do 26týž. od posledného prihlásenia. Doteraz k očr nebolo a nie je nutné splniť podmienku 270dní ale už taká podmienka bude od 1.1.2011 s najväščou pravdepodobnosťou.

vikiz
27. nov 2010

babule len vam chcem napisat svoju skusenost z OCR a socialkou,aby ste si dali pozor aj vy keby daco. Pozor aby na tom papieriku co vyisuje lekar nebolo ani nahodou viacej ako 10 dni. Mne doktorka napisala 11 dni a mna potom na socialke chcela pani dat podpisat prerusenie DNP na ten jeden den. Nevedela pochopit, ze si to platim kvoli materskej a potom by mi to nevyslo. Odmietala som to podpisat z plnych sil som sa branila,ale pani stale to svoje, ze ked prerusim to nevadi... uprimne povedane podarilo sa jej zmiast ma, ale ked som jej posledny krat povedala, ze to nepodpisem,zbytocne sa snazi, zrazu sa naslo aj ine riesenie....dala som doktorke opravit papier a je to. Tak baby pozor si dajte, radsej si doma zistite a pripravene chodte, nie vsetky tety su zakonaznale co su pri okienku. Cest vynimkam 😉

dada2007
27. nov 2010

ahojte,

@gapa alebo niekto, kto sa v tom vyzná 😵 ..... prosím o odpoveď na moju otázku...vopred dík 😉

Som DNPO ale i SZČO. V DNPO mi to je už ako tak jasné...ale, chcem sa spýtať, ak si platím povinné poistné od júla ako SZČO a do dňa pôrodu nestíham splniť ani 270 dní ani 26tt, nebudem mať nárok na žiadnu materskú zo SZČO? Alebo na minimálnu?

ešte raz dík 😉

gapa
27. nov 2010

@vikiz
tak toto je tiež sila. Ona chcela od teba prerušenie DNP z dôvodu čerpania očr viac ako 10dní???? Ozaj sila. Tá pani ani netuší, že pri DNP nie je vôbec podla zákona možné prerušenie poistenia. Je možné len odhlásenie ale nie prerušenie. Všetky dôvody prerušenia sú uvedené v § 26 Zákona o sociálnom poistení a pri ošetrovnom sa dobrovolne poistená osoba nespomína.

Ale taká útecha, ak by si aj prerušenie podpísala, im by nezostávalo nič iné, len ti to vrátiť, ako nemožné zrealizovať. Ale moja rada je taká, že si robiť kopie z toho, čo podpisujete. Ked tam nie je kopírka, tak vypísať to tlačivo 2x, tj. mať dva rovnopisy a na jeden nechať potvrdiť sociálkou. A v prípade, ak nie ste isté tým, čo hovoria, treba napísať dotaz na ústredie SP (dá sa to na stránkach sociálnej poistovne, cez poradnu, úplne na spodu stránky). A takéto prípady by som schválne napísala dotaz na ústredie, či postup bol správny (aj ked viem, že nie je) a uviedla by som aj pobočku SP. Nech na ústredí vedia, aké blbosti ich pracovníčky hovoria pri okienku. Inak sa to oni nemajú šancu dozvedieť. Ale ak sa to dozvedia, tak môžu danú pobočku náležite usmerniť.

gapa
27. nov 2010

@dada2007
ak nemáš ani žiadne iné ukočené NP v období dva roky pred pôrodom, ktoré by sa ti ku dnom DNP prirátali a spolu to dalo 270dní, tak podmienku nesplníš, tj. z povinného poistenia szčo nárok na matesrké nevznikne. Potom treba pozisťovať najlepšie priamo na ústredí, ako to bude s platením poisteného počas poberania matersého z DNP. Názory na to sú rôzne.

dada2007
27. nov 2010

@gapa DNPO mi vznikol nárok...to už viem, bola som sa info v SP. Ale pani mi povedala, že SZČO nevie-nevidí to tam, že to mi príde rozhodnutie domov. Ale mi to nedalo-reku spýtam sa vás...ale keď som sa prehrabávala rôznymi stránkami, tak som to tam nikde nemohla nájsť-môj prípad. Takže...dostanem z DNPO(splnených aj 26tt, aj 270dní do pôrodu) a zo SZČO nič.....asi tak 😉

gapa
27. nov 2010

@dada2007
mne mamička s tvojim problémom raz písala, len mala problém čo s platením povinného poistenia szčo, či platiť alebo neplatiť počas poberania z materského z dnp. A zdá sa mi aj iný problém tam bol, no to si už nepamätám aký. Ona potom písala na ústredie za to a jej odpísali, že nemusí. Ale hovorím, na to možno sa zmenil názor.

dada2007
27. nov 2010

@gapa to som sa už tiež pýtala...pani pri okienku mi povedala(ale radšej si to ešte niekde overím 😉 ), že keďže som 21/11 už nastúpila na MD, tak za november mám do 08/12 zaplatiť len za 20 dní....ale hovorím, radšej ešte napíšem niekam... 😉 overiť si info.

vikiz
27. nov 2010

@gapa
ahoj, no ja som im uz raz napisala na ustrednu staznost, bo mojho mm mali evidovaneho ako PN rok a pol a on v klude pracovala a odvdzal odvody ako SZCO, dobre co? a potom skoro tzden pobehoval pre ich blbost k doktorovi furt pre nejaky lajster lebo spatne to nevedeli zrusit. s centraly poslali list, ani nie email, ze to preverili a riesili a hned sa vsetko dalo, teraz vsak mame nedoplatky bo mu neprislo rozhodnutie o zvyseni , takze platil len minimum...potesi pred vianocami. a najlepsie je, ze by sa ani na nic neprislo, keby som ho ja nedokopala, nech sa ide popytat, bo mi to bolo divne. Takze tolko ..a toto nam ma uzabezpecit dochodky ☹

maja32
27. nov 2010

ahojte potrebujem poradiť . dnp si platim od augusta.od 1novembra som si ho zvyšila na maximum,pretože som tehotná.chcem sa opýtať či môžem ísť so synom na očr aj keď nemá ešte zaplatených 26 týždňov.a ešte jedna otázočka na PN môžem ísť až po zaplatení 270 dní?vopred ďakujem

gapa
27. nov 2010

@vikiz
SP je velký kolos, tiež naše zákony sa neskutočne menia, čo je tiež problém.
Nerozumiem tomu problému s PN ale to, že SP posiela nejaké rozhodnutie o zvýšení povinného poistenia szčo je pre mna novinka. NIkdy som o tom nepočula a myslela som, že sám živnsotník po predložení výpisu z dan. priznania na SP si musí vypočítať odvody vždy k 1.7., no predpokladám väčšinou si to dá odsúhlasiť aj soc.poistovni pri odovzdávaní toho výpisu. Ale nemám skúsenosť.

gapa
27. nov 2010

@maja32
ak ti vznikne očr v roku 2010, tak áno, máš nárok na ošetrovné. Ale od 1.1.2011 bude zmena zákona a na 99,9% bude treba už aj pri očr mať splnenú podmienku aspon 270dní NP dva roky pred vznikom očr, čo teraz nie je potrebné.

dada2007
27. nov 2010

@gapa ja som tento rok prvý krát robila daňové a plus teda odovzdávala to na SP. Keďže som presiahla určitý limit a bolo jasné, že budem platcom povinného poistenia ako SZČO, tak som hneď na mieste pani vypísala tlačivo na prihlásenie. Domov mi došlo už len oznámenie...koľko budem mesačne platiť, od kedy a pod akým identifikačným číslom.

gapa
27. nov 2010

@dada2007
takže to bol normalne list od nich?
Som počula, že ak napr. sa niekto prvý krát prihlási na DNP, tak mu tiež musia poslať poštou, pod akým identif. číslom má platiť. Asi preto to vtedy posielajú. Takže niečo podobné aj pri povinne platiacom szčo, pridelia číslo a aj uvedú výšku odvodov. Ale ako to je v prípade, ak od 1.7. dalšieho roku sa ti zmení výška vymer. základu/poistného, či ti to znovu oznamuia zo SP alebo nie???

a dík za info. 🙂

dada2007
27. nov 2010

@gapa ja mám 3 identifikačné čísla...ako zamestnávateľ( to keď odvádzam poistenie za brigádnikov), ako SZČO(to je za seba odvody) a ako DNPO....každé je iné a pri každom mi prišiel list+výmer domov poštou. Pri DNPO si to vypočítaš sama(teda mala by si) ale pri SZČO je to inak....zo začiatku podnikania neplatíš, začneš až po podaní daňového....tento rok som ti opísala vyššie....no a na bud. rok podám znovu daňové a do konca júna mám čas to na SP odniesť....a oni na základe toho mi znovu vypočítajú koľko mám platiť alebo či vôbec mám platiť a znovu mi príde list+výmer domov 😉 MM dokonca nemal žiadne daňové( bohužial zostal bez práce 😔 🤐 ) takže tomu prišiel domov list s tým, že sa má prísť odhlásiť ako SZČO, lebo už nie je od 01/07 platcom.

dada2007
27. nov 2010

@gapa no...a toto je len maličkosť čo ja môžem napísať tebe....veď doteraz som ťa len ja žiadala o rady 😅 ...aspoň takto trošku ti to môžem vrátiť 😉

gapa
27. nov 2010

@dada2007
díííky 🙂
ja som robila dááávnejšie cca 1998-2004 jedného velkého živnostníka a vtedy nič také neoznamovali (teda ja môžem len povedať, že mne sa nič také do rúk nedostalo, lebo kto robil u živnostníka, tak vie, ako to dostať od neho všetky papiere). Ale odvtedy sú zmeny, aj ked Bratislava mesto je v tomto tiež niekedy výnimka, že oni nerobia to,čo inde robia.

dada2007
27. nov 2010

@gapa 😵 😉

cartridge
27. nov 2010

@gapa Tak toto počujem prvýkrát ... Ak sa teda SZČO prihlási na DNP ešte v novembri, alebo decembri 2010, bude mu prípadná OČR vyplácaná aj v novom roku podľa starého zákona, alebo tam už musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia? Ďakujem.

maja32
28. nov 2010

ahoj Gaga velmi pekne ti ďakujem

gapa
28. nov 2010

@cartridge
ak vznikne očr až v novom roku, tak samozrejme už musíš splniť všetky podmienky na získanie nároku na ošetrovné podla zákona účinného v r.2011.