Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sarafortuna
27. aug 2010

@mariro, uf... ešte je v tom takýto chyták? mne je jasné , že ono to také jednoduché nie je... čiže ak som pracovala, tak až keď prídem o robotu a pojdem na UP a potom si dám DNP, tak to bude tak ako som napísala... že 270 dní bude splnených lebo som mala nemocenské "prerušené"?

denisap
27. aug 2010

@sarafortuna to by bolo super 😀 lenze ja som stale zamestnana na trvaly pracovny pomer, nemeni to situaciu?

mariro
27. aug 2010

@sarafortuna - ja tu nechcem nikoho motat ani zavadzat,len som vam to objasnila,je na vas ako sa rozhodnete.
A k citacii tej vety...mas uz nejake ukoncene NP?....NP je nemocenske poistenie, to sa tam uvadza.Kedze pracujes nemas tym padom ukoncene nemocenske poistenie.
ZamestnaneCc automaticky plati,jasnee...ale tam je dolezita veta....AJ DNI INEHO ,UZ UKONCENE DNI NEMOCENSKEHO POISTENIA
a to vy obidve zrejme nemate...kedze ste zamestnane nemate ukoncene nemocenske poistenie

denisap
27. aug 2010

najlepsie by bolo ist priamo na socialnu poistovnu, len ked tam su tak veelmi ochotne 😝

mnamko
27. aug 2010

Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.
Tak ja som teda stoho jeleň oplatí sa mi to platiť alebo nie

mariro
27. aug 2010

@denisap - staci ked si tu precias kopec clankov a zistis, ze to co pisem je pravda....citaj aj ine odpovede a otazky co su tu a zistis sama

bubulka722
27. aug 2010

@mariro Díki za info!!! 😉 Ja momentálne čerpám dovolenku a na PN idem až keď budem mať nárok na DNP, takže v pohode. Len som nevedela naisto či mám teraz zaplatiť ešte plnú platbu alebo len alikv. časť, ale platí sa to spatne.

sarafortuna
27. aug 2010

"Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia." - aha tak tu je asi schovaný ten háčik... čiže nemocenské musí skončiť... čiže skončiť pracovný pomer... ? a pauza v platení... potom sa to sčíta!!!
ale ak pracujem a pripoistím sa teraz, tak MUSIM platiť 270 dní....!!!!

čiže viac menej tá predošlá moja myľná mienka je nejaká "pozitívna výnimka" pre tích, ktorí napr.prišli o prácu a boli nezamesnaní....
ale splnia ju aj tie mamičky, ktorí si pred prvým dieťaťkom dali DNP, potom to prerušili a po roku chcú zase DNP a druhé dieťa...

mariro
27. aug 2010

@mnamko - no ved to mas spravne napisane,len to treba spravne pochopit....mas predchadazuajuce ukoncene NP?
Ak ano a daju ti v sucte spolu s tymto novym ktore budes platit 26 tyzdnov , 270 dni tak si v pohode a plat dalej.

denisap
27. aug 2010

v podstate obe pisete to iste, len je tam ten hacik ci musis mat ukonceny pracovny pomer, teda byt nezamestnany a to treba rozlusknut, v podstate, co pise mariro dava zmysel..

mariro
27. aug 2010

@sarafortuna - spravne ....mamicky alebo zeny ktore si platili napr. DNP par mesiacov a potom zrusili ,alebo nezamestnane...vtedy sa im to spocita a staci im toto posledne k porodu len 26 tyzdnov.
Dolezite je ze musi byt ukoncene NP.

mariro
27. aug 2010

@denisap - nepiseme to iste, ja pisem ze musi mat popri trvalom pracovnom pomere ktory stale trva splnenych z DNP 270 dni a nie len 26 tyzdnov.A to je velky rozdiel, a taketo informacie potom zavadzaju ostatne co to tu citaju .

sarafortuna
27. aug 2010

@mariro, vieš ono pri takej internetovej diskusii trochu viac trvá, kým mi niečo dôjde... už tomu asi rozumiem... zatiaľ len tým podmienkam 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ale pokrok tu je.....

prepáč, ešte ma napadlo...mne totiž hrozí že prídem o prácu...resp. tak-či tak mi v decembri vyprší zmluva a už mi ju asi nepredlžia...
ako to bude...ak by som si 2 mesiace platila aj DNP a zároveň pracovala... k 1.1. by som bola nezamesnaná a DNP by som ďalej platila.... keďže pracovný pomer by sa ukončil už v čase platenia DNP, bolo by to považované ako ukončené nemocenské a splnila by som podmienku? že sa mi to sčíta tých 270dní?

mariro
27. aug 2010

@sarafortuna - ja myslim, ze by sa to malo zarat,lebo to bude ukoncene NP,len ked sa to prelina jedno cez druhe....neviem toto na 100%,ale ked zoberieme ten zakon...ze ukoncene NP ma byt, tak ty ho v podstate budes mat.Toto si este over,alebo nech sa vyjadri este niekto ,kto sa s tym stretol.
A v pohode 😉 ,treba sa pytyat a informovat a debatovat,ja rada pomozem ,vysvetlim, co mozem a mam vedomost,takze pohodicka baby 😉

sarafortuna
27. aug 2010

@denisap, ak pracuješ posledné 2 roky, tak musiš splniť tu podmienku že 270dní DNP..... ta výnimka sčítania je iba ak bolo nemocenské prerušené...

@mariro, ďakujem... dúfam,že to pochopili aj iné kočky... 😉 a to si ešte niekde overím, to prelínanie... ale ja ešte nie som tehu, takže by som stihla aj 270 dní, len sa bojím čo nám pán minister vymyslí...no niekde som čítala /tu niekde v tej diskusii je ten odkaz/, že nechystá zrušiť tieto výhody z DNP.. tak uvidíme

mariro
27. aug 2010

@sarafortuna - to co sa chysta alebo nechysta su len konspiracie,to nevie nikto co bude,ale ak by som sa ja mala poistit,takurcite hned teraz,lebo po novom roku fakt nevies co bude.A teraz este ides podla stareho zakona do konca roka,takze je to na zvazenie kazdej z vas.Ja som poistena od janura tohto roka a verim, ze len tak nemozu zrusit DNP,maximalne nejako korigovat ale nie celkom zrusit.

sarafortuna
27. aug 2010

ak to ponechá tak ako tu píše, tak potom to bude OK... veď zneužiť nič nechceme, chceme si pekne platiť... 😎 😎
ahojte

denisap
27. aug 2010

@mariro teraz som volala s kamaratkou, ona si platila toto DNP pol roka, a teraz je na materskej, ale ked sa na tam bola prihlasit, tak nemala ani raz prerusene NP a oni nevedeli ze ma zmluvu len do zacatia materskej a dostava maximalne, tak nemoze tam byt predsa len diera v tom?

mariro
27. aug 2010

@sarafortuna - ale ved v tom clanku pise p.Mihal iba o upravach DNP a nie o jeho zruseni, o upravenych podmienkach pri OCR...osetrovnom.Takze z toho ma hlava teda neboli.Pozorne citaj,nic take hrozne tam nie je napisane.
OCR sa mohla cerpat hned od prveho dna a chce to upravit aby sa brala az po 270 dnoch ako je to pri PN alebo materskej.Takze ja v tom problem nevidim. 😉

denisap
27. aug 2010

dievcata este mi prosim vas povedzte, ja som nastupila po materskej do prace 1,9,2008 a keby som sa stihla ist prihlasit DNP este pred tymto datumom tak by to nieco ovplyvnilo , ved tam bolo prerusene NP

mariro
27. aug 2010

@denisap - tak tomu neverim,diera bude niekde v tych informaciach ktore mas od kamaratky.Mozno mala uz pred tym DNP nejake alebo ukoncenu NP nejake.To na socialke by len tak nedali peniaze keby to nemali podlozene papierovo.Poinformuj sa este od tej kamaratky.
A kde ked sa bola prihlasit nevedeli dokial ma zmluvu?Na DNP ked sa bola prihlasit,alebo s papiermi na matersku?Nerozumiem tomu co pises.Popis to.

denisap
27. aug 2010

mala pracovnu zmluvu na dobu urcitu

mariro
27. aug 2010

@denisap - ty by si predsa isla na matersku v roku 2011 a teda budu skumat dva roky dozadu ukoncene NP, a to si teda nemala, lebo i ked si od 1.9.2008 nastupila ten pracovny pomer stale trva,nie je ukonceny.
A to co si mala prerusene pocas MD ,tak to je uz viac ako 2 roky.

denisap
27. aug 2010

dobre dakujem vam za trpezlivost 😅

mariro
27. aug 2010

@denisap - no ved a to je ta diera...ked ju mala na dobu urcitu, to znamena ze mala zrejme ukonceny PP k nejakemu datumu.To by sme museli vediet presne datumy a vraviet o tom, ale to je ta dolezita info, ze zrejme jej ukoncili PP a to obdobie sa jej pocitalo ako ukoncene NP plus tychto 26 tyzdnov.

Rozumies?Ide o ukoncene NP..nemocenske poistenie, ktore zanika resp. konci ukoncenim PP ak vravime o NP zo zamestnania.

sarafortuna
27. aug 2010

@denisap, nebolo prerušené NP, na materskej sa NP neplatí...

mariro
27. aug 2010

@denisap - pohoda ,len asi ti tie info moc nepomohli v tvojej situacii ☹

denisap
27. aug 2010

@mariro ja ta rozumiem lenze podla jej slov, oni ju nepytali ani p.zmluvu ani ziadne informacie okolo toho

mariro
27. aug 2010

@denisap - socialka je v tomto prepojena a info maju okamzite ked nahodia tvoje rodne cislo ze ako si na tom,urcite si to ta pracovnicka overila.