Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

michellina
20. okt 2010

@natyi25 ...mne dali hned pri prihlaske ako som tam bola, vsetky vypocty, cislo uctu, VS...takze som si to hned zacala platit, no malo by dojst rozhodnutie zo socialky a tam by mali byt vsetky udaje ale do dnes mne nic neprislo, takze som rada, ze som si to vypytala hned ked som tam bola...Na co sa to vztahuje presne neviem, tusim ale na OCR a Pnku ale nie som si ista, to by vedeli poradit ine kocky, co maju skusenosti.

chrobaaacik
20. okt 2010

@gapa Dakujem za vycerpavajuce info. Z tohoto som pochopila, ze by sa na mna, ak sa nieco radikalne nezmeni v zakone a samozrejme otehotniem mala mat matersku z maximalneho vymeriavaceho zakladu, kedze si od zaciatku platim z maxima a ine NP som za posledne 2 roky, ak beriem pripadne porod v 2011 nemala. No ved uvidime, s cim vyrukuje Mihál 😀

chrobaaacik
20. okt 2010

@gapa Este ma napadlo, ak by som nahodou isla na PN, vztahuje sa DNP aj na to ? Platim si ho od 30.8.2010. Po akej dobe by som mala narok a ci vobec. Vdakaaaaaaaaaaaaaaa 🙂

standa82
20. okt 2010

@chrobaaacik ...nárok na dávku kvôli PN z DNP máš až po splnení 270 dní

chrobaaacik
20. okt 2010

@standa82 Dakujem za info 🙂

mata84
20. okt 2010

ahojte...potrebujem poradit..zaciatkom juna buduceho roku cakame babo...momentalne som na RD s prvym syncekom, som stale zamestnana..RD mi konci v 14.janura...Dnp som si platila od marca 2010 do maja 2010 (mam zaplatene 3 mesiace) a teraz znova som sa prihlasila od 1.10.2010...platim si ho z max.VZ..od ukoncenia prevej RD sa chcem hodit na PN az do porodu (aby som sa nemusela vratit do prace)..chcem sa opytat, ci si mam platit DNP aj pocas PN, aby som mala max.matersku...chcem povedat, ze nemam problem to platit, len ci?? a este ci nie je problem to, ze moj prac.pomer stale trva a ja si platim z maxima...viem,, ze tam bude preplatok, ale snad nevadi,, ze??diki za info...

standa82
20. okt 2010

@mata84 ...keď budeš na PN, platiť nemusíš. Keďže ti trvá PP a ty platíš z max.VZ, budeš musieť požiadať o vrátenie preplatku v SP.

mata84
20. okt 2010

urcite??takze ked budem PN tak mi tie dni budu plynut, aby som splnila podmienku 270 dni a zaroven 26 tyzdnov...inak dakujem za bleskovu odpoved...

standa82
20. okt 2010

@mata84 ...dni plynú

mata84
20. okt 2010

@standa82 dakujem pekne 😉

mima595
20. okt 2010

@mata84 - trosku doplnim @standa82
ano, pocas cerpania PN nemusis platit DNP, ale len ak mas narok na PN z DNP... a ty narok nebudes mat, pretože nebudes mat splnenu podmienku 270 dni prihlasenia sa na DNP...
ty budes mat 92 dni - prve prihlasenie + 106 dni od druheho prihlasenia... bude ti chybat este 72 dni ... co je cca. 13. marca.... takže až odvtedy možes na PN aj z DNP

ak budes mat PN, ale budu ti ju vyplacat len z prace, tak DNP musis platit dalej....

a podla mna po skonceni RP, musis akože nastupit do prace a hned na dalsi den nastup na PN - ale v tomto ti už asi pomože viac gapa

michellina
20. okt 2010

@gapa tomuto dost dobre nerozumiem ☹
"Pri DNP je ešte podstatné, či od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynulo aspon 26týž.. V prípade, že nie, tak sa materské z DNP neráta zo skutočného vym.základu v rohod. období, ale z minimálneho vym. zkladu bez ohladu na tvoj vym.základ. "
Co je skutocny vym. zaklad v rozhod. obdobi? To co platim? ja si DNP platim z 317€, cize 14€ odvadzam a zvysok mam z prac. pomeru.
dakujem 🙂

luckam77
20. okt 2010

ahojte baby...ja si platim DNP ...uz mi z toho vsetkeho zacina pekne hrabat v hlavicke som z toho zmetena 😀
môj problem je ze si platim dnp v plnej vyske aby som mala narok na maximum, ale neratala som s tym ze mam narok na materskej aj od zamestnavatela....tak teraz neviem este kolko mi oni vyrataju, lebo oni mi môzu ratat len z predpokladaneho prijmu kedze som bola na materskej a od 22.9.2010 som na PN z roboty (maly mal 21.9. 3roky a od 22heho som pn) teraz neviem ako to vlastne bude lebo nemôzem poberat viac ako je maximum tak teraz mi zamietnu matersku z prace alebo ako to vlastne je nieviete mi poradit???a musim zobrat aj papier a tom predpokladanom prijme alebo ako???ked ja som prihlasena v tt a soc.poistovna zamest.je v galante..oni si papiere preposlu alebo musim poziadat uctovnicku nech mi vystavi papier???

mata84
20. okt 2010

@mima595 dakujem pekne...aj som si myslela,, ze sa ma platit aj pocas PN...takze dakujem pekne za radu..radsej budem platit aj pocas tej mojej PNky...este raz diki... 😉

standa82
20. okt 2010

@mata84 ...áno, ale len ak nebudeš mať splnené dni a nebudeš žiadať teda o PN zo SP, ale len od zametsnávateľa. Tak ako ti napísala mima.

mima595
20. okt 2010

@luckam77 - pri nastupe na MD si vyziadas 2 potvrdenia - jeden das zamestnavatelovi, druhy odnesies do SP podla trvaleho bydliska...

oni ti priznaju matersku v maxim. vyske.... pokratia ti matersku z DNP
a mali by ti to vyplacat ta SP kde mas trvaly pobyt ... SP, kde ma sidlo zamestnavatel to posle tej SP, kde mas trvaly pobyt

mima595
20. okt 2010

@michellina - kedže si platis z minina, tak u teba 26 tyzdnov nie je podstatnych... aj davka ti bude vyratavana z minima... teda z toho, co si platis

luckam77
20. okt 2010

@mima595 takze to znamena ze oni si preposlu vsetky papiere co je treba a aj tak budem dostavat maximum???nemusim kôli tomu behat do galanty a naspät do tt???takze to je jedno ci mi daju z prace kedze viac ako pred troma rokmi co mi davali 7700sk to asi nebude...takze radsej si uplatnit z DNP...uz mi sibe z toho 😝

luckam77
20. okt 2010

a este jedna otazocka kolko platite do DNP ako maximum???mne vyratali 47,70eur mesacne

mata84
20. okt 2010

@standa82 dakujem vam holky..pochopila som to 🙂 pekny dnik

standa82
20. okt 2010

@luckam77 ...tak sa platí pri max.vz

mata84
20. okt 2010

@luckam77 myslim, ze od 1.7 sa to zvysovalo, ja pltim len o nejake 2 eura viac ako ty...49 aj daco 😉

luckam77
20. okt 2010

@mata84 aha a to teraz nebude vadit???lebo to mi nepovedali...teraz ked budem v minuse...môzem si to teraz doplatit???tych par eur ked az od piatka idem na MD???lebo viem ze potom sa to uz neda doplatit...

mata84
20. okt 2010

@luckam77 myslim, ze to nebude vadit...to je naozaj len mala ciastka...a doplatit sa to neda ak dobre viem..ale tym sa netrap..aj tak budes mat peknu matersku 🙂

luckam77
20. okt 2010

@mata84 no kamoska mi zo soc.vravela ze aj ked mam nedoplatok 2centy pridem o tu matersku (ona sa informovala lebo robi na inom oddeleni) tak neviem

vikiz
20. okt 2010

@luckam77
nemas nedoplatok , len nizsi VZ, od 1.7. zvysili max. VZ

vikiz
20. okt 2010

ja by som sa babulky len potrebovala utvrdit pre pokoj v dusi: dni co som na OCR sa mi neodpocitavaju z tych 270 dni vsak? nehovorim o peniazoch to viem, myslim pocet dni, mam chorlavu malu a sme mesacne vypisany a ja tym padom na OCR teraz sa bojim, ze nebudem mat 270 dni ked sa to nerata. tak ako? hovorime o DNP!

mariro
20. okt 2010

@vikiz - mozes byt kludna, nic sa ti neodpocituje,poistenie ti bezi dalej a zaratavaju sa aj dni OCR 😉

vikiz
20. okt 2010

diki, si mi pomohla,resp. ukludnila ma, inak ja som asi tiez v 6 tt. drzim palceky! 😉

mata84
20. okt 2010

@luckam77 suhlasim s vikiz..ty nemas nedoplatok len nizsi VZ..ak mas tento mesiac uhradeny tak je to ok....