Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
7. mar 2009

matulnik,
v tomto znení ako píšeš nie. Ak sa prihlásiš na DNP, tak záleží či ti ozaj skončí PP. Ak áno a od prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynie viac ako 26týždnov, tak sa ti bude rátať materské z vym.základov v tzv.rozhodujúcom období. Ak uplynie menej ako 26týždnov, tak len z minimálnej mzdy.

V tvojom prípade záleží od konkrétnej kombinácie dátumov, (nástupu na MD, pôrodu, ... ), preto sa nedá absolútne jednoznačne odpovedať. Musíš sa v tom trochu zorientovať sama, aby si neurobila hlúposť. Ono ani nieje jednoznačné, ak by ti trvalo DNP a bola si v ochrannej dobe po zamestaní, z ktorého poistenia by ti uznali nárok na materské, ak by si si dala dve žiadosti.

pozri rady od p. MIhála k materskej. Od 1.1.09 je zamena v tom, že DNP možno zmeniť vždy až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia vym.základu.

No a súčet VZ-ov zo všetkých nem.poistení môže byť maximálne t.č. do 30.6.09 1003,09eur, od 1.7.09 o niečo viac.

gapa
7. mar 2009
matulik284
7. mar 2009

gapa,
ak som to spravne pochopila, tak ja mam len SZCO....takze materska by sa mi ratala z platu (vymeriavacieho zakladu) za rok 2008. Ak sa vsak prihlasim na DNP asi mesiac pred otehotnenim tak je sanca, ze by som dostavala vysoku matersku. Dobre to chapem?

gapa
7. mar 2009

matulik, tak tomu už nerozumiem, čo máš so szčo. No ak by si nastúpila na MD po ukonč.zamestnania do 6mesiacov (v čase ukonč.PP si bola už tehotná), tak sa ti materské ráta z obodbia o začiatku tohto PP, tuším 25.8.08 do 31.12.08.

Za "určitých okolností" môžeš mať materskú z DNP vyššiu, ak budeš platiť v rozhodujúcom období z vysokého VZ a nebudeš mať v tomto RO ešte iné nem.poistenie (to by znižovalo VZ z DNP, lebo v súčte za všetky nem.poistenia môžeš byť poistená max. z maxim.vym.základu t.č. je to 1003,09eur).
No treba pozorne preštudovať ten link.

matulik284
8. mar 2009

gapa, ja mam len jedno nemocenske poistenie...co mi automaticky stahuju z vyplaty to je asi to DNP nie? Co je to VZ?

tinus888
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
8. mar 2009

matulik,
VZ je vymeriavací základ a z výplaty ti na 100% nestahujú DNP. Vidím, že link si si nepozrela. Tvoja situácia je dosť zložitá, ak sa v tom nezorientuješ, nikto ti nemôže jednoznačne pomôcť. Takže je to na tebe.

gapa
8. mar 2009

tinus, k tej materskej tiež odporúčam vyššie uvedený link, čo som uviedla pre matulik.

Nárok na nemocenské budeš mať hned, lebo si bola v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN aspon 270dní nem.poistená (prirátajú sa ti k DNP dni z nemocenského poistenia zamestnanca). No ak vznikne PN do 26týždna od prihlásenia na dNP, tak dávka sa bude rátať len z minimálnej mzdy. Až ak vznikne PN po 26týždnoch, tak sa dávka bude rátať z tvojho skutočného VZ v rozhodujúcom období.

matulik284
8. mar 2009

ahoj gapa,
link som si pozerala, ale nie vsetkemu rozumiem, ale uz mi je to jasnejsie ako na zaciatku...ale dakujem za rady 😉

tinus888
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
micicici
autor
9. mar 2009

gapa prosim ta mam na teba jednu otazocku. som zamestnana a zaroven poberam ciastocny invalidny dochodok, alebo ako sa to vlstne teraz vola. DNP si platim od 11/2008. Tehotna este nie som alechcem si DNP platiti ako mam 9 mesiacov. Potom to mozem prestat platit a cakat dalsie mesiace do tych dvoch rokov kym otehotniem? a taktiez sa chcem spytat, ak by som nahodou otehotnela v blizkej dobe do tych dvoch rokova sla by som na marodku, alebo mala rizikove tehotenstvo, tak kedy socialna poistovna zacne vyplacat tu ciastku, ktoru ona vypocita? Keby som dadme tomu otehotnela 1.4. a na marodku, alebo rizikove by som sa vypisala 1.8? Prosim ta o odpoved, velmi by si mi pomohla, ebo toto mi nie je jasne. A ak sa v tom tak super vyznas, tak mi isto budes vediet povedat, ci mi to panie vypocitali spravne. Moja mzda hruba je 10.000 Sk a vypocitali mi platit poistne 890 Sk - pisem to v sk lebo sa mi v tom lepsie orientuje, mozno aj tebe. VELKE DAKUJEM VOPRE!!! 🙂

gapa
9. mar 2009

tinus,
26týždnov sa ráta od posledného PRIHLáSENIa na dNP, t.j. nie od zmeny (toto platí od 1.1.2008)

no od 1.1.09 je dalšia zmena, že ZMENIť vym.základ je možné až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia vym.základu. Zmena, ktorú podáš je platná od 1-ého dna nasledujúceho mesiaca, po mesiaci podania zmeny (t.j. nie je možné podať zmenu s platnostou cez mesiac)

Takže ak sa prihlásiš na DNP napr. od 10.3.09, tak zmeniť VZ môžeš najskôr od 1.10.09 , ak doručíš zmenu najneskôr do 30.9.09. Dalšia zmena bude možná až od 1.4.2010 (podať do 31.3.10)

To že si neplatila nem.poistenie nevadí, lebo treba splniť podmienku aspon 270kalend.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. Takže v priebehu posledných dvoch rokov t.j. cca 2x365dní musíš byť aspon 270dní nem.poistená a nemusíš byť poistená zvyšných max.460dní.
No dslšou podmienkou je, že musí ti trvať nem.poistenie alebo musíš byť v ochrannej lehote po ukončení NP.

gapa
9. mar 2009

micicici,
odhlásiť sa s DNP v tvojom prípade neodporúčam z viacerých dôvodov (PN, a spomínaných 26týždnov od prihlásenia). Jedine, že si platiš z minima, tak sa odhlásiť môžeš, lebo potom by si sa prihlásila tesne pred vznikom PN a dávka bude aj tak rátaná z minima. Ak však platíš z vyššieho VZ, tak by si potom na tom tratila.

K tej PN. Treba si dobre zrátať, či od prihlásenia do dna pred vznikom PN uplynulo 270dní. Ak áno, tak tvoja nem.dávka z DNP sa bude rátať z vym.základov z DNP v období od prihlásenia v 11/09 do 31.12.08. Samozrejme v odbobí 11 a 12/08 nesmelo v súčte vymer.základov za mesiac zo zamestnania +DNP dôjsť k prekročeniu maxim.mesač. VZ, čo bolo 30219,-Sk a nesmieš mať nedoplatok v soc.poistovni na DNP viac ako 99Sk.

lunana
9. mar 2009

Mohol by mi niekto povedať, koľko by som dostávala materskú, keď by som si platila DNP z minimálneho základu a keď by som si ho neplatila a som študentka, teda nezarábam nič, okrem brigád? Ď

gapa
9. mar 2009

materské, ak nesplníš podmienky nebudeš poberať vôbec. Budeš mať iba nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa t.č. je 4780,- Sk od 1.9.09 o nejakých 100-200vyšší.

ak si budeš platiť nem.poistenie aspon 270dní pred pôrodom, tak nárok na materské ubdeš mať (ak len 269dní, tak nie!!!) a materské bude cca 55% z minim. mzdy. No materské sa ráta na dni a poberá sa od najneskôr 6týždnov a najskôr 8týždnov pred pôrodom.

lunana
9. mar 2009

A aké sú pomienky na získanie materského? iba to DNP? alebo ešte niečo?

gapa
9. mar 2009

pozti si link, čo som uviedla vyššie 7.3.09 o 14.19

orchidea1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
orchidea1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivaz
10. mar 2009

Ahojky, zdravým všetky hlavičky. Preštudovala som predchádzajúce stránky a aj linky a pravdu povediac sa mi z toho krúti hlava. Chcem si overiť, či som tie informácie správne pochopila a poprosím o pomoc, dík.
Som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, ktorá mi končí 17.8.2009. Vzhľadom na situáciu v mojom podniku očakávam výpoveď z organizačných dôvodov, lebo celé moje oddelenie je zrušené, ale plánujeme druhé dieťa a tak mi vyskočili dva otázniky ohľadom materskej. Keď by som otehotnela a výpoveď by som dostala v ochrannej šesť mesačnej lehote pred pôrodom, vypočíta sa mi materská z predpokladaných prímou za rok 2008? Keď sa mesiac pred otehotnením prihlásim na DNPO vymeriavací základ, ktorý si musím zvoliť pre dosiahnutie maximálnej materskej je 30219Sk? Ešte raz dík.

nella1
10. mar 2009

gapa prepac ze pisem znova 😎 ked vidim mas nas tu naozaj vela a kazdej s trpezlivostou odpovedat klobuk dole.. mna napadlo ked teraz zijem v UK platim si tu poistenie cize samozrejme na SK som odhlasena zo ZP nakolko nemozem byt poistena v 2 statoch naraz. co ma ale zaujima ze ci nevadi ze si platim to DNP aby som dostala matersku na SK ked sa vratim zit na SK. nebude to problem? dostanem ju v pohode?

gapa
10. mar 2009

nella,
so zahraničím nemám skúsenosť. No zdá sa, že nikoho nezaujíma, že si platila aj v zahraničí nem.poistenie súčasne so slovenským, ak máš v pohode na slovensku splnených potrebných 270dní ... a nepoberáš obdobnú dávku v zahraničí.
Samu ma to tiež napadlo, no zatial nikto nič také nepísal. No samozrejme ti to nezaručím. Ale ono aj v tých predpisoch EU to asi nie je jednoznečne písané čo sa vylučuje (aj maximá môžu byť v jednotl.krajinách iné alebo aj neohraničené...). Zdravotné poistenie je predsalen podstatnejšie a no sociálne poistenia už nie je o zdravotnej starostlivosti. Ale čítala som nejaké prípady, kedy sociálka nič také nezistovala (mamičky nič také nespomínali)

gapa
10. mar 2009

orchidea,
nezrátavajú sa odvody, ale vym.základy!!!

maximálny mesačný vym.základ pre nem.poistenie do 30.6.09 je 1003,09eur (od 1.7.09 sa mení, resp. každoročne od 1.7.)
ak je tvoja obvyklá hrubá mzda napr. 500eur, tak sa môžeš prihlásiť napr.z VZ 1003,09-500 = 503,09eur ( môžeš zaokrúhliť)
potom budeš platiť z tohto VZ.
VZ možno meniť až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ.

alebo ak tvoja mzda kolíše napr. od 400-600, tak sa môžeš aj prihlásiť z VZ napr. 1003,09-400 = 603,09eur

potom ak v mesiaci napr. 4/09 bude tvoja HM/vym.základ napr. 600eur nemusíš platiť z VZ 603,09ako si prihlásená (ale môžeš) ale môžeš zaplatiť z rozdielu "aktuálneho maxima" (t.j. od 1.7.09 už z nového!!!) a tohto VZ (za každý mesiac samozrejme zvlášť) t.j. v tomto mesiaci zaplatíš do 8.5.09 z VZ 403,09eur. Ak ale stále budeš platiť z tých 603,09eur, tak je to jednoduchšie a po nejakom čase môžeš písomne požiadať o vrátenie preplatku na DNP z dôvodu prekročenia maxima v danom období.

Treba si to poriadne naštudovať. Chce to nejaký čas tomu venovať. Nedá sa to len tak jednoducho napísať. Sú aj prípady, kedy DnP nie je výhodné. Napr. ak ti plynie ochranná lehota zo zamestnania, z DNP samotného nemáš splnených 270dní a vym.základ zo zamestnania máš vyšší ako z DnP.

gapa
10. mar 2009

ivaz,
k tomu ti napíšem tolko. Ak skončí tvoj PP počas prerušenia nem.poistenia, napr. posledným dnom rodič.dovolenky, tak ti vôbec neplynie ochranná lehota z nemoc.poistenia. Ak by ti ale PP trval ešte po ukončení rod.dovolenky (t.j. mala by si trvajúce, nie prerušené nem.poistenie), tak je dôležité, či budeš tehotná v čase ukončenia PP. Len vtedy plynie 6mesačná OL. Ak tehotná nebudeš, tak plynie maximálne 42dnova OL, príp. aj kratšia, ak nem.poistenie trvalo menej kalend.dní.

Ak sa mesiac pred nástupom na MD prihlásiš na DnP, tak materské bude rátané z minim.mzdy, lebo si nesplnila podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia do nástupu na MD.

nella1
10. mar 2009

dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem gapi 😉 🙂

orchidea1980
11. mar 2009

ďakujem gapa za odpoveď, si milá! Ešte by som mala otázočku, mňa by zaujímalo aj to, kedy sa neoplatí DNP, lebo bojím sa že s počítaním niečo pokafrem 😒 . Je mi už jasné, keby som nahlásila, koľko by som mala platiť. Ale sú tu ešte dve varianty, čo sa mi tiež môže stať (kvôli kríze, už rátam so všetkým):
1. dostanem výpoveď, a budem nahlásené na Úrade práce, alebo budem na PN-ke. Až potom by som nastúpila na materskú. To môže byť v roku 2009-2010. Vtedy z čoho mi vypočítajú materské? Bojím sa, že z minima. Hoci celý rok 2008 a zatiaľ aj 2009 mám odrobení!
2. dostanem výpoveď, a nájdem nové zamestnanie, keď otehotniem, odtiaľ idem na PN-ku potom na materskú. Vtedy z čoho budú vypočítať? Z predchádzajúceho roku, alebo z nového zamestnania? Totiž to vôbec nie je jedno, lebo na začiatku človek vždy menej zarabá, ako keď už má odrobených nejaké roky vo firme 😨
dopredu ďakujem za odpoveď

ivaz
11. mar 2009

Gapa, dík za reakciu, si zlatá. Takže ak dobre chápem všetkým informáciám.
1.V prípade ak môj PP bude po ukončení rodičovskej dovolenky trvať aspoň jeden deň, tento rok otehotniem a na DNPO sa prihlásim, hneď na začiatku tehotenstva, zvolím si maximálny vymeriavací základ. Získam maximálnu materskú?
2.Z čoho sa bude rátať materská v prípade ak v období zániku môjho PP (ktorý trval pár dní po ukončení rodičovskej dovolenky), budem už tehotná a jej nástup bude do šiestych mesiacov od zániku PP? Musím si v takom prípade na dosiahnutie maximálnej materskej zvoliť maximálny vymeriavací základ DNPO, alebo stačí rozdiel medzi maximálnym základom a mojím predpokladaným prímom?
3.V prípade ak môj PP skončí v deň ukončenia rodičovskej dovolenky, ale na DNPO sa prihlásim cca mesiac pred otehotnením, čím by som mala splniť 270 dní poistenia, zvolím si maximálny vymeriavací základ. Získam maximálnu materskú, ktorá sa bude rátať len z DNPO?

ivaz
12. mar 2009

Neviem či to tu už bolo spomínané, môžem sa prihlásiť na DNP určiť si vymeriavací základ minimálnu mzdu a keď otehotniem cca v 6 týždni tehotenstva sa odhlásiť a na druhý deň sa znovu prihlásiť a určiť si maximálny vymeriavací základ? Ak splním 26 týždňov DNP pred pôrodom a 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch dostanem maximálnu materskú? Dík.

gapa
12. mar 2009

ivaz,
tak to je otázka.
na to ti teraz ťažko niekto dá jednoznačnú odpoved. Na www.porada.sk prevláda názor, že ak je zmena VZ možná až po 6mesiacoch, tak sa nedá po odhlásení nanovo sa prihlásiť z iného VZ, než ten, čo si sa prihlásila predtým, ak esťe 6mesiacov neuplynulo.
NO čo písali mamičky (zatial som zachytila dve), tak v SP v tom nie je zatial problém. Vklude sa môžeš odhlásiť a nanovo prihlásiť z iného VZ aj pred uplynutím 6mesiacov od predchádzajúcej prihlášky. Ale to, či zrazu nebude problém pri vyplácaní nem.dávky, tak to ti nikto nezaručí. Ich postupy sú nevyspytatelné.

Preto na vela otázok tohto typu, Ako postupovať ak chcem maxim.materské a neviem, či PP bude trvať, radšej neodpovedám.

ivaz
12. mar 2009

Gapa, dík za reakciu, si zlatá.