Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
11. mar 2012

@evamarek77
kočka zle si to pochopila. Lebo zamestnanie tvojej sestre vzniklo od 5.9.2011 a DNP jej vzniklo 01.09.2011 tak si písala, takže ak jej aj predlžia zmluvu do 26.5.12 tak jej bude chýbať pár dní poistenia.
Aby vznikol nárok na materskú z rôznych poistení tak každé opakujem každé poistenie musí trvať 270 dní.
Takže ak tak zamestnanie by malo trvať do minimálne 31.5.12 .

Ak by jej predlžili zmluvu do 31.5.12 a tvoja sestra by otehotnela od dnes do mája 2012 , tak potom by mala nárok na skoro maximálnu materskú z oboch poistení z ochrannej lehoty. Hovorím ťažko sa hovorí čo treba robiť, kedže sestra neni tehotná.

janulap
11. mar 2012

@zalka ale z VZ 1153,50€ budes dostavat iba minimalnu matersku-lebo je to z minimalneho vym.zakladu.Ak sa teraz bavime o materskom prispevku.Ja sa az tak do tohto noveho nevyznam,tak si to rada necham vysvetlit 🙂

zalka
11. mar 2012

@janulap
Ak máš VZ 1153,50 a materská je 65% z VZ tak je minimum 750 eur? Ja si myslím, že nie. To je maximum.
Minimálna materská je pri VZ 339,89 eur , tam je materská cca 220 eur. :D

poisonblu
11. mar 2012

@janulap to je max. VZ..:D

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
11. mar 2012

@evamarek77
No pozor toto platí ak otehotnie sestra do mája. Ak neotehotnie ... tak všetko je mimo , a treba potom ináč riešiť tie veci. Ale všetko záleží od tehotenstva.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
11. mar 2012

@evamarek77
No nemyslím, že tvoja sestra urobí dobre ak si začne po skončení 270 dní platiť balík z maxima? To v pohode chce platiť 405,45 eur? Ak na to má tak prosím, no ak má na také platenie tak potom jej netreba 750 eurovú materskú.
Mimochodom, ak by otehotnela v decembri a dovtedy by nemala prácu, tak sa jej vtedy stačí prihlásiť na balík z maxima, a platiť ho 26 týždňov a nárok na max. materskú bude mať po zaplatení 6x405,45 eur... čo je účelnejšie ako platiť bezromyslu celý rok.
Ale samozrejme potom je dôležitá aj PN a vlastne čo všetko sestra chce. Naozaj ťažko radiť.

annanatalia
11. mar 2012

babenky, viete mi poradit? DnP som si nanovo zalozila v januari a zo socialky mi prisiel papier ze mi dnp zanikne 8.okt. 2012.Keby som zistila napr.koniec septembra, ze som tehotna spadam este do tej 8 mes.OL, kvoli materskej z dnp?dakujem

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
11. mar 2012

@annanatalia
Ano ak si v deň ukončenia poistenia tehotná, tak máš ochrannú lehotu 8 mesiacov. To neznačí, že do 8 mesiacov musíš porodiť, ale do 8 mesiacov musíš nastúpiť na materskú dovolenku.

zalka
11. mar 2012

@evamarek77
Hm.. no vieš, na to aké sú teraz časté a prísne kontroly sa moc na PN spoliehať nemôžeme. Posudkový lekári chodia po obvodných lekároch a po gynekologoch a prehodnocujú dlhodobejšie PN , a ak sa im niečo nezdá okamžite doporučujú ukončenie .
Ved sa šetrí v SP, bývalý minister Mihál radil ako za lacný peniaz prísť k veľkým prachom , počas ministrovania sa postaral o to, aby tie úniky neboli. A nová vláda posledný zákon iste nezruší.

annanatalia
11. mar 2012

@zalka dakujeeeem 🙂

annanatalia
11. mar 2012

Pros.im vas idem na operaciu, takze v nemocnici by mi mali vystavit pnku, ked uz budem doma pojdem na kontrolu a chcem si potom dopisat vychadzky, musim to ist nahlasit na dnp? Myslim tie vychadzky, naviem ako to funguje nabola som totiz este pn.dik

zitaje
11. mar 2012

@annanatalia ked to bude len kratko, mozes si pockat na koniec pn a poslat to vsetko spolu 😉

zalka
11. mar 2012

@annanatalia
Vychádzky si nemôžeš ty vpísať do PN, vychádky Ti povolí lekár, a kde chceš ísť hlásiť a čo :D

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
11. mar 2012

@evamarek77
no vieš moja, ale toto radenie nám tak pomôže ešte cca 2 roky a potom pomaly nikto nebude mať nárok na DNP takým šaškarením ako sa tu radí.
Len si pomôžu ludia čo budú meniť prácu, ale iný ľudia nie. Ver tomu čo píšem. Lebo potom bude chýbať tých 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.

A celý balík platiť si je veľká odvaha.

annanatalia
11. mar 2012

@zalka no vies ked mi v nem. vypisu zaciatok pn , zoperuju ma , potom neaka kontrola. A ked si chcem tu pn predlzit na mesiac tak mi tam lekar vpise vychadzky. A MYSLELA SOM TIE VYCHADZKY, ci to netreba nahlasit na dnp? Dakuje za odpovede 🙂

zalka
11. mar 2012

@annanatalia
Ja som nikdy nehlásila vychádzky nikde, tými sa preukazuješ ak by TI prišla kontrola, že si mala vychádzku. A lekár Ti ich vpíše do marodky.

annanatalia
11. mar 2012

super myslela som ze zas udem musiet behat po sp 🙂 este raz dik

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
11. mar 2012

@evamarek77
No počkaj ale toto čo som písala, prihlásenie na balík poistenia v jeden den v druhý si dať vypísať PN alebo OCR, je možné len u ludí, u ktorých sa nájde v posledných dvoch rokoch 270 dní poistenia. Neplatí to pre každého. Napr. tvoja sestra by to nemohla momentálne urobiť, lebo nemá 270 dní z DNP.

Ak jej to 26.5. skončí a ona pôjde na PN v júli a nebude tehotná, a nebude platiť celý balík poistenia. Tak prihlásením na jeden den získa aktívne poistenie z ktorého bude PN abo OCR platená aj ked z minima.
VZ v takom prípade je 339,89 eur. Nakoľko viac je zbytočnosť.

zalka
11. mar 2012

@evamarek77
Proste treba poznať zákon, a vedieť v ňom chodiť. A na presné poradenie treba presné údaje. Ani ja neviem sama sebe povedať čo bude o 4 mesiace a čo bude vtedy pre mňa najlepšie. Všetko sú hypotézy.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
11. mar 2012

@evamarek77
Ak nemala DNP doteraz, tak balík z čoho chce platiť? Ak predtým aj ked vedela, že deti má často choré nedokázala platiť z minima necelých 15 eur mesačne DNP , myslíš že teraz bude mať na to aby si dokázala platiť balík poistení pri VZ 339,89 eur, a mesačne treba platiť 119,46 eur .

Kamarátka musí mať 270 dní poistenia tj.9 mesiacov , ukončeného čo nemá. Lebo ma len poistenie zo zamestnania. Pre ňu môj návod jeden deň sa prihlásiť na balík , a druhý si dať vypísať OCR neplatí.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katinka110
11. mar 2012

baby mam otazku 31.1.2012 som si zacala platit DNP.tych 270 dni mi uplynie v oktobri to znamena ze musim otehotniet do oktobra????lebo niekto mi vravi ze musim ist na matersku do 7 dni.ale kedze este nie som tehotna tak neviem ci mam to platit alebo nie.

flowerska
11. mar 2012

@katinka110 ja som na tom tak isto, podstata je taka ze v septembri by si mala byt uz tehotna je jedno, v ktorom mesiaci. od oktobra ti plynie este ochranna lehota

alibabaa
11. mar 2012

@katinka110 musis otehotniet do oktobra.