Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
1. máj 2013

@simona645 no tak normálne dostaneš MD zo zamestnania i z DNP ... detto PN ... žiadaj pre obe poistenia ...

simona645
1. máj 2013

no ale potom to znamená, že to poistenie z DNP v prípade, že mi bude vyplatené už od PN, sa mi o ten čas skráti z MD?

zalka
1. máj 2013

@simona645 nie .. normálne dostaneš PN ... a normálne dostaneš MD z DNP ... len lekár musí dať potvrdenie že si bola tehu k 25.10. či kedy ti končilo DNP .
MD sa nemá dôvod krátiť ..

simona645
1. máj 2013

jáj, tak ďakujem veľmi pekne za odpoveď..si to vybavím..kiežby bolo viac takých múdrych a ochotných pomôcť ako ty 🙂 ešte raz dik

zalka
1. máj 2013

@simona645 čo si vybavíš? PN z DNP? ... to áno treba pýtať 2x marodný lístok ... a rado sa stalo.

bubulka722
1. máj 2013

@zalka Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Len by ma zaujímalo, či pri podmienke 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti sa mi ráta aj doba kedy som vlastne bola PN a poistné som reálne neplatila, zaplatila som len tých 20 dní mimo PN.
Takže pravdepodobne sa s tým nedá nič robiť...???

bubulka722
1. máj 2013

@zalka Som trúba, mala som sa prihlásiť z maxima, ale nevedela som, že pri mojej dg. bude PN taká dlhá, pretože inak by som si nemohla dovoliť platiť DNP z max. VZ.

bubulka722
1. máj 2013

@zalka Predsa len ešte ma napadlo. Keď som bola na Soc. poisťovni, tak mi pracovníčka spomínala, že sa k na nárok na podporu zahrňuje aj dovolenka po RD a odstupné. Ja som nastupovala na MD 11.11. 2010 a trvala do cca 6.7. 2011. Dovolenku za rok 2010 som vyčerpala pred nástupom na MD, ale mala by som mať nárok aj za rok 2011, nie? V práci mám reálne odpracované 3,5 roka pred nástupom na MD a mám prac. pomer na dobu neurčitú, ktorý stále trvá. Môj zamestnávateľ nezvykne brať ženy po MD späť, takže tá podpora mi asi hrozí. Neviem či sa mám pomaly začať obzerať po inom zamestnaní, pretože pri minim. podpore čo je cca 200,-€ to neutiahneme. RD mi končí 21.12. 2013.
Ak sa ráta aj dovolenka, tak by si mi odporučila ju čerpať, alebo nechať preplatiť?
ĎAKUJEM!!!

makami07
2. máj 2013

Ahojte ja som si platila ešte po starom max do oktovbra 2012 potom som prešla na platenie s minima aby to bolo nepretržite a hned som išla aj na PN ktora mi bola vypočitana s maxima na PN som bola nepretržite od oktovbra 2012 do °1 maja 2013.DNp som nerušila pretože pri PN sa neplati takže mi stale trva Od dnes som zase na PN u gynekologa a chem sa opytat aka bude vyška mojej PN Bude sa mi počitat s priemeru VZ ktore som platila v roku 2012?A ešte ako dlho možem byt na terajšej PN vzhladam noto že predchadzajuca mi trvala 6?5 mesiaca.Za skoru odpoved dakujem

nanus83
2. máj 2013

@zalka dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. DNP som končila 1.3.2013 bola som do 28.2. na PN a teraz 26.4. som si založila nové poistenie kedže som zistila že som tehu. Akurát dnes som volala s pani zo soc.poisťovne a povedala mi že tam mám nedoplatok 2 dni / od 28.2-1.3. / Ja som si myslela že keď ma dr. vypísal od 1.3 tak do tedy som bola PN, lenže som netušila že od 1.3 som už práce schopná. Moja neznalosť ☹ Preto sa chcem spýtať či to neovplyvní toto ďalšie poistenie. Dnes som dlžnú sumu zaplatila a koncom mája ma chce dr. vypísať na PN rizikové tehu. Ďakujem krásne za odpoveď.

zalka
2. máj 2013

@bubulka722 vieš SP skúma posledné tri roky ... a z posledných troch rokoch skúma príjem 2 roky ... technicky povedané .. takže ak by si to DNP nemala ... tak by nemali z čoho vychádzať ... no kedže si DNP mala tak budú ho brať v úvahu do výpočtu podpory v nezamestnanosti ... detto vieš si to vylepšiť pár dnami čerpaním dovolenky ... a preplatlením zvyšku ... ale hovorím o vylepšení nie o maximálnej podpore ... ty veľmi ťažko dosiahneš max. podporu ...

@nanus83 nie neovplyvní ... lebo teraz už žiadnu dlžobu v SP nemáš ... len treba včas zaplatiť to poistenie čo ti vzniklo teraz do dna nástupu na PN ...

@makami07 no tvoja dalšia PN môže trvať cca 5,5 mesiaca ... dokopy s predošlou 52 týždnov .. a áno bude sa rátať z priemeru z posledného poistenia .. teda nebude maximálna ale temer maximálna.

nanus83
2. máj 2013

@zalka ďakujem za odpoveď, si zlatá ako vždy 🙂 A ak môžem ešte jednu otázočku mám 😅 Keď som sa bola prihlásiť na nové poistenie z max. DNP zadala som do prihlášky poistenie nemocenské a dôchodkové, myslela som si že si môžem dať VZ 1179 ale pani mi v SP povedala že môžem vynechať poist. v nezamestnanosti ale VZ musím uviesť sumu 3930 ? neviem presnú sumu no bolo to cez 3000. Poradila mi to správne? Ďakujem vopred.

zalka
2. máj 2013

@nanus83 no poradila zle .... ty môžeš zvoliť VZ 1179 eur pre dôchodkové a nemocenské poistenie ... a pre poistenie v nezamestnanosti sa vôbec nemusíš rozhodnúť ... dúfam že si nedala sumu 3930 eur ?

makami07
2. máj 2013

@zalka Dakujem Ti za odpoved myslela som si to no chcela som a uistit ale ešte by som chcela aby si mi poradila platim si DNP už od JUNA 2010 kedže sa nam žial nedari otehotniet tak to platenie využivam v Pnkach.momentalne som na pn u gynekologa pretože nastupujem do centra asist. reprodukcie a určite ta PN potrva 5,5 mesiaca to znamena že dokopy už budem na PN 1 rok.1 rok bude až okolo 15 oktovbra 2013. ale DNP som si nerušila stale trva mysliš že by som mala zrušit DNP alebo ešte ostat ved počas PN aj tak ho neplatim alebo zvyšit na Maximum aby ked sa nam nahodou zadari otehotniet aby som mala vyšiu matersku.S akeho VZ myslim s ktoreho roku sa by mi počitala materska ak by som otehotnela do konca roka?

zalka
2. máj 2013

@makami07 no zmenu môžeš urobiť k prvému v mesiaci .. a kedže 1.5. bolo včera tak najbližšie zmeniť DNP z minima na maximum môžeš k 1.6.2013.
Ak pôjdeš na PN ... tak DNP môžeš zrušiť to z minima... a môžeš sa prihlásiť na DNP z maxima ... akurát po skončení PN cca po 5,5 mesiaci budeš musieť už DNP platiť ... minimálne 2týždne ... aby bola takto splnená podmienka 26t poistenia z maxima ... ak by si otehu ... tak po 26t môžeš DNP zrušiť budeš mať OL ako tehu 8 mesiacov .

makami07
2. máj 2013

@zalka Ja som už na PN od dnes takže radila by si mi to stare DNP zrušit a hned založit nove ale z max.A to možem počas PN zrušit stare dnp a založit si počas PN nove DNp? A ak by som otehotnela do konca roka a mala by som založene už to nove DNP z maxima s čoho by sa mi vypočitala materska myslim s ktorych rokov VZ. A ešte stačilo by mi platit to nove dnp z max. tych 26 tyždnov a znovu by som mohla ist na PN a kolko vy mi Pn vyšla.?

zalka
2. máj 2013

@makami07 no ak zrušíš DNP a založíš nové počas PN zase neplatíš ... a ak by si otehu počas 26 týždnov .. tak by ti stačilo zaplatiť tie dni cca 2 týždne ... a mohla by si zrušiť DNP a bola by MD rátaná z toho nového DNP z tých 2 týždnov z maxima ...

makami07
2. máj 2013

Takže neratala by sa mi z priemeru VZ z roku 2O12 ak by som otehotnela do konca roka 2013?A to iste by platilo v pripade PN po tych 26 taždnoch?

makami07
2. máj 2013

@zalka Takže neratala by sa mi z priemeru VZ z roku 2O12 ak by som otehotnela do konca roka 2013?A to iste by platilo v pripade PN po tych 26 taždnoch?

makami07
2. máj 2013

@zalka A ešte prosim o odpoved ako dlho by som si musela platit to nove DNP aby som mala zase narok na PN Stači 26 tyždnov
alebo celych 270 dni kedže by som si to stare DNP zrušila a založila nove.

zalka
2. máj 2013

@makami07 no na to aby si mala nárok na 52 týždnov novej PN ... potrebuješ si platiť poistenie 26 týždnov minimálne ... a ak ho teraz zrušíš a založíš nové tak počas PN počas tých 5,5 mesiaca platiť nebudeš ...

makami07
3. máj 2013

@zalka A neovplivni mi to vyšku PN kedže ja už som na PN a išla by som to stare dnp zrušit a založit si nove?

luna22
3. máj 2013

baby ja som plne zabudla, keď mi Pn končila už v roku 2012 a teraz som bola PN tak sa musím odhlásiť, že?

zalka
3. máj 2013

@makami07 nie neovplyvní Ti tú PN teraz ... lebo ju dostaneš vyrátanú z VZ za rok 2012 ... bezohľadu či DNP zrušíš a založíš nové ... ak Ti skončí PN o 2 mesiace .. a pojdeš na dalšiu PN tak tá dalšia už bude minimálna ...

makami07
3. máj 2013

@zalka A po 26 tyždnoch platenia noveho DNP z maxima by som mala aku PN nimimum alebo maaximum či by sa mi tieš počital priemer z predchadz. roku?

zalka
3. máj 2013

@makami07 pochop jedno a už sa opakujem a strácam trpezlivosť ....
26 týždnov je 6 mesiacov poistenia ...
počas PN sa odvody neplatia
môžeš mať ešte 5,5 mesiaca PN ...
potom treba zaplatiť 2 týždne odvody z maxima ...
ak pôjdeš na PN po 26 týždni ... tak PN bude maximálna ale môže trvať len toľko dní koľko si si platila odvody tj. cca 2 týždne ...
ak otehotnieš o 2 mesiace napríklad ... tak po 26 týždni môžeš DNP zrušiť ... nárok na PN mať nebudeš ale MD bude maximálna .. tj. aby si nemusla platiť každý mesiac vyše 400 eur.

ja už fakt neviem ako ti to vysvetliť ... čítaj si to viac krát ...

makami07
3. máj 2013

@zalka Dakujem a prepač že som otravovala už sa Ti viacej neozvem

zalka
3. máj 2013

@makami07 nejde o to, že by si otravovala ... ale píšem dokola to isté ... fakt už neviem ako ináč Ti to vysvetliť aby si pochopila ...
i ja som bola na PN minulý rok v januári 17teho som začala PNkovať ... 18teho som zrušila DNP .. a 31.1. som založila nové podla starých podmienok ... DNP som neplatila .. lebo som mala z neho platenú PN .. takže to zrušenie a novo založenie DNP nemá vplyv na práve prebiehajúcu PN ...

dejna20
3. máj 2013

@zalka ahoj chcem sa spytat toto. Som na pn aj z dnp aj zo zamestnania. Listky k vyplate penazi z dnp nosim na socialku sama a zo zamestnania ho nosim mzdarke.
Lenze aprilove vyplaty nam uz spracovava ina mzdarka a nemam na nu kontakt, sef neberie telefon a nechcem to tam dorucit neskoro. Myslis ze sa nieco stane ak na socialku odnesiem oba listky k vyplate? A zamestnavatelovi potom dolozim kopiu s tym ze uz som si to tam odniesla sama?
Dik

zalka
3. máj 2013

@dejna20 môžeš tak urobiť, ja som vždy dávala len kopiu zamestnávateľovi ... a ak som nestíhala tak len sken som poslala mailom .. samozrejme po dohode zo zamestnávateľom.