Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zajacik...
19. nov 2009

Mozes si to aj stiahnut z netu, tusim na stranke socpoist.sk, je to jedno tlacivo, len pri odhlaske si zaskrtnes odhlasenie a na prihlaske prihlasenie.

zajacik...
19. nov 2009

Klikni tu: http://www.socpoist.sk/616/1567s - registracny list FO platny od 1.1.2009

xpetka1x
19. nov 2009

tie formulare som tam nenasla ale nevadi ja tam zajtra zbehnem a uvidim co sa da robit co mi povedia bo tam kde ja patrim tak tamrobi taka koza..

xpetka1x
19. nov 2009

a ete mam otazku ked sa na novo prihlasim 23.11 je to chapane ako zmenaa azacne mi to plait od 1.12 ci hned od 23,11

zajacik...
19. nov 2009

Xpetka akoze si nenasla, ved klikni na ten link co som ti dala vyssie a nazov tlaciva je "Registracny list fyzickej osoby platny od 1.1.2009" - su tam dva druhy, jeden na vypisanie priamo v PC alebo druhy, ktory si vytlacis a vypises rucne. A ked sa prihlasis 23.11. tak sa to pocita od 23.11. Je to vlastne ten isty postup ako ked si sa prihlasila toho 19.10., presne to iste urobis, len si das datum 23.11. a iny VZ. No a samozrejme predtym tu odhlasku (v piatok).

xpetka1x
19. nov 2009

vsak klikam a furt mi tam nabehne niake poucenie

xpetka1x
19. nov 2009

ete otazka v ktorom tyzdni tehotenstva sa nastupuje na matersku dovolenku

zajacik...
19. nov 2009

Musis kliknut vlavo na ikonku (stiahnut dokument) 🙂

xpetka1x
19. nov 2009

ano uz to mam. dakujem dam vediet ako som pochodila zajtra sa tam chystam.. a v ktorom tyzdni sa to nastupujje na MD

xpetka1x
19. nov 2009

BABY TYCH 270 SA MI ZRATA KED NASTUPIM NA MD?? CI KED PORODIM??

zajacik...
19. nov 2009

Na MD sa vacsinou nastupuje 6 tyzdnov pred porodom, teda v 34tt. A tych 270 dni je ku dnu porodu. A tych 26 tyzdnov ku dnu nastupu na MD.

xpetka1x
19. nov 2009

AHA TAK AK BY SOM MALA TERMIN PORODU NA 17.8.2010 A 16.8. 2010 SPLATIM 270 DEN TAK JE TO OK?
A CO PREDCASNY POROD?? JA SOM AJ PRVE PORODILA PREDCASNE..

moni
19. nov 2009

dievcata tiez by som potrebovala poradit. v auguste 2008 som si zacala platit DNP z minimalneho VZ, v auguste 09 som otehotnela a zaciatkom septembra som podala odhlasku, a hned prihlasku z maximalneho VZ. trosku to mam skomplikovane tym ze som v zahranici a tu neexistuje ani tehotenska knizka, ani sa nevypisuje na matersku takze budem musiet vyspekulovat ako to vsetko vydokladovat slovenskym uradom...ale to je o inom.
no a moja otazka, co dalej? do kedy mam platit z maxima? do kedy vobec platit? mam v tom trochu chaos takze uvitam akukolvek radu.

zajacik...
19. nov 2009

Xpetka pri predcasnom porode ak by si nestihla tych 270 dni tak ti narok na matersku nevznikne, preto sa treba prihlasit co najskor 😉
Moni v ktorom tt si bola v septembri ked si si davala novu prihlasku? Ak si to stihla do 8tt, tak by si mala stihnut tych 26 tyzdnov, aby ti vysla maximalna materska. No co sa tyka vysky poistneho, tvojim RO bude sept.-dec.09, cize maximalny VZ. Mohla by si si zmenit VZ na minimalny ale az v marci, co uz vlastne budes na MD, takze uz si nechaj to maximalne poistne, lebo pocas poberania materskej nemusis odvadzat poistne a poistenie ti trva 😉 Ked budes chciet tak si DNP zrusis po skonceni MD alebo si mozes platit aj nadalej a vyuzit to pri PN alebo OCR 🙂

moni
19. nov 2009

zajacik, bola som v 7tt takze som to stihla...vdaka vam kocky ktore tomu rozumiete 😵
na MD nepojdem tych X tyzdnov pred porodom ako sa chodi na SVK, pretoze tu vlastne MD ani poriadne neexistuje 😠 kazdopadne sa budem musiet s lekarom nejako dohodnut aby mi potvrdil ten datum ku ktoremu by som isla na MD doma...no uz teraz mam z toho nerf ako to dopadne.
dakujem velmi pekne za rady, zrusim to po skonceni MD lebo PN a OCR nebudem moct vyuzit.

zufo
20. nov 2009

ahojte, viete mi niektora poradit? Od 01.10.09 som DNP. Mesiac na to som otehotnela. Vcera mi lekar povedal ze som rizikovy pacient, ze pojdem na PN. Chcem sa opytat ... pise sa ze DNP neplatim ak z neho poberam nemocenske, materske atd. ale ze nadalej trva ... lenze ja z DNP nepoberam zatial nic pretoze nemam splnenych 270 dni. Tak teraz neviem mam nadelej platit DNP aj ked budem na PN, aby som potom po 270 dnoch ziskala vyssiu matersku? Len neviem potom z coho sa to bude pocitat. Normalne sa poistenia spocitavaju a teraz ked pojdem na PN tak neviem co sa bude pocitat.
Ake riesenie by bolo pre mna teraz najvyhodnejsie? Prosim poradte, dakujem

cigaretka5
20. nov 2009

baby mozem ist na matersku aj neskor ako 6 tyzdnv pred porom od decembra budem szco takze si to mozem urcit sama , nie?

inak prispevok na zacatie podnikania nemusite vracat pcoas poberania materskej, kedze narok na matersku je urceny 270 dnami nemocenskeho poistenia a zakon nehovori nic o poberani ineho prijimu takze zivnost mozete mat uplne v pohode dalej, probelm je to s rodicovskym prispevkom, ktorý neumoznuje poberat prijem podla ô 5 a 6 zakona o dani z prijimu, co je zavisla cinnost- zamestanenie a szco
Akzacnete poberat prispevok este v roku 2009 mozete mat prijem z dohody, po novele 2010 je uz aj toto obmedzene, zakon ale nie je este definitivne schvaleny.

xpetka1x
20. nov 2009

standa a zajacik ahojte tak bola som dnes na socke a odhlasila som sa a hned na novo aj prihlasila len datum mi dala na 23.11. to prihlasenie aby som nemusela behat hore dole..povedala mi ze VZ sa meni len raz za pol rok takze si to mozem zmenit len tak ze sa oshlasim a na novo prihlasim ako ste mi napisali!! ale ked som sa pytala co bude pre mna RO z coho mi vypoc matersku to mi povedala ze sa mam opytat na nemocenskom ale tam som nemala kedy ist bo som bola aj s malou dcerkou.. myslite ze mi vypocitaju matersku z tohto maxima??

snezka11
20. nov 2009

zufo dalej si plat DNP, pretože ak ti nárok na nemoc. dávku nevznikol z DNP tak platit musis.

zajacik...
20. nov 2009

Xpetka tak to si pochodila perfektne, ked ti hned zobrali aj novu prihlasku 🙂 A RO je u teba maximum, neboj sa 😵 Ak pojdes na MD buduci rok, tak RO bude od 23.11.-31.12.2009 😉 Len uz sa teraz nesmies z DNP odhlasit 😉

standa82
20. nov 2009

Xpetka, to je super, že ti to yobrali. Nemusíš ísť v pondelok. Niekde sú tie panie aj ochotné. A RO bude od 23.11. - 31.12.2009, neboj. 🙂

standa82
20. nov 2009

Cigaretka, nástup na matreskú je daný 6 - 8 týždňov pred PTP. To je podľa nejakého zákona. Ak bz si išla neskôr na MD, potom budeš ukrátená o materskú. Nebudeš ju poberať myslím 28 týždňov, ale len 26 (ak pôjdeš o 2 týždne neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom). No to sa asi budeš nejako dohodnúť s lekárom.

zufo
20. nov 2009

snezka dakujem 🙂

ludmillka
20. nov 2009

Ahojte, vedel by niekto poradiť ? Platím si DNP od augusta 2009. Takže podmienku 270 dni z tohto poistenia ešte nespĺňam. Som na rodičovskej dovolenke ešte tento mesiac. V septembri som ukončila PP, ktorý trval 4,5 roka. Som po operácii a neviem, či sa môžem dať vypísať na PN. Už som sa dočítala, že nie, inde zase, že áno, ale bude mi platené z minima. Tak ako to vlastne je. Čím viac čítam, tým som popletenejšia ☹ .
Ďakujem za odpoveď. 🙂

zajacik...
20. nov 2009

Ludmillka podmienku 270 dni budes mat splnenu, pretoze sa ti do tych 270 dni zapocita poistenie z ukonceneho PP. A kedze od prihlasenia na DNP od augusta 2009 neuplynulo 26 tyzdnov, tak PN budes mat z minimalneho VZ.

ludmillka
20. nov 2009

Veľmi pekne ďakujem zajacik. Hneď v pondelok sa idem dať vypísať. Škoda, že som to nevedela skôr - už som prišla asi o 2 týždne nemocenského. Pani v SP mi totiž v auguste povedala, že OČR môžem ale PN nie.
Ešte raz dik.

zajacik...
20. nov 2009

Pani v SP ti to v auguste povedala dobre, lebo vtedy si este podmienku 270 dni nesplnala (nemala si vtedy ukonceny PP). Skoda ze si tu nenapisala pred operaciou, kazde euro je dobre...

standa82
20. nov 2009

Majcika, je lepšie prihlásiť sa teray, lebo ak pôjdeš na MD v roku 2010, RO je rok 2009.

xpetka1x
20. nov 2009

baby a do tych 270 dni sa rataju aj soboty aj nedele vsetko ze?? cize ak plati januar a ma 31 dni tak ma spl. 31 dni?? ze je to tak bo mi tu kamoska vravi ze len prac dni sa pocitaju

zajacik...
20. nov 2009

Xpetka vsetky kalendarne dni, cize januar 31, ... 🙂