Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

deli_
15. apr 2009

Pri prvom porode som vyuzila epidural, zabrala mi hned prva (testovacia) davka. Bola to skvela ulava, ale stalo sa to, coho som sa bala - aj tak som rodila sekciou... dovod - infarkt placenty. Co sa tykalo mna po porode, nemala som ziadne bolesti hlavy, noh, atd.. bola som v pohode - ak nepocitam ranu po cisarskom.
Teraz ma za par tyzdnov caka opat porod, ale som tentokrat pevne rozhodnuta, ze to musim zvladnut bez epi.
Akurat vcera som si citala toto: http://www.predporodnapriprava.sk/index.php?loc... a zaujala ma veta:
"Najčastejším vedľajším účinkom je zníženie krvného tlaku. Toto ovplyvní prietok krvi placentou a tým aj prísun kyslíka k dieťatku." Kedze moj dr. mi na ultrazvuku povedal, ze babo ma zrejme pup.snuru okolo krku (moze len volne visiet, ale moze byt i omotana....), nechcem riskovat. I tak mavam cele tehotenstvo tlak 95/63, nechcem, aby sa opakoval prvy porod. Mozno to bola len nahoda a mozno to zapricinila epi. Nie som hrdinka, no ked to zvladli nase mamy... Tuzim porodit "normalne", nie zasa sekciou. Tak radsej pijem malinovnikovy caj, kupim si thiamin a snad ta snura ani nie je okolo krku a vsetko bude ok.

deli_
15. apr 2009

zuzkaprofant: stocila som sa do klbka na lavy bok (teda do tak, ako mi to brucho umoznilo 😉 ), anesteziologicka mi zaviedla ihlu. Uprimne povedane, nic som necitila, mozno len trosicku, no bolest to nebola. A nasledovala ulava 🙂

jesterka09
15. apr 2009

Má zkušenost s EPI je jen ta nejlepší.. Trošku bych to přirovnala jak cesta rájem 😀 náhle se samotný porod stal něčím co jsem si mohla vychutnat až do úplněho konce... 🙂

zuzkaprofant
16. apr 2009

no tak som sa rozhodla ze idem s epo rodit lebo ja ani zuby si nedavam robit béz injekcie 😀 😀 😀

adulka55
17. apr 2009

Baby, chcem sa spýtať ako je to s epi keď prestane účinkovať, vraj potom nastanú bolesti...

Akú máte skúsenosť?

Ja ešte niesom na 100% rozhodnutá, chcela by som sa s mojim doktorom dohodnúť, že by som sa rozhodla "priamo na mieste"- podla bolesti 😵

aponchie
17. apr 2009

to je preci logicke,ze jak prestane ucinkovat,ze nastanou bolesti 😎

btw rozhodovat se muzes podle nalezu a ne podle toho jak chces pac prvorodickam se dava do urcitych cm a druho taky 😎

adulka55
17. apr 2009

Tak v tom prípade si radšej dám.. istota je gulomet 😀

aponchie
17. apr 2009

presne tak ale pokud ji planujes a vis ze ji chces jed do porodky vcas a ne zustavat co nejdele doma pac pak ti ji uz nikdo nemusi dat kdyz to bude rozjete 😎

adulka55
17. apr 2009

No, to je pravda, tak som zvedavá, ale určite to by som to prežila aj bez epi 😉 teda dúfam- skôr sa bojím že budem stále plakať, bo som dosť taká citlivá ☹ Tak sa bojím aby som sa nezrútila... ☹

aponchie
17. apr 2009

ja taky resim jestli vydrzet co nejdele radsi doma bez epi anebo jet hned a nechat si ji dat

adulka55
17. apr 2009

Aponchie- až teraz som si všimla že máme rovnaký termín 😵

Uvidím ako sa to bude všetko vyvíjať, a poprípade sa rozhodnem keď to na mňa dojde, ak sa to nebude dať vydržať, tak šup do nemocky, ak ak to bude v poho tak počkám doma tak dlho ako to pojde 😉

ferinka
17. apr 2009

Jo a jo a jo 😀 ,je to strašná úleva a hlavně máte pak síly na tlačení,rodila jsem od 3.00 do 15.00 a píchnout jsem si to nechala kolem 13.00 a krásně mi aspoň porod rozjel,protože jsem se na 5 prstech zastavila a nechtělo to jít dál,akorát jsem se trápila a kdybych to věděla,tak si jí nechám píchnout dřív 😉

jesterka09
17. apr 2009

Ferinka: úplně jsme na tom byly stejně na 5 jsem se zastavila a jak mi ho dali tak jsem měla hodně síly na tlačení 😵 😵

ikatika
17. apr 2009

ja som počula že prvorodičkám sa epi pichá ked sú otvorene na 3 - 4 cm.
rozhodla som sa pre epi, ale teraz neviem kedy mám íst do porodnice aby mi to stihli dat, aby nebolo neskoro a zas nechcem v tej porodnici trčat večnost. to je ale lotéria 🙂

aponchie
17. apr 2009

ikatika radsi jed driv jak pozdeji vsak jeste mimi nemas tak si aspon dachnes a poznas prostredi mezitim 😎

nikasa
18. apr 2009

Ja som mala tiez epi a suhlasim s tym, ze mi urychlila porod. Napichnutie neboli viac nez bezna injekcia a potom ta ulava, to je parada. Vsetkym epi doporucujem. Ked sa uz blizilo finale, tak som vladala tlacit a ´maly bol rychlo na svete. Samozrejme, ze som ju dostala, az ked som bola otvorena na 3cm. Dovtedy som si tiez kontrakcie "vychutnala", pretoze som mala porod vyvolany. Prenasala som 10 dni.

scandya
18. apr 2009

Baby a pri tej EPI sa plati len jednorazovo, alebo ked vam davaju viac davok tak sa zvysuje cena?

aponchie
18. apr 2009

nekde se za to neplati vubec a nekde s eplati od 1000do buhvikolik u nas snad 1400 a je to jednorazove..doplnit katetr ti mohou az 3x dle potreby 😎

sirinka
18. apr 2009

mne epi zrejme tiez porod urychlila, ibaze mi nestihla zabrat od bolesti...zabrala az davka po porodeni klarky, takze porod placenty, sitie som necitila a ani bolest som nemala...a ani ked prestala ucinkovat tak sa ziadne bolesti nedostavili...

pri druhom chcem epi a dufam, ze tentokrat zaberie... 🙂

ferinka
18. apr 2009

Za to se někde platí????? 😕

aponchie
18. apr 2009

ferinka samozrejme 😎 od jiste doby se plati skoro vsude kuk na stranky porodnice poruba opava atdatd je to hnus no,ale pomalu se to prej stava trendem jako CS tak prej proto tak nevim no..ja to mam indikovane od alergolozky tak sem zvedava jestli to budu platit 😲

terezka044
19. apr 2009

feri nnapr u nas 2500sk 😒

nikollette
20. apr 2009

EPI je super vec.. ja ani neviem co je bolest kontrakciíí.. este aj 5 min pred samotnym vytlacin maleho som si vypytala davku a to som uz nemala, lebo som pri porode absolutne necitili kontrakcie, takzte som nevedela spolupracovat, tak sa somnou natrápili 😅 ešte aj na šitie som si vypýtala dalsiu davku EPI 😅 cize mi dali dokopy tri dávky, a neviem si to vynachvalit!!!!

zanulienka
20. apr 2009

ahojte baby,ja mam tyzden po porode a tiez z epi.nechcela som ju,ale tie bolesti sa nedali vydrzat,hlavne ako priputana na postel.je to super vec,ja som absolutne necitila ihlu,nic.tiez som necitila kontrakcie,len tlaky na konecnik,takze podla toho som vedela,ze treba tlacit.a ziadne migreny po epi som nemala

hupcza
20. apr 2009

já rodila bez epi .... a jsem ráda ...zas tak strašné, jak se často líčí, to není
prostě porod má bolet, tak ať bolí...

nikollette
20. apr 2009

Porod má bolieť??? Možno volakedy... ale ked je možnosť na mesie bolesť prečo to nevyužiť.. nie sme predsa masochistky 😀 😀 😀
a to samotné vytlačenie ajtak bolí, na to už ani EPI nepomôže, tak nech aspon sa netrápi žena v týchj kontrakciách ktore mou trvať aj cely den 😝

aponchie
20. apr 2009

kazdy ma jinej prah bolesti takze proc ne 😎

hupcza
20. apr 2009

niko: no to nejsme ..jenže on ten epidurál není zas až tak neškodný zázrak .... a ta bolest se dá prostě zvládnout 😉 (o kontrakcích, které trvají více než den něco málo vím 😉)

apo: no spíš mám za to, že jsme už kapinku zhýčkaní a od všeho si bereme jen to lepší bez ohledu na důsledky
ale proti gustu ....

někdo nechápe, proč by ho to mělo bolet, já nechápu, proč bych si do sebe a prcka měla nechat cpát nějaké sajrajty, když se před nima 9 měsíců chráním
každý si nechme tosvé 😉

adulka55
21. apr 2009

Mne moja mamka hovorila, že pôrod nieje o bolesti.. že je to tá najkrajšia vec na svete a bolesť ak je tak sa rýchlo zabudne..

Proste že vieš že ideš dať to malinké na svet 😎

Tak uvidím aký budem mať názor " po tom"

hupcza
21. apr 2009

adu: jasně, že není o bolesti .... proto není třeba dávat od bolesti v takovém rozsahu tolik epidurálů 😅
jasně, že jsou situace, kdy má své opodstatnění - ale těch je o kapku míň než je aplikací epi
když poslouchám ženské, které hlásí už v půlce těhu, jak si nechají dát epidurál, je mi jich kapinku líto ...
prostě ne proto, že je to nutné ...ony to už ví týdny dopředu a ani se nesnaží s tou bolestí pracovat, naučit se nějaké techniky, prostě hlásí to už dopředu - daj bože lehko 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre