Máte skúsenosti s pôrodom vo Švajčiarsku?

riag
13. apr 2010

Ahojte dievcata,ma niektora z Vas skusenosti s porodom vo Svajciarsku? 🙂

riag
autor
23. júl 2010

@mywiel
@rosienka Ahoj babule....no veru, ze to leti.Ja som si to moje tehu ani nestihla uzit take to bolo rychle 😀 Rosieka,daj vediet kedbude Milena na svete 🙂 Drzim palce!

rosienka
25. júl 2010

@riag mne uz sa to posledne taha, ved zacinam 40tt a uz mam toho dost 😀 pevne dufam, ze pride moja milovana uduci tyzden, uz jej navrhujem utorok 😉 vy uz mate 6t, to uz ste aj zohrati...

nicol13
5. mar 2013

Ahojte baby,
Mozno mi niekto pomozete, alebpo mi date nejake informacie, caka ma porod vo svajciarsku a rada by som sa informovala a dozvedela nejake informacie a skusenosti ako prebiuehaju tehotenske vysetrenia, ci su podobne nasim na sk , alebo je to uplne iny sposob vysetreni a ako prebieha porod, budem rodit v Kanntone Luzern, v nemocnici Sursee.

fetinko
11. mar 2013

ahojte ,mna by zaujimalo,mam najnizsiu poistku,kolko stoja vysetrenia v tehotenstve a porod?uvazujem ze by som si zvysila na nejaky cas poistenie..aj ja zijem v kantone Luzern 🙂 dedinka Weggis a planujeme babo. Rada by som sa aj zoznamila kto by ma zaujem :D

adriana2910
28. nov 2013

je tu naka mamicka ktora rodila vo svajciarsku v berne ? som prvorodicka byvame tu a vo februari mame termin ... nemocnicu mam Salam spital .... ma niekto skusenocti ?

bubelko
28. nov 2013

@adriana2910 nerodila som sice v berne, ale v zürichu unispitali a v baden - ksb. v zh aj v badene to fungovalo tak, ze na kontroly som chodila k mojmu lekarovi a ten ma potom nahlasil do spitala na porod -cca. v 28tt. zo spitala dosli papiere, co vsetko potrebuju, ake dokumenty a ake papiere na vybavenie rl dietata.
k vlastnemu doktorovi som chodila na kontrolu az do terminu, potom ma presunul na spital a ti uz si to riadili sami.
co sa samotneho porodu tyka - zalezi ci budes rodit prirodzene, cisarsky, prenasat a teda vyvolavacka.... a pristup - je to tusim privatna nemocnica, nie? takze urcite bude vysoko nadstandardny 😉 zatial nepoznam nikoho, kto by bol nespokojny 😉

adriana2910
28. nov 2013

@bubelko no ja tu mam svojho doktora , tiez chodievam na kontroly a taktiez ma nahlasili do Salem Spital
no mne zatial neprisli ziadne papiere z nemocnice som v 30tt. troska sa bojim neviem co ma caka ... a jediny problem je u mna ten ze neviem po nemecky ... bojim sa ako sa dorozumieme... snad to zvladnem ... 🙂

bubelko
28. nov 2013

@adriana2910 ak ti nepridu do vianoc, tak tam zavolaj, pripadne sa opytaj pri najblizsej kontrole.
co sa jazyka tyka - neboj. väcsina dr. vie po anglicky alebo iny jazyk. takze urcite sa da dohovorit. pripadne - muz/priatel ci nejaka dobra kamaratka ti mozu tlmocit 😉
co ta caka - to je individualne, ako to budes vnimat.
ale co ta urcite necaka - klystir, nastrih, holenie. caka ta dobra strava, kvazi hotelovy servis, mily personal... to je moja skusenost zo statnych spitalov v zh a ag.
jedine, co si este over - to mozes aj zavolat, je kostenübernahme (teda preplatenie nakladov) v poistovni. neviem, aku mas poistku, ale salem je privatny spital, takze moze byt, ze si budes musiet doplatit kvazi poloprivat/privat.
http://www.hirslanden.ch/global/en/home/hospita...

adriana2910
28. nov 2013

@bubelko najblizsiu kontrolu mam 9.12. tak to samozrejme budem informovat... nakontroly chodievam s manzelom ten vie po nemecky tak ze v tom nevidim velky problem 🙂
poistku mam sansan za prvu kontrolu som si musela hradit sama a ostatne mi preplaca poistovna. takze mi pridu papiere z nemocnice a tam budem mat inf. co si tam mam vziat a take ? trosku mam stresy ale dufam ze vsetko bude dobre ... 🙂

bubelko
28. nov 2013

@adriana2910 nie poistovnu, ale typ poistky - ci mas len basis, halbprivat alebo privat. ale ak vie muz po nemecky, nech to zisti on. pripadne zavolaj do poistovne, urcite vedia po anglicky a oni ti povedia, ktore naklady hradia a ktore nie.
neboj, vsetko bude fajn 😉

adriana2910
28. nov 2013

@bubelko Zatial Dakujem velmi pekne .... 🙂

adriana2910
28. nov 2013

@bubelko a este sa mozem opytat ze aako to je z peniazmi ... ? bolo mi povedane ze si musim zaplatit plnu sumu za porod a ci mam potom narok na neake peniaze ked niesme svajciari ... atd .. dakujem

cawes
28. nov 2013

@adriana2910 ahoj papiere chodia 6 tyzdnov pred porodom, pretoze napr. ak by si zacala rodit teraz tak by si musela ist do specialnej nemocnice pre skoro narodene deti.
co sa tyka tvojej otazky porodu a uhradenia to ti prosim ta kto povedal? resp ako dlho si tu uz poistena? aky vysoky mas franchise?
co ja viem tak porod je hradeny z povinnej poistky ale musis byt tusim poistena minimalne rok.
peniaze hm ake peniaze mas na mysli? manzel pracuje tak ma narok na rodine pridavky, porodne tusim ma zopar kantonov vo svajciarsku viem ze fribourg ci jura , schweiz a este par ale ci aj bern neviem ti povedat musis si zistit. Ak maju tak by si dostala po porode 1000sfr ak nemaju poziadas si do pol roka od narodenia dietatka na slovensku o prispevok k narodeni plus priplatok k prispevku k narodeni dohromady cca 850 euro .inak ak si nepracovala nemate narok uz na nic.

adriana2910
28. nov 2013

@cawes som tu poistena uz rok aj 3 mesiace ... a franchise mam 2500fr.
manzel normalne pracuje len ja som uz doma 3 mesiac cize nepracujem.
dakujem budem sa informovat

bubelko
28. nov 2013

@adriana2910 s tou plnou sumou za porod to nejak nesedi. jedine, co musis zaplatit - ak je salem privatny spital, tak je rozdiel medzi zakl. poistenim a polo- alebo plne privatnym.
narok na peniaze - ako pise cawes - len rodinne pridavky, cca. 200chf. ziada manzel. ak si robila, mas narok na 14tt materskej, ak nie - tak nic. rodicak tu neexistuje a zo svk ti ho nevyplatia. o co mozes este poziadat - ako pise cawes - prispevok pri narodeni na svk. bern ho nema.

cawes
28. nov 2013

@adriana2910
@bubelko inak ma este napadne Jani mozno vies ty lepsie, raz som pocula ze poistovna si sama napise do zmluvy kedy uhradi porod. Napr po 2 rokoch poistenia v tej istej poistovni atd., ja viem ze ja som u mojej dlho a na zaciatku som sa to pytala kamoska porodila nebola poistena ani rok a vsetko si platila sama az kym nevycerpala franchise a potom 10%

adriana2910
28. nov 2013

@cawes a za porod sa neake peniaze davaju ako u nas na svk ako prvorodickam ?
z kazdej strany pocujem nieco ine ...

cawes
28. nov 2013

@adriana2910 akoze kto ti ma davat peniaze?`prepac nechapem asi. Ak myslis stat tak sme ti napisali ze su okresy kde sa dava a su take ktore nedavaju ty byvas v berne ten nedava, takze porodis dostanes taky reklamny kufrik a ides domov 😀

rosienka
28. nov 2013

@adriana2910 ani za pôrod, ani za vysetrenia a lieky spojene s tehotenstvom sa neplati, je to vynate z franchise, vztahuje sa na to zakladna poistka. ak nie si poistena privatne, tak ti navrhujem rodit napr. v Berne v Inselspitali, kde nebudes nic doplacat. Pretoze ak mas len zakladnu poistku KVG. tak by si si musela rozdiel v Saleme doplatit, ako pisala bubelko.
Inak sa nemas coho obavat, vsetko bude aj na vseobecnom oddeleni fajn 😉

adriana2910
28. nov 2013

@cawes to som chcela vediet pretoze kazdy mi vravy nieco ine ... niekto vravi ze dostanem a niekto vravy ze nie .... chcela som sa len informovat .... DAKUJEM nech to ako to ma byt len nech sme zdrave a bez stresov bojim sa 🙂 dakujem za inf. drze sa 🙂

adriana2910
28. nov 2013

@rosienka za lieky a vysetrenia som si platila ... 1 kontrolu som si platila a za dalsie plus lieky som platila tiez ale mi to potom preplatila poistovna ....

sense
28. nov 2013

@adriana2910 rodila som v berne ale v inselspitali....neplatila som nic okrem predpisanych vitaminov

barcelona94901
28. nov 2013

@cawes píšeš,že :
" ak nemaju poziadas si do pol roka od narodenia dietatka na slovensku o prispevok k narodeni plus priplatok k prispevku k narodeni dohromady cca 850 euro "

ja neviem,neviem či neschválili aj toto za zrušenie,od tohto januára je tam kopec zmien,to by si Adriana mala ešte overiť,aby nebola sklamaná ak to fakt schválili 😝

"Podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa po novom

Na rozdiel od aktuálnej právnej úpravy, ktorá medzi nosné podmienky nároku kladie narodenie dieťaťa a trvalý pobyt oprávnenej osoby na území SR, po novom sa navrhuje popri trvalom pobyte oprávnenej osoby na území SR aj podmienka bydliska na území Slovenska.

Nárok na príspevok by tak od nového roka nemali osoby, ktoré nežijú na Slovensku, resp. centrum záujmov rodiny nie je v SR, avšak nezrušili si na území SR trvalý pobyt. V súlade s nariadením EP a Rady (EÚ) č. 492/2011 o slobode pohybu pracovníkov v rámci Únie však umožňuje oprávnenej osobe z iného členského štátu EÚ poskytnúť príspevok pri narodení dieťaťa v SR, ak v SR vykonáva zárobkovú činnosť.

V súčasnosti platí, že nárok na príplatok k príspevku (vo výške 678,49 eur) nevzniká matke, ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine. Po novom by pribudla ešte jedna podmienka nároku na príspevok v tomto duchu: nárok na príspevok nevznikne tej oprávnenej osobe, ktorá pre dieťa neuzatvorila dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti podľa osobitného predpisu.

cawes
28. nov 2013

@barcelona94901 nie nie neni to zrusene 😀 este

sense
28. nov 2013

@adriana2910 inak porodne je ale len v niekt. kantonoch....ja som dostala 1500chf porodne

barcelona94901
28. nov 2013

@cawes ja myslím,januar 2014 😀 pre mna je to ,tento januar...kooopec zmien povymýšľali a schválili piate cez deviate a ešte kopec vecí sa tam mení 😝

cawes
28. nov 2013

@barcelona94901 ja co som citala tak viem ze o takomto niecom rokovali, presiel tusim ten zakon ze ked pracujes nemas rodicak ale len na skolku dostavas plus tie co nepracovali nedostanu ani rodicak ale toto jedine ostalo na rok 2014 nezmenenne teda to porodne myslim

bubelko
28. nov 2013

@adriana2910 co sa preplacania tyka - niektore poistovne funguju tak, ze ide ucet priamo im, oni uhradia a potom od teba vypytaju spät. ine to maju tak, ze platis ty, posles im sek a oni ti vratia. ale porod ci pobyt v nemocnici ide vzdy poistovni a ona pozaduje niektore veci spätne. niektore lieky, manzelovu stravu, atd....

bubelko
28. nov 2013

@cawes luci, to som este nepocula. jedine, co viem, ze spontanny potrat spada pod franchise, je brany ako choroba.

cawes
28. nov 2013

@bubelko to mi povedala kamoska z vlastnej skusenosti

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre