Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

strapco13
21. apr 2010

baby..preco si vlastne myslite, ze lekar porodnik je ten najhorsi nepriatel...vyberte si lekara, ktoremu doverujete, preberte si s nim svoje porodne plany, dohodnite sa s nim na porode...uvidite, ze to pojde
lenze, ked nikomu nic nepoviete, nemate nic dohodnute..tak ako to lekar ma potom vediet, ze co si prajete a co nie...nech je lekar akokolvek empaticky, tak myslienky citat nevie
ak chcete zmenit pristup lekarov, ak chcete aby respektocvali vase úporodne plany, musite s nimi komunikovat a povedat im, co chcete..bez toho to nejde
ak budete brat lekarov nadalej ako uhlavnych nepriatelov, s ktorymi radsej nebudete nic preberat..tak ako chcete aby boli vase zelania respektovane...nememu ani vlastna mater nerozumie..stare slovenske prislovie

strapco13
21. apr 2010

magda..ja som tlacila ked som vladala a citila, ze mozem tlacit...len ma parkrat okrikli...lebo som zaspala...ale totalne ma chytali take mikrospanky...uz pocas 2 doby porodnej...len ja blba som to mojmu dr nepovedala, ze som az taka unavena...myslela som si ze porod je tak silny psychicky a fyzicky zazitok, ze mi zaspat neda...a hold prespat sa da asi vsetko 😅

strapco13
21. apr 2010

a nekricala som..to by som uz nezvladla...ale ja nikdy nekricim ani v beznom zivote, ked ide o doloezite veci..len pri beznych veciach sa niekedy spravam ako hysterka 😅

magda..ty uz si rodila? ak ano..kolko mas deti? ake boli porody...ak si to uz pisla, tak mi len napis stranu a ja si precitam

latvia
21. apr 2010

ja kricim furt 😀

lucia123
21. apr 2010

Martinka1981, tak to si mala stastie, my bohuzial tou injekciou.

Alenk, nazor rodiacej zeny nie je dolezity pre ziadneho lekara, zial. Preto tolko nastrihov, epi a pod.. Obhajuju sa tym, ze nam chcu predsa pomoct, no nie???. Tym to nekonci, len zacina potom zacina era ockovania, tiez nikoho nezaujima nazor zeny/matky/rodica.

latvia
21. apr 2010

lucia, sorry ale prehanas 🙄 nie kazdy porodnik je taky ako tu vypisujes!

latvia
21. apr 2010

vidim ze su tu niektore total zakomplexovane proti lekarom, tak ja padam 😎 lutujem porodnikov...

lucia123
21. apr 2010

Martinka1981, zabudla som Ti odpovedat, mala som hebame Janu. Fantasticka, trpezliva osobka 🙂

latvia, jasne ze nie kazdy, ale 99% 😀 Nie kazdy ma ale take predstavy o svojom porode a zdravi, zivote, zivote svojich deti, ako ja, alebo niekto, kto ma jednoducho "vyssie" naroky.

strapco13
21. apr 2010

ja radsej trieskam dverami...ale tie boli na sale daleko 😀 😀

alenk
21. apr 2010

latvia, ja tej babe verim, ked hovori ze to vedela rozoznat, nemyslim ze by si vymyslala. ona sa ani nestazovala na ten nastrih, len zhodnotila fakty, vytesena z babatka a hotovo.

strapco, neberiem lekara ako nepriatela. a dohadovanie konkretneho lekara, ktoremu verim. a preco? ja by som chcela verit vsetkym lekarom.

alenk
21. apr 2010

latvia, nie zakomplexovane, skor so zlymi skusenostami ☹ vies ako by som chcela zdielat tvoj nazor...

strapco13
21. apr 2010

lucia...mimo temy...vdaka ockovaniu ludstvo netrpi mnohymi chorobami...a ked chces podpis, ze s tym nesuhlasis
a ty si sa stretla so vsetlymi tymi 99% lekarov a rodila si u nich..ze ich takto hodnotis 😠

ano nazor rodiacej zeny nie je relevantny..lebo je ovlyvneny bolestami, emociami....preto si treba prekonzultovat poprodny plan este v tehotenstve, prebrat si moznosti ako riesit komplikacie
a preco je to tak..lebo aj lekar musi byt chraneny zo zakona...a to kvoli situaciam ako:
zena si v priebehu porodu zmysli nieco..lekar v snahe jej vyhoviet splni jej zelanie a nahodou to nedopadne dobre...zena ho potom bude zalovat a bude argumentovat, ze ona nevedela, co vravi lebo mala bolesti
porave preto treba mat porodny plan dopredu..a nielen ho mat ale ho aj prebrat s lekarom..lebo ak o nom lekar nebude vediet..ako sa ho ma pridrzat????

strapco13
21. apr 2010

lucia..dohodnut si lekara, ktoremu verim...preto, lebo s nim budem mat cas si prebrat vsetko dopredu...a preto, ze hoci mozes verit lekarovi, moze ti byt niekto nesympaticky aj ked ho nepoznas a mozes byt nervozna uz len z jeho pritomnost, aj ked to moze byt skvely odbornik a clovek..len tebe proste nesedi....tak ako si nerozumies so vsetkymi ludmi na svete, nemusis si sadnut so vsetkymi lekarmi...niekedy vadia drobnosti...parfem, hlas

ja mam kamosku gynekologicku..je dobra, ale z jej hlasu siom nervozna..nesedi mi...a pritom si inak rozumieme..len rodit by som pri nej nemohla

a ked prides do nemocnice s tym, ze rodis..myslis, ze budes mat cas a silu dohadovat si podrobnosti a riesit moznosti komplikacii?
preto som za oficialne zazmluvnenia lekarov..len by to mohla platit poistovna 😅

alenk
21. apr 2010

joj a este nieco, len to prosim pochopte v dobrom. latvia, aj ty znizujes vahu mojho nazoru - pretoze som este nerodila... tak isto ako sa pytas magdy, ze ci uz rodila, ked takto rozprava (inak myslim ze ma tri deti).
ja to chapem (je to normalne), ale to je presne to, nazor zeny pri porode je irelevantny (ano je v bolestiach a pod vplyvom hormonov), ale casto je irelevantny aj z toho dovodu, ze ved ta nema take bohate skusenosti, ved lekar robi porod dennodenne.
takze hej, treba aj s lekarom komunikovat, ale kolko krat sa vam stalo, ze ste prisli k vseobecnemu, ze mate ja neviem, syndrom nepokojnych noh a on sa len usmial opovrzlivym stylom - no jasne, googlila.
😉
no nic, na dnes asi koncim, ale som rada ze je stale viac a viac zdravotnikov, ktori ma presviedcaju o tom, ze sa nieco meni 🙂 teda latvia a avicena, strapco som uz kdesi predtym zachytila 🙂

alenk
21. apr 2010

strapco, stihla si napisat kym som ja smolila svoj prispevok.
to platenie poistovnou dohodnuteho lekara znie rozumne, ale to nejde, tak co teraz?

alenk
21. apr 2010

joj a este, aj ked mam dohodnuty porodny plan, aj tak bude stale moj nazor pri porode irelevantny - takze sme tam kde sme boli.

strapco13
21. apr 2010

moj predchadzajuci prispevok bol pre alenk...nie úpre lucku..ale samo, ze si to moze precitat

kym to poistovne nebudu platit /takisto ako by mohli aj predporodne kurzy a laktacne poradkyne/..tak si to musia zeny platit same..lebo v podstate mas zaisteneho lekara na 24 hodin 7 dni v tyzni a lekar to musi mat zaplatene, ze je v dispozicii kedikolvek a nema si kedy oddychnut...a ako vacsina vie..neda sa odhadnut presne, kedy zena bude rodit 😉 ...myslim prirodzeny porod

strapco13
21. apr 2010

ked mas dohodnuty porodny plan s moznymi alternativami a nielen ustne ale na papieri s podpisom ..tak je relevantny ten..preco by si mala pocas porodu menit nazor?..ze napr si nechcela epi a zrazu chces...mala by si mat dopredu prebratu aj tuto alternativu a dohodnute, ze ak sa na to citis nebudes, tak ju ..ak bude cas..dostanes
ja som tak mala..mala som podpisany suhlas s poucenim...dohoda, ze chcem bez epi..ale ked zmenim nazor, tak ju mozem pytat--len som uz nestihla 😀

latvia
21. apr 2010

alenk, ja som sa magdal nepytala kolko ma deti 😉
a neznizujem tvoj nazor, ale este si nebola na porodnej sale a uz neveris ze ti niekto dodrzi tvoj plan, prepac, zda sa mi ze si uz v hlave dopredu robis problemy sama, co ak natrafis na empatickeho lekara ktory s tebou prejde porodny plan a dohodnete sa ze toto ano a toto podla situacie a vysvetli ti preco? hned uz vies ze tvoj porodny plan bude zahodeny do kosa? 🙄 takto sa nesprava clovek ktory chce verit lekarovi, takto sa sprava uz dopredu nainfikovany clovek zlymi skusenostami inych....

a este mi nik neodpovedal na otazku ci s vasimi postrehmi a navrhami aj nieco chcete robit, alebo sa len anonymne stazovat na nepravom mieste 🙂 odpovie mi niektora? alenk? lucia? robite nieco preto aby sa to na SR zmenilo?? lebo poznam cloveka ktory sa stazuje ale uz aj konkretne veci podnikol, za to si ho velmi vazim, ale od vas som este ziadnu iniciativu nepostrehla, ak ano tak sa ospravedlnujem a navedte ma na stranku kde sa mozem dozvediet o vasom zlepsovaku viac 🙂

magdal1
21. apr 2010

mam 3 deticky, njnmladsie sa prave zobudilo, tak zatial bezim 😉

latvia
21. apr 2010

haaaaa 🙂 ja som to tusila, len som nechcela kecat do vetra 😉

magdal1
21. apr 2010

1.a 2. porod boli vedene-,ako dychat, ako tlacit, samozrejme nastrih.
3. konecne podla seba, bez nastrihu, vnimala som svoje telo a dietatko pustala, nie tlacila, poranenie asi 1cm natrhnutie,
Porodny plan a prebratie s lekarom vopred s tym suhlasim.
Zial je malo lekarov, ktori su schopni zmenit svoje zazite vedenie porodov - starsi a z mladsich vnimam,ze robia tak ako sa naucili.
Moj gyn.-porodnik, rozpravali sme sa o porodoch, nastrihu..., pozicala som mu kniku M.Odenta-Znovuzrozeny porod a som zvedava, co na nu povie. Nastrih vykonava vo svojej praxi malokedy- takze da sa, len musi lekar naozaj chciet, zaujimat sa, prestudovat nieco a mozno aj verit zene=matke,ze vie porodit dieta.
Strapco.Latvia- citali ste ju? Co si o tejto knizke myslite?

magdal1
21. apr 2010

strapco- tie mikrospanky su normalka, zazila som ich pri kazdom mojom porode 😀

magdal1
21. apr 2010

latvia- bezhlavo a nepremyslene nieco podniknut nema vyznam. NAvyse kazda mame teraz male babatko. Chce to zmenu myslenia zien....potom ma vyznam nieco vo velkom podniknut. Ked si zeny nebudu ziadat konkretne veci, co by radi, nema vyznam aby sa za cele Slovensko ozvalo cca20-30 nespokojnych zien.

strapco13
21. apr 2010

magda..skopcim Ti tu svoj uvodny prispevok..nechce sa mi to cele pisat znovu 😅:
necitala som tu knihu..len uvodny prispevok o nej..a reakcie rodiciek aj v inych temach
moj nazor...ak by poistovne dali peniaze, tak by sa prostredie na takyto "alternativny" porod /cize normalny" dalo vytvorit aj v klasickych nemocniciach...lekari by sa tiez citili prijemnejsie..a verte tomu, ze kazdy normalny lekar zasahuje do deja /tym nemyslim len porody/ len ked musi..pisem normalny lekar..lebo bohuzial ako v kazdom zamestnani a povolani sa aj medzi nami vyskytuju ludia, ktori kazia meno ostatnym
ja som radikalne proti porodom mimo nemocnic /neukrizujte ma za to /..ale na druhej stranke..som za to aby sa zhumanizovali nemocnice, aby mala pacientka moznost vyberu pokial ide vsetko v norme..ale v nemocnici /pokial je niekto rizikovy, tak by mal posluchat lekara..ide o zivity/..t.j. ak chce rodit do vody, tak bude, ak chce epi nech ho ma, ak chce mat partnera pri porode nech ho tam ma, pokial sa teda partner na to citi /tiez by mal mat slobodnu volbu, ze/., chce porod iba s PA, nech ho ma..a zaroven, tym ze je to v nemocnici, tak sa vedia rychlejsie riesit pripadne komplikacie.a nech tieto sluzby su hradene poistovnou, nech si mozu vybrat aj pacientky z nizsich majetkovych pomerov..
lenze pokal poistiovne nemocniciam nedaju peniaze, tak ak si aj nemocnica vytvori moznosti na "alternativny" sposob porodov, tak si to musia pacientky hradit a nemaju na to vsetky

strapco13
21. apr 2010

magda..ale ak kazda, ktora chce a ma zaujem, si zacne u svoho gynekologa a porodnika preberat svoj porodny plan..tak zmena myslenia porodnikov nastane...u starsich asi uz nie, ale u mladsich urcite....len doteraz sa ucili od tych ktori hovorili, tak ak zeny chcu nieco ine, tak nech hovoria...inak to nejde

magdal1
21. apr 2010

strapco- s tym suhlasim, preto debatujem s mojim gynekologom, lebo porody ma zaujimaju 🙂 a je mlady 🙂 a pristup ma ludskejsi,ale aj na strane lekara by mala byt ochota vnimat nove poziadavky, zmenu myslenia zien....urcite sa vsetko nezmeni zo dna na den a vnimam este,ze niekedy to mladi lekari veru s tymi starsimi a nadriadenymi nemaju lahke

magdal1
21. apr 2010

Prajem nam vsetkym aby nieco podobne ako pise Odent vzniklo aj tu u nas na Slovensku.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre